
Jak urządzić domek letniskowy?
Posiadasz domek letniskowy i chcesz przearanżować go tak, aby prezentował się pięknie i był w pełni funkcjonalny? A może jesteś na etapie finalizacji zakupu takiego miejsca na ziemi i szukasz inspiracji na wystrój wnętrza? Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór przydatnych porad na to, jak urządzić przestrzeń tego typu, aby zachwycała od pierwszego wejrzenia!
Wnętrze domku - praktyczne wskazówki
Aranżacja domku letniskowego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Wynika to z faktu, że umieszczenie wszystkich niezbędnych elementów funkcjonalnych oraz dekoracyjnych na tak małej przestrzeni, wymaga doskonałej umiejętności planowania. Zanim zaczniesz kompletować wyposażenie, zadaj sobie kilka pytań:
- Jakich mebli naprawdę potrzebujesz?
Być może duża trzydrzwiowa szafa w zestawie z komodą nie jest najlepszym pomysłem i lepiej jest zagospodarować wnękę w sypialni, tworząc w niej małą garderobę? A może zamiast biurka lepiej sprawdzi się mała konsola? - Bez czego nie wyobrażasz sobie funkcjonowania w takiej przestrzeni?
Wiele osób np. na pierwszym miejscu stawia zmywarkę, decydując się tym samym świadomie na mniejszą ilość miejsca do przechowywania w kuchni. Inni z kolei marzą o kominku, w związku z czym rezygnują z dużego telewizora. A jeszcze odrębna część właścicieli domków, stawia na dużą wannę w łazience, co skutkuje brakiem mebli łazienkowych, które zmieściłyby zapasy. W przypadku małych domków często konieczne jest wypracowanie kompromisu i zrezygnowanie z niektórych elementów. - Jakie rozwiązania możesz usprawnić?
W przypadku niewielkich przestrzeni zdecydowanie warto stawiać na wyposażenie o charakterze 2w1. Np. wygodna sofa w salonie, może być rozkładana, dzięki czemu będzie pełniła rolę sypialnianego łóżka w nocy. Dobrze jest też zwracać uwagę na wszystkie elementy składane. Np. deska do prasowania chowana w szafie, stół jadalniany, który na co dzień jest mały, a po rozłożeniu pomieści 6 osób, czy estetyczne worki na bieliznę, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne kosze wiklinowe to niezbędniki w małych domkach. - Jak powiększyć przestrzeń?
Takie wyposażenie jak suszarka na ubrania, materace do spania dla gości, środki czystości, narzędzia czy leżaki ogrodowe, nie muszą być gromadzone w domku. Warto przemyśleć inwestycję w dodatkowy schowek czy też blaszany garaż, w którym zmieścisz zarówno takie drobne rzeczy, zawadzające w domku, jak i np. rowery, składany basen czy meble tarasowe. Dodatkowo przestrzeń możesz też powiększyć za pomocą wymiany klasycznych drzwi skrzydłowych na drzwi harmonijkowe! - Czym możesz urozmaicić przestrzeń bez jej zagracania?
W małych przestrzeniach zamiast kilkunastu drobnych bibelotów, doniczek z kwiatkami czy ramek na zdjęcia, lepiej jest stawiać na jeden duży element dekoracyjny. Np. możesz powiesić na ścianie spory plakat lub na środku stołu umieścić okrągły wazon z suszkami. Jeśli zależy Ci na żywych okazach, postaw na sporą ilość roślin balkonowych, które przyozdobią Twój taras, a nie zajmą przestrzeni w domu!
