Z brodzikiem czy bez – wybieramy kabiny prysznicowe

Drukuj

kabina prysznicowa z brodzikiem

Kabina prysznicowa to jeden z najważniejszych elementów w każdej łazience. Nie wiesz, czy lepszą opcją będzie brodzik, czy też opcja typu walk-in? A może zastanawiasz się, jaki design będzie pasował najlepiej do Twojego wnętrza? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który z pewnością pomoże Ci podjąć decyzję.


Prysznic w łazience: wiele możliwości

Każda osoba, która remontowała niedawno łazienkę lub przymierza się do tego wie, że ilość opcji, jeśli chodzi o prysznic, jest bardzo duża. Możesz wybrać tradycyjną propozycję, czyli kabinę prysznicową z brodzikiem lub tzw. prysznic walk-in. Do wyboru masz różne sposoby otwierania drzwi, różne głębokości brodzika, a także przeróżne propozycje, jeśli chodzi o design. Co więcej, coraz częściej pojawiają się też opcje 2w1, dla osób, które uwielbiają zarówno orzeźwiające prysznice, jak i relaksujące kąpiele w wannie. Którą możliwość wybrać dla siebie? Postaramy się pomóc Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie.


Kabina z brodzikiem jako pomysł na przyszłość - rodzaje brodzików prysznicowych

Najbardziej przemawia do Ciebie brodzik prysznicowy z kabiną? Faktycznie jest to rozwiązanie, które w wielu domach okazuje się bardzo użyteczne. Co więcej, w niektórych przestrzeniach jest to jedyna dostępna opcja. Jakie opcje na Ciebie czekają?


 • Kabina prysznicowa wolnostojąca z brodzikiem
  Jest to niezwykle nowoczesne rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku kabina nie styka się ze ścianą w żadnym miejscu. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji odprowadzającej wodę. Jest to jednak opcja tylko do dużych łazienek. Wybierając tę propozycję, musisz też liczyć się z tym, że będzie ona bardziej kosztowna zarówno jeśli chodzi o samą kabinę, jak i o montaż.
 • Kabina prysznicowa z niskim brodzikiem
  Jeśli wiesz, że brodzik prysznicowy ma służyć tylko do odprowadzania wody, wystarczy, że wybierzesz płaską opcję o wysokości 2,5 do 5 cm. Jest to jedna z bardziej estetycznych propozycji, która wykazuje się też dużą funkcjonalnością. Szczególnie osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami bardzo doceniają takie modele, ponieważ są one bezpieczne i wygodne przy wchodzenie, gdyż nie wymagają podnoszenia wysoko nogi. To też najlepsza propozycja, jeśli marzy Ci się prysznic typu walk-in, ale w Twojej łazience nie da się go zamontować.
 • Kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem
  Głęboki brodzik jest szczególnie chętnie wybierany przez osoby, które mają np. zwierzęta lub małe dzieci, kąpiące się na siedząco. Najczęściej można spotkać brodziki o głębokości około 10-20 cm, ale są również takie, które sięgają nawet 50 cm. Wybierając kabinę prysznicową z wysokim brodzikiem z pewnością wykorzystasz go też niejednokrotnie do codziennych prac domowych, np. do prania ręcznego.


Czy prysznic bez brodzika to dobry pomysł?

nowoczesna kabina prysznicowa z czarną szybką i drewnianym podestem

Obecnie bardzo chętnie wybierane są prysznice bez brodzika, tzw. walk-in. Ich popularność wynika głównie z faktu, że są one po prostu bardzo estetyczne, gdyż zazwyczaj są wyłożone płytkami tymi samymi, co ściany łazienki lub korespondującymi z innymi elementami ozdobnymi w pomieszczeniu. Poza tym przy ich montażu używa się niewielkiej ilości silikonu, który jak wiadomo, ma tendencję do żółknięcia, a także często pojawiają się na nim wykwity pleśni. Im więc go mniej, tym zdecydowanie lepiej.


Kabina prysznicowa bez brodzika: kabiny walk-in - zalety i wady

Kabina prysznicowa bez brodzika to opcja, która wydaje Ci się najlepsza dla Ciebie? Mamy zestawienie zalet i wad, które z pewnością pomoże Ci upewnić się w tej decyzji. Jeśli chodzi o plusy, to zdecydowanie należy wspomnieć, że kabiny typu walk-in:


 • są wygodne oraz bezpieczne w użytkowaniu dla każdego, również dla osób starszych i z niepełnosprawnościami;
 • są opcją nowoczesną i estetyczną;
 • sprawdzają się zarówno do małych, jak i dużych łazienek, ponieważ przy odpływie liniowym kabina może być dowolnych rozmiarów;
 • mogą mieć zamontowaną deszczownicę;
 • można wykończyć je dokładnie tymi samymi płytkami, co ściany w łazience.


Główną wadą prysznica bez brodzika jest z kolei cena. Niestety koszt zamontowania opcji walk-in zwykle znacząco przewyższa kwotę, którą trzeba by wydać na klasyczny prysznic z głębokim brodzikiem. Poza tym konieczne jest zatrudnienie osoby, która doskonale wie, jak zrobić prysznic bez brodzika i ma w tym temacie doświadczenie. Błędy w montażu zdarzają się często i jest to bardzo kłopotliwe w przyszłości, dlatego musisz mieć pewność, że Twoją łazienką zajmuje się ekspert w tej dziedzinie. Warto też wspomnieć, że prysznica typu walk-in nie da się zamontować w całkowicie wykończonej łazience.


