Gipsy i gładzie szpachlowe
Gipsy i gładzie szpachlowe to produkty, które pozwolą na idealne przygotowanie ścian przed dalszą fazą remontu. Zanim pomalujesz ścianę albo położysz na niej tapetę, warto zadbać o odpowiednie podłoże. Gipsy budowlane szybko i bezproblemowo uzupełnią wszelkie ubytki w ścianie albo w suficie. Wykorzystuje się je również do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych. Z kolei gładzie szpachlowe ukryją wszelkie nierówności i pozwolą na dobrą przyczepność farby do ściany. W Bricomarche znajdziesz zarówno gładź sypką, jak i gładź gotową. Gładzie sypkie są zdecydowanie częściej wybierane. Dzielą się dodatkowo na te bezpyłowe, uniwersalne, cienkowarstwowe oraz polimerowo-gipsowe. Każda wersja posiada szereg unikalnych właściwości. Gładzie szpachlowe w wersji gotowej są równie dobre. Ich największą zaletą jest natomiast bardzo szybki czas schnięcia materiału. Zapraszamy do zakupu w Bricomarche. Szeroką ofertą naszych produktów, takich jak chemia budowlana, znajdziesz też w pozostałych, prezentowanych kategoriach.
Chemia budowlana - gipsy i gładzie
Gipsy i gładzie to materiały budowlane, które znajdują zastosowanie w wielu pracach wykończeniowych. Pierwsze to zdecydowanie szybciej wiążące produkty, które dedykowane są wypełnianiu większych ubytków i dziur, natomiast drugie służą tworzeniu gładkich, jednolitych powierzchni i są znacznie łatwiejsze do szlifowania.
Gipsy i ich odmiany
Gipsy stanowią sporą grupę produktów, bazujących na materiale o analogicznej nazwie, który w gruncie rzeczy jest twardym minerałem. Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach, ale dzięki połączeniu z różnymi dodatkami na dobre zagrzały miejsce wśród materiałów budowlanych.
Istnieje kilka metod produkcji gipsu, w związku z czym wyodrębniło się kilka jego odmian, różniących się od siebie głównie właściwościami. W sprzedaży można więc znaleźć gips zwany budowlanym, szpachlowy oraz tynkarski. Pierwszy z nich bardzo szybko wiąże, zazwyczaj wysycha w ciągu kilkunastu minut, więc służy głównie łataniu sporych dziur. Wykorzystuje się go również w korytach, aby zabezpieczyć układane w nich przewody instalacyjne, czy do osadzenia puszek elektrycznych. Drugi na wyschnięcie potrzebuje zdecydowanie więcej czasu i służy do bardziej precyzyjnych prac, natomiast ostatni może być używany na pozbawionych tynków powierzchniach i być nakładany w sposób ręczny lub maszynowy. Wybór gipsu należy więc dobrać przede wszystkim do miejsca oraz materiału bazowego, na którym zamierzamy pracować.
Dlaczego warto stosować gips szpachlowy?
Gips szpachlowy jest produktem, służącym korekcie i wyeliminowaniu błędów, które powstały w trakcie nakładania betonu, czy tynków. Wykorzystuje się go przy przytwierdzaniu narożników, ale również, gdy chcemy nanieść poprawki na uprzednio przygotowaną powierzchnię. To, co wyróżnia go od innych specyfików służących do wygładzania, to przede wszystkim doskonała przyczepność, a przy tym niezwykła trwałość, szczególnie gdy zdecydujemy się na położenie kilku warstw. Warto z niego skorzystać między innymi wtedy, gdy zależy nam na solidnych powierzchniach, odpornych na różne rodzaje uszkodzeń - np. jako podkład pod wykładziny na posadzkach.
Gips szpachlowy służy jednak nie tylko wykańczaniu dużych powierzchni, ale dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie podczas wykonywania ozdób z rozmaitymi sztukateriami, czy strojnymi płaskorzeźbami włącznie.
Gładź szpachlowa i jej zastosowania
Gładź szpachlowa to kolejny produkt, który - zgodnie z nazwą - służy do wygładzania powierzchni. Zazwyczaj jest ona jedną z ostatnich warstw - jej zadaniem jest sprawić, by wybudowana ściana nie miała żadnych nierówności, rys, ani nieestetycznych chropowatości.
Użycie gładzi szpachlowej, jest ostatni krokiem realizacji ścian. To decydujący szlif, który wpływa na to, jak finalnie dana powierzchnia będzie wyglądać po wyschnięciu. Tylko wtedy, gdy gładź zostanie położona z należytą starannością, można mieć pewność, że sufit lub ściana będzie się dobrze prezentować. Szczególnie gdy zamierzamy później poddać dane miejsce malowaniu, używając do tego jednej z farb akrylowych lub lateksowych, które nie wybaczają pomyłek.
Gładź gipsowa - jak przygotować się do jej nakładania?
