Tunele foliowe i szklarnie do uprawy roślin
Długość | 450 cm |
Materiał | pokrycie: folia PE UV=4 z siatką polipropylenową (PP); materiał konstrukcyjny: profile metalowe w pełni ocynkowane, ø25 |
Długość | 400 cm |
Materiał | pokrycie: folia PE UV=4 z siatką polipropylenową (PP); materiał konstrukcyjny: profile metalowe w pełni ocynkowane, ø25 |
Długość | 70 cm |
Materiał | materiał: siatka PE 140G konstrukcja: stal 16x0.5mm |
Długość | 70 cm |
Materiał | materiał: siatka PE 140Gkonstrukcja: stal 16x0.5mm |
Długość | 300 cm |
Materiał | pokrycie: folia PE UV=4 z siatką polipropylenową (PP); materiał konstrukcyjny: profile metalowe w pełni ocynkowane, ø25 |
Długość | 300 cm |
Materiał | pokrycie: folia PE UV=4 z siatką polipropylenową (PP); materiał konstrukcyjny: profile metalowe w pełni ocynkowane, ø25 |
Funkcjonalne tunele foliowe pozwalają uprawiać rośliny nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Pod specjalnymi konstrukcjami stelażowymi pokrytymi folią ogrodniczą tworzy się swoisty mikroklimat, który pozwala przyspieszyć wzrost i zwiększyć plony. Najczęściej szklarnie do uprawy roślin, jakie oferujemy na bricomarche.pl, pojawiają się na działkach i w ogródkach przydomowych, a ich wielkość, kształt oraz funkcje bez problemu można dopasować do ilości miejsca, jaką się dysponuje, oraz potrzeb. Szczególnie chętnie po taki dodatek sięgają hodowcy pomidorów, które są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne. Tunele foliowe sprawiają, że uprawa roślin staje się niezwykłą przygodą. Montowane na gruncie konstrukcje w niektórych wariantach wyposażone są w siateczki, moskitiery, a okna i drzwi są zasuwane na zamki i zapinane na zatrzaski. Dzięki temu sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. To doskonały dodatek dla miłośników ogrodnictwa oraz tych wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z uprawami. Zobacz, które szklarnie do uprawy roślin będą najlepsze dla Ciebie.
Alternatywa dla szklarni – tunel z folii
Warunki pogodowe w Polsce są bardzo kapryśne, a jak wiadomo, to właśnie od nich w głównej mierze zależy możliwość uprawiania warzyw i owoców. Na szczęście spóźniająca się wiosna nie musi niszczyć Twoich plonów. Jeśli marzy Ci się za domem lub na działce rekreacyjnej mały warzywniak – wykorzystaj do uprawy roślin szklarnie.
Prawdziwe szklarnie są potężnymi konstrukcjami z odpowiednio przygotowanymi fundamentami i ścianami oraz dachem wykonanym ze szkła. Taka konstrukcja jest najbardziej stabilna, jednak na potrzeby działkowców często za duża i za droga. Na szczęście producenci sprzętu ogrodowego wyszli naprzeciw potrzebom amatorów hodowli warzyw i stworzyli szklarnie z folii. Konstrukcje te są znacznie lżejsze i łatwe w montażu. Po sezonie możesz je szybko złożyć i schować.
W tej kategorii znajdziesz wiele dostępnych tuneli foliowych w różnych rozmiarach i mini szklarnie. Wybierz produkt dopasowany do swoich potrzeb i ciesz się pysznymi warzywami oraz pięknymi roślinami ozdobnymi niezależnie od pogody.
Rodzaje tuneli foliowych
Szklarnie foliowe możesz wykorzystać przez cały sezon wegetacyjny i hodować w nim rośliny ozdobne lub warzywa. Tego rodzaju konstrukcje pozwalają na swobodne wejście do środka. Wyposażone są w okna dla zachowania lepszej wentylacji. W tej kategorii możesz znaleźć foliowe szklarnie w różnych rozmiarach. Koniecznie dopasuj odpowiedni model do planowanych upraw. Najczęściej są pokryte zieloną folią.
