Łaty murarskie, miary, kątowniki

Łaty murarskie, miary, kątowniki i inne narzędzia pomiarowe | Bricomarche.pl

Podczas prac remontowych, projektowych czy budowlanych bardzo ważne zachowanie jest odpowiednich poziomów i kątów. Łaty murarskie umożliwiają utrzymanie pionu i poziomu podczas stawiania muru oraz innych prac związanych z budowaniem ścian. Sprawdzają się bardzo dobrze, bo nie zajmują wiele miejsca, dają obiektywny wynik, a przy okazji są bardzo łatwe w zastosowaniu. Nie trzeba podłączać ich też do źródła zasilania. Z tego powodu łaty murarskie wciąż są chętnie stosowane na placach budowy.


Z kolei miary i kątowniki to narzędzia ręczne stosowane do bardziej konkretnych prac na mniejszych powierzchniach. Świetnie pomagają w pomiarach prowadzonych na przykład przy konstruowaniu mebli lub mniejszych elementów budowli. Oferowane w asortymencie miary i kątowniki wykonane są z różnych materiałów, dzięki czemu każdy jest w stanie dobrać produkt odpowiedni do oczekiwanego zastosowania. Są to w dużej mierze wytwory znanych i cenionych producentów, co świadczy o ich doskonałej jakości, a także możliwości wieloletniego użytkowania.


Planujesz samodzielnie postawić dom? A może masz firmę remontowo-budowlaną i chcesz skompletować niezbędny sprzęt i przyrządy, potrzebne na każdym etapie prowadzenia robót? Na Bricomarche.pl, w kategorii narzędzia pomiarowe ręczne wybierzesz różne rodzaje akcesoriów, dzięki którym bezbłędnie wykonasz każdą pracę.


Rodzaje narzędzi pomiarowych budowlano-konstrukcyjnych

Na rynku znajdziesz obecnie wiele różnych rodzajów narzędzi ręcznych pomiarowych. Ze względu na przeznaczenie i typ pomiaru dzielą się one na: mierniki odległości (i wysokości), kąta nachylenia, struktury powierzchni, czujniki pH, temperatury i natężenia prądu elektrycznego. Istnieją też przyrządy pomiarowe w postaci wag: sprężynowych, elektronicznych lub klasycznych, dźwigniowych.


Pomiary można wykonywać zarówno wewnątrz obiektów lub przedmiotów, jak i na zewnątrz. W związku z tym wyróżniamy przyrządy pomiarowe w postaci suwmiarek, głębokościomierzy i mierników-sond. Istnieją też mierniki cyfrowe i analogowe. Nasz katalog obejmuje wszystkie kategorie mierników, przeznaczonych do użytku prywatnego i profesjonalnego. Są to produkty polskich i zagranicznych marek, z którymi współpracujemy już od wielu lat.


Jakie zastosowania mają przyrządy pomiarowe?

Przyrządy miernicze znano i wykorzystywano już w starożytnym Egipcie, Mezopotamii i Ameryce Środkowej! To narzędzia, za pomocą których można precyzyjnie przygotować poszczególne zakresy prac na etapie planowania, realizacji i odbioru robót. Manualne przyrządy pomiarowe są również przydatne we wszystkich fazach inwestycji budowlanych, takich jak: prace ziemne, instalacyjne czy wykończeniowe. Mierniki pozwalają szybko ocenić, czy wybrane parametry odpowiadają przyjętym normom oraz założeniom projektowym.


 • Akcesoria i gadżety pomiarowe znalazły bardzo szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Służą one między innymi do:
 • oceny jakości wykonania ścian, podłóg, schodów, dachów, mebli, schodów,
 • sprawdzania odległości, wymiarów przedmiotów, wysokości pomieszczeń, głębokości obiektów,
 • sporządzania kosztorysów, wycen, projektów,
 • planowania prac remontowych i montażowych (ustalania krzywizny ścian, przebiegu linii granicznych, wyszukiwania ukrytych przewodów elektrycznych itd.),
 • analizy wilgotności powietrza i temperatury, poziomu pH gleby i wody.


