Ekogroszek i węgiel workowany

Pokaż na stronie

24 produkty w tej kategorii

Sortuj

Zmień widok

Sortuj

Granulacja 5 - 25 mm
Wartość opałowa 24 MJ/kg
Zastosowanie Kotły z podajnikiem automatycznym
39 99 szt.
Granulacja 5 - 25 mm
Wartość opałowa 22 MJ/kg
Zastosowanie do kotłów z podajnikiem
34 99 szt.
Granulacja 5 - 31,5 mm
Wartość opałowa 26 MJ/kg
Zastosowanie kocioł do spalania paliw stałych
Granulacja 5 - 25 mm
Wartość opałowa 26 MJ/kg
Zastosowanie kotły z podajnikiem
Granulacja 25 - 80 mm
Wartość opałowa 24 MJ/kg
Zastosowanie kotły tradycyjne
Granulacja 5-25 mm
Wartość opałowa 26 MJ/kg
Zastosowanie do kotłów z podajnikiem automatycznym
Granulacja 5 - 25 mm
Wartość opałowa 23 MJ/kg
Zastosowanie kotły z podajnikiem
Granulacja 5 - 25 mm
Wartość opałowa 24 MJ/kg
Zastosowanie kotły z podajnikiem
Granulacja 25 - 50 mm
Wartość opałowa 22 MJ/kg
Zastosowanie kotły tradycyjne
Granulacja 30 - 80 mm
Wartość opałowa 23 MJ/kg
Zastosowanie kotły tradycyjne
Granulacja 5 - 25 mm
Wartość opałowa 26 MJ/kg
Zastosowanie kotły z podajnikiem
Granulacja 30 - 80 mm
Wartość opałowa 26 MJ/kg
Zastosowanie kotły zasypowe, kominki, kuchnie węglowe, piece konwencjonalne
Granulacja 5 - 25 mm
Wartość opałowa 28 MJ/kg
Zastosowanie kotły z podajnikiem
Granulacja 5 - 25 mm
Wartość opałowa 26 MJ/kg
Zastosowanie do kotłów z podajnikiem automatycznym
Granulacja 5 - 25 mm
Wartość opałowa 28 MJ/kg
Zastosowanie do kotłów z podajnikiem retortowym
Granulacja 20, 24 mm
Wartość opałowa 15 MJ/kg
Zastosowanie kotły automatyczne, kuchnie węglowe, piece kaflowe, piece konwencjonalne, kotły CO
Granulacja 5-25 mm
Wartość opałowa 26 MJ/kg
Zastosowanie do kotłów z podajnikiem automatycznym
Granulacja 5 - 25 mm
Wartość opałowa 19 MJ/kg
Zastosowanie kotły z podajnikiem
Granulacja 0 - 25 mm
Wartość opałowa 19 MJ/kg
Zastosowanie kotły z podajnikiem i kotły tradycyjne
Granulacja 25 - 50 mm
Zastosowanie do kotłów starego typu
10 20 50 100 Ofert na stronie

W sklepie Bricomarche znajdziesz różnorodne materiały opałowe i paliwa, w tym ekogroszek oraz węgiel workowany. To produkty, które przydadzą się właścicielom domów, ogrzewanych standardowym piecem lub kotłem z palnikiem retortowym. Zarówno ekogroszek, jak i węgiel workowany to produkty wysokoenergetyczne. Dzięki temu z niewielkiej ilości produktu, można uzyskać sporą dawkę energii, która przekłada się na ciepło. Efektywnie ogrzejesz zatem cały dom. W Bricomarche oferujemy wyłącznie produkty wysokiej jakości. Dzięki temu w wyniku procesu spalania nie powstaje sadza, która osiada na poszczególnych elementach pieca i komina. W ten sposób można oszczędzić na konserwacji i naprawie pieca. Zarówno ekogroszek, jak i węgiel workowany, palą się przez dłuższy czas. Nie ma więc konieczności częstego zaglądania do pieca i kontrolowania palenia. W Bricomarche proponujemy ekogroszek i węgiel workowany w opakowaniach o różnej pojemności – w tym w najbardziej popularnych 20 i 25 kilogramów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Polecamy też materiały opałowe, paliwa i akcesoria, dostępne w innych kategoriach.

