Jak zrobić taras na skarpie?

Drukuj

kobieta wypoczywająca na leżaku na tarasie

Choć górski krajobraz zdecydowanie zwiększa atrakcyjność działki, może również przysporzyć pewnych problemów podczas projektowania i budowania m.in. tarasu. Jakie rośliny posadzić na skarpę przy tarasie? O czym należy pamiętać podczas jego projektowania, jakie dodatkowe prace wykonać, i jak zaplanować taras na skarpie? O tym koniecznie musisz wiedzieć!


Budowa tarasu na nierównym terenie — jak zabezpieczyć skarpę?

Nim jeszcze zajmiesz się budową swojego tarasu, konieczne będzie przygotowanie odpowiedniego planu konstrukcji, która nie tylko zapobiegnie żłobieniu, ale też rozmywaniu się nasypu pod wpływem:


  • deszczu,
  • śniegu,
  • erozji,
  • przesuszeniu gleby.


Dom na skarpie z tarasem musi spełniać znacznie więcej kryteriów związanych z bezpieczeństwem niż w przypadku działki ulokowanej na płaskim terenie. Konieczna będzie wiedza dotycząca m.in. tego, ile wynosi kąt tarcia stoku — czyli inaczej mówiąc kąt liczony od poziomego terenu do linii stoku, który określa jego naturalną stabilność.


Wszystkie wartości powyżej 35 stopni uważane są za zagrażające konstrukcji, dlatego wymagać będą dodatkowych zabezpieczeń. Z czego i jak zrobić taras na skarpie? Do wyboru masz kilka ciekawych opcji.


Mur oporowy

Nowoczesny taras na skarpie bardzo często wykonywany jest poprzez skrócenie jej murkiem oporowym. Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia świetne podtrzymanie ziemi, ale także stanowi dekoracyjne urozmaicenie przestrzeni ogrodowej, którą można wzbogacić o stylowe obrzeża ogrodowe jak kamienne palisady.


Pamiętaj!
Palisady można wykorzystać jedynie przy murkach oporowych, których wysokość nie przekracza 60 cm. Taras na wysokiej skarpie należy wzmocnić solidniejszym materiałem jak kamień, cegła lub betonowe prefabrykaty.


Idealnymi materiałami, sprawdzającymi się przy murkach oporowych są:


  • bazalt,
  • granit,
  • sjenit,
  • cegły klinkierowe.


Zdecydowanie jednak nie zalecamy korzystania z wapieni i piaskowców, które ze względu na swoją naturalnie porowatą strukturę będą łatwo nasiąkały wodą.


Gabiony

Jeszcze bardziej dekoracyjnym i zwracającym na siebie uwagę sposobem na zneutralizowanie nierówności jest wykorzystanie specjalnych koszy wykonanych z wysokiej jakości metalu, które wypełniane są ozdobnymi kamieniami. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest m.in. brak konieczności tworzenia dodatkowej konstrukcji, ponieważ stabilizatorem jest samo wypełnienie.


Budowa tarasu na skarpie wzmocniona gabionem jest rozwiązaniem bezpiecznym nawet w przypadku ostrych kątów o wysokim nasypie, jednak w takiej sytuacji należy pamiętać o odpowiednim fundamentowaniu.


Design gabionów uzależniony jest właściwie od wizji i preferencji właścicieli nieruchomości. Doskonale sprawdzą się zarówno kamienie rzeczne, jak i morskie, a nawet kolorowe szkło oraz cięty bazalt.


Mur z kamieni lub cegieł zespolonych

taras wyłożony kamieniem przed domem

Bez względu na to, czy wybierasz panele tarasowe, czy marzy Ci się taras z kostki brukowej na skarpie, idealną podporą będzie mur wykonany z kamienia bądź cegieł zespolonych cementową albo wapienną zaprawą.


Takie zabezpieczenie wznosi się na betonowym fundamencie zagłębionym na ok. 20 do 80 cm w gruncie. Ostateczna wysokość uzależniona jest od spoistości podłoża oraz wysokości samego muru. Jeśli natomiast naturalne podłoże jest zbyt słabo przepuszczalne, należy dodatkowo ułożyć na nim warstwę gruboziarnistego tłucznia, jak grys, czy żwir, które umożliwią odprowadzanie wody.


Pamiętaj!
Jeśli decydujesz się na samodzielne wykonanie murków, nie mogę one przekraczać 100 cm. Wyższe konstrukcje wymagają skorzystania z pomocy specjalisty, który dokładnie obliczyć opór ziemi i porówna go z parametrami nieruchomości.


Osłona z roślin zadarniających

Nie masz pomysłu jak zrobić taras na skarpie, aby dopełniał rośliny balkonowe i doniczkowe? Idealnym rozwiązaniem wzbogacającym Twoją osobistą oazę spokoju będzie osłona z roślin okrywowych, czyli takich, które szybko się rozrastają. Zapobiegają one wymywaniu i erozji gleby, a co ważniejsze są także długowieczne i oczywiście nie wymagają konserwacji.


Doskonale sprawdzą się takie rośliny na skarpę przy tarasie jak jałowiec płożący, rokitnik pospolity czy dziurawiec kielichowaty. Wybór roślin może być uzależniony od tego, z której strony znajduje się taras na skarpie w ogrodzie:


  • od strony zachodniej — skarpę można obsadzić tawliną jarzębolistną bądź różami okrywowymi,
  • od strony wschodniej — sprawdzi się m.in. dereń kanadyjski albo podagrycznik pospolity
  • od strony północnej — warto postawić na mahoń pospolity.


