wiesiek_prysznic.jpg

Jaki prysznic do małej łazienki?

Drukuj
Mała łazienka - jaki prysznic wybrać?

W małej łazience decydujemy się na kabinę prysznicową przede wszystkim ze względów praktycznych. Chcemy zachować choć odrobinę wolnej przestrzeni, by móc swobodnie się poruszać. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, a my dziś podpowiadamy, co, jak i dla kogo.


Narożna kabina prysznicowa


Często pierwszym rozwiązaniem, po które chcemy sięgnąć, jest narożna kabina prysznicowa. Słusznie. Wykorzystuje ona róg pomieszczenia, co w przypadku niewielkiego metrażu jest pożądane. Chcemy zostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni na środku, by swobodnie korzystać ze sprzętów umieszczonych dookoła. Wśród narożnych kabin znajdziemy modele kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, pięciokątne czy wielokątne. Oferta jest duża, by każdy mógł znaleźć opcję pasującą do jego łazienki.


Najmniejsza możliwa kabina prysznicowa


Poza rozwiązaniami wykonywanymi na wymiar, najmniejszą, ale bardzo praktyczną, kabiną prysznicową w wersji z brodzikiem zazwyczaj jest model półokrągły. Zajmuje on mniejszą powierzchnię niż kwadratowy/prostokątny zbudowany przy tych samych ścianach. Kabiny półokrągłe są bardzo wygodne pod względem użytkowania. Za najmniejsze uchodzą kabiny prysznicowe 70x70 cm lub (nieco bardziej popularne) 80x80 cm.


Kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem


Choć może wydawać się, że kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem będzie wyglądać topornie w niewielkiej przestrzeni, czasem należy postawić na pierwszym miejscu funkcjonalność. Głęboki brodzik jest bardzo przydatny do szybkiej i sprawnej kąpieli dzieci. Jeżeli nie mamy wanny, czynności takie jak ręczne pranie czy kąpiel psa, raczej będą wymagać dodatkowych misek/wanienek. Pytanie, czy mamy gdzie je przechowywać? Dlatego prysznic z brodzikiem jest zwycięstwem praktyczności nad minimalizmem.

Wybór prysznica


Drzwi do kabiny prysznicowej


Zwracajmy uwagę na drzwi kabiny. Przesuwne nie potrzebują przestrzeni na zewnątrz, ponieważ nasuwają się na boczne ścianki. Z kolei drzwi skrzydłowe muszą dać się wygodnie otworzyć. Świetnie, jeżeli jest na tyle miejsca, by udało się odchylić je maksymalnie, na oścież. Jeżeli jednak tuż obok stoi np. pralka, która to uniemożliwia, koniecznie wybierajmy drzwi nieszklane. Nawet przypadkowe otworzenie z impetem lub nieuważne pchnięcie ich nie spowoduje rozbicia i szkód. Innymi możliwościami są drzwi otwierane do środka lub składane.


Kabina prysznicowa walk-in


W małej łazience możemy wykonać też bardzo minimalistyczną kabinę walk-in choćby poprzez wydzielenie przestrzeni kąpielowej ścianką prysznicową. Takie rozwiązanie praktycznie eliminuje wszelkie trudności wynikające z metrażu pomieszczenia, gdyż możemy stworzyć kabinę o dowolnym rozmiarze. Kluczowe jednak jest zaplanowanie tego typu rozwiązania podczas generalnego remontu łazienki, gdyż instalacja odpływu liniowego/punktowego, a tym samym rezygnacja z brodzika, wymaga wykonania skosu na podłodze i uszczelnień.

Walk-in


Praktyczne rozwiązania w obrębie kabiny


Poza wyborem samej kabiny prysznicowej czeka nas także dobranie armatury i osprzętu. Nawet w naprawdę małym prysznicu uda się zainstalować kolumnę prysznicową, dzięki której korzystać można albo ze słuchawki, albo z deszczownicy. Prysznic staje się przyjemny dla każdego. Rozważmy także instalację baterii umożliwiającej przełączanie strumienia słuchawka-kran, gdyż niektórzy cenią sobie możliwość szybkiego napełnienia wodą wiadra lub podłączenia węża. W przypadku gdy z prysznica będą korzystać osoby starsze, warto od razu zainstalować składane na ścianę siedzisko, które ułatwi kąpiel


Jaki prysznic optycznie powiększy łazienkę?


Jeżeli urządzamy kawalerkę dla jednej lub dwóch osób i zależy nam przede wszystkim na optycznym powiększeniu przestrzeni, idźmy w kierunku minimalizmu i umiaru. Można zdecydować się na lekką w wyglądzie kabinę z niskim brodzikiem (jeżeli robimy szybki remont) lub kabinę walk-in (przy generalnym remoncie). Stawiajmy raczej na przeźroczyste szkło/plastik, które nie ograniczają wizualnie przestrzeni. Stałe elementy i osprzęt wybierajmy w jasnej kolorystyce – biały brodzik mniej rzuca się w oczy niż czarny, a chromowa bateria jest bardziej uniwersalna niż kolorowa.


Prysznic w małej łazience to już dziś standard. Architekci i deweloperzy odchodzą od wydzielania dużych łazienek, bo bardziej doceniany jest dodatkowy metr kwadratowy w salonie lub w pokoju. Coraz rzadziej mamy więc miejsce na wygodną wannę. Producenci muszą podążać za tym trendem i dostosowywać swoje kabiny prysznicowe do oczekiwań konsumentów i sprawiać, by były jak najbardziej komfortowe, mimo niewielkich wymiarów. Wybór jest dość duży, należy tylko jasno ustalić swoje priorytety.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też