Aby zamontować wszystkie niezbędne elementy wyposażenia wnętrza, warto wykorzystać odpowiednie wkręty, gwoździe oraz śruby. Te drobne elementy montażowe umożliwiają mocowanie różnych materiałów. Ich poszczególne rodzaje nadają się do ścian z cegieł, płyt gipsowo-kartonowych, a także drewna czy metalu. Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić, które konkretnie artykuły metalowe przeznaczone są do konkretnej powierzchni, co znacznie ułatwia przeprowadzenie prac szybko i bez żadnych problemów.
Dostępne w asortymencie wkręty to elementy przeznaczone zazwyczaj do drewna. Umożliwiają montaż mebli albo ich mocowanie do innych powierzchni. Do ich założenia potrzebny jest wkrętak, wiertarko-wkrętarka albo po prostu śrubokręt o dopasowanej końcówce. Gwoździe z kolei można wbić z pomocą młotka w większość dostatecznie miękkich powierzchni. Z kolei śruby mogą służyć mocowaniu większych elementów, w których wykonane zostały odpowiednie otwory, a także mocowaniu w ścianie, jeśli mają w wyposażeniu kołek rozporowy.
Artykuły metalowe - śruby, wkręty, gwoździe i nie tylko
Artykuły metalowe takie jak śruby, wkręty i gwoździe znajdują się wśród wyposażenia każdego warsztatu. Bywają przydatne zarówno podczas remontów, czy prac konstrukcyjnych, jak i wtedy, gdy zajdzie konieczności naprawy zniszczonych elementów.
Śruby i ich rodzaje
Śruby to wykonane ze stali artykuły, służące do dokręcania, które składają się z gwintu i łba. Znajdują zastosowanie na budowach, w trakcie remontach, w pracach naprawczych, czy renowacji. Od innych elementów montażowych wyróżnia je to, że wymagają podkładki i nakrętki, dzięki której możliwe jest połączenie ze sobą danych rzeczy. Nakrętki należy dopasować do rozmiaru śruby i można je wybrać spośród sześciokątnych, samokontrujących, złącznych, motylkowych lub kołpakowych.
Łączenie materiałów przy pomocy śrub wymaga świadomości, z jakim tworzywem zamierzamy pracować. Śruby do drewna charakteryzują się cienkim rdzeniem i stosunkowo sporym gwintem, dzięki czemu dobrze wchodzą w miękkie materiały. Natomiast śruby do metalu to nieco bardziej płytki gwint i łagodniejszy skok, zakończony stożkowym łbem. Ciekawym rozwiązaniem są śruby blokujące i samozwierające, które dodatkowo ułatwiają montaż i wzmacniają zacisk, dzięki czemu znalazły zastosowanie np. przy montażu samochodowych felg.
Wkręty i ich zastosowanie
Wkręty różnią się od śrub przede wszystkim wizualnie. Te wykonane ze stali elementy mocujące mają łby, które w dość płynny sposób przechodzą w trzpień. W ich przypadku również istnieje podział ze względu na materiały, czyli na wkręty do drewna oraz te do metalu, płyt kartonowo-gipsowych, czy tworzyw sztucznych. Poszczególne odmiany różnią się łbami, wśród których znajdują się to płaskie, krzyżowe, imbusowe oraz torxy.
Wkręty ze względu na dostępność wielu wariantów znajdują zastosowanie w naprawdę różnorodnych zadaniach. Drewnowkręty wykorzystuje się do budowy mebli, tworzenia konstrukcji, czy nawet budowy domów szkieletowych. Nadają się nie tylko do surowego drewna, ale także płyt wiórowych, drewnopochodnych, czy nawet sklejki.
Przy pomocy wkrętów można również połączyć ze sobą profile aluminiowe, które wykorzystuje się do realizacji ścian działowych. Współcześnie scala się nimi również elementy dachowe, czy nawet przytwierdza blachę, aby mieć pewność, że konstrukcja będzie maksymalnie stabilna.
Gwoździe do wbijania
Czasem, zamiast skręcać lepiej jest zbić dwa elementy. Niezbędne wtedy są gwoździe, które choć niepozorne, są w stanie w trwały sposób połączyć ze sobą różne materiały. Wśród dostępnych odmian znaleźć można uniwersalną grupę gwoździ budowlanych, które znajdują zastosowanie w pracy z drewnem - przy realizacji szkieletów dachów, wieńców podłogi, czy konstrukcji dachowych. Gwoździe różnią się wyglądem trzpienia - klasyczne są okrągłe, jednak mogą również przyjmować formę kwadratową skrętną, ząbkowaną, pierścieniową lub rowkowaną. Do tego mają różne długości, rozmiary, a także ostrza.
W przypadku gwoździ można też natrafić na kilka wariantów łba. Oprócz tradycyjnych płaskich w sprzedaży są również owalne, stożkowe, chowane, a nawet podwójne. Niektóre z nich występują w postaci wypukłej, dzięki czemu mają dodatkowe walory dekoracyjne.