Podczas budowy domu należy pamiętać o wielu istotnych kwestiach – między innymi kluczowa jest właściwa izolacja. W sklepie Bricomarche znajdziesz wysokiej jakości wełny do izolacji, w tym wełny skalne. Proponowane przez nas produkty są bardzo solidne i niezwykle trwałe. Dzięki nim zimą budynek nie będzie szybko tracił ciepła z ogrzewania. Z kolei latem pozostanie przyjemnie wychłodzony. Wełna do izolacji dba też o to, by na ścianach nie pojawiła się szkodliwa wilgoć, a także nieestetyczna pleśń. Wełny do izolacji można zastosować do różnych powierzchni – ścian, dachu oraz podłogi. Dodatkowo wybierając odpowiedni produkt, możesz skorzystać z jego dodatkowych, unikalnych właściwości. Na przykład wełny skalne nie tylko doskonale trzymają ciepło w pomieszczeniu, ale również tłumią odgłosy kroków lub hałasy, dobiegające z ogrodu lub ulicy. Proponujemy produkty o różnych parametrach – grubości i długości, a także o różnym współczynniku izolacji cieplnej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Polecamy też inne produkty, przydatne w procesie budowy domu.
Wełna do izolacji - najlepsze ocieplenie dla Twojego domu
Ocieplenie domu jednorodzinnego to jedna z ważniejszych kwestii, która ma ogromne znaczenie podczas jego użytkowania. Izolacja termiczna budynku wpływa na komfort domowników szczególnie zimą, gdyż dzięki niej uzyskana wskutek ogrzewania temperatura nie ucieka tak szybko z budynku. Zastosowanie materiałów izolacyjnych znajduje zastosowanie jednak także latem, bowiem wełna do izolacji zabezpiecza mury przed przegrzewaniem się, co doceni każdy w trakcie wakacyjnych upałów.
Wełna izolacyjna i jej zalety
Wełna izolacyjna jest doskonałym wsparciem systemu ogrzewania wszystkich typów budynków. Bez względu na sposób ogrzewania - to, czy należymy do sieci miejskiej, korzystamy z prywatnego kotła na gaz, węgiel, pellet, ekogroszek, czy nawet nowoczesnych pomp ciepła, jeśli nie zadbamy o właściwą termoizolację, uzyskane w trakcie ogrzewania ciepło będzie uciekać i generować niepotrzebne straty. Większe zużycie paliw to niestety większe koszty, dlatego inwestycja w ocieplenie zarówno starego, jak i nowo postawionego budynku to coś, z czego nie warto rezygnować, gdyż patrząc przyszłościowo - pozwoli na spore oszczędności.
Kolejnym atutem wełny jest to, że zabezpiecza mury przed wilgocią, co przy okazji minimalizuje szansę rozwoju pleśni i grzybów. Plusem jest również poprawa akustyki pomieszczeń, a nawet tłumienie hałasów, co przydaje się we wnętrzach takich jak sypialnie, gabinety, czy choćby pokoje dziecięce. Dodatkowo wełna jest niepalna, co jest niezwykle ważne w przypadku ewentualnego pożaru, gdyż ogień nie będzie się tak łatwo rozprzestrzeniał.
Wełna mineralna - którą wybrać?
Wełna mineralna jest jednym z najczęstszych wyborów na współczesnych budowach, gdyż ma dobre parametry i jest prosta w montażu. Dzieli się ją na dwie odmiany: szklaną oraz skalną. Pierwsza z nich charakteryzuje się doskonałym wygłuszeniem, jednak ze względu na zawartość piasku oraz tłuczonego szkła bywa szkodliwa i problematyczna w trakcie zakładania. Mimo to jest jedną z najlepszych opcji, na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach o każdej porze roku.
Z kolei wełna skalna zwana również kamienną zachwyca przede wszystkim sporą odpornością na odkształcenia i obciążenia, dlatego znajduje zastosowanie w każdych warunkach, nawet w niewygodnych miejscach Jest wytwarzana z rozmaitych kruszyw, takich jak dolomit, wapno, czy bazalt, które scalane są przy pomocy żywicy, a następnie zamieniane we włókna, które są niepalne, sprężyste, a przy tym paroprzepuszczalne. Jest rekomendowana jako wypełnienie ścian, gdyż nie tylko pozwala na ocieplenie, ale zabezpiecza przed wilgocią, rozwojem grzybów, czy pojawieniem się niepożądanych owadów i gryzoni.
Wełna skalna - na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze izolacji, jest współczynnik lambda, informujący o przenikalności cieplnej, jednak wełna powinna być także dopasowana do samego miejsca. Inną zastosujemy w przypadku ścian w szkieletowym domu, inną w przypadku izolacji poddasza - należy zwrócić uwagę na elastyczność danego produktu. Do wyboru jest kilka odmian wełny, co zdecydowanie ułatwia dopasowanie do sytuacji: można wybrać zwijane rolki, które łatwo rozkładać nawet na dużych powierzchniach lub też postawić na wygodne w transportowaniu gotowe płyty, które doskonale nadają się do uzupełniania konstrukcji szkieletowych i ułatwiają docinanie na wymiar.
Inną nie mniej ważną kwestią są parametry takie jak grubość, która będzie miała wpływ nie tylko na utrzymanie temperatury, ale również izolację akustyczną. W trakcie zamówienia dobrze przyjrzeć się także ilości metrów w opakowaniu, aby zgromadzić odpowiednią ilość materiału. W zależności od opakowania producenci proponują wełny o różnych wymiarach - najlepiej postawić na te, które pozwolą na optymalne dopasowanie do danego miejsca i zminimalizowanie ewentualnych docinek.
Alternatywą dla najbardziej popularnych propozycji, które znajdą zastosowanie w ocieplaniu starszych budynków stawianych metodami tradycyjnymi, są granulaty wdmuchiwane wewnątrz ścian. Kolejna warta uwagi możliwość to specjalistyczne maty termoizolacyjne na podłożu foliowym, które są praktyczne i wygodne w montażu, dlatego nadają się do ocieplenia, a także wykończenia wentylacji, czy klimatyzacji.
Co stosować zamiast wełny?
Wełna izolacyjna nie jest jednak jedyną możliwością ocieplenia budynku. Popularną formą są bowiem również styropiany do izolacji, które występują w kilku wariantach. Najbardziej popularny jest styropian fasadowy, który przytwierdza się od zewnątrz do ścian. Innymi odmianami są styropiany podkładowe, które sprawdzają się podczas ocieplania podłóg, czy stropów oraz pasywne, które wyróżniają się grafitowym odcieniem, a dodatkowo znacznie lepiej izolują.
Przy wyborze styropianu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przewodzenia ciepła - im niższy, tym mniejsza szansa na wychładzanie się wnętrz. Istotna jest także grubość - czasem zamiast grubszego styropianu zaleca się montaż kilku cieńszych warstw, gdyż pozwala to osiągnąć lepszy efekt.