Bezpieczniki i wyłączniki nadprądowe

Pokaż na stronie

11 produktów w tej kategorii

Sortuj

Zmień widok

Sortuj

Wymiary produktu 5 x 2 cm
Ilość modułów 1
Wymiary produktu 2 x 0,5 x 0,5 cm
Ilość modułów 1
Wymiary produktu 2 x 0,5 x 0,5 cm
Ilość modułów 1
Wymiary produktu 2 x 0,5 x 0,5 cm
Ilość modułów 1
Wymiary produktu 2 x 0,5 x 0,5 cm
Ilość modułów 1
Wymiary produktu 2 x 0,5 x 0,5 cm
Ilość modułów 1
Wymiary produktu 2 x 0,5 x 0,5 cm
Ilość modułów 1
Wymiary produktu 2 x 0,5 x 0,5 cm
Wymiary produktu 5 x 2 cm
Wymiary produktu 5 x 2 cm
Wymiary produktu 5 x 2 cm
10 20 50 100 Ofert na stronie

Nowoczesne bezpieczniki pozwalają stworzyć skrojoną na wymiar i dopasowaną do potrzeb instalację. Przede wszystkim chronią sieć i różnego rodzaju odbiorniki. Wyłączą prąd w momencie, gdy dochodzi do zbyt dużego natężenia. Bezpieczniki, jakie oferujemy na bricomarche.pl, montuje się na etapie tworzenia nowej instalacji czyli najczęściej w momencie budowy lub remontu. Poza tym wiele osób sięga po te elementy, gdy rozbudowuje sieć. Poza domami i mieszkaniami wyłączniki nadprądowe pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest prąd – w biurach, sklepach, magazynach, piwnicach, budynkach rekreacyjnych. To najlepsza ochrona przed zwarciem i pożarem. Niewielkie urządzenia zabezpieczają instalacje elektryczne, a tym samym budynki i ich mieszkańców. W większości wypadków można ich używać wielokrotnie po usunięciu przyczyny, która spowodowała kłopoty. Wyłączniki nadprądowe wyróżniają się różnymi parametrami technicznymi i dlatego należy je precyzyjnie dobierać do swoich potrzeb, przeznaczenia i ilości miejsca, jakim się dysponuje. Zobacz, jakie będą najlepsze dla Ciebie.

Zwiększ bezpieczeństwo instalacji elektrycznej dzięki bezpiecznikom

Instalacje elektryczne są obecne w każdym budynku oddanym do użytku ludziom. Dzięki nim możesz swobodnie korzystać ze sprzętu elektronicznego czy choćby sztucznych źródeł światła wewnątrz domu i na zewnątrz. Do jej założenia niezbędne są kable, którymi transportowana jest energia elektryczna ze źródła – czyli rozdzielni – do odbiorników, czyli urządzeń elektrycznych.

Oprócz tego jednak niezbędne są bezpieczniki. Te niewielkie elementy chronią przed przeciążeniami sieci, które mogłyby doprowadzić awarii sieci, ryzyka porażenia prądem czy pożarów całych budynków. W przypadku, gdy w instalacji dochodzi do przeciążenia, bezpiecznik przerywa obwód i w ten sposób odcina dopływ prądu do odbiornika.

W tej kategorii znajdziesz różnego rodzaju bezpieczniki, które najczęściej wykorzystuje się w domach i budynkach mieszkalnych. Każdy z nich różni się nico zasadą działania, ale także wartością amperów. Sprawdź, jakie bezpieczniki warto mieć w domu.

Bezpieczniki topikowe i ich zasada działania

Najpopularniejszym rodzajem bezpiecznika są bezpieczniki topikowe. Są to niewielkie elementy, które umieszcza się w odpowiednim otworze w rozdzielni prądu, przez którą przechodzą kable elektryczne. Bezpieczniki topikowe mają stałą ustaloną odgórnie wartość amperów. Ich dobór powinien być podyktowany natężeniem prądu przepływającego przez daną instalację. To należy ustalić już przy zakładaniu sieci elektrycznej i powierzyć specjalistom, którzy odpowiednio zaprojektują całą instalację elektryczną.

Bezpieczniki topikowe różnią się przede wszystkim ilością amperów. Jeśli w sieci natężenie prądu jest zbyt wysokie, wówczas bezpiecznik zaczyna się topić. Po jego przepaleniu obwód sieci zostaje przerwany, a dopływ prądu do odbiornika przerwany. W takiej sytuacji należy najpierw odnaleźć przyczynę zbyt wysokiego napięcia, ewentualną awarię, a na sam koniec należy wymienić bezpiecznik.