Węgiel workowany – najtańszy i najefektywniejszy opał

Ogrzewanie budynków mieszkalnych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz spada do wartości minusowych. Dziś istnieje wiele sposobów na ogrzanie budynku zasilanych przez różne media. Możesz wybierać spośród systemów elektrycznych, gazowych czy wykorzystać odnawialne źródła energii. Jednak w perspektywie zmieniających się cen paliw na rynku, piece węglowe nadal są najpopularniejszym i najtańszym sposobem na ogrzanie domu.

W tej kategorii znajdziesz węgiel workowany, który doskonale nadaje się do wykorzystania w tradycyjnych piecach węglowych, z podajnikiem czy kuchniach węglowych. Dostępny jest powszechnie wykorzystywany orzech, popularny groszek, ale także tańszy miał węglowy czy węgiel brunatny. Każdy z produktów ma nieco inne zastosowanie i inną kaloryczność, która wpływa na efektywność ogrzewania. Zanim wybierzesz węgiel workowany, koniecznie zwróć uwagę, w jakim piecu można go wykorzystywać.

Węgiel workowany jest wygodny w przechowywaniu. Przed sezonem grzewczym możesz kupić dokładnie taką ilość węgla, jakiej potrzebujesz. Jeśli Ci braknie, z łatwością dokupisz brakującą ilość. Ponadto dzięki pakowaniu w worki utrzymasz porządek w kotłowni.

Rodzaje i sortyment dostępnego węgla

W tradycyjnych piecach można spalać różne rodzaje paliw. Do ogrzania domu wykorzystasz zarówno węgiel kamienny, brunatny, jak i drewno. Szukając jednak najefektywniejszego i najekonomiczniejszego paliwa, warto postawić na węgiel kamienny.

W tej kategorii znajdziesz głównie węgiel kamienny o wysokiej kaloryczności. Czym właściwie różnią się poszczególne produkty? Przede wszystkim różni się miejscem wydobywania, zanieczyszczeniem siarką i innymi substancjami, ilością popiołu, ale także wielkością.

Węgiel kamienny może mieć różny sortyment – czyli wielkość poszczególnych kamyków. W piecach domowych najczęściej wykorzystuje się orzech, czyli węgiel kamienny o sortymencie od 25 do 80 mm i groszek o wielkości od 5 do 40 mm. Istnieje także miał osiągający wielkość od 1 mm do 30 mm czy największa kostka, która ma rozmiar od 63 do nawet 200 mm. Kostkę jednak wykorzystuje się głównie w dużych piecach węglowych w elektrowniach czy zakładach produkcyjnych.

Co wpływa na wartość energetyczną węgla?

Jednym z głównych parametrów węgla kamiennego jest jego kaloryczność. Kaloryczność, czyli wartość opałowa węgla, określa ilość ciepła wydobywająca się podczas spalania. Węgiel kamienny zazwyczaj osiąga wartość opałową od 20 do 28 MJ/kg. Największe wartości zazwyczaj osiąga ekogroszek workowany. Warto jednak przed zakupem dobrze zapoznać się z parametrami technicznymi, ponieważ nie każdy ekogroszek ma te same parametry.

Dla porównania drewno opałowe ma kaloryczność ok. 18 MJ/kg, dlatego węgiel kamienny jest nadal najefektywniejszym rodzajem paliwa. Wpływa to nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale także miejsca na przechowywanie. Im mniej kaloryczne paliwo, tym potrzebujesz większej przestrzeni do przechowywania większej ilości paliwa, aby osiągnąć te same rezultaty ogrzewania.

Co wpływa na kaloryczność węgla? Przede wszystkim miejsce wydobywania. W porównaniu do węgla rosyjskiego czy ukraińskiego, które są również obecne na rynku polskim, węgiel z polskich kopalni jest najbardziej kaloryczny. Na wartość opałową wpływa także sortyment węgla. Im jest on mniejszy, tym mniejsza jest wartość opałowa.

