Keramzyt, grys i piasek ozdobny
Zarówno w ogrodzie, jak i na działce czy w przypadku uprawy roślin doniczkowych dobrze sprawdzają się rozmaite kamienie dekoracyjne. Ich zadaniem jest nie tylko, jak mówi nazwa, ozdabianie grządek czy donic, ale również dbanie o odpowiednie nawilżenie podłoża i zapobieganie wzrostowi chwastów. Grys do ogrodu to świetny wybór na ścieżki, wokół skalniaków czy tego rodzaju miejsc. Z kolei kamienie dekoracyjne do ogrodu można z powodzeniem połączyć również z korą, która jest dostępna w różnych kolorach. W ten sposób stworzony zostanie odpowiedni mikroklimat dla roślin, a przy okazji dekoracja do ogrodu.
Oferowane w sklepie Bricomarche.pl podłoża i ziemie można z powodzeniem uzupełnić, mieszając z nimi grys do ogrodu. Ten typ kamieni, podobnie jak keramzyt, dobrze sprawdzi się jako warstwa wierzchnia, a także mieszanka z podłożem. Wszystkie dostępne w asortymencie kamienie dekoracyjne są bezpieczne dla podłoża oraz roślin, które się w nim znajdują. Produkty te dostępne są w opakowaniach o różnej pojemności, wystarczających zarówno do dużego ogrodu, jak i na małą działkę.
Kamień dekoracyjny, keramzyt i piasek – czyli kruszywa, które przydadzą się w każdym ogrodzie
Kamień jest naturalnym materiałem wykorzystywanym do budowy domów, ale także aranżowania ogrodów. W profesjonalnych projektach możesz łatwo zauważyć kamienie o różnorodnych odcieniach i kształtach. Kamień dekoracyjny wykorzystywany jest w różnych miejscach, gdzie spełnia funkcję praktyczną i dekoracyjną. Warto znać podstawowe rodzaje kruszywa i jego zastosowanie, aby dobrze dobrać je do zaplanowanej aranżacji.
W tej kategorii znajdziesz kamień dekoracyjny pozyskiwany z różnych skał. Dzięki temu wykazuje różne właściwości i cechuje się odmiennym kształtem i kolorem. Możesz wybierać spośród otoczaków, grysów czy kory kamiennej. Dostępny tutaj keramzyt również znajdzie zastosowanie w hodowli roślin w Twoim ogrodzie. Z kolei piasek posłuży Ci głównie do przygotowania zapraw budowlanych lub jako spoiwo do kamieni bądź betonowych płyt ułożonych na ścieżkach.
Kamień dekoracyjny występuje w różnym rozmiarze i kolorze. Za każdym razem jednak jest to materiał w pełni naturalny, który doskonale sprawdzi się w ogrodowych aranżacjach.
Jak dobierać kruszywo?
Przed wyborem odpowiedniego kruszywa przede wszystkim zastanów się, do czego Ci jest ono potrzebne. Inne zastosowanie ma keramzyt a inne kora kamienna. Każdy rodzaj kamienia wykazuje inne właściwości. Jeden jest odporny na duży nacisk, dzięki czemu jest doskonałym materiałem do budowy ścieżek czy podjazdów, inny ma właściwości napowietrzające glebę np. keramzyt.
Ponadto koniecznie weź pod uwagę rozmiar kamienia. Produkty o mniejszej granulacji dobrze sprawdzą się do obsypywania rabat, roślin czy ścieżek. Na podjazd lepiej już wybierać kruszywo o większym rozmiarze.
Jeśli chcesz wysypać kamieniem rabaty, na których hodujesz rośliny, koniecznie zwróć uwagę na to, jakie składniki mineralne będą z niego wypłukiwane podczas deszczu. Niektóre kamienie pozytywnie wpływają na rozwój roślin i zmieniają pH gleby. Nie każda roślina jednak będzie tego potrzebowała, zatem dobierz kamień także ze względu na wymagania hodowanych rośli. Przykładowo otoczak z bazaltu nie zmienia pH ziemi, jednak już kamień pozyskiwany ze skał osadowych np. wapienia podwyższy pH gleby.
Na sam koniec oczywiście warto zwrócić uwagę na kolor i kształt kamienia. Te dwa aspekty w głównej mierze wpływają na efekty aranżacyjne, jakie uzyskasz w swoim ogrodzie. Jeśli lubujesz się w surowych i naturalnych ogrodach, lepszym wyborem będą kamienie o ostrych krawędziach. Z kolei, jeśli chcesz stworzyć ogród w stylu prowansalskim, najlepsze będą białe otoczaki.