Jak urządzić domek letniskowy: ściany i podłoga
Czas przejść do tego, jak wykończyć domek letniskowy. Wnętrza tego typu, które nie są zbyt duże, najlepiej jest pozostawiać w jasnych, ciepłych lub neutralnych barwach, ponieważ optycznie powiększa to przestrzeń. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć jedną przeszkloną ścianę, która wpuszczałaby do środka mnóstwo światła. Zwykle jednak okna są standardowych wymiarów i trzeba radzić sobie za pomocą odpowiedniego doboru odcieni ścian i podłogi. Jeśli chodzi o ten drugi element, to w domkach letniskowych świetnie sprawdza się zarówno drewno, np. dębowe o miodowym odcieniu, jak i panele podłogowe w kremowym czy nawet białym odcieniu. Dobrą opcją jest też jasny gres, który dobrze wygląda, a do tego łatwo jest go utrzymać w czystości. W przypadku ścian z kolei warto zrezygnować ze wzorzystych tapet czy głębokich kolorów typu bordo, granat czy butelkowa zieleń. Idealnie sprawdzą się za to barwy takie jak beż, jasny szary, biel czy ecru. Jeśli zależy Ci jednak na dodaniu dekoracji, możesz wybrać plakaty lub naklejki na ścianę, które urozmaicą przestrzeń.
Pamiętaj!
Jeśli podobają Ci się fototapety, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je w aranżacji wnętrza. Wybieraj jednak jasne, trójwymiarowe wzory, które optycznie powiększą przestrzeń.
Skromne i funkcjonalne meble do domku letniskowego
Zastanawiając się, jak urządzić mały domek letniskowy, zdecydowanie trzeba poświęcić kilka chwil na wybór odpowiednich mebli. Podstawowym błędem wielu osób jest to, że zagracają tę małą przestrzeń dodatkowymi miejscami do spania, ogromnym stołem jadalnianym czy wieloma krzesełkami. Wynika to z faktu, że w domkach tego typu często przewija się sporo gości. Pamiętaj jednak, że na 35 m2 każde dodatkowe łóżko, stolik kawowy czy szafa zrobią ogromną różnicę. Dlatego zainwestuj w wygodne, składane łóżka lub samopompujące się materace, które schowasz w garażu. Dzięki temu będziesz przygotowany na każdą wizytę, a w Twoim domku pozostanie sporo miejsca. Dodatkowo stawiaj na wszystkie sprytne rozwiązania. Zamiast masywnego regału na książki, postaw na półki, które możesz powiesić w dowolnej konfiguracji, a zamiast dużego fotela z podnóżkiem, wybierz miękkie, duże pufy, które posłużą Ci nie tylko w domu, ale też na tarasie czy w ogrodzie. Warto też wspomnieć, że zamiast dużych szaf czy komód, zdecydowanie lepiej jest zaplanować różnego rodzaju schowki we wnękach. Dzięki temu wykorzystasz przestrzeń, która byłaby nieużywana. Np. miejsce pod schodami idealnie nadaje się, aby zabudować je i zrobić z niego mini spiżarnię lub szafę gospodarczą. Wystarczy wypełnić je półkami na wymiar, a całość zabudować ażurowymi drzwiami.
Rozplanowanie urządzeń AGD, RTV i gniazdek
Wiele osób sporo czasu poświęca na to, aby przemyśleć, jak urządzić domek letniskowy pod kątem estetycznym, a zapomina o aspektach funkcjonalnych, które są kluczowe! Jedną z najważniejszych kwestii jest rozplanowanie, gdzie znajdą się wszystkie urządzenia AGD i RTV, a co za tym idzie, gdzie potrzebne będą gniazdka elektryczne. Nawet w dużych domach nie ma nic gorszego niż przeciąganie kabli przez całą kuchnię czy salon, ze względu na złe zaprojektowanie dostępu do prądu. W małych domkach jest to jednak jeszcze bardziej widoczne, dlatego postaraj się już na etapie planowania zadbać o to, aby wszystkie te elementy były odpowiednio rozmieszczone. Jeśli chcesz mieć w domu klimatyzatory elektryczne, także przemyśl dokładnie, gdzie będą stać, aby nie zaburzały estetyki przestrzeni i nie były zbyt widoczne. Zaprojektuj w tych miejscach gniazdka, nawet jeśli zakup planujesz dopiero w kolejnych latach.
Nie zapomnij!