Wyrównywanie ścian wymaga przede wszystkim precyzji. Aby móc cieszyć się idealnie równą powierzchnią, należy ją wygładzić. Doskonale nadaje się do tego gładź gipsowa, która - jeśli będzie dobrej jakości - zamaskuje wszelkie pory. W naszym sklepie zgromadziliśmy produkty o różnej pojemności, które przydadzą się zarówno w trakcie reperowania niewielkiej powierzchni, jak i podczas generalnych remontów.
Specjaliści zalecają, aby przed przystąpieniem do nakładania gładzi, dokładnie zabezpieczyć meble i posadzki lub - najlepiej - całkowicie usunąć je z pomieszczenia. Dobrze jest też przygotować podłoże, czyli je oczyścić i odtłuścić. Konieczne jest także wypełnienie większych dziur i szczelin. Do pracy należy zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak pace, szpachle i kielnie, a także niezbędne do wyrównywania papiery ścierne. Dla przyspieszenia efektów warto rozważyć zakup specjalnej szlifierki, która znacznie szybciej pomoże rozprawić się ze wszelkimi niedoskonałościami.
Gładzie gipsowe sypkie - dlaczego warto je wybrać?
Wśród produktów oferowanych przez przodujących producentów, można znaleźć kilka wariantów gładzi. Najbardziej popularne są gładzie gipsowe sypkie, czyli te o sproszkowanej formule, które przed przystąpieniem do pracy, należy najpierw rozrobić z wodą. W tym celu dobrze jest mieć w zanadrzu duże, budowlane wiadro oraz specjalistyczne, elektryczne mieszadło, jednak gdy takim nie dysponujemy, w zupełności wystarczy elektronarzędzie takie jak wiertarka lub wkrętarka, do którego z powodzeniem dokupić można końcówkę, zwaną mieszalnikiem. Gładzie w proszku są dostępne w workach od kilku do kilkudziesięciu kilogramów, więc można kupić tyle produktu, ile faktycznie jest potrzebne.
Gładzie sypkie dzięki składowi opartemu na polimerach, sprawdzają się nawet w przypadku sporych, kilkucentymetrowych nierówności. Chętnie używa się ich także do wypełniania łączeń pomiędzy płytami gipsowymi, aby uzyskać maksymalnie jednolity efekt. Oprócz trwałości i możliwości wygładzenia naprawdę sporych szczelin zachwycają również swoją ceną, dlatego mają na budowach wielu zwolenników. W ofercie naszego sklepu na dziale budowlanym można znaleźć doskonałej jakości produkty od takich marek jak Knauf, Gipsar Uni, czy Cekol, które od dziesiątek lat goszczą na budowach nawet najbardziej wymagających inwestorów.
Gotowe masy szpachlowe wygodne w użytkowaniu
Oprócz gładzi wymagających przygotowania w ofercie naszego sklepu można znaleźć gotowe masy szpachlowe, których największym walorem jest to, że od razu po otwarciu pojemnika nadają się do aplikacji. Są dobrym rozwiązaniem dla amatorów, gdyż nie trzeba obawiać się o nieprawidłowe dobranie proporcji, co może skutkować brakiem odpowiedniego krycia, podatnością na pękanie, czy nieodpowiednią przyczepnością. Plusem gotowych mas jest również to, że można je cienko nakładać, nie wpływając na zmniejszenie metrażu.
To, co różni gotowe masy szpachlowe od produktów sypkich, to fakt, że nie ma konieczności zużycia całego opakowania za jednym zamachem. Konsystencja masy sprawia, że nadmiar specyfiku może bez problemu pozostać zamknięty w fabrycznym pojemniku i zostać wykorzystany przy kolejnej okazji. Oznacza to zdecydowanie mniejsze straty, czyli szansę na oszczędności.
Gotowe masy są chętnie wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie przez deweloperów, którzy doceniają ich ekonomiczne walory. Stosują je więc chętnie do łączenia płyt kartonowo-gipsowych, aby każda wybrana później przez nabywcę farba, bez względu na odmianę, czy kolor, prezentowała się perfekcyjnie. To również świetny podkład pod tapety, nawet te wymagające, które potrzebują perfekcyjnej powierzchni, aby doskonale się prezentować.
Ściany w starym budownictwie pozostawiają wiele do życzenia, jednak dzięki masom szpachlowym można im nadać drugiego życia. Możliwość sprawnego połączenia i szybki czas schnięcia sprawiają, że coraz większe grono profesjonalistów korzysta z nich podczas realizowanych inwestycji.
Akcesoria do gładzi, które warto mieć
Samo nałożenie gładzi na ściany, sufity, w miejscach łączeń płyt kartonowo-gipsowych, czy tam, gdzie pojawiły się wkręty, nie świadczy jeszcze o sukcesie. Ważne jest bowiem to, co dzieje się już po wyschnięciu produktu, a mianowicie chodzi o cały proces czyszczenia. Szlifowanie można wykonywać przy pomocy specjalnych siatek, które dostępne są w różnych wariantach gramatury.
Trzeba jednak pamiętać, że czyszczenie gładzi to proces przebiegający w atmosferze drażniącego