Funkcje estetyczne kamieni ozdobnych
W jaki sposób wykorzystać kamienie ozdobne, aby podnieść estetykę ogrodu? Z kamieni możesz stworzyć niemal wszystko. Bardzo popularne i mało wymagające w późniejszej pielęgnacji są skalniaki i rabaty skalne, które wykorzystują duże skały narzutowe i mniejsze kamienie dekoracyjne.
Najczęściej jednak kruszywo wykorzystuje się do wysypywania ścieżek w ogrodzie, podjazdów pod garaż, ale także do wysypywania rabat, na których posadzone są np. dekoracyjne krzewy.
Kamienie dekoracyjne występują w różnych kolorach i nic nie stoi na przeszkodzie, aby je łączyć ze sobą. Dzięki temu uzyskasz jeszcze lepsze efekty dekoracyjne.
Praktyczne zastosowanie kruszywa w ogrodzie
Wysypywanie rabat kamieniami pozytywnie wpływa na rozwój roślin. Podczas deszczu wypłukiwane są z nich cenne dla roślin składniki mineralne. Niektóre z nich podobnie jak kora ogrodowa zmienia pH gleby. Jednak to jeszcze nie wszystko. Kamienie ograniczają rozwój chwastów, a także chronią przed przegrzewaniem się gleby. Dzięki temu wewnątrz niej utrzymywana jest większa wilgotność, co pozytywnie wpływa na rozwój roślin.
Otoczaki do ogrodu – najefektowniejsze kruszywo dekoracyjne
Otoczaki do ogrodu często tworzone są z marmuru, który przybiera piękny biały kolor. Występuje w różnej frakcji. Wśród dostępnych w tej kategorii produktów znajdziesz zarówno drobne, jak i nieco większe otoczaki. Ich cechą wyróżniającą jest obły kształt bez ostrych krawędzi. To sprawia, że otoczaki do ogrodu łatwo się przesypują i nie tworzą stabilnej powierzchni.
Obły kształt może być uzyskany naturalnie przez działanie wody w rzece lub strumieniu. Często otoczaki do ogrodu są jednak tworzone mechanicznie za pomocą szlifowania. Jest to proces długotrwały i pracochłonny, dlatego cena tego kruszywa jest znacznie wyższa.
W tej kategorii produktów znajdziesz otoczaki marmurowe, dolomitowe, wykonane z serpentynitu. Rozmiar pojedynczych kamyków mieści się w zakresie 10–40 mm. Występują zazwyczaj w jasnych kolorach, od śnieżnobiałego, przez pastelowy szary i na zielonym kończąc. Tak duża różnorodność produktów pozwoli Ci wybrać kamień, który będzie idealnie pasował do Twojego pomysłu wykończenia rabat.
Zastosowanie otoczaków w ogrodzie
Otoczaki w ogrodzie przede wszystkim pełnią funkcję dekoracyjną. Są to najbardziej efektowne kamienie ozdobne. Często wybierane są kamienie z dodatkiem kwarcu, który ładnie błyszczy w promieniach słońca. Otoczaki mogą być zastosowane jednak także do podsypywania ścian domu. Dzięki nim deszcz nie zalega pod murami, a stojąca woda nie jest podciągana przez elewację, tylko szybko odprowadzana do gleby.
Otoczaki najczęściej jednak wykorzystywane są jako kamyczki ozdobne do tworzenia rabat. Ich biały kolor tworzy doskonałe tło dla zielonych krzewów czy kwitnących roślin. Pomimo tego, że mają obły kształt i nawet na ziemi są luźne, to jednak dzięki swojemu ciężarowi nie będą wysypywały się z wyznaczonego miejsca, jak kora. Nawet silne podmuchy wiatru nie uniosą otoczaków i nie będą zaśmiecały ścieżek czy mieszały się z innym kruszywem.
Otoczaki mogą być także wykorzystane do dekoracji skalniaków czy okolic oczek wodnych. Świetnie sprawdzą się także w okolicy małych fontann.
Grys ogrodowy – jak powstaje i jak wygląda?
Grys ogrodowy różni się znacznie od otoczaków przede wszystkim swoim kształtem. Pojedyncze kamyki są nieregularne i pełne ostrych krawędzi. Grys ogrodowy podobnie jak otoczak tworzony jest z różnych skał m.in. marmuru, granitu, bazaltu, serpentynitu czy dolomitu. Może powstać w sposób naturalny lub mechaniczny w procesie kruszenia w rozkruszarce.