Nieco inną budowę i zastosowanie ma folia tunelowa na mniejszym stelażu. Konstrukcje te są długie i niskie. Możesz przykryć nimi znacznie mniejszy fragment gruntu. Folia tunelowa na małym stelażu świetnie nadaje się do osłony wczesnych sadzonek warzyw, kiedy na zewnątrz jeszcze zdarzają się przymrozki. Pod tymi foliami możesz hodować sadzonki, które w późniejszym czasie zostaną przesadzone na właściwe miejsce. Stanowi więc doskonały sposób do przygotowywania rozsady. Podobnie jak w przypadku dużych szklarni, dostępne są mniejsze i większe tunele.
Budowa szklarni ogrodowej
Jak zbudowana jest szklarnia ogrodowa z folii? Jej konstrukcja jest bardzo prosta. Składa się ze stelażu, który bardzo szybko się składa. Do jego budowy wykorzystywane są różne materiały od tworzyw sztucznych po drewno. Najczęściej jednak wykorzystywane są aluminiowe rurki, które można szybko ze sobą połączyć. Są na tyle wytrzymałe, że oprą się silniejszym podmuchom wiatru czy większym opadom atmosferycznym.
Na tym stelażu szklarnia ogrodowa ma naciągniętą folię. Istotne jest, aby dobrze naciągnąć folię i ograniczyć ryzyko rozerwania jej przez wiatr. W folii wykonane są drzwi zasuwane na zamek, przez które można swobodnie wejść do środka. Ponadto po obu stronach znajdują się okna, które można odsłaniać i zasłaniać w zależności od potrzeb rosnących w nich roślin i warunków atmosferycznych. W ten prosty sposób kontrolujesz przepływ powietrza i wysokość temperatury w środku.
Po sezonie bardzo szybko złożysz tunel i z łatwością przechowasz w składziku na narzędzia. Zarówno aluminiowy stelaż, jak i pokryta nim folia nie zajmują dużo miejsca.
Folia na szklarnie – rodzaje
Bardzo ważnym elementem każdej konstrukcji tunelu jest folia. Na szklarnie wykorzystuje się przede wszystkim wytrzymałe i dobrze chroniące przed opadami atmosferycznymi folie. To właśnie dzięki nim możliwe jest także utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu. Z czego wykonana jest folia na szklarnie?
Wyróżnia się folie białe i zielone. Białe doskonale przepuszczają światło słoneczne, są jednak dobrze widoczne na tle innych roślin, co może zaburzać estetykę ogrodu. Dostępne są także folie zielone, które szybko się nagrzewają i zapewniają odpowiednie zacienienie roślinom. Warto w nich sadzić rośliny, które źle znoszą ostre słońce.
Ponadto wyróżnia się folie perforowane i nie. Te pierwsze mają specjalne otwory, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Niestety są mniej wytrzymałe na opady atmosferyczne i niekoniecznie tworzą dobre warunki dla roślin ciepłolubnych. Folia nieperforowana zazwyczaj wyposażona jest w dodatkowe okna, które zapewniają przepływ powietrza. Tunele wykonane z niej należy regularnie wietrzyć, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni. Spotykane są także folie z siatką polipropylenową dla zwiększenia jej wytrzymałości i filtrem UV.
Gdzie ustawić tunel foliowy?
Tunele foliowe należy ustawiać w miejscu dobrze nasłonecznionym. Dzięki temu jego wnętrze odpowiednio się nagrzewa i utrzymuje temperaturę. Ponadto rośliny zasadzone w nim mają odpowiednią ilość światła słonecznego do prawidłowego wzrostu. Z tego powodu tuneli foliowych nie należy stawiać pod drzewami czy tuż obok altany lub innych obiektów, które mogłyby ją zasłaniać.
Nie warto jednak także ustawiać tuneli w całkowitym odosobnieniu i na zupełnym pustkowiu. Należy pamiętać, że tunele foliowe nie są tak wytrzymałymi konstrukcjami, jak szklarnie. Z tego powodu są znacznie bardziej narażone na zniszczenie w wyniku wiatru, opadów atmosferycznych czy przebicia przez różne przedmioty. Dobrze, gdy budynek domu czy altany działkowej znajduje się w sąsiedztwie i chroni przed największymi podmuchami wiatru.