Praktyczne suwmiarki – przydatne w domu i na budowie

Jednymi z najbardziej cenionych przyrządów pomiarowych w budownictwie i stolarstwie są suwmiarki – często sięgają po nie również majsterkowicze i mechanicy. To narzędzia, za pomocą których sprawdzisz wymiary wewnętrzne, zewnętrzne lub głębokość różnych przedmiotów. Standardowa suwmiarka składa się z kilku elementów:


 • prowadnicy z podziałką,
 • szczęki stałej i ruchomej,
 • śruby zaciskowej z blokadą suwaka.


Niektóre modele suwmiarek wyposażone są w tak zwany noniusz, czyli ruchomą podziałkę, wskazującą wartości ułamkowe wymiarów wewnętrznych i zewnętrznych różnych przedmiotów. Noniusz przydaje się podczas wykonywania prac, wymagających precyzji i dokładnego dopasowania elementów, na przykład: obróbki narzędzi, drewna, części samochodowych lub elektroniki.


W naszym katalogu znajdziesz suwmiarki analogowe (w tym: zegarowe) oraz cyfrowe, wyposażone w elektroniczny wyświetlacz. Posiadamy suwmiarki stalowe i inne, wykonane z kompozytów włókna węglowego. Mają one różne długości: 150 mm lub 200 mm, więc bez trudu dostosujesz je do własnych potrzeb. Oferujemy certyfikowane suwmiarki renomowanych producentów – marek: Topex, Condor, Mega, Top Tools i Yato.


Miary zwijane o różnych klasach dokładności

Miarki zwijane to kolejne, bardzo popularne narzędzie, służące do dokonywania pomiarów odległości. U nas wybierzesz różne długości miarek: 2 m, 3 m, 8 m i inne. Posiadamy miary zwijane stalowe marek Topex, Neo, Proline, Mega, Faster Tools, Draumet i Higo, wyposażone w wygodne blokady wysuwu, automatyczne i zaczepy. To produkty o różnych klasach dokładności: I, II oraz III. Klasa I odnosi się do najbardziej precyzyjnych miarek, do użytku profesjonalnego. Miarki o klasie dokładności II i III wybierają głównie majsterkowicze i ci, dla których liczy się jedynie

przybliżona wartość pomiaru.


Nasz katalog obejmuje też miary zwijane z dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami. Mamy modele wyposażone w magnetyczne zaczepy, jaskrawe taśmy z wyraźną podziałką i antypoślizgowe, gumowe osłony. Takie podręczne metrówki, o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne, przeznaczone są do pracy w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach, wewnątrz i na zewnątrz budynków.


Linijki i przymiary liniowe do pomiarów krótkich odcinków i trasowania

W dobrze wyposażonej skrzynce narzędziowej wykończeniowca, ślusarza lub stolarza obowiązkowo powinny się również znaleźć linijki oraz przymiary liniowe. To akcesoria, które ułatwiają:


 • dokonywanie pomiarów w zakresie od 1 cm do 100 cm,
 • trasowanie linii na drewnie, blasze, pustakach itd.


W naszym sklepie kompleksowo zaopatrzysz się w przymiar stalowy Drel, Topex lub Jufisto. Każdy produkt ma przygotowane gotowe otwory montażowe i wyraźną, precyzyjną podziałkę.


W codziennej pracy dekarzy, murarzy, elektryków i hydraulików bardzo pomocne okazują się przyrządy pomiarowe w postaci krótkich linijek ze stali nierdzewnej. To dobra alternatywa dla suwmiarek i miar rozwijanych. Linijka przydaje się bowiem zawsze wtedy, kiedy zaistnieje potrzeba szybkiego skontrolowania szerokości krokwi, rozstawu ściennych zaworów czy szerokości bloczków w ściankach działowych.