Prysznic z brodzikiem - zalety i wady

łazienka w stylu nowoczesnym

Jeśli z kolei chodzi o prysznic z brodzikiem, to oczywiście i to rozwiązanie ma wiele swoich plusów i minusów. Korzyści płynące z wybrania tej właśnie opcji to oczywiście wygoda użytkowania, jeśli potrzebujesz miejsca, do którego możesz nalać nieco więcej wody. Szczególnie sprawdza się to przy małych dzieciach, które lubią pluskać się z zabawkami lub przy zwierzętach, które często kąpiesz. Dodatkowo jest to najlepsza opcja dla łazienek, które są wykończone, ale chcesz wprowadzić tam tylko kilka nowych elementów, m.in. w postaci prysznica, mebli czy muszli klozetowej, bez konieczności kucia płytek. Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem jest bowiem znacznie łatwiejszy. Trzeba też wspomnieć o tym, że często brodziki prysznicowe z kabiną można znaleźć w naprawdę atrakcyjnych cenach.


Jeżeli chodzi o wady takiej opcji, to zdecydowanie należy wspomnieć, że kabiny z brodzikiem:


 • trudniej jest utrzymać w czystości;
 • nie są tak uniwersalne aranżacyjnie, jak modele walk-in;
 • są nieco mniej bezpieczne i komfortowe dla osób starszych lub mających problemy z mobilnością.


Na co warto zwrócić uwagę, wybierając typ kabiny prysznicowej?

Pamiętaj także, że brodzik prysznicowy (lub jego brak) to tylko jeden z ważnych elementów przy wyborze kabiny. Warto także wziąć pod uwagę różnorodność zabudowy. Możesz wybierać pomiędzy kabinami zaokrąglonymi, kwadratowymi, prostokątnymi, narożnymi lub wnękowymi. Wszystko zależy od tego, na ile pozwala Ci Twoja przestrzeń. Np. jeśli masz w łazience wnękę, którą trudno Ci zagospodarować, umiejscowienie tam prysznica będzie świetną opcją. Model kwadratowy z kolei jest bardzo wygodny, ale wymaga już większej powierzchni. Pamiętaj także, aby zwrócić uwagę na rodzaj drzwi do kabiny prysznicowej, a konkretnie na sposób ich otwierania. Przy większych powierzchniach możesz śmiało pozwolić sobie na opcję wahadłową lub otwieraną na zewnątrz. W przypadku łazienek o małym metrażu najbardziej sensowne wydają się przesuwne drzwiczki do kabiny prysznicowej, które właściwie nie zajmują miejsca. Zadbaj także o techniczne aspekty wyboru. Pamiętaj, aby zawiasy bądź rolki przy drzwiach były wysokiej jakości, szkło, z którego wykonano szyby nie ulegało szybko zarysowaniom, a uszczelki do kabiny prysznicowej były dobrze dopasowane i wykonane z trwałych, odpornych na wysokie temperatury materiałów.


Jaki prysznic do nowoczesnej łazienki?

łazienka wyłożona czarnymi płytkami z marmuru

W przypadku nowoczesnych łazienek zdecydowanie prym wiodą prysznice typu walk-in, ponieważ aranżacyjnie można dopasować je do każdego wnętrza. Jeśli jest ono minimalistyczne, można np. postawić na marmurowe, białe płytki ścienne i czarną kabinę, które razem będą dawały prosty, loftowy styl. Jeśli Twoja łazienka jest raczej eklektyczna, a Ty preferujesz zabawę kolorem, możesz wnętrze wyłożyć płytkami w formie kolorowej mozaiki. Inną propozycją są prysznice z brodzikiem wolnostojącym. Jeśli masz dużą przestrzeń w łazience i lubisz nietuzinkowe rozwiązania, może to być opcja dla Ciebie. Np. prysznic możesz postawić we wnęce, która będzie w całości oszklona. Dzięki temu podczas kąpieli będziesz mógł podziwiać gwiazdy! Musimy też wspomnieć o kabinie prysznicowej z hydromasażem, która jest idealną alternatywą dla wanny z jacuzzi. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo nowoczesne, ale też funkcjonalne.


Kabina prysznicowa w małej łazience - z brodzikiem czy bez?

Zastanawiasz się, jaki prysznic do małej łazienki sprawdzi się najlepiej? Faktycznie niewielkie metraże tego typu pomieszczeń bywają problematyczne, jeśli chodzi o zaplanowanie ich wyposażenia. Śmiało możesz jednak wybrać do nich zarówno prysznic bez brodzika, jak i z nim. Jeśli jednak zdecydujesz się na tę drugą opcję, stawiaj raczej na płaskie brodziki lub te o średniej głębokości, ponieważ nie przytłoczą one przestrzeni. Kabina prysznicowa powinna być natomiast niezbyt dużych rozmiarów. Warto też utrzymać ją w stonowanej kolorystyce. W przypadku małych łazienek sprawdzi się np. kabina prysznicowa czarna lub srebrna. Polecamy natomiast unikać opcji, np. wykończonych drewnem bambusowym, ponieważ może to optycznie ją powiększać.


Teraz z pewnością wybierzesz prysznic, który idealnie wpasuje się nie tylko w design Twojej łazienki, ale także będzie odpowiedzią na potrzeby wszystkich domowników. Życzymy udanych zakupów.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też