Jak zrobić garderobę i jak ją oświetlić?

Drukuj

Jak zrobić garderobę i jak ją oświetlić?

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem na opanowanie domowego bałaganu i odzieży na każdą porę roku jest garderoba. Niezależnie od tego, czy stanowi ona osobne pomieszczenie w domu, czy jest tylko wyznaczonym zakątkiem przy wejściu do domu, zawsze przydaje się wszystkim domownikom. Funkcjonalną i użyteczną garderobę możesz zaprojektować już podczas budowy domu lub zaaranżować w aktualnym mieszkaniu. Gotowe szafki, wieszaki i stojaki wraz z oświetleniem do garderoby możesz zamówić z montażem w specjalistycznej firmie lub zrobić to samodzielnie. Podpowiadamy, jak zrobić garderobę oraz które lampki do garderoby powinieneś wybrać.

 

Dobre miejsce na garderobę w domu — gdzie ją zaprojektować?

Istnieje wiele rozwiązań, które dają możliwość wydzielić osobne miejsce na odzież, buty, czy torebki, nawet w małych pomieszczeniach. Mówi się, że: „potrzeba matką wynalazków”. Szczęśliwi Ci, co dysponują dużą powierzchnią i ze spokojną głową, już przy projektowaniu domu mogą podzielić osobne miejsce na garderobę w swoim domu. Natomiast w przypadku małych mieszkań, gdy zależy nam na wydzieleniu osobnej przestrzeni pod przetrzymywanie rzeczy, doskonale sprawdzi się mała garderoba z wykorzystaniem ściany działowej lub garderoba jako zabudowa wolnej wnęki. Taki pomysł jest idealnym rozwiązaniem na poddaszu, gdzie pod ścianą z dużym skosem pozostaje trudna do zagospodarowania przestrzeń. Zaś niektóre mieszkania mogą wyróżniać się obszernym przedpokojem. W takim przypadku, oddzielając tam garderobę, w pełni wykorzystasz przestrzeń, w której wszystko będziesz mieć pod ręką. Najwygodniej, jednak gdy garderoba może znaleźć się blisko sypialni czy łazienki.

garderoba walk-in

Za symbol nowoczesności i elegancji uchodzą dziś garderoba typu walk-in, stanowiące oddzielne pomieszczenia do przechowywania i przymierzania ubrań. Aby uzyskać piękny efekt w obszernych pomieszczeniach w stylu modern, można część pokoju wydzielić wielkoformatowymi drzwiami z półprzezroczystego lub transparentnego szkła, które dają efekt witryny.

 

Wentylacja w garderobie — o tym nie możesz zapomnieć!

Pomieszczenie jak garderoba, tak samo jak każde inne w domu, powinno być zaopatrzone w odpowiedni system wentylacji. Garderoba w domu z zastosowaną wentylacją mechaniczną musi mieć zamontowany osobny kanał wywiewny, zaś powietrze powinno do niej płynąć z pokoi obok, gdzie znajdują się inne nawiewniki. W przypadku wentylacji grawitacyjnej mamy do rozważenia dwa przypadki.

 

Gdy w pomieszczeniu nie ma okna, projekt budynku powinien w tym miejscu wyznaczyć miejsce na całkiem osobny kanał wywiewny. Należy pamiętać, że podczas aranżowania garderoby nie wolno niczym zasłonić miejsca wlotu i wylotu powietrza. Ruch powietrza w garderobie bez okna powinien się odbywać w odwrotnym kierunku niż w tej z oknem. W takim pomieszczeniu z kolei konieczne jest zamontowanie w ścianie nawiewnika, przez który powietrze będzie się dostawało do wnętrza.

 

Montaż i aranżacja — jak samemu zrobić garderobę?

Na początku projektowania garderoby należy dokładnie zebrać wszystkie wymiary w przestrzeni. Jeżeli zamieszkujesz starą kamienicę lub dom sprzed kilkudziesięciu lat, różnica w wysokościach pokojów, może w sprytny sposób posłużyć do wykonania oświetlenia z halogenów na podwieszanym suficie, który wyrówna różnice pomiędzy pomieszczeniami.

 

Warto wiedzieć, że…

Posiadanie garderoby w mieszkaniu to bardzo przydatne rozwiązanie i warto się na nią zdecydować, ale jeśli spełni określone kryteria. Według powszechnych założeń minimalne wymiary garderoby to 1,92 m², a najlepiej gdy są to wymiary rzędu 2,45 m² i w górę.

garderoba w domu

W miejscach takich jak garderobach staramy się zazwyczaj maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dlatego też na różne kombinacje montujemy tam półki, szafki na buty, komody i stojaki, czy wieszamy drążki tuż przy suficie. Jak jednak optymalnie podzielić miejsce, aby zmieściły się tam nie tylko krótkie kurtki, czy marynarki, ale i długie sukienki, płaszcze zimowe i oczywiście - cała kolekcja butów na wszystkie okazje i pory roku. Kobiece sukienki do kostek i długie płaszcze wymagają co najmniej wysokości 180 cm. Z kolei na 150 cm wysokości można przymocować drążek do wieszania marynarek, koszul i spódnic. Szafa, w której mają być przetrzymywane garnitury i żakiety, powinna mieć 60 cm głębokości. Aby swobodnie układać złożone w kostkę koszule, koszulki czy zwijane w rulon swetry potrzeba półek o głębokości co najmniej 35 cm. Buty najlepiej układać w szufladach przy samej ziemi, lub w wysokie szafie na dolnych półeczkach.