Do czego służą łaty pomiarowe murarskie i jak ich używać?

W codziennej pracy murarze i tynkarze sięgają po różne przyrządy pomiarowe. Doświadczony rzemieślnik wie, że aby zachować symetrię, pion i poziom ścian, należy przy każdej warstwie sięgać po łaty murarskie, czyli wydłużone, aluminiowe poziomice, wyposażone w 2 libelle. Łaty mogą mieć różne długości – najczęściej spotykane są modele 150 cm lub 200 cm w kształcie prostokątnym. Nasz katalog obejmuje również łaty tynkarskie trapezowe, przeznaczone do pomiarów ścian pokrytych tynkami gipsowymi.


Jak używać łaty murarskiej? To bardzo proste! Wystarczy przyłożyć ją do powierzchni ściany i ustalić, czy pęcherzyki powietrza znajdują się w centralnej części miarki. Jeśli którykolwiek z pęcherzyków odchyla się na prawo lub na lewo oznacza to, że płaszczyzna jest nierówna i należy ją skorygować. Po wykonaniu niezbędnych poprawek należy ponownie przyłożyć łatę do muru (lub tynków) i ocenić jakość wykonania prac.


Pomiarowe narzędzia murarskie niezastąpione na budowie

Po czym poznać mistrza murarskiego? Fachowiec potrafi sprawnie posługiwać się narzędziami pomiarowymi w taki sposób, by móc uzyskać idealnie równe ściany, z zachowanym pionem i poziomem. W codziennej pracy murarzy niezastąpione są różne narzędzia, w tym:


 • piony murarskie duże i małe,
 • sznurki murarskie,
 • poziomnice,
 • kątowniki.


Piony murarskie, wykonane z obciążnika na sznurku, należą do grupy najstarszych narzędzi pomiarowych, wymyślonych przez człowieka. Dzięki temu prostemu wynalazkowi murarz jest w stanie szybko uchwycić pion ściany. Na etapie spajania bloczków przydatne są również zwykłe sznurki lub sznurki traserskie, które rozciągnięte wzdłuż muru ułatwiają murowanie.


Kątomierze i kątowniki budowlane zapewnią precyzję robót

Do pomiaru kątów ścian lub mebli służą stalowe kątowniki budowlane aluminiowe lub stalowe – wystarczy przyłożyć je do obiektu, by ocenić, czy został wykonany poprawnie, zgodnie z projektem. W naszym asortymencie wybierzesz kątowniki i kątomierze budowlane Condor i Topex, w różnych wersjach: z linijką, kątownikiem lub poziomicą. Mamy też poręczne kątomierze nastawne, z bardzo prostą regulacją kąta, szerokim uchwytem, idealne dla majsterkowiczów.


Do prac wykończeniowych, dekarskich i innych robót budowlanych, jak montaż okien lub drzwi, przydadzą się kątowniki murarskie z kątomierzem. To przyrządy, za pomocą których można sprawdzić, czy w otworach okienno-drzwiowych i ścianach zachowany jest kąt prosty. Na polski rynek przyrządy tego typu dostarcza marka Condor, oferująca kątowniki aluminiowe 180 stopni, 230 mm x 500 mm i 90 mm x 150 mm.


Dalmierze i lasery – przydatne na budowie i nie tylko

Jak zmierzyć, czy ściana jest równa, jeśli pomieszczenie jest bardzo wysokie lub ma wydłużony kształt? Jak oszacować długość piwnic, kanałów lub korytarzy w rozbudowanych, wielkopowierzchniowych obiektach? Zamiast zwykłej poziomicy lub taśmy mierniczej można wówczas użyć bardziej nowoczesnych narzędzi pomiarowych, takich jak: dalmierze, lasery krzyżowe i liniowe. Lasery pomiarowe to urządzenia ręczne lub umieszczane na statywie, emitujące długą i doskonale widoczną wiązkę światła laserowego, która wyznacza linię poziome lub pionowe. Na Bricomarche.pl masz do wyboru różne modele poziomic laserowych, profesjonalnych i amatorskich. Oferujemy wysokiej jakości lasery krzyżowe marek: Neo, Quigo Plus i Topex, o zasięgu pomiarowym 15-20 m i silnej, zielonej lub czerwonej wiązce światła, z mechanizmem samopoziomującym. W asortymencie mamy też statywy, tyczki i stojaki do laserów.


