
Jak efektywnie wykorzystać antresolę w mieszkaniu?
Antresola stanowi jeden z najlepszych sposobów na wykorzystanie przestrzeni w wysokich mieszkaniach i domach. Ale jak ją zaaranżować? Pomysły na antresolę często dotyczą domowej biblioteczki czy sypialni. W naszym artykule