Płyty OSB, HDF, płyty wiórowe

Pokaż na stronie

18 produktów w tej kategorii

Sortuj

Zmień widok

Sortuj

Długość 2500 mm
Materiał mix drewna
137 00 szt.
Długość 2500 mm
Materiał mix drewna
74 99 szt.
Długość 2500 mm
Materiał mix drewna
119 00 szt.
Długość 2500 mm
119 00 szt.
Długość 2500 mm
74 99 szt.
Długość 2800 mm
Materiał płyta wiórowa surowa
Długość 2500 mm
Materiał mix drewna
Długość 2500 mm
Materiał mix drewna
Długość 2440 mm
Materiał mix drewna
Długość 2500 mm
Długość 2440 mm
Materiał mix drewna
Długość 2500 mm
Materiał mix drewna
Długość 2440 mm
Materiał mix drewna
Długość 2516 mm
Długość 2519 mm
Długość 2500 mm
Materiał mix drewna
Długość 2500 mm
Materiał mix drewna
Długość 2516 mm
10 20 50 100 Ofert na stronie

Budowa domu to proces, który trwa stosunkowo długo i wymaga podzielenia na wygodne w realizacji etapy. Moment, w którym wykonywane są wykończenie i elewacja wymaga przygotowania konkretnych materiałów. Na tym etapie często wykorzystywane są rozmaite płyty wiórowe oraz podobne elementy. W naszej ofercie przygotowaliśmy tego rodzaju produkty, stawiając na asortyment cenionych i znanych producentów. To gwarantuje ich dobrą jakość i wytrzymałość.


Różne rodzaje płyt i ich zastosowanie

Płyty wiórowe to grupa produktów, która - w odróżnieniu od drewna litego - została stworzona z włókien albo wiórów drewnianych. Przykładowo, płyty OSB to właśnie płyty z wiórów, które zostały poddane wysokiej temperaturze i sklejone, przy zaznaczeniu, że przynajmniej 70% wiórów ułożonych jest w tym samym kierunku. Stosowane są zarówno w celach konstrukcyjnych, jak i wykończeniowych. Inaczej niż płyty OSB, produkty HDF zostały wykonane z włókien roślinnych i charakteryzują się dużą gęstością. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w wykończeniach.

Płyty drewnopochodne - materiały o wielu zastosowaniach

br>Znajdziesz je na dziale budowlanym, i choć nie są materiałem nowym, to ostatnimi czasy wyraźnie wzrósł na nie popyt. Płyty OSB oraz HDF - bo o nich mowa - to jedne z materiałów, które ostatnimi czasy cieszą się sporym zainteresowanie inwestorów i nic w tym dziwnego, gdyż są uniwersalne, trwałe, pomocne w wielu zadaniach i przystępne cenowo. Zobacz, w czym tkwi ich siła i dlaczego płyty OSB i HDF znajdują się wśród czołówki najchętniej wybieranych materiałów do budowy i nie tylko.

Trwałe płyty OSB

Płyty OSB to wytworzone ze sprasowanych wiórów produkty pochodzące od drewna. Charakteryzują się warstwową budową, która ma realny wpływ na ich trwałość i twardość. Najczęściej spotkać można te, które powstają wskutek połączenia dwóch lub trzech warstw kolejno scalonych ze sobą wiórów, które zostały pozyskane z drewna sosny, a następnie połączone przy pomocy rozmaitych syntetycznie wytworzonych żywic. Istotny jest spójny kierunek ułożenia wiórów, co zresztą przyczyniło się do powstania nazwy z anielskiego „oriented strand board”, czyli płyta o wiórach orientowanych - ułożenie to można zauważyć już na pierwszy rzut oka.

Wśród płyt OSB wskazuje się pięć odmian, które różnią się od siebie przede wszystkim warunkami, w jakich można je wykorzystywać. Płyty OSB-1 to podstawowe propozycje dedykowane użytkowaniu w miejscach wewnątrz budynków, które nie są narażone na kontakt z wilgocią. Płyty OSB-2 to wariant dodatkowo wzmocniony, dlatego może zostać użyty przy budowie elementów nośnych. OSB-3 to reprezentanci płyt, którym niestraszny kontakt z wodą, dlatego można śmiało postawić na nie w przypadku budowy ścian nośnych, ale również poza obrębem budynków. Kolejna grupa to to tzw. OSB-4, czyli materiały odporne na wilgoć, o niesamowitej trwałości, ale także świetnie znoszące duże obciążenia. Ostatni rodzaj to płyty, które oprócz wszystkich zalet poprzedników mają jeszcze jedną moc - charakteryzują się odpornością na ogień i wysokie temperatury, dzięki czemu minimalizują ryzyko zniszczeń powstałych wskutek pożaru.

