Ogród zimowy – na czym polega budowa?

Drukuj

przydomowa oranżeria z okien

Marzysz o tym, aby mieć ogród zimowy? Nic dziwnego! To przestrzeń, która idealnie sprawdza się do wypoczynku nie tylko w chłodne miesiące. Jak zbudować takie miejsce? W tym artykule znajdziesz wiele porad, które pomogą Ci stworzyć je od A do Z.


Ogród zimowy – co to jest?

Ogród zimowy to szklane pomieszczenie, które zazwyczaj dobudowuje się do wybranej części domu lub mieszkania. Zdarza się jednak, że stawiane są one jako ogrody wolnostojące. Najczęściej są to miejsca ocieplane, w których można komfortowo spędzać czas bez konieczności ubierania odzieży wierzchniej, ale nie jest to wymóg. Przestrzeń tego typu większości osób kojarzy się z miejscem, w którym można uprawiać rośliny ogrodowe, gdy pogoda na zewnątrz nie sprzyja. Oczywiście stworzenie tego typu oranżerii to świetny pomysł, ale niejedyna opcja, jeśli chodzi o zasłonięty taras. To także świetne miejsce wypoczynku, które idealnie sprawdza się szczególnie w chłodnym okresie, kiedy spędzanie czasu w ogrodzie nie jest zbyt przyjemne.


Czym się różni ogród zimowy od oranżerii? Zimowy ogród – wiele możliwości

Decydując się na ogród zimowy, musisz zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie. Wypoczynkowa przestrzeń tego typu różni się bowiem od oranżerii. Docelowo oranżeria jest miejscem, w którym przede wszystkim trzeba skupić się na hodowli roślin i zapewnieniu im odpowiednich warunków. Szczególnie jeśli chcesz mieć u siebie drzewa czy kwiaty egzotyczne, będziesz musiał stworzyć im tropikalne warunki. Oznacza to więc, że w takiej oranżerii będzie musiało być bardzo wilgotno i ciepło. Nie jest to więc przyjemne, jeśli chodzi o odpoczynek. W przypadku ogrodów zimowych, które mają być po prostu miejscem spędzania czasu, aranżacja wygląda zupełnie inaczej. Pojawiają się meble, koce, ogrzewanie, które można regulować, a do tego rośliny, ale tylko w ramach dekoracji.


Czy warto zdecydować się na ogród zimowy?

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w ogród zimowy? To rozwiązanie ma bardzo wiele zalet, które z pewnością Cię do tego przekonają.


  1. Zyskujesz dodatkową przestrzeń
    Ogród zimowy to świetny sposób na powiększenie powierzchni domu. To dodatkowa przestrzeń, którą w gruncie rzeczy możesz wykorzystywać jak każdy inny pokój. Nie musi być to wcale miejsce relaksu czy namiastka ogrodu. Może być to np. gabinet, przedłużenie salonu lub jadalnia.
     
  2. Odpowiednio przygotowany może być używany cały rok
    Ogród zimowy całoroczny to idealne miejsce nie tylko, aby spędzić chłodne miesiące roku, ale także na letnie wieczory! Przy odpowiednim przygotowaniu, np. zamontowaniu klimatyzacji czy zacieniaczy, śmiało możesz korzystać z niego nawet podczas upałów.
     
  3. Możesz wykorzystać go do uprawy roślin egzotycznych
    Jak już wspomnieliśmy, rośliny egzotyczne wymagają odpowiednich warunków do wzrostu, które w Polsce trudno jest zapewnić na zewnątrz nawet latem. Jeśli więc marzy Ci się oranżeria niczym z królewskiego dworu, ogród zimowy to najlepsza opcja.
     
  4. Idealne miejsce do urządzania spotkań
    Wszelkiego rodzaju spotkania rodzinne czy z przyjaciółmi warto urządzać właśnie w ogrodzie zimowym. To oddzielona przestrzeń z pięknym widokiem, w której zawsze jest dużo światła, dzięki przeszkleniom. Można ją też dowolnie udekorować.


