
Sprawdzone sposoby na suszę w ogrodzie
Nawadnianie ogrodu w czasie suszy jest podstawową czynnością chroniącą rośliny przed skutkami braku wody. Niestety podlewanie wodą wodociągową podczas przedłużających się dni bez deszczu może mocno nadszarpnąć Twój domowy budżet. Sprawdź, jak walczyć z suszą w ogrodzie i jednocześnie nie zbankrutować.
Czym właściwie jest susza i o czym pamiętać podczas letnich upałów?
Woda jest niezbędna do życia dla każdego żywego organizmu na ziemi. Jej brak najszybciej odczuwają rośliny, które uzależnione są od źródeł wody na jednym, określonym terenie. Niestety postępujące zmiany klimatu i ogrzewanie się globu przez nadmiar gazów cieplarniach powoduje, że zjawisko suszy, czyli braku wody, jest obecnie z roku na rok coraz częstsze. Wyróżnia się kilka rodzajów susz:
- susza atmosferyczna – czas, w którym nie obserwuje się opadów deszczowych, za to panuje wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza;
- susza rolnicza, glebowa – ilość opadów nie jest wystarczająca do zasilenia wszystkich hodowanych roślin, niezbędne jest nawadnianie roślin z innych źródeł;
- susza hydrologiczna – przedłużający się okres bez opadów deszczu i z wysoką temperaturą powoduje obniżenie się poziomu wód w rzekach i wód powierzchniowych;
- susza hydrogeologiczna – efekty suszy są długotrwałe. Dochodzi do obniżenia wód gruntowych i wysychania studni.
Suszę w Polsce coraz częściej można obserwować już na wiosnę, co jest spowodowane bezśnieżnymi, mroźnymi i suchymi zimami. Krótkie opady deszczu w lutym czy marcu nie uzupełniają ubytków wód gruntowych i często nie wystarczają budzącej się do życia roślinności. Także obfity w deszcze lipiec nie jest w stanie zapobiec suszy na cały okres wegetacyjny roślin. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy pada często, ale niezbyt obficie. Wówczas rośliny są zabezpieczone przed skutkami niedoboru wody.
Jakie są zasady podlewania ogrodu w czasie upałów?
Susza w ogrodzie może skutecznie obniżyć plony hodowanych warzyw, a nawet doprowadzić do obumierania roślin szczególnie wrażliwych na brak wody. Jak walczyć z suszą w ogrodzie? Jeśli rośliny nie mogą liczyć na wodę opadową, musisz im ją dostarczyć z innych źródeł. Odpowiednie nawadnianie ogrodu jest pierwszym krokiem w zabezpieczaniu upraw przed skutkami suszy.
Do podlewania roślin doniczkowych w ogrodzie najlepiej nadają się konewki ogrodowe o długiej i ostro zakończonej szyjce, dzięki czemu możesz łatwo odgarniać liście i wodę wlać bezpośrednio na ziemię.
Do podlewania grządek warzywnych i innych roślin służą węże ogrodowe z różnymi końcówkami, za pomocą których możesz uzyskać delikatny jednolity strumień lub rozproszony imitujący delikatny deszcz. Warto podlewać rośliny nie od góry, a bezpośrednio na glebę, chodź i to zależy nieco od gatunku rośliny. Z węży ogrodowych możesz stworzyć także cały system nawadniania trawnika czy grządek warzywnych. Dzięki specjalnym programatorom możesz ustalić czas i obfitość podlewania, co jest bardzo pomocne podczas przedłużających się okresów suszy.
Opryskiwacze ciśnieniowe z kolei służą przede wszystkim do wykonywania oprysków z substancji ochronnych roślin. Mogą jednak służyć także do podlewania roślin pobierających wodę głównie przez liście, a nie system korzeniowy lub do zwiększania wilgotności powietrza w szklarniach.
Pamiętaj…
Podczas upałów nigdy nie przycinaj roślin, nie podlewaj ich, ani nie opryskuj. Krople wody na liściach mogą zadziałać jak soczewka i skupiając promienie słońca spowodować oparzenia roślin. Ogród podlewaj zawsze wcześnie rano lub późno po południu i nigdy zimną wodą, a o temperaturze otoczenia i odstaną, dzięki temu unikniesz szoku termicznego u roślin.
Jak zwiększyć odporność roślin na suszę? Lepsze jest rzadsze podlewanie roślin, ale obfitsze, niż małe i regularne. Dzięki temu rośliny kształtują mocniejszy i bardziej rozbudowany system korzeniowy, za pomocą którego szukają wód gruntowych. W przypadku regularnego podlewania nie muszą tego robić, przez co stają się mniej odporne na suszę.
Rośliny odporne na suszę — przegląd gatunków, które dobrze radzą sobie z brakiem wody
Niektóre gatunki roślin dobrze radzą sobie z okresową suszą, ponieważ gromadzą zapas wody w liściach, łodygach bądź podziemnych bulwach. Ponadto liście niektórych roślin mogą być pokryte jasnym meszkiem lub włoskami, które zmniejszają odparowywanie wody. Aby zachować piękny ogród bez względu na ilość deszczów, możesz wykorzystać do jego ozdoby rośliny na słońce i suszę. Wśród gatunków preferujących suche podłoże znajdziesz zarówno drzewa, krzewy, jak i niskie rośliny na rabaty. Jakie rośliny lubią suszę?
Wśród drzew odpornych na okresową suszę można wymienić: sosnę, świerk syberyjski, klon zwyczajny, wierzbę mandżurską, a wśród owocowych: jabłonie czy śliwy.
