Dlaczego pękają ściany w nowym domu?

Drukuj

kobieta oglądająca popękany sufit koło lampy wiszącej w pokoju

Pękające ściany w nowym domu nie świadczą najlepiej o przeprowadzonych pracach budowlanych. Głębokie szczeliny i płytkie pęknięcia mogą mieć różne przyczyny. W nowych domach za ich usunięcie zawsze jest odpowiedzialny deweloper.


W nowym domu wszystko powinno być perfekcyjnie dopracowane i wykonane. Przynajmniej każdy z inwestorów ma na to nadzieję, wkładając w zakup obiektu często oszczędności całego życia. Tymczasem pękające ściany w nowym domu mogą mocno zaskakiwać nie tylko inwestora, ale także dewelopera. Co jest przyczyną pęknięć na ścianach w nowym domu? Czy to niebezpieczne zjawisko i jak można sobie z tym poradzić?


Dlaczego nowe ściany pękają?

Kilka pierwszych miesięcy w nowym domu kojarzy się z meblowaniem i urządzaniem wymarzonej przestrzeni. Ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś zauważyć po wprowadzeniu się do budynku, jest pęknięcie na ścianie. Tymczasem pęknięcie na suficie i ścianie w nowym domu nie należą do sytuacji odosobnionych. Zawsze jednak wprowadzają zakłopotanie i podają w wątpliwość kompetencje pracowników budowlanych. Z reguły słusznie.


W większości przypadków pękające ściany w nowych domach to wynik nieprawidłowości na którymś etapie procesu budowlanego. Wynika to głównie z polityki deweloperów, którym zależy na możliwie najszybszej budowie obiektu i jego oddaniu do sprzedaży. W wyniku tego dochodzi do sytuacji, których można by uniknąć.


Dlaczego pękają mury? Pękające ściany w nowym domu mogą mieć kilka przyczyn. Do najważniejszych i najczęściej spotykanych zalicza się dwie: osiadanie budynku i nieprawidłowy projekt fundamentów.


Osiadanie budynku

Masa własna domu jednorodzinnego wynosi od 300 do ponad 500 ton. Takie obciążenie za pomocą fundamentów jest przenoszone na grunt. Wywołuje to pewne zmiany w strukturze podłoża i sprawia, że jego układ się zmienia. Pierwsze różnice widoczne są już na etapie budowy, jednak kolejne przemieszczenia mogą pojawiać się nawet kilkanaście miesięcy po zakończeniu prac budowlanych. Taki proces nazywany jest osiadaniem budynku i w tym czasie obiekt nie powinien być oddany do użytku. Z wiadomych względów nie zawsze tak się dzieje.


Przeważnie projektanci w konstrukcji fundamentów przewidują osiadanie budynku. Pęknięcia mogą pojawić się przy zbyt szybkiej budowie na nieprzygotowanym gruncie, a także jego nieodpowiedniej nośności. Żeby tego uniknąć, warto przetrzymać budynek w stanie surowym przez okres zimy i wiosennych roztopów. Jeśli do tej pory nie pojawią się żadne niepokojące sygnały, prawdopodobnie później też ich już nie będzie.

grafika z mini konstrukcją domu, oraz planem budowlanym w tle

Nieprawidłowy projekt fundamentów

Pionowe pęknięcia ścian nośnych i głębokie bruzdy na ścianach mogą wynikać z nieprawidłowego projektu w obrębie fundamentów. To także może wynikać z rutyny i chęci skrócenia procesu budowy do niezbędnego minimum. Projekt budynku nie zawsze wymaga wcześniejszego przeprowadzenia badań geotechnicznych. Nie trzeba tego robić, jeśli są znane warunki gruntowe dla sąsiednich posesji. Dlatego może się zdarzyć, że przy dużych obiektach nieszczęśliwie uda się natrafić na inny słabonośny typ podłoża lub wyżej położone wody gruntowe. Przez to fundamenty nie będą miały właściwego podparcia i budynek osiądzie nierównomiernie i w sposób nieprzewidywalny.


Problemu pękających ścian można uniknąć w bardzo prosty sposób - przeprowadzając badania geotechniczne. Koszt odwiertów to od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Nie jest to wysoka kwota w porównaniu z budżetem przeznaczonym na całą inwestycję. Dlatego szczególnie przy dużych i ciężkich budowlach warto zlecić takie badania.


Rodzaje pęknięć na ścianach

Nie każde rysy na powierzchni murów są powodem do niepokoju. Wyróżnia się dwa typy pęknięć, które różnią się poziomem zagrożenia dla stabilności budynku.


Najczęściej na powierzchni ścian widoczne są płytkie i cienkie rysy. Widoczne są w strukturze gipsów i gładzi szpachlowych od wewnątrz lub tynków i zapraw murarskich po stronie zewnętrznej. Przyczyną takich pęknięć wcale nie muszą być nieprawidłowości w procesie budowlanym. Często dochodzi do nich pod wpływem naprężeń powstałych w materiałach budowlanych, a także z biegiem czasu w wyniku osłabienia materiałów. Jeśli ich szerokość nie przekracza 3 milimetrów i nie prowadzą bardzo głęboko, nie musisz się za bardzo nimi przejmować.


Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? Znacznie bardziej niebezpieczne są pęknięcia głębokie. Mogą one nie tylko ciągnąć się po zewnętrznej warstwie tynku, ale prowadzić wgłąb przez cały mur. Pojawiają się w newralgicznych miejscach z punktu widzenia konstrukcji, takich jak połączenie sufitu i ścian działowych, nadproża i w poprzek belek stropowych. Ściany pękające w ten sposób mogą być niebezpieczne dla konstrukcji obiektu i nie możesz ich bagatelizować.

pęknięcie w ścianie betonowej

Czy rysy i pęknięcia na ścianie są tym samym?

Definiując pęknięcia na ścianach, wielu specjalistów naprzemiennie używa określenia rysy i pęknięcia. Tymczasem nie zawsze jest to jedno i to samo. Rysami nazywa się płytkie rowki widoczne na ścianach działowych, które powstają w wyniku drgań lub uszkodzenia mechanicznego. Poza utratą estetyki nie mają one wpływu na konstrukcję budynku. Rysy głębokie i płytkie pojawiają się na powierzchni ścian murowanych, najczęściej nośnych. One mogą świadczyć o problemach konstrukcyjnych, ale nie muszą.


Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Nie wszystkie pęknięcia musisz traktować jako potencjalną przyczynę katastrofy budowlanej. Większość z nich jedynie wpłynie na pogorszenie walorów estetycznych obiektu. Jednak istnieją dwie sytuacje, których z pewnością nie możesz bagatelizować:


  • bardzo głębokie pęknięcia w obrębie konstrukcji nośnych;
  • nagłe pojawianie się głębokich szczelin.


W takiej sytuacji musisz zasięgnąć opinii specjalisty, dlatego zgłoś usterkę możliwie najszybciej.


W nowym domu zaczęły pojawiać się pęknięcia na ścianach nośnych - co robić?

Widząc pęknięcia na ścianach, nie sięgaj natychmiast po narzędzia budowlane i poradniki, jak naprawić pęknięcia na ścianie. Nowy budynek najczęściej objęty jest opieką gwarancyjną. Dlatego pierwszy telefon musisz wykonać do dewelopera, od którego kupiłeś mieszkanie lub kierownika budowy. Sprawdź też dokładnie warunki umowy zakupu obiektu i oceń odpowiedzialność dewelopera za pęknięcia. Sprawdź też, jakie kroki prawne możesz podjąć w przypadku pojawienia się poważnych błędów konstrukcyjnych.


Jak zlikwidować pęknięcia na ścianach?

budowlańcy szpachlujący świeżą ścianę w nowym mieszkaniu

Nie udało Ci się porozumieć z deweloperem? Może budynek ma już swoje lata i postanowiłeś pozbyć się nieestetycznych szczelin? Naprawy pęknięć ścian możesz dokonać samodzielnie, jeśli dotyczy ona szczelin nieosłabiających konstrukcji nośnej budynku. Przed rozpoczęciem prac powinieneś zaopatrzyć się w zestaw do naprawy pękniętych ścian, który będzie zawierał szpachlę, pędzel, taśmy wzmacniające tynkarskie, szlifierkę do gipsu i chemię budowlaną pod postacią masy wypełniającej oraz gruntu.


Jak usunąć pęknięcia na ścianie? Zacznij od usunięcia luźnych części tynku i farby, a powstałą szczelinę uformuj w kształt litery V z dwoma ściętymi krawędziami. Następnie musisz ją zagruntować, a po związaniu gruntu wypełnić gładzią szpachlową. Jeśli szczelina znajduje się w miejscu łączenia elementów konstrukcyjnych, możesz dodatkowo wzmocnić ją za pomocą siatki wtopionej w warstwę masy. Po nałożeniu gładzi będziesz w stanie wykończyć reperowane miejsce za pomocą kolorowych farb wewnętrznych do ścian.


Czym naprawić pęknięcia na ścianach o bardzo głębokiej strukturze? W tym wypadku usunięcie szczelin może wymagać dodatkowego wzmocnienia stropów, a nawet zmian w konstrukcji fundamentów. Decyzję o przeprowadzeniu prac naprawczych może podjąć jedynie wykwalifikowany konstruktor.


Zbyt szybkie oddawanie budynku do użytku, źle wykonane fundamenty i zastosowanie niskiej jakości betonu to główne przyczyny pęknięć na ścianach nowych obiektów. Z biegiem czasu mogą pojawiać się pęknięcia wynikające z nadmiernego ruchu w pobliżu i spadku wytrzymałości materiałów budowlanych. Większość z rys lub pęknięć jest niegroźna dla obiektu i z łatwością poradzisz sobie z ich usunięciem.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też