Proponujemy wysokiej jakości glebogryzarki, wertykulatory do trawnika oraz inne maszyny ogrodnicze. Dzięki nim nadasz swojemu ogrodowi wyjątkowego charakteru, a wszelkie prace, związane z uprawami, staną się niezwykle łatwe i przyjemne. Nasze wertykulatory do trawnika pomogą przygotować trawnik na nadchodzący sezon. Maszyna ta nacina powierzchnię trawnika, napowietrzając go jednocześnie i usuwając z niego suchą trawę. Taki przerzedzony trawnik zyskuje przestrzeń i możliwości rozwoju. Dzięki temu w mgnieniu oka rozrośnie się w miły w dotyku i miły dla oka zielony dywanik. Z kolei glebogryzarki to narzędzia do zadań specjalnych, stosowane przede wszystkim do uprawy ziemi. Sprzęt ten przygotowuje glebę na nadchodzący sezon siewny. Spulchnia ją i odpowiednio napowietrza. Dzięki temu rośliny szybko się rozwijają.
W Bricomarche oferujemy najwyższej jakości maszyny ogrodnicze, w tym glebogryzarki, aeratory i wertykulatory do trawnika. Proponujemy modele o różnych parametrach – dostosowane do pracy na większym i mniejszym areale. Zapraszamy do zakupu.
Najlepszy sprzęt do spulchniania gleby
Każda roślina wymaga odpowiednich warunków do wzrostu. Nie wystarczy jednak dostęp do światła i wody, ale także prawidłowo przygotowana gleba. Wielu początkowych ogrodników zwraca uwagę głównie na pH gleby, które należy dopasować do gatunku uprawianych roślin. W samej glebie jednak musi dobrze rozchodzić się woda i powietrze, aby składniki odżywcze dotarły do korzeni. Na twardej i ubitej glebie roślinom trudno będzie wykiełkować, a kwitnienie będzie mało obfite.
Ważnym etapem przygotowania podłoża pod uprawę jest jego spulchnienie i rozbicie twardych grud zalegających pod wierzchnią warstwą ziemi. Możesz do tego użyć grabi czy amerykańskich wideł. Problem jednak zaczyna się w chwili, gdy chcesz posadzić swoje rośliny na rozległym terenie. Wówczas przyda Ci się glebogryzarka. W naszej ofercie znajdziesz zarówno glebogryzarki spalinowe, jak i elektryczne. Oba sprawdzą się na nieco innych terenach.
Ponadto oferujemy sprzęt ułatwiający utrzymanie trawników w doskonałym stanie. Aeratory nie tylko napowietrzają glebę, ale także usuwają z niej obumarłe części roślin czy mech, który uniemożliwia równy wzrost trawy. Aeratory dostępne w ofercie sklepów Bricomarché mogą być zasilane energią elektryczną lub olejem silnikowym.
Do czego służą glebogryzarki?
Glebogryzarki wyposażone są w silnik elektryczny lub spalinowy. Ponadto mają koła, które ułatwiają jej prowadzenie. Najważniejsze są jednak ostrza umieszczone na wale. Razem stanowią najważniejszy element roboczy urządzenia. Ostrza te wykonane są z solidnych materiałów, dzięki czemu swobodnie wchodzą w ziemię i rozbijają jej twardą i ubitą powierzchnię.
Glebogryzarki służą przede wszystkim do przygotowania ziemi pod zasiew roślin ozdobnych, jadalnych czy nawet trawy. Poprawiają one jej strukturę, ułatwiając wodzie swobodne przenikanie w głąb. W ten sposób na powierzchni nie będą tworzyły się zastoje, które mogłyby spowodować gnicie łodyg czy liści. Ponadto wszystkie korzenie będą miały równomierny dostęp do wody. Glebogryzarki napowietrzają także glebę, dzięki czemu korzenie roślin nie gniją.
Wielu ogrodników wykorzystuje te urządzenia także do mieszania gleby z kompostem czy obornikiem. Zamiast ręcznie przerzucać glebę łopatą, glebogryzarka równomiernie wymiesza nawóz i wzbogaci ziemię o składniki niezbędne do prawidłowego wzrost roślin.
Cechy dobrej glebogryzarki spalinowej
Poszczególne modele glebogryzarek różnią się od siebie sposobem zasilania. Mogą być wyposażone np. w silnik spalinowy. Urządzenia te cechuje duża moc, dlatego najlepiej sprawdzają się na dużych terenach, które chcesz przygotować pod uprawę roślin.