W tej kategorii produktów znajdziesz wygodne bezpieczniki szklane. Ich szklana obudowa jest przeźroczysta, co pozwala na szybką ocenę stanu elementu. W starego typu bezpiecznikach trudniej było ocenić czy dany bezpiecznik jest dobry, czy już spalony.

Jakie bezpieczniki domowe warto mieć w zapasie?

Jeśli w swojej instalacji elektrycznej masz zastosowaną skrzynkę na stare bezpieczniki topikowe, koniecznie miej w zapasie kilka sztuk. Bezpieczniki domowe najczęściej użytkowane mają wartość 10 A, 16 A lub 32 A. Ich wartość zależy od tego, czy znajdują się w liczniku w mieszkaniu, czy w skrzynce rozdzielczej całego pionu. Wartość bezpieczników zależy także od rodzaju i ilości przewodów, stanu całej instalacji elektrycznej oraz systemu odgromowego.

W większości nowych budynków bezpieczniki domowe przestają być potrzebne Zastępują je automatyczne bezpieczniki przepięciowe. Znajdziesz je w swojej skrzynce rozdzielczej umieszczonej pod licznikiem. Każdy obwód ma własny przycisk. Kiedy dojdzie do awarii danego obwodu, przycisk zostanie wyrzucony na zewnątrz. W momencie, gdy usuniesz awarię, możesz nacisnąć dany przycisk i ponownie zamknąć obwód w sieci elektrycznej. Rozwiązanie to zmniejsza koszty związane z zakupem bezpieczników, a także jest znacznie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Inne rodzaje bezpieczników do domu

Bezpieczniki do domu topikowe nie są jedynym rodzajem, jaki możesz znaleźć na rynku. W domu, ale też w halach produkcyjnych często wykorzystuje się bezpieczniki przepięciowe. Wyróżnia się trzy klasy tych bezpieczników. Do instalacji o niskim napięciu używa się bezpieczników klasy A, z kolei do instalacji o wyższym napięciu bezpieczników klasy B lub C. Wyróżnia się także bezpiecznik klasy D, który nie jest podłączony do całej sieci, ale konkretnego urządzenia elektrycznego.

Jakie bezpieczniki do domu są jeszcze w zastosowaniu? Ostatnim rodzajem są bezpieczniki różnicowe, które są wymagane w domach jednorodzinnych. Chronią przede wszystkim przed porażeniem prądu. Ich głównym zadaniem jest kontrola prądu wpływającego i wypływającego. Suma tych prądów musi być równa, w przeciwnym razie bezpiecznik wyłącza obwód.

Czym są wyłączniki nadprądowe?

Kolejnym rodzajem zabezpieczeń stosowanych w sieciach elektrycznych są wyłączniki nadprądowe. Elementy te chronią przede wszystkim obwody przed przegrzaniem. Zbyt duża ilość prądu rozgrzewa kable, co może doprowadzić do pożaru. Wyłączniki nadprądowe w sytuacji przeciążenia sieci lub zwarcia odcina dopływ prądu.

Na rynku dostępne są wyłączniki nadprądowe oznaczane symbolami A, B, C, i D. Każdy z nich ma inną ustaloną wartość prądu, po której osiągnięciu w przewodach zostanie przerwany obwód. Przykładowo bezpieczniki nadprądowe B mają wartość od 1,13 do 1,45 krotności prądu znamionowego. W budynkach mieszkalnych najczęściej stosuje się bezpieczniki nadprądowe B i C. Dostępne są także wyłączniki dostosowane do sieci jedno lub trójfazowych. Dziś w większości budynków mieszkalnych założona jest instalacja trzyfazowa, co wpływa na większą popularność tego rodzaju bezpieczników.Powiadom o dostępności

Informujemy, że podany przez Państwa adres e-mail będzie wykorzystywany w celu poinformowania Państwa o dostępności wskazanego przez Państwa towaru, a także w celach marketingowych i promocyjnych towarów i usług oferowanych w sklepach Intermarche i Bricomarche. Administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w tych celach jest ITM Polska sp. z o.o. (adres: ul. św. Mikołaja 5, Swadzim, 62-080 Tarnowo Podgórne). Przysługujące Państwu prawa, wynikające z przetwarzania Państwa danych osobowych oraz dodatkowe informacje są zawarte Polityce Prywatności.