W tej kategorii znajdziesz grys ogrodowy dostępny w workach o wadze 15 czy 25 kg. Grys przybiera znacznie mniejszą frakcję, co wpływa na jego szersze możliwości zastosowań. W naszym sklepie znajdziesz gres o granulacji od 4 do 22 mm. Duża różnorodność dotyczy także kolorów gresu. Najczęściej ma on jasno lub ciemno szary kolor, ale występuje także biały czy zielony gres. Dzięki ostrym krawędziom kamień ten o wiele łatwiej jest utwardzić i zbi
. Nie jest on tak sypki, jak otoczaki. Tworzy twardszą powierzchnię. Kształt ten wpływa także na wydajność gresu. Im ma on mniejszą frakcję, tym szybciej pokryjesz znajdującą się pod nim agrowłókninę.
Dużą zaletą tego kruszywa jest niższa cena w stosunku do otoczaków, co wiąże się z mniej pracochłonnym procesem produkcji.
Do czego wykorzystasz grys marmurowy?
Grys marmurowy ze względu na swoją dużą wytrzymałość na nacisk wykorzystywany jest do tworzenia podbudówek pod płyty. Z jego pomocą możesz przygotować grunt pod betonowe płyty tarasowe czy kostkę brukową.
Ze względu na swój efektowny wygląd służy on także do wyznaczania ścieżek w ogrodzie i podjazdów. Doskonale wygląda wówczas jako wierzchnia warstwa. Ponadto grys marmurowy pełni także funkcję dekoracyjną rabat. Świetnie sprawdzi się podobnie jak otoczaki do wysypywania ziemi wokół zielonych krzewów, tworzenia skalniaków czy wykończenia otoczenia oczek wodnych. Grys często służy także do tworzenia japońskich ogrodów pełnych małych oczek wodnych i fontann. Posłuży Ci także do tworzenia półek skalnych i nasypów, które chronią ziemię przed osuwaniem i wypłukiwaniem.
Możliwości zastosowań gresu tak naprawdę ograniczone są jedynie Twoją inwencją. Świetnie sprawdzi się także do tworzenia skalnych kompozycji w rabatach, wysypywania przezroczystych donic na kwiaty lub tworzenia mini szklarni, które udekorują zarówno ogród, jak i wnętrze domu.
Jak wygląda kora kamienna?
Kora kamienna, jak wynika z jej nazwy, swoim wyglądem przypomina naturalną korę. Pojedyncze kamienie mają podłużny i nieregularny kształt. Podobnie jak gres ma ona ostre krawędzie, jednak w przeciwieństwie do niego jest płaska. Kształt ten powoduje, że można stworzyć z niej doskonale stabilną i wytrzymałą powierzchnię.
Kora kamienna ma bardzo ciekawy kształt i z powodzeniem może zastąpić naturalną korę w ogrodach osób, które nie mają czasu na ich pielęgnację. Materiałem, z którego jest produkowana, to najczęściej łupek. Pod wpływem wiatru nie będzie zatem rozwiewany po całym ogrodzie, jak ma to miejsce z naturalną korą. Ponadto łupek nie ulega naturalnemu rozkładowi, jak kora, dzięki czemu nie wymaga okresowego uzupełniania.
Kora kamienna dostępna w tej kategorii cechuje się granulacją w zakresie 11–32 mm lub większą.
Jak można wykorzystać korę kamienną?
Ze względu na swój kształt i rozmiar, kora kamienna najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia ścieżek, podjazdów. Można wykończyć nią taras lub strefę wypoczynkową w ogrodzie, gdzie staną meble ogrodowe. Możesz jednak wykorzystać ją także w kamiennych skalniakach i rabatach. Świetnie sprawdzi się także do podsypywania ozdobnych krzewów i żywopłotu.
Kora kamienna znajdzie także zastosowanie, podobnie jak inne kruszywa, do ozdoby okolicy oczek wodnych i fontann.
Zalety stosowania keramzytu ogrodniczego
Kruszywo dostępne w tej kategorii wykorzystasz nie tylko do ozdoby swoich rabat. Niektóre z nich pomoże Ci w samej hodowli roślin zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Keramzyt ogrodniczy znajdzie wiele zastosowań w domu każdego miłośnika kwiatów i roślin zielonych.
Keramzyt ogrodniczy jest bardzo lekki, dlatego nie nadaje się do podsypywania rabat czy ścieżek w ogrodzie. Nawet lekki powiew wiatru rozwiałby go po całym ogrodzie. Wytwarzany jest z gliny i nie zawiera żadnych domieszek. Stanowi doskonały dodatek do ziemi. Większość roślin preferuje ziemię przepuszczalną, a przede wszystkim warstwę drenażową, która ułatwia odprowadzanie wilgoci. Do tego właśnie służy keramzyt. Możesz wysypać nim dno doniczki, lub wymieszać go bezpośrednio z ziemią, co ułatwia przepływ powietrza i wody. W sklepie Bricomarché znajdziesz także ziemie ogrodowe, które przydadzą Ci się do hodowli roślin.
Powiadom o dostępności