Zalety tuneli ogrodowych
Tunele ogrodowe mają wiele zalet, które z pewnością spodobają się zarówno amatorom ogrodnictwa, jak i profesjonalnym hodowcom. Przede wszystkim sprawiają, że jesteś mniej zależny od warunków pogodowych. Możesz posadzić warzywa czy kwiaty nawet w sezonie z przedłużającym się okresem przymrozków. Ponadto nawet w okresie letnim o wiele łatwiej jest utrzymać pod tunelem właściwe warunki do uprawy danej rośliny niż na zewnątrz. Gleba w tunelu wolniej przesycha niż poza nim, szczególnie w modelach przykrytych zieloną folią.
Ponadto tunele ogrodowe mogą przyspieszyć zbieranie plonów nawet o kilka tygodni. Pod tunelami możesz sadzić warzywa do gruntu już wczesną wiosną i znacznie szybciej cieszyć się smakiem własnoręcznie wyhodowanych roślin.
Dzięki możliwości utrzymania wysokiej temperatury we wnętrzu możesz także sadzić rośliny, które naturalnie nie są uprawiane na terenie Polski. W podobny sposób co temperaturę możesz kontrolować wilgotność powietrza. Pozwala to na uprawę nawet roślin tropikalnych.
Co uprawiać w tunelu?
Dzięki możliwości utrzymania wysokiej temperatury i wilgotności już przed wiosną można posadzić w tunelu niektóre warzywa np. rzodkiewkę, sałatę, kapustę, kalafior, cebulę, seler czy marchew, a także szpinak, bób i karczocha.
Ponadto znacznie wcześniej można posadzić odmiany warzyw ciepłolubnych takie jak pomidory, paprykę, ogórki, bakłażany lub melony.
Warto jednak wiedzieć, że tunele pomagają w hodowli nie tylko roślin jadalnych. Doskonale sprawdzają się także przy uprawie roślin ozdobnych. Dzięki niemu możesz znacznie wcześniej przygotować sadzonki takich roślin jak heliotrop peruwiański, begonia, werbena, lobelia, petunia, lewkonia, lwia paszcza, niecierpek, kocankę ogrodową czy nawet żeniszka meksykańskiego. Do czasu sadzenia kwiatów na właściwym miejscu młode sadzonki będą już okazałe i odporne na niesprzyjające warunki hodowli, jakie mogą wystąpić poza tunelem.
Tunel jest także doskonałym miejscem do hodowli ziół takich jak rozmaryn, szałwia czy bazylia i majeranek.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze tunelu?
Wybór tunelu właściwego dla zaplanowanych upraw wcale nie jest tak oczywistą i łatwą sprawą. Przede wszystkim zastanów się, gdzie chcesz go postawić i jaki grunt możesz przeznaczyć pod uprawę roślin. Oceń stanowisko pod względem występowania niesprzyjających i silnych podmuchów wiatru, a także stopnia nasłonecznienia.
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego rozmiaru tunelu. Jeśli zależy Ci na hodowli roślin ciepłolubnych, wrażliwych warzyw np. pomidorów na pewno przyda Ci się tunel, do którego możesz swobodnie wejść i pielęgnować swoje rośliny. Jeśli jednak zależy Ci tylko na modelu do ochrony wczesnych sadzonek kwiatów i warzyw – spokojnie możesz wybrać mniejszy i niski tunel.
W przypadku, gdy Twoja działka jest wystawiona na silny wiatr, koniecznie wybieraj modele z aluminiowym stelażem, który jest najbardziej wytrzymały. Następnie wybierz model przykryty folią perforowaną lub wyposażony w okna, dopasowując go do wymagań roślin, które chcesz hodować.
Jak postawić tunel?
Jedną z większych zalet szklarni i tuneli z folii jest łatwość ich składania i rozkładania. W zestawie do tunelu otrzymasz wszystkie niezbędne akcesoria do montażu. Znajdziesz w nim rurki stanowiące główny stelaż konstrukcji, a także idealnie dopasowaną do niego folię. Pamiętaj, aby zabezpieczyć dobrze spód tunelu i mocno przytwierdzić go do podłoża. Ponadto nadmiar folii należy przykryć ziemią.