Wybierając orzech czy ekogroszek workowany warto również zwrócić uwagę na zanieczyszczenie siarką czy ilość popiołu pozostającego po spalaniu. Parametry te wpływają bezpośrednio na efektywność pracy pieca węglowego.

Czy warto używać orzecha?

Orzech jest węglem kamiennym o największym sortymencie wykorzystywanym do ogrzewania domów prywatnych. Z tego względu jest droższy, jednak jego cena nadal nie dorównuje ekogroszkowi. Cechuje się za to większą kalorycznością, więc potrzebujesz go mniej, aby efektywnie ogrzać budynek. To dostateczne powody, dla których warto postawić na węgiel orzech workowany. Jakie jednak ma minusy to rozwiązanie?

Ze względu na duży sortyment węgiel orzech workowany nie nadają się do spalania w piecach w pełni zautomatyzowanych z podajnikiem. A tego rodzaju piece są dziś najczęściej wykorzystywane. Jeśli jednak masz zainstalowany w swoim domu tradycyjny piec węglowy, dobrym rozwiązaniem jest kupno właśnie orzecha. W sklepie Bricomarché znajdziesz węgiel kamienny orzech o wartości opałowej 23 MJ/kg. Pakowany jest zazwyczaj w worki o pojemności 25 kg, co ułatwia jego przechowywanie. Poziom wilgotności węgla nie przekracza 20% z kolei popiół, jaki pozostanie po jego spaleniu, wynosi maksymalnie 12%.

Groszek a ekogroszek – różnice

Groszek jest węglem kamiennym o sortymencie od 5 do 40 mm. Czym zatem jest ekogroszek? Wbrew pozorom nie jest to jakieś inne alternatywne paliwo. Jest to węgiel kamienny, jednak o mniejszym zakresie sortymentu. Ekogorszek jest dostosowany do pieców z podajnikiem, dlatego jego granulacja wynosi od 5–25 mm. Dzięki temu podajnik nie zacina się na większych bryłkach i jest w stanie odpowiednio wydzielić porcję węgla do ogrzania budynku.

Dlaczego właściwie ma on przedrostek eko? Dużą zaletą ekogroszku jest jego wcześniejsze oczyszczenie z innych substancji chemicznych. To właśnie dlatego ekogroszek zawiera mniej siarki. W naszym sklepie dostępne są produkty, które mają maksymalnie 0,8% siarki. Wpływa to w dużej mierze na mniejsze zanieczyszczenie powietrza podczas spalania węgla. Ponadto ma to duże znaczenie dla żywotności pieca, w którym elementy korodują pod wpływem zmieszania tlenków siarki z parą wodną.

Warto również wspomnieć o większym całkowitym spalaniu ekogroszku, który pozostawia jedynie 10% popiołu. Ponadto ekogorszek osiąga najwyższe wartości opałowe. Niektóre produkty dostępne w naszym asortymencie cechują się kalorycznością na poziomie 26–28 MJ/kg. Należy jednak zaznaczyć, że ekogroszek jest najdroższym rodzajem węgla workowego.

Dlaczego warto wybrać ekogroszek Dragon?

W sklepach Bricomarché dostępny jest ekogroszek renomowanej firmy Dragon. Cechuje się on dużą kalorycznością i małym zanieczyszczeniem siarką. Ponadto jego zaletą jest mała wilgotność. Klienci często korzystają z oferty firmy Dragon ze względu na duży wybór produktów, dzięki czemu mogą dopasować produkt do swoich wymagań i możliwości finansowych. W ofercie Bricomarché znajdziesz ekogroszek Dragon w czterech różnych odsłonach: Economic, Basic, Premium i Perfect.

Ekogroszek Dragon Economic jest najtańszy. Cechuje się także najmniejszą kalorycznością wynoszącą 19 MJ/kg. Jeśli zależy Ci na większej efektywności lepiej postawić na wersję Basic, która ma już wartość opałową wynoszącą 23 MJ/kg. Produkt ten jednak ma większą ilość popiołu wynoszącą 14% w porównaniu do Economic, który ma 12%. Z koeli ilość siarki w wersji Economic jest nieco większa.