Glebogryzarki spalinowe mają tę zaletę, że mają nieograniczony zasięg. Możesz przenosić je na miejsce bez dostępu do sieci elektrycznej lub oddalonych od nich na znaczną odległość. Dobre glebogryzarki spalinowe przystosowane są do długiej pracy i na sporych powierzchniach, dlatego warto przy ich wyborze zwrócić uwagę na szerokość wałka z ostrzami. Dobrze, gdy ma on długość przynajmniej 50 cm.
Te modele glebogryzarek cechują się dużą mocą, sporymi rozmiarami, co wpływa na ich dość duży ciężar. Operowanie nimi może być trudne. Warto zatem wybierać modele, których silnik zasila nie tylko obrót wałka z ostrzami, ale także koła. Wówczas manewrowanie nimi nawet po nierównym terenie nie będzie sprawiało Ci problemów.
Uniwersalne glebogryzarki elektryczne
Jeśli poszukujesz najlepszych glebogryzarek do ogrodów za domem lub na większych rozmiarów posesję, na których chcesz urządzić ogród warzywny – szukaj ich wśród modeli elektrycznych. Glebogryzarki elektryczne zasilane są silnikiem elektrycznym wymagającym dostępu do sieci. Z tego powodu miejsce ich użytkowania jest podyktowane dostępem do sieci. Wokół domu nie będzie to problemem, ponieważ zawsze możesz skorzystać z przedłużaczy i oddalić się ze sprzętem na teren nieco dalej położony od budynku.
Glebogryzarki elektryczne mają o wiele cichszy silnik, za co z pewnością podziękują Ci sąsiedzi. Sprawdzi się spokojnie na terenie w gęstej zabudowie domków jednorodzinnych. Ich moc jest nieco mniejsza. Są przystosowane do pracy na mniejszych powierzchniach, dlatego modele wyposażone w wałek roboczy o szerokości ok. 40 cm w zupełności Ci wystarczą.
Podczas pracy glebogryzarki elektryczne nie emitują także groźnych dla zdrowia spalin. Możesz być zatem pewien, że żadne zanieczyszczenia nie osiadają na glebie, na której chcesz zasiać swoje uprawy. Także operator glebogryzarki nie będzie wdychał toksyn przy pracy.
Komu przyda się glebogryzarka?
Glebogryzarka jest urządzeniem, które przyda się każdemu, kto marzy o uprawie roślin jadalnych. Wszystkich smakoszy zdrowych i smacznych warzyw z pewnością ucieszy fakt, że coroczne przygotowanie gleby do zimy może zająć znacznie mniej czasu i wysiłku. Z użyciem glebogryzarki szybko spulchnisz i napowietrzysz glebę, dzięki czemu latem i jesienią możesz liczyć na obfite plonu. Z łatwością także wymieszasz kompost czy nawóz przed posianiem warzyw.
Także profesjonalnym ekipom zakładającym ogrody przyda się to urządzenie. Dzięki glebogryzarce z nieużytków i jałowej ziemi szybko uzyskasz glebę gotową do zasadzenia najpiękniejszych okazów roślin ozdobnych i drzew. Już po kilku miesiącach będziesz mógł podziwiać efekty swojej pracy w obficie ukwieconych rabatach.
Nie tylko warzywa czy rośliny ozdobne wymagają odpowiednio przygotowanej gleby. Nawet trawa, choć wydaje się łatwa w uprawie, aby cieszyła oko swoim wyglądem, powinna być zasiana na dobrze przygotowanym podłożu. Glebogryzarki przydadzą się zatem do przygotowania posesji czy boiska pod zasianie trawy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze glebogryzarki?
Przy wyborze glebogryzarki przede wszystkim zwróć uwagę na parametry dopasowane do terenu, który chcesz spulchnić. Inne modele przydadzą się na małych ogródkach działkowych, a inne na rozległych terenach przygotowanych pod uprawę trawy jako podłoże do gry w piłkę czy golfa.
W ogrodach przydomowych i na działkach najlepiej sprawdzą się modele elektryczne o wąskim polu roboczym. Dzięki temu jesteś w stanie spulchnić glebę także przy ogrodzeniu czy z pominięciem wydzielonych sektorów na skalniaki czy klomby. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które mają te urządzenia. Niektóre glebogryzarki łączą się wraz z wertykulatorami, dzięki czemu jednym urządzeniem nie tylko przygotujesz podłoże pod zasianie trawy, ale także zadbasz o nią w późniejszym czasie.
Na rozległych terenach, na których chcesz urządzić ogród, lepiej sprawdzą się urządzenia spalinowe, którymi dotrzesz do miejsc oddalonych od sieci elektrycznej. Ponadto dzięki szerokiemu polu roboczemu za jednym razem spulchnisz szerszy odcinek gleby. Poza tym modele te często wyposażone są w napęd na koła, co znacznie ułatwia ich prowadzenie i wymaga znacznie mniejszego nakładu pracy.