Podczas planowania różnych inwestycji lub prac w domu czy ogrodzie bardzo przydatne okazują się dalmierze. Czym jest dalmierz? To przyrząd, za pomocą którego można zbadać odległości pomiędzy wybranymi punktami bez konieczności rozciągania taśm mierniczych. W naszym asortymencie znajdziesz dalmierze laserowe i ultradźwiękowe renomowanych producentów typu Neo, Einhell, Bosch i Yato. Urządzenia mają zasięg 20 m, 40 m lub 60 m. To urządzenia pomiarowe, które służą do szacowania odległości, obliczania powierzchni i objętości.


Czym skutkuje praca bez narzędzi pomiarowych?

Zdarzają się sytuacje, gdy nawet doświadczony budowlaniec zapomni o konieczności stosowania narzędzi pomiarowych. Co może się stać, kiedy wykonujesz prace murarskie, stolarskie lub inne, nie używając miarek? Lista możliwych konsekwencji jest długa. Niezastosowanie sprzętów pomiarowych może spowodować między innymi:


 • konieczność demontażu nieprawidłowo wykonanych ścianek lub innych elementów,
 • straty kosztownego materiału,
 • zagrożenie zdrowia i życia (krzywe ściany lub stropy mogą runąć),
 • brak odbioru technicznego budynku, jeśli nie spełnia on obowiązujących standardów.


Prowadzenie prac budowlanych lub montażowych bez używania poziomicy, kątowników i innych rodzajów miarek jest wyrazem lekkomyślności i nonszalancji, za które można słono zapłacić. Wykonując prace metodą na oko, ryzykujemy bowiem utratę materiałów, czasu, pieniędzy i własnej energii.


Gdzie znajdują zastosowanie mierniki cyfrowe?

W grupie przyrządów pomiarowych znajdują się między innymi mierniki cyfrowe uniwersalne z wyświetlaczem LCD, na którym pokazują się dane. Znajdziesz je również pod nazwą: multimetr. Te niewielkie urządzenia przydają się do:


 • dokonywania pomiarów napięcia prądu przemiennego oraz stałego,
 • analizy wartości prądu przemiennego,
 • badania oporności elektrycznej.


Cyfrowe mierniki uniwersalne możesz zastosować wówczas, gdy chcesz sprawdzić, czy domowe gniazdka lub samochodowy akumulator działają poprawnie. Uzyskane wyniki pomiarów zapisujesz w pamięci urządzenia, co pozwala Ci porównać dane archiwalne z bieżącymi.


Narzędzia pomiarowe w instalacjach elektrycznych

Mierniki cyfrowe to nie jedyne przydatne narzędzia pomiarowe, stosowane w elektryce i elektrotechnice. W naszym asortymencie mamy również:


 • testery i próbniki napięcia ( w tym: dwubiegunowe mierniki napięcia),
 • wykrywacze profili i przewodów,
 • fazery,
 • czujniki do wykrywania przewodów.


Kiedy robisz remont i nie wiesz, gdzie znajdują się ścienne przewody elektryczne, możesz za pomocą wykrywaczy wyznaczyć trasę przebiegu kabli. Dzięki temu unikniesz bałaganu i konieczności skuwania dużych połaci tynków. Jeśli chcesz skontrolować działanie bezpieczników w domu lub samochodzie, użyj wskaźników napięcia Proline albo Neo. Takie gadżety pomiarowe przydadzą się w każdym warsztacie majsterkowicza.