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości produktów i świetnym stosunku jakości do ceny, najlepiej wybrać ekogroszek Dragon Perfect lub Premium. Oba produkty mają popiół wynoszący 12% i siarkę nieprzekraczającą 0,8%. Oba także mają tę samą granulację dostosowaną do automatycznych pieców z podajnikiem wynoszącą od 5 do 25 mm. Różnica zachodzi w cenie i kaloryczności. Najdroższy jest ekogroszek Perfect o wartości opałowej aż 26 MJ/kg. Nieco tańszy jest ekogroszek Premium, który cechuje się kalorycznością na poziomie 24 MJ/kg. Oba produkty mają doskonałe parametry techniczne, które wpływają na efektywność ogrzewania domu i żywotność pieca węglowego.

Miał i węgiel brunatny – tańsza alternatywa

Jeśli przede wszystkim szukasz taniego paliwa do swojego pieca, możesz postawić na miał węglowy lub węgiel brunatny. Za oba paliwa zapłacisz znacznie mniej niż za ekogroszek. Musisz jednak pamiętać, że efektywność tych paliw jest również mniejsza.

W asortymencie sklepu Bricomarché znajdziesz miał węglowy firmy Dragon. Jego granulacja wynosi od 0 do 25 mm. Dużą zaletą w porównaniu do innych miałów jest niska zawartość siarki, która wynosi podobnie jak w najwyższej jakości ekogroszku jedynie 0,8%. Z kolei popiół wynosi 15%, co wynika z dużego rozdrobnienia węgla. Miał węglowy możesz używać w piecach tradycyjnych i z podajnikiem. Pakowany jest w worki o pojemności 25 kg. Ze względu na niższą kaloryczność wynoszącą 19 MJ/kg dla właściwego ogrzania domu będziesz potrzebował nieco więcej miału, co warto wziąć pod uwagę podczas zakupów.

W ofercie Bricomarché znajdziesz także węgiel brunatny. Należy on także do tańszych materiałów opałowych. Jego kaloryczność jednak jest o wiele niższa i wynosi zaledwie 15 MJ/kg. Pakowany jest w worki o pojemności 20 kg. Popiół wynosi 8%, a granulacja węgla ok. 24 – 25 mm. Dużą zaletą węgla brunatnego jest możliwość stosowania go w wielu rodzajach pieców. Sprawdzi się zarówno w piecach automatycznych, jak i tradycyjnych. Możesz go wykorzystać także w kotłach CO i kuchniach węglowych.

Dobór węgla pakowanego ze względu na rodzaj pieca

Na efektywność ogrzewania domu w dużej mierze wpływa wybór węgla pakowanego. Jednak należy wziąć pod uwagę również sam proces spalania. W przypadku ekogroszku niewielka ilość popiołu często uzyskiwana jest właśnie dzięki nowoczesnej budowie pieca i odpowiednio przeprowadzonemu procesowi spalania. Z tego powodu węgiel pakowany należy dopasować do rodzaju posiadanego pieca.

Obecnie najczęściej do ogrzewania domów wykorzystuje się trzy rodzaje pieców. Piec tradycyjny przeznaczony jest do spalania przede wszystkim węgla grubego np. orzech, wówczas jego praca jest najefektywniejsza. Drugim jest bardzo popularny piec z podajnikiem, który można odpowiednio zaprogramować. Niestety podajnik wymusza zastosowanie węgla o odpowiedniej granulacji, którą osiąga np. węgiel pakowany typu ekogroszek. Ostatnim mniej już spotykanym piecem jest piec miałowy, który przeznaczony jest do spalania miału węglowego. Podczas procesu spalania, który nie jest tak efektywny, jak w przypadku innych pieców, wydziela się duża ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Z tego powodu jest coraz częściej zamieniany na nowocześniejsze piece węglowe.

Powiadom o dostępności