Na koniec, jeśli chodzi o zalety, nie możemy zapomnieć o tym, że taka przestrzeń może być traktowana sezonowo albo całorocznie.


Sezonowe użytkowanie ogrodu zimowego

aranżacja ogródka zimowego w środku

Jeżeli uwielbiasz wypoczywać z widokiem na swoje podwórko, ale w chłodniejszych miesiącach jest to po prostu niekomfortowe na zewnątrz, idealną opcją jest wykorzystanie ogrodu zimowego w tym czasie. Możesz tam przygotować sobie nawet namiastkę wakacji, umieszczając wygodny hamak i palmę.


Całoroczne użytkowanie ogrodu zimowego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele osób ogrody zimowe jednak traktuje jak powiększenie domu i korzysta z niego cały czas. Dlatego śmiało i Ty możesz go tak wykorzystać. Pamiętaj jednak, aby zamontować zarówno system ogrzewający, jak i chłodzący, gdyż latem, ze względu na dużo przeszkleń może być tam naprawdę gorąco.


Formalności związane z zakładaniem ogrodu zimowego

Jeśli chcesz stworzyć ogród zimowy u siebie, który będzie mniejszy niż 25 m2, nie potrzebujesz żadnego pozwolenia na budowę. Swój zamiar musisz jedynie zgłosić do urzędu gminy lub starostwa powiatowego. Jeżeli natomiast powierzchnia ma być większa, koniecznie musisz uzyskać pozwolenie. Warto też wiedzieć, że ilość obiektów typu: budynek gospodarczy, altana, wiata czy oranżeria nie może być większa niż dwa na każde 500 m2 działki. Oznacza to więc, że jeśli ogród zimowy ma być trzecim obiektem, uzyskanie pozwolenia na budowę będzie konieczne.


Gdzie powinien znajdować się ogród zimowy?

To, gdzie będzie ostatecznie znajdował się ogród zimowy, zależy do formy jego użytkowania. Jeśli ma być np. jadalnią, powinien znajdować się w pobliżu kuchni i salonu, jeżeli z kolei ma być gabinetem, powinien być w bardziej ustronnym miejscu. Warto wziąć pod uwagę także usytuowanie względem stron świata. Strona wschodnia i północna oferują mniejsze nasłonecznienie, z kolei południowa i zachodnia to gwarancja dużej ilości słońca przez cały rok. Miej to na uwadze, ponieważ jeśli ma to być miejsce do wypoczynku, z pewnością przyda Ci się naturalna witamina D. Natomiast w przypadku przestrzeni do pracy, ciągle rażące słońce może być problematyczne.


Elementy, które należy uwzględnić podczas planowania ogrodu zimowego

Skoro już wiesz, że samo umiejscowienie jest istotne, czas zastanowić się nad innymi kwestiami. Po raz kolejny musisz wrócić tutaj do pytania, w jaki sposób będzie służyła Ci ta przestrzeń, ponieważ ma to wpływ na to, jak będzie wyglądał projekt, jaki będzie ostateczny budżet i z czego wykonana będzie konstrukcja ogrodu zimowego. Poza tym ważne jest, aby:


  • określić potrzebną powierzchnię;
  • zdecydować, do jakiego pomieszczenia przyłączysz ogród zimowy;
  • przygotować projekt samodzielnie lub z pomocą architekta;
  • wybrać rodzaj fundamentów, oszklenia i konstrukcji;
  • przygotować aranżację wnętrza.


Ogrody zimowe: aluminiowe, stalowe, czy drewniane?

To, jaki materiał wykonania ogrodu zimowego wybierzesz, zależy w dużej mierze od tego, czego oczekujesz od takiej przestrzeni. Np. drewno konstrukcyjne to materiał, który dobrze izoluje ciepło, co szczególnie ceni się zimą, gdy zależy nam na utrzymaniu wysokiej temperatury. Jego minusem jest jednak dość wysoka cena oraz konieczność przeprowadzania regularnej konserwacji. Aluminium z kolei znacznie szybciej wytraca ciepło, a latem szybko się nagrzewa. Jest to jednak materiał tańszy, który nie wymaga zabiegów konserwacji. Stal także jest czasami używana, jednak jeśli chcesz właśnie ją wykorzystać, zadbaj o to, aby była to stal nierdzewna. W innym przypadku korozja pojawi się bardzo szybko. Dodatkowo ten rodzaj materiału nie utrzymuje zbyt długo ciepła. Na koniec warto wspomnieć o tworzywie sztucznym, które staje się ostatnio dość popularne ze względu na atrakcyjną cenę. Ten rodzaj materiału nie jest niestety zbyt trwały, a dodatkowo szybko wytraca ciepło zimą i przegrzewa się latem.