Pirometry i pH-metry w budownictwie, rolnictwie i przemyśle

Do bezdotykowej analizy temperatury pomieszczeń służą pirometry. Są to proste w obsłudze, ręczne przyrządy pomiarowe, z wyświetlaczem wskazującym określone wartości w jednostkach Celsjusza. Pirometry znalazły zastosowanie głównie w budownictwie, rolnictwie oraz procesach przemysłowych – za ich pomocą możesz bez problemu sprawdzić temperaturę kotła, maszyn czy surowców poddawanych obróbce cieplnej.


W przemyśle i rolnictwie na szeroką skalę wykorzystywane są również pH-metry, czyli narzędzia do pomiaru kwasowości wody, gleby albo roztworów wodnych. Na Bricomarche.pl znajdziesz wielofunkcyjne pehametry – testery podłoża, wyposażone w czujniki wilgotności oraz nasłonecznienia. Dzięki nim możesz w pełni kontrolować warunki glebowe i utrzymać wysokiej jakości plony. Pehametry przydadzą się też na plantacjach hydroponicznych.


Kredy, markery i ołówki – akcesoria pomocnicze do narzędzi pomiarowych

W naszym sklepie zaopatrzysz się kompleksowo we wszelkie akcesoria pomiarowe. Pamiętaj, że w dobrze wyposażonym kufrze narzędziowym murarza lub majsterkowicza obowiązkowo powinny się znaleźć markery, ołówki murarskie i kredy techniczne. Dzięki tym podręcznym narzędziom do pisania możesz dokładnie oznaczyć różne odległości, miejsca na wkręty lub linie przebiegu ścianek działowych.


U nas kupisz kredy techniczne czerwone, białe i niebieskie marki Topex, komplety 12-50 sztuk kredy białej Condor i kredy olejowe. Mamy też wiele innych, przydatnych produktów kreślarskich, takich jak:


 • ołówki stolarskie i malarskie,
 • ołówki do szkła,
 • markery permanentne czarne, zielone lub czerwone (w kompletach),
 • zmywalne kredy w sprayu,
 • kredy niezmywalne,
 • specjalistyczne kredy do trasowania.


Kredy i ołówki przydadzą Ci się podczas prac remontowo-budowlanych, wykończeniowych lub instalacyjnych. Są one również niezastąpione w trakcie robót stolarskich i renowacyjnych. Mając w dłoni ołówek lub kredę, możesz szybko oznaczyć punkty lub odcinki, co ułatwia organizację pracy i minimalizuje ryzyko błędów.


Alkomat – przyrząd pomiarowy niezbędny na placu budowy

Do kategorii przyrządów pomiarowych zaliczają się alkomaty, czyli mierniki cyfrowe stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Stosowanie alkomatów przez firmy budowlane jest w dzisiejszych czasach standardem – wynika to bowiem z faktu, że wielu pracowników przychodzi do pracy, będąc pod wpływem alkoholu. Kierownictwo budowy nie powinno dopuszczać nietrzeźwych do pracy na wysokościach lub przy ostrych prętach zbrojeniowych. Regularne, rutynowe kontrole trzeźwości pracowników budowlanych pozwalają zachować bezpieczeństwo na stanowiskach pracy.


Jaki alkomat wybrać do domu lub firmy? Oferujemy alkomaty półprzewodnikowe z wyświetlaczem LCD. To urządzenia z dźwiękowym sygnalizatorem, który włącza się po przekroczeniu dopuszczalnego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. To cyfrowe narzędzia pomiarowe, przeznaczone zarówno do użytku osobistego, jak i zakładowych kontroli BHP.


Chcesz zaopatrzyć się w narzędzia i akcesoria pomiarowe? Użyj naszej wyszukiwarki produktów i sprawdź dostępne opcje. Napisz do nas lub zadzwoń, jeśli masz dodatkowe pytania, dotyczące wybranego asortymentu.

Porady

Zobacz więcej porad

Bestsellery w naszej ofercie: