Oświetlenie domowe. Co musisz wiedzieć, wybierając oprawy oświetleniowe

Drukuj
Tak to prawda, współczesna oferta rynkowa przełamuje nasze myślenie o oświetleniu wnętrz. Do najmodniejszych opraw można zaliczyć choćby inspirowane oświetleniem fabrycznym, których tworzywem jest głównie metal o surowym wzornictwie oraz wyeksponowane źródła światła. W trend ten wpisują się również znacznie delikatniejsze w odbiorze przestrzenne oprawy wykonane z różnej grubości drutów oraz oprawy przypominające szklane naczynia o różnych kształtach eksponujące żarówki o różnorodnych kształtach. Na drugim biegunie są wręcz uderzające swoją dekoracyjnością wieloramienne żyrandole i kandelabry, które efekty estetyczne osiągają dzięki użyciu drobnych elementów kryształowych czy kolorowych tworzyw sztucznych. Pośrodku znajdziemy bardzo modne lampy inspirowane stylem lat 60 i 70.


Jak te oprawy stosować w naszych mieszkaniach? 

Na oświetlenie naszych mieszkań powinniśmy patrzeć w sposób kompleksowy, uwzględniając funkcje wnętrza oraz możliwości, jakie otwiera współczesna technika. Światło sztuczne wprowadzamy w przestrzeń nie tylko stosując widoczne oprawy, ale też nowoczesne formy oświetlenia ukrytego za przesłoną czy źródła światła np. w postaci pasków z diodami led montowanych do elementów wykończenia i wyposażenia. To otwiera szerokie pole do bardzo indywidualnego tworzenia aranżacji świetlnych wnętrz. W takiej koncepcji tradycyjnie rozumiane lampy są zarówno ważnym elementem funkcjonalnego oświetlenia, jak i aranżacji wnętrza, można je wtedy wykorzystać w sposób niekonwencjonalny. Lampy w przeszłości przypisane np. do salonu dzisiaj mogą z powodzeniem zdobić łazienkę, w pokoju dziennym czy sypialni z kolei mogą nas zachwycić oprawy typowo industrialne przynależne w przeszłości np. kotłowni czy garażowi.  

Czy w takim razie odchodzimy od starych sprawdzonych zasad oświetlania pomieszczeń? 

Absolutnie nie. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na miejsca, w których wykonujemy czynności wymagające precyzji ruchów czy wiążące się z dużym obciążeniem dla oczu. Kuchnia jest miejscem pracy – przygotowania posiłków – dlatego konieczne jest dobre oświetlenie płaszczyzn roboczych. Ułatwiają nam je np. panele lub taśmy ledowe umieszczone pod górnymi szafkami. Nie oznacza to rezygnacji z usytuowanego na suficie oświetlenia ogólnego kuchni, które zapewni równomierne oświetlenie całego pomieszczenia czy aneksu.
Forma lampy może wówczas zadecydować o stylu kuchni, mamy tutaj duże pole wyboru.


Równie ważna jest strefa lustra i umywalki w łazience. Musi być ona oświetlona światłem równomiernym, nie rzucającym cieni na lustro i nie zmieniającym koloru skóry. Poza kinkietami czy listwami lub panelami oświetleniowymi, rynek oferuje oświetlenie zintegrowane z obudową lustra. Optymalne oświetlenie tego kluczowego miejsca pozostawia nam dużą dowolność w użyciu lamp do oświetlenia ogólnego czy strefowego.

A jak potraktować światło w strefach wypoczynku? 

Oświetlenie miejsc takich jak pokój dzienny czy sypialni możemy potraktować w sposób bardzo indywidualny. Dominuje trend, w którym odchodzi się od opraw usytuowanych centralnie na suficie. Funkcję oświetlenia ogólnego mogą pełnić zarówno źródła światła za przesłonami, jak i kilka lamp w wyeksponowanych oprawach. Oprawy sufitowe stosuje się do podkreślenia roli aneksów, umieszcza się nad stołem czy w strefie wypoczynkowej. Uzupełniamy je nie tylko kinkietami, ale też licznymi lampami stołowymi i stojącymi.
Mamy też zdecydowanie szersze możliwości aranżacji oświetlenia stołu. Możemy dopasować liczbę lamp do wielkości i kształtu stołu, pamiętając jednak by światło nie raziło w oczy osoby zasiadające przy nim, a także by jego strumień obejmował swoim zasięgiem całą płaszczyznę stołu.


A co z oświetleniem często zaniedbywanych stref komunikacyjnych – przedsionkiem, holem czy klatką schodową?


Traktowanie po macoszemu tych miejsc wobec współczesnych możliwości technicznych i oferty rynkowej wydaje się przeszłością. Szerokie pole do popisu otwierają oprawy ledowe przeznaczone do montowania w podłogach, podstopnicach schodów czy dolnych partiach ścian. Są one zintegrowane ze źródłem światła, a po zamontowaniu w ścianie, podłodze czy stopniach schodów tworzą z nimi jedną płaszczyznę, co sprawia, że nie utrudniają komunikacji użytkownikom. Mają też bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, bez obaw możemy więc po nich chodzić. Stosowane w nich źródła światła mają bardzo długi okres świecenia – nawet do 50 tysięcy godzin. Oświetlenie zintegrowane z czujkami ruchu poprawia też nasze bezpieczeństwo i komfort – nocna wyprawa do łazienki może się odbyć bez ryzyka błądzenia w ciemności czy konieczności zapalania światła górnego i wybudzania nim innych domowników!
Może zainteresuje Cię też