Wybór oszklenia ogrodu zimowego

Bardzo ważnym elementem jest także wybranie typu oszklenia ogrodu zimowego. Może być ono wykonane klasycznie ze szkła lub z tworzywa sztucznego. Pamiętaj, aby w tym przypadku wybierać tylko wysokiej jakości produkty, ponieważ stanowią one ogromną część całej konstrukcji. Do budowy ścian zwykle dobrze sprawdza się szkło samoczyszczące, czyli takie, które dzięki specjalnej powłoce pod wpływem promieni UV usuwa wszystkie organiczne zabrudzenia. Dach najlepiej jest pokryć szkłem hartowanym i folią, szkłem laminowanym lub płytami poliwęglanowymi. To najbezpieczniejsze opcje.


Jakie fundamenty wybrać?

Musimy też wspomnieć o wyborze odpowiedniego fundamentu. Możesz zdecydować się na ciągły lub po prostu na stropy fundamentowe. To, na jaki rodzaj ostatecznie postawisz, powinno być zależnie od ciężkości całej konstrukcji, a także od powierzchni zimowego ogrodu. Nie zapomnij także, że fundament musi być dobrze ocieplony, np. za pomocą styropianu i innych akcesoriów do izolacji. Dlaczego jest to konieczne? Ponieważ tylko odpowiednia izolacja zabezpieczy przestrzeń przed utratą ciepła i zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej w dolnych częściach szyb.


Budowa ogrodu zimowego od podstaw

Przejdźmy więc do tego, jak samemu zbudować ogród zimowy, aby dobrze Ci służył. Oto kilka niezbędnych kroków!


Budowa fundamentu w oranżerii zimowej

Fundamenty to podstawa budowy każdej przestrzeni w domu, dlatego, jeśli nie masz pojęcia o ich wylewaniu, koniecznie zaangażuj w ten proces specjalistów. Fundamenty nie powinny być bezpośrednio połączone z domem, a dodatkowo trzeba je ocieplić styropianem oraz folią przeciwwilgociową. Aby zadbać o czystość szyb, pamiętaj o tym, że fundament musi wystawać nad ziemię około 15 cm.


Stworzenie konstrukcji

Następny krok to ustawienie konstrukcji i przyłączenie jej do domu. Pamiętaj, że powinna ona zostać zaprojektowana przez osobę, która doskonale zna się na kwestiach budowlanych. Ogród zimowy ma być nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny. Połączenie konstrukcji ogrodu ze ścianą domu powinno zostać wykonane za pomocą drewnianych lub aluminiowych profili. Bardzo ważne jest, żeby nie mocować profili do warstwy ocieplenia. W miejscach połączenia trzeba usunąć styropian lub wełnę oraz uszczelnić je pianką poliuretanową.


Dodanie przeszkleń

Kolejny krok to dodanie przeszkleń. Przeszklenie wykonuje się przy użyciu podwójnych szyb wypełnionych gazem szlachetnym. Powinny być również pokryte warstwą refleksyjną, aby pomieszczenie zbytnio się nie nagrzewało. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, idealną opcją są też szyby samoczyszczące. Pamiętaj jednak, aby do umiejscowienia szkła używać tylko najlepszych klejów i pianek montażowych, które wytrzymują różne temperatury i spore obciążenie. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa konstrukcji.


Wentylacja, klimatyzacja i zacieniacze w ogrodach zimowych

Ostatnim elementem jest zapewnienie właściwej wentylacji ogrodu. Jeśli decydujemy się na pomieszczenie nieogrzewane, możemy zakończyć prace remontowe właśnie na tym etapie. Dobrym pomysłem jest również montaż rolowanych markiz, które będą zacieniać wnętrze. Ewentualnie w grę wchodzi jeszcze klimatyzacja, która bardzo pomaga, szczególnie jeśli ogród jest stale nasłoneczniony.


Ogrzewanie do ogródka zimowego - jakie wybrać?

Jako ogrzewanie można wykorzystać wodne lub elektryczne ogrzewanie podłogi, które stosuje się najczęściej w ogrodach zimowych. Bardzo ważne jest również umieszczenie oddzielnego układu regulacyjnego, aby zapewnić obieg powietrza. Idealnie sprawdzi się także ogrzewanie przenośne, które można nie tylko włączać i wyłączać w zależności od potrzeb, ale także przesuwać na różne części tarasu. Świetną opcją jest również ogród zimowy z kominkiem. Taki element zawsze sprawia, że miejsce staje się bardzo przytulne, jednak musisz wiedzieć, że jest to jedna z najdroższych propozycji ogrzewania.


Ogród zimowy – przebudowa tarasu

zabudowany taras z okien przy domu z białego drewna

Jeśli dom posiada taras, warto przeanalizować jego przebudowę. Niestety taka opcja ogranicza wybór kształtu kopuły ogrodu oraz zwiększa ryzyko pojawienia się nieszczelności. Zastanawiasz się, jak zrobić ogród zimowy na tarasie?


Decydując się na zagospodarowanie tej przestrzeni w takiej formie, należy zadbać o:


  • dostosowanie już istniejącego podłoża poprzez dodatnie belki podwalinowej w przypadku nierówności,
  • zniwelowanie naturalnego spadku do odprowadzenia wody deszczowej,
  • rozbudowę tarasu, gdy ten okaże się zbyt mały,
  • położenie warstwy izolacyjnej i przeciwwilgociowej.


Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego?

rośliny doniczkowe w ogródku zimowym

Wybór roślin do ogrodu zimowego zależy od jego umiejscowienia oraz panującej tam temperatury. W ogrodzie położonym od strony południowej najlepiej sprawdzą się ciepłolubne gatunki roślin. Przede wszystkim figowce, oleandry oraz szeflery. Jeśli ogród znajduje się w miejscu, gdzie jest mniej słońca lepiej wybrać filodendrony, paprocie lub bluszcze.


W przypadku niższych temperatur panujących w ogrodzie zimowym lepiej wybierać gatunki przechodzące w spoczynek w okresie zimowym, czyli np. kwiaty doniczkowe, takie jak azalie, hibiskusy, gardenie lub kamelie.


Ogród zimowy – aranżacja

To, w jaki sposób zaaranżujesz ogród zimowy, powinno w pełni wpisywać się w Twoją ulubioną stylistykę. Np. jeżeli kochasz styl rustykalny czy boho, idealnie sprawdzą się tam rattanowe meble, sznurkowa huśtawka, beżowe koce i poduszki, a także sporo dodatków z naturalnych materiałów, np. plecione donice czy ozdoby ze sznurka. Jeżeli z kolei lubisz nowoczesny wygląd takich pomieszczeń, postaw na proste, minimalistyczne meble ze szkła i stali, a do tego kilka elementów ozdobnych, np. duży wazon i awangardową rzeźbę. Najważniejsze jest jednak to, aby ogród dopasować do reszty pomieszczeń, z którymi się łączy, jeśli stanowi on niejako ich przedłużenie. Dzięki temu uzyskasz spójny charakter całego wnętrza. Jak tanio zrobić ogród zimowy, aby prezentował się pięknie? Pamiętaj, żeby postawić przede wszystkim na dodatki, takie jak poduszki, świeczki, koce, rośliny i wszystkie inne elementy, które ocieplą wnętrze. W przypadku mebli dobrze sprawdzają się odrestaurowane kanapy i fotele vintage.


Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi stworzysz swój idealny dom z ogrodem zimowym, a cały proces projektowania i aranżacji przebiegnie sprawnie i w pełni satysfakcjonująco!



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też