Kiedy warto zdecydować się na taras na skarpie?

taras z desek na wzgórzu

Najczęściej budowa tarasu na skarpie uzależniona jest od ukształtowania terenu. Ze względu na sporo dodatkowej pracy, rozwiązanie to nie jest raczej spotykane, jeśli nie jest naprawdę konieczne. Oczywiście od każdej normy istnieją pewne odstępstwa i tak samo jest i w tym przypadku.


Taras na podwyższeniu jest rozwiązaniem, które urozmaici dom z wyższym parterem. Daje on dodatkowe możliwości funkcjonalnego zagospodarowania terenu, a także pozwala na efektowne zaaranżowanie przestrzeni. Drewniany taras na skarpie ozdobiony kwiatami, czy zielonymi roślinami to ciekawa alternatywa dla klasycznych ogrodów, dzięki której możliwe będzie zapewnienie sobie lepszych widoków na okolicę.


Nowoczesny taras na skarpie to doskonały sposób na zapewnienie sobie intymności i odgrodzenie się od sąsiadów. Jeśli nie lubisz klasycznych płotków, możesz, wykorzystując drewno konstrukcyjne, pokusić się o własnoręcznie wykonane donice, wypełnione bujnymi krzewami, które skutecznie zadbają o Twoją prywatność.


Pas zieleni to również doskonały sposób na skuteczną izolację akustyczną, dlatego warto zadbać o swoje rośliny już na etapie ich sadzenia. Doskonale sprawdzi się wysokiej jakości ziemia ogrodowa, spełniająca konkretne wymagania, wybranego przez Ciebie gatunku kwiatów i krzewów.


Jak zbudować wyniesiony taras na pochyłości?

Nie wiesz, jak zrobić taras na skarpie, aby był solidny i przede wszystkim bezpieczny? Na szczęście istnieje całkiem sporo sposobów, które będziesz mógł dopasować nie tylko do swojej działki, czy projektu nieruchomości, ale co ważniejsze także do możliwości finansowych.


  • Taras drewniany na skarpie w obszarach górskich — drewno to zdecydowanie najpopularniejszy materiał, jaki występuje na górskim terenie. Często drewniane konstrukcje wzbogaca naturalny kamień, np. położony na wylewki podłogowe. Kamień doskonale sprawdzi się też jako pasujący do designu tarasu materiał, z którego wykonane zostaną balustrady, czy grill.
  • Nowoczesny taras na skarpie — oczywiście klasyczne aranżacje tarasu na skarpie z kamienia i drewna to nie jedyne dostępne możliwości. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się konstrukcje metalowe, które bez trudu poradzą sobie nawet z żelbetowym stropem. Co więcej, metalowe słupy nośne stawiane są w betonowej podbudowie, co gwarantuje ich wytrzymałość, stabilność i bezpieczeństwo.
  • Taras z kostki na skarpie wykonany ze zbrojonego betonu — mimo iż to rozwiązanie jest zdecydowanie najsolidniejsze, będzie pasować tylko do niektórych projektów. Beton jest materiałem dość surowym, dlatego najlepiej będzie się komponował z minimalistyczną przestrzenią zaaranżowaną w sposób nowoczesny. W roli dodatków doskonale sprawdzą się duże paleniska, bujaki ogrodowe czy betonowe donice.


Odwodnienie tarasu na skarpie

Oczywiście zarówno materiały, jak i aranżacja wyróżniająca Twój taras na skarpie nie wystarczą, aby zagwarantować mu trwałość i bezpieczeństwo. Odwodnienie tarasu to jedna z tych podstawowych kwestii, o którą musisz zadbać już na etapie jego projektowania.


Musisz bowiem pamiętać, że niewłaściwe odprowadzanie wilgoci może prowadzić do poważnych uszkodzeń, a także do zwiększenia ciężaru gleby, którego skarpa może zwyczajnie nie wytrzymać.


W jaki sposób zatem skutecznie odprowadzać wodę na pochyłym terenie? Świetnie sprawdzą się takie tradycyjne rozwiązania jak dostosowana do projektu nieruchomości instalacja kanalizacji deszczowej. Rynna powinna znajdować się na brzegu tarasu, a płynąca w niej woda musi wypływać w bezpiecznym, nienaruszającym skarpy miejscu.


Chcąc zadbać o efektywność takiego rozwiązania, warto będzie zainwestować w kamienne koryto, które poprowadzone będzie obok skarpy. Innym, bardziej dyskretnym i tym samym bardziej estetycznym rozwiązaniem będzie poprowadzenie rur odpływowych pod ziemią.

taras z meblami ratanowymi ozdobiony kwiatami

Tarasy ogrodowe na skarpie to rozwiązania nie tylko bardzo efektowne, ale również praktyczne. Mogą służyć jako stylowe przedłużenie salonu, a dzięki pięknym widokom, ułatwią Ci odpoczynek po stresującym dniu. Na właściwie zabezpieczonej skarpie możesz wybudować dowolny rodzaj tarasu od klasycznej werandy, po klimatyczną, szklankę oranżerię. Solidne wykończenie podstawy pozwoli Ci również na zasadzenie Twoich ulubionych roślin i krzewów, dzięki którym nawet najnudniejszy taras zamienisz w swoją wymarzoną oazę.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też