Jedna płyta - wiele zastosowań

Płyty OSB nie na darmo zyskały miano uniwersalnych, gdyż znajdują zastosowanie w wielu pracach budowlanych, choć to jedynie kropla w morzu tego, co można z ich pomocą zrealizować. Od lat są doceniane w USA i krajach skandynawskich, gdzie dzięki nim powstały i non stop pojawiają się nowe budynki, realizowane w systemie szkieletowym. Płyty OSB są używane do stawiania ścian, co nie tylko umożliwia zdecydowane przyspieszenie procesu budowy domu w porównaniu do tradycyjnych technik, ale także ułatwia ocieplenie budynku. Wykonany uprzednio z profili lub drewna szkielet wypełnia się wełną mineralną, a następnie zamyka przy pomocy płyty, co doskonale zabezpiecza przed wyziębianiem się. Przy okazji zestawienie płyty z warstwą izolacyjną to doskonała bariera akustyczna, dlatego każdy komu zależy na zminimalizowaniu hałasów otoczenia oraz w obrębie domu, powinien przemyśleć tę metodę.

Płyty OSB są doskonałym tworzywem nie tylko do wykonania ścian, ale również podłóg. Przy pomocy odpowiednich wkrętów mocuje się je do uprzednio przygotowanego wieńca, realizując szybko prostą jak od linijki posadzkę, bez konieczności oczekiwania na schnięcie wylewek, czy skomplikowanego dla laika poziomowania. Jedna z technik montażu głosi, że w przypadku podłóg dobrze jest wybrać cieńsze odmiany i położyć je naprzemiennie - jedne pionowo zaś drugie w poziomie, co dodatkowo wzmocni całą konstrukcję. Płyty OSB to ogromna wygoda również w kwestii wykańczania dachu. Można nimi śmiało zastąpić podbitkę, oszczędzając sporo czasu i niemało pieniędzy, a do tego ułatwić sobie ocieplenie tej niewdzięcznej, bo dość niewygodnej części domu.

Płyty OSB poza budową

Choć dotychczas niewiele osób myślało, że płyty wiórowe znajdą zastosowanie także w innych poza budową zadaniach, one ciągle zaskakują projektantów wnętrz i inwestorów. Coraz częściej można je bowiem spotkać w wielu zdumiewających odsłonach, i nic w tym dziwnego, gdyż ciężko byłoby zrezygnować z walorów takich jak trwałość, a przy tym dość łatwa możliwość obróbki jak zresztą na materiał pochodzący od drewna przystało. Płyty wiórowe łatwo się docina, stąd też ich nieustannie rosnąca popularność w branży meblowej. Obecnie nikogo nie dziwią już szafy i regały wykonane z OSB, które po pomalowaniu farbą do drewna lub emulsją renowacyjną zachowują ciekawą fakturę. To idealne propozycje do wnętrz skandynawskich, ale przy zachowaniu odpowiednich barw również aranżacji loftowych, w których surowe formy to zdecydowane must have. Można z nich również wykonać fronty szaf, a nawet mebli kuchennych, zyskując iście oryginalną, przy okazji  praktyczną ozdobę.

Jeśli szukasz materiałów do budowy oryginalnych elementów w swoim domu, koniecznie postaw na surowe płyty wiórowe, dzięki którym przygotujesz ściankę działową, stworzysz podstawę autorskiego narożnika lub wykonasz szkielet konstrukcji każdego innego mebla. Nie potrzebujesz do tego wymyślnych sprzętów - do pracy wystarczą podstawowe elektronarzędzia oraz elementy montażowe przeznaczone do drewna. Pamiętaj, że świetnie współgrają z okleinami, dlatego jesteś w stanie wykonać z nich praktycznie wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy - od krzeseł, przez stoły i szafy, na meblach ogrodowych, a nawet altanach kończąc.

Inne płyty drewnopochodne

Płyty drewnopochodne to jednak nie tylko osławione OSB, bowiem warte uwagi są również pilśniowe płyty HDF. Ich podstawą są włókna pochodzące od drzew o stosunkowo niewielkiej wilgotności, zespolone pod wysoką temperatur i nie mniejszym ciśnieniem przy pomocy żywic. Płyty HDF są chętnie stosowane do produkcji drzwi, ale można je również znaleźć w składzie paneli podłogowych oraz ich ściennych odmian. Najczęściej tworzywo to pokrywa się laminatem, aby je wzmocnić oraz zabezpieczyć przed powstawaniem rys, uszkodzeń mechanicznych, czy kontaktem z wodą. Inny wariant to stosowanie oklein, które często wiążą się z nadaniem im ciekawej faktury. Dzięki temu płyty HDF pojawiają się na posadzkach, są elementami szafek, czy przypodłogowych listew.
Powiadom o dostępności

Informujemy, że podany przez Państwa adres e-mail będzie wykorzystywany w celu poinformowania Państwa o dostępności wskazanego przez Państwa towaru, a także w celach marketingowych i promocyjnych towarów i usług oferowanych w sklepach Intermarche i Bricomarche. Administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w tych celach jest ITM Polska sp. z o.o. (adres: ul. św. Mikołaja 5, Swadzim, 62-080 Tarnowo Podgórne). Przysługujące Państwu prawa, wynikające z przetwarzania Państwa danych osobowych oraz dodatkowe informacje są zawarte Polityce Prywatności.