 

Meble do garderoby — jakie wybrać?

Aranżacja i organizacja rzeczy w garderobie to nie tylko zachowanie porządku samo w sobie, ale również odpowiednia ergonomia. Pozwoli nam to na oszczędzenie czasu i komfort w czasie użytkowania, czy szukania potrzebnej odzieży. Co więcej, jeżeli prawidłowo wybierzemy meble i zagospodarujemy w niej nasze ubrania, ze względu na mniejsze narażenie czynników zewnętrznych, będą one służyć nam o wiele dłużej!

 

Meble do garderoby to prócz oświetlenia, najważniejsze wyposażenie w tym miejscu. W zależności od możliwości, jakie mamy, należy wybrać takie, które będą pojemne, funkcjonalne i dobrane pod nasze wymagania. Czasem wystarczy zwykła przesuwna szafa, a czasami konieczne są meble robione na wymiar z wieloma skrzynkami i pudełkami do przechowywania sprzętu. To od ich właściwego wyboru w największej mierze zależy to, jak użyteczne będzie pomieszczenie.

 

Czy wiesz, że…

Organizacja i odpowiednie składanie ubrań jest kluczem w zachowaniu porządku i estetyki w szafie. Składając koszulki, swetry zimowe, czy spodnie w rulon możesz zyskać znacznie więcej miejsca w szufladach. Przy takim ułożeniu łatwiej też będzie Ci wyciągnąć konkretną rzecz, bez przekładania innych. Przeczytaj w naszym artykule jak efektywnie robić porządki w szafach i ciesz się czystością i wygodą we własnej szafie!

 

Właściwie dobrane meble do garderoby powinny być pojemne i przystosowane dla różnych elementów ubioru, jak i toreb czy butów. Koniecznością wydają się być wysokie szafy z wieszakami, ale także dzielone regały lub wiszące półki ścienne. W wyposażeniu dużej garderoby można użyć pojemnych komód czy pojedyncze szafki wolnostojące. W nowoczesnym stylu warto zadbać o istotne elementy dekoracyjne, jak duże lustro, toaletka z biżuterią czy deska do prasowania. Jeżeli mamy na to przestrzeń, można zaszaleć z doborem większej ilości podobnych „luksusów”, natomiast gdy nasze miejsce na garderobę ogranicza się tylko do wnęki pod drzwiami, warto zdecydować się na gotowe i dobrze rozplanowane meblościanki.

 

Oświetlenie w garderobie – jakie wybrać?

Garderoba to miejsce, które często odizolowane jest od światła dziennego, gdyż zazwyczaj pozbawiona jest okien. Dlatego też tak istotny jest odpowiedni dobór kinkietów do tego pomieszczenia.

 

Jeśli rozważasz zawieszenie tylko jednej lampy wiszącej czy plafonu na suficie, to wiedz, że raczej na pewno okaże się to złym rozwiązaniem. Zanim przystąpisz do wyboru lampki do garderoby, przeczytaj nasz artykuł o oświetleniu domowym: Co musisz wiedzieć, wybierając oprawy oświetleniowe.

 

Następnie dobrze rozglądnij się po pomieszczeniu i pomyśl, gdzie najwięcej światła będziesz potrzebował. Jedna lampa do garderoby nie oświetli dobrze wszystkich zakamarków pomieszczenia. Ponadto w garderobie przydadzą się lampy oświetlające szafy, ubrania czy lustro. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się żarówki LED wykorzystane w oświetleniu punktowym czy w systemie szynowym. Garderoba powinna być oświetlona nie tylko z góry, ale źródła światła powinny padać także z bocznych ścian.

podświetlenie ledowe półek w garderobie

Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu designu we wnętrzu i zdecydujesz się na lampę sufitową do garderoby, w dodatku z zastosowaniem pokaźnego abażuru i kloszy do lamp wiszących i stojących, to przestrzeń ta optycznie będzie wydawać się znacznie mniejsza.

 

Pamiętaj!

W garderobie powinno stosować się światło o współczynniku oddawania barw Ra, który przekracza 90. Jest to światło bardzo wysokiej jakości, które jeszcze lepiej oddaje barwy przedmiotów. Oznacza to, że prawdziwe kolory będziesz widzieć takie, jakie są w rzeczywistości. Nieodpowiednie światło potrafi zniekształcić barwy.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też