Zastosowanie wertykulatorów
Wertykulatory swoim wyglądem przypominają kosiarki spalinowe czy elektryczne. Pozwalają zadbać o zdrowy i piękny wygląd trawnika, przy czym spełniają całkiem inne funkcje niż np. odkurzacze ogrodowe.
Wertykulatory wyposażone są podobnie jak glebogryzarki w wałek z ostrzami. W przeciwieństwie jednak do nich ostrza te nie przekopują ziemi, a nacinają ją na różnej głębokości. Kilkuletnia trawa często pomiędzy źdźbłami ma tzw. darń lub filc. Jest to mocne kłębowisko pnączy i liści, które uniemożliwia swobodny przepływ wody i powietrza do korzeni trawy. Sam trawnik zaczyna rosnąć nieregularnie, możesz zauważyć także jego żółknięcie. Aby poprawić wygląd i zdrowie swojego trawnika, warto regularnie używać wertykulatora.
Dzięki pionowym nacięciom woda wpływa głębiej do korzeni trawy. Filc zostaje przecięty, a wraz z nim często zalegający mech, który również uniemożliwia trawie zdrowy porost. Gleba zostaje napowietrzona, a sama trawa pobudzona do krzewienia.
Pielęgnację trawnika za pomocą wertykulatora najlepiej przeprowadzić wiosną lub na jesień np. we wrześniu. Dzięki niemu będziesz mógł cieszyć się estetycznym i zdrowym trawnikiem na swojej posesji.
Wertykulatory spalinowe czy elektryczne - który model wybrać?
Na rynku znajdziesz urządzenia różniące się od siebie np. sposobem zasilania. Na tereny porośnięte trawą o powierzchni ponad 2000 m2 zalecane są wertykulatory spalinowe. Urządzenia te cechują się dużą mocą, najczęściej szerokim polem roboczym i przede wszystkim nieograniczonym zasięgiem. Możesz swobodnie oddalić się z nim na znaczną odległość od źródła prądu.
Warto jednak wiedzieć, że wertykulatory spalinowe nie są zbyt ekologicznym wyborem. Podczas spalania paliwa wydobywa się dość duża ilość toksycznych substancji. Sama praca ich silnika jest dość głośna, co nie we wszystkich miejscach jest dobrym rozwiązaniem.
Na prywatne posesje, do ogrodu czy na działki rekreacyjne o wiele lepszym wyborem są wertykulatory elektryczne. Powierzchnia trawnika w tych miejscach jest znacznie mniejsza, dzięki czemu ograniczenie zasięgu urządzenia przez kabel elektryczny nie powinno sprawiać Ci problemów.
Urządzenia te są ciche, cechują się nieco węższym wałkiem z ostrzami, dzięki któremu możesz swobodnie dojść do nawet trudno dostępnych miejsc. Wertykulatory elektryczne, co najważniejsze, są ekologiczne. Nie emitują spalin.
Jak wybrać wertykulatory do trawy?
Wertykulatory do trawy powinny być przede wszystkim dopasowane do powierzchni, którą chcesz napowietrzyć. Na mniejszych terenach w zupełności wystarczą modele elektryczne z wałkiem o szerokości do 40 cm. Prawdopodobnie na terenach większych konieczne będzie użycie modelu spalinowego z wałkiem o szerokości min. 50 cm.
Zwróć uwagę także na materiał wykonania ostrzy. Dobrze, gdy jest on z trwałej stali nierdzewnej. Ponadto dobre wertykulatory do trawy mają możliwość regulacji długości ostrzy, co pozwala na wykonanie napowietrzenia gleby powierzchownego i głębokiego.
Wertykulatory różnią się od siebie także mocą. Dopasuj ją nie tylko do wielkości terenu zielonego, ale także stanu trawy. Im jest ona starsza, tym zaniedbania mogą być większe, a warstwa filcu i mchu grubsza. Wówczas lepiej wybrać urządzenie o większej mocy, co zaoszczędzi Ci czas i wysiłek.
Urządzenia te mają także różną wagę. Najcięższe są modele spalinowe. Elektryczne wertykulatory są znacznie poręczniejsze i lżejsze. Na ich wagę wpływa jednak także wielkość kosza. Im jest on większy, tym urządzenie będzie w trakcie pracy coraz cięższe. Z kolei model z małym koszem będzie wymagał od Ciebie częstej wymiany. Parametry te najlepiej dopasuj do swoich preferencji, siły i częstotliwości wykonywania zabiegu pielęgnacji trawy.