To Twój pierwszy tunel? Nie martw się, w zestawie znajdziesz także prostą instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez montaż tunelu ogrodowego.
Co jednak ważne, zanim zabierzesz się za jego składanie – przygotuj ziemię. Przekop ją i wymieszaj z kompostem. Dopiero wówczas postaw tunel i zasadź swoje rośliny.
Czym jest mini szklarnia?
Mini szklarnia może mieć różne kształty. W tej kategorii znajdziesz modele, które mocno przypominają pełnowymiarowe szklarnie z folii, jednak są znacznie mniejsze. Tak samo, jak one wyposażone są w aluminiowy stelaż i niewielkie półki. Na stelaż rozciąga się mocno folię, która pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę i chroni rośliny przed wiatrem oraz opadami atmosferycznymi. Ponadto w folii znajduje się zamek błyskawiczny, który pozwala wygodnie wejść do środka.
W tej kategorii dostępna jest także mini szklarnia o znacznie mniejszych rozmiarach. Ma kształt plastikowej podstawki z wyżłobionymi otworami i plastikowej pokrywki. Ma nieco inne zastosowanie niż foliowe modele. Może być zintegrowana ze stojakiem lub nie. Podczas uprawy roślin w tego rodzaju mini szklarni należy pamiętać o regularnym wentylowaniu poprzez odchylenie pokrywy.
Do czego wykorzystać mini szklarnie?
Mini szklarnie znajdą zastosowanie zarówno w domu amatora hodowli roślin, jak i profesjonalnych hodowców. Wbrew pozorom pomimo małego rozmiaru mają one szereg zastosowań. Przede wszystkim stosuje się je do przygotowywania rozsad. Pod tym względem może z powodzeniem zastąpić inspekt. Wrażliwe na warunki atmosferyczne sadzonki, znacznie szybciej przyjmą się w kontrolowanych warunkach w mini szklarni. Niektóre gatunki roślin dzięki niej możesz posadzić znacznie wcześniej.
Jeśli chcesz hodować rośliny z nasion, przyda Ci się plastikowa mini szklarnia, którą wypełnia się specjalnym podłożem. W nich rośliny spokojnie kiełkują. Możesz je poprzerywać i rozsadzić następnie do większych pojemników i przenieść do większej mini szklarni.
Specyficzne warunki, jakie można wytworzyć w mini szklarniach pozwalają na hodowanie roślin trudno dostępnych lub bardzo wymagających. Może zatem stać się miejscem Twoich hodowlanych eksperymentów.
Ponadto mini szklarnie to doskonały sposób na zachęcenie dzieci do hodowli własnych roślin. Nie zajmują dużo miejsca w ogrodzie. Mogą stać się pierwszym krokiem w nauce pielęgnacji roślin. Mini szklarnie mogą być także miejscem odpoczynku dla Twoich domowych roślin. Wiele egzotycznych gatunków warto na miesiące letnie przenieść do mini szklarni, gdzie możesz znacznie lepiej kontrolować wilgotność powietrza.
Inne akcesoria ułatwiające hodowlę roślin
Wszelkiego rodzaju szklarnie są bardzo pomocne podczas hodowli roślin w ogrodzie. Jednak oprócz nich przydadzą Ci się także inne akcesoria. Jeśli chcesz rozpocząć hodowlę roślin pnących, koniecznie wyposaż się w drabinki do kwiatów. Po nich rośliny będą mogły swobodnie się pnąć i tworzyć okazałą ozdobę ogrodu. Drabinki możesz ustawić wzdłuż ściany lub wbić w ziemię niedaleko rabaty kwiatowej czy oczka wodnego.
Ponadto bardzo pomocne są folie i agrowłókniny. Tego typu produkty pozwalają Ci chronić rośliny przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi – mrozem i wiatrem. Szczególnie zimowe agrowłókniny przydadzą Ci się do okrywania roślin nieodpornych na niską temperaturę. Z kolei letnie agrowłókniny zapobiegają rozrastaniu się chwastów, a także nadmiernemu przesuszaniu się gleby. Duży wybór tych produktów znajdziesz w ofercie naszego sklepu.
Powiadom o dostępności