Projektując sypialnię, pamiętaj o dodaniu podwójnych gniazdek po obu stronach łóżka. Dzięki temu będziesz mógł podłączyć lampkę nocną i ładować telefon w tym samym czasie.
Dobór oświetlenia
Czas na wybór oświetlenia! Tego typu przestrzenie zazwyczaj wypełniane są przez właścicieli ciepłym, delikatnym światłem, które pozwala zbudować niepowtarzalny, przytulny klimat. Oczywiście tego typu punktowe źródła światła świetnie się sprawdzają, ale nie zapomnij o tym, że oświetlenie główne jest równie ważne i powinno pozwalać na wykonywanie różnych czynności, takich jak sprzątanie czy czytanie, nawet po zmroku. Dodatkowo warto dodać kilka lamp zadaniowych, np. nad blatem roboczym w kuchni, na biurku czy nad lustrem w łazience.
Lampy w domku letniskowym
Przejdźmy jednak do lamp, które pomagają zbudować atmosferę relaksu i odpoczynku. Jakie wybrać? Obecnie bardzo popularne są wszelkiego rodzaju modele solne, które dają bardzo przyjemne, pomarańczowe światło i zachęcają do spędzenia wieczoru pod kocem z kubkiem herbaty. Idealnie komponują się one też z wiklinowymi koszykami, dywanami o grubym splocie i innymi elementami w stylu rustykalnym, które są obecnie bardzo popularne. W trendach nadal pozostają też klosze rattanowe, lniane i te wykonane z naturalnych tkanin, które dodatkowo „ocieplają” domek letniskowy. Wnętrze w klimacie skandynawskim lub industrialnym, dobrze dopełnią z kolei metalowe lampy w kolorze czarnym lub te chromowane. Świetnie sprawdzą się też modele bez klosza z zamontowaną ciekawą żarówką.
Jakie dodatki do wnętrza w letnim domku?
W całym procesie planowania tego, jak urządzić wnętrze domku na działce, najprzyjemniejsze jest zwykle kompletowanie dodatków. To, jakie wybierzesz, powinno zależeć przede wszystkim od tego, w jakich przestrzeniach czujesz się najlepiej. Pamiętaj, że ma być to miejsce Twojego wypoczynku i relaksu, dlatego styl aranżacji musi odpowiadać Ci w 100%. Jeżeli lubisz ciepłe miejsca, które z daleka emanują domową atmosferą, idealnie sprawdzą się akcenty w stylu boho. Lniane poszewki na poduszki, plecione koce, pachnące świeczki, wazony z suszkami i kolorowe zasłony okienne sprawią, że przestrzeń będzie bardzo przytulna. Jeśli jednak bliższy jest Ci styl surowy, a najlepiej odpoczywasz w hotelu, koniecznie postaw na minimalizm. Monochromatyczne barwy, biała, wykrochmalona pościel, kolorystycznie poukładane książki i kilka plakatów sprawią, że przestrzeń będzie czysta, elegancka i schludna.
Taras i ogródek w domku letniskowym — strefa relaksu
Samo wnętrze domku to jedno, ale taras i ogródek to równie ważna część, ponieważ w pogodne dni to właśnie tam toczy się życie. Aranżując więc te miejsca, postaw przede wszystkim na wygodne, funkcjonalne meble, czyli leżaki, kanapy, pufy i sofy. Jeśli masz na to miejsce, wyposaż się także w składany basen dmuchany dla dzieci i dorosłych. Świetną opcją jest także umiejscowienie w ogrodzie balii z gorącą lub zimną wodą albo sauny zewnętrznej. Jeżeli na Twojej działce często przebywają też maluchy, koniecznie zainwestuj w mini plac zabaw i piaskownicę dla dzieci. Dzięki temu pociechy będą miały zajęcie, podczas gdy Ty będziesz relaksować się na leżaku.
Teraz wiesz już, jak urządzić dom 35m2, tak, aby był funkcjonalny i piękny. Życzymy udanej zabawy przy aranżacji!
Może zainteresuje Cię też