Pod ogrodzeniem lub przy domu możesz zasadzić krzewy ozdobne takie jak bukszpan, dereń, czarny bez czy jałowce. Z kolei rabaty najlepiej wypełniać wieloletnimi bylinami takimi jak: astry nowoangielskie, goździki pierzaste, nawłoć ogrodowa, rozchodniki, rojniki ogrodowe czy miechunka.
Jak uratować usychający trawnik?
W każdym ogrodzie pomiędzy rabatami i krzewami ozdobnymi znajduje się trawnik. Podczas trwającej suszy, kiedy musisz wybierać czy podlać kwiaty, czy trawnik – zazwyczaj murawa przegrywa i bardzo szybko pojawiają się na niej pierwsze objawy niedoboru suszy. Trawnik z czasem zżółknieje i się przerzedza. Na szczęście trawnik dość szybko się regeneruje i po pierwszych opadach deszczu szybko się zazieleni. W przypadku trwałych uszkodzeń i mocnego przerzedzenia możesz naprawić murawę odpowiednimi preparatami i nasionami.
Warto jednak podjąć kroki, które pomogą Ci zminimalizować szkody, jakie susza wyrządzi Twojemu trawnikowi. Przed okresem suszy postaraj się nie kosić murawy zbyt krótko. Nieco wyższy trawnik znacznie lepiej zasłoni glebę i uchroni ją przed przesuszeniem. Warto zatem ustawić w kosiarce najwyższą wysokość koszenia. Przydadzą Ci się także nawozy do roślin, które wzmocnią system korzeniowy trawy.
Jak ograniczyć zużycie wody w ogrodzie?
Susza w ogrodzie dotknie boleśnie nie tylko rosnące w nim rośliny, ale także Twój portfel. Rosnące zapotrzebowanie na wodę szybko odbije się na wysokich rachunkach. Regularne nawadnianie ogrodu w końcu pochłania olbrzymią ilość wody. Są jednak sposoby, aby zmniejszyć pobór wody z kanalizacji i jednocześnie zabezpieczyć rośliny przed suszą.
Przede wszystkim zgromadź zapas wody deszczowej. Przydadzą Ci się do tego zbiorniki na deszczówkę, do których możesz skierować wyloty rynien z dachu domu czy altanki. Wiele z dostępnych beczek wyposażonych jest w wygodne kraniki, do których możesz bezpośrednio podłączyć wąż czy system nawadniania trawnika.
Co jeszcze można zrobić, aby uchronić ogród przed suszą?
Możesz także zwolnić proces utraty wilgoci z podłoża poprzez kontrolę składu gleby. Ziemia ogrodowa bogata w próchnicę i zasobna w materię organiczną znacznie lepiej zatrzymuje wilgoć niż mocno przepuszczalna, pełna piasku i sypka. Warto zatem zasilić ją odpowiednimi nawozami i kompostem. W sklepach znajdziesz także specjalne nawozy z hydrożelem, który wiąże wodę deszczową i powoli uwalnia ją, gdy ziemia wokół jest sucha.
Dobrze, gdy gleba na rabatach jest spulchniona i lekko pofałdowana. Unikaj zakładania ich na powierzchni nasypów czy terenie nachylonym, gdzie ryzyko erozji gleby jest bardzo wysokie.
Jeśli jeszcze nie zasadziłeś roślin na swoich rabatach, warto dobrze przemyśleć wybór gatunków i wykorzystać w nich rośliny płożące o rozległych liściach. Dzięki nim zasłaniają one glebę i zmniejszają parowanie wody. Podobny efekt uzyskasz, jeśli wykorzystasz ściółkowanie lub wysypiesz glebę na rabatach kamieniami.
Oczko wodne w ogrodzie — sprzymierzeniec naturalnej retencji wody
Jak jeszcze zabezpieczyć rośliny przed suszą? Świetny pomysłem jest założenie oczka wodnego i wykorzystanie go jako zbiornika retencyjnego. Dzięki niemu zatrzymasz na dłużej wodę opadową, którą w okresach suszy będziesz mógł wykorzystać do podlewania roślin czy nawadniania trawnika.
W oczku wodnym, które chcesz wykorzystać jako zbiornik na wodę, nie mogą być hodowane żadne ryby czy rośliny wodne. Ponadto przydadzą Ci się pompy do wody, które pozwolą Ci wykorzystać zebraną w oczku wodę i zasilić nią węże ogrodowe. Jednocześnie urządzenia te wyposażone w filtry będą nieustannie oczyszczać wodę i zapobiegać zarastaniu oczka. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia zwróć uwagę na wydajność pompy – musi być dopasowana do wielkości oczka, moc, a także zastosowane filtry.
Oczka wodne nie są trudne w budowie. Możesz wykorzystać do tego folię, która zatrzyma wodę. Pamiętaj, aby była odpowiednio gruba i odporna na przebicia. Boki folii koniecznie obłóż kamieniami na brzegu oczka. Świetnym pomysłem jest także wykorzystanie gotowych form wykonanych z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wystarczy wykopać dół, włożyć do niego formę, zabezpieczyć ją i zalać wodą, aby uzyskać prosty zbiornik retencyjny w swoim ogrodzie.
Susza z roku na rok jest coraz poważniejszym problemem nie tylko rolników, ale także ogrodników. Dzięki zastosowaniu tych kilku wskazówek możesz zmniejszyć negatywne skutki suszy. Wszystkie niezbędne wyposażenie do budowy oczka wodnego, systemu nawadniania trawnika zajdziesz w sklepie Bricomarché. W asortymencie znajdziesz także beczki na deszczówkę, a także podstawowe narzędzia jak np. nożyce ogrodowe. Przygotuj się na suszę i zabezpiecz przed nią swój ogród.
Może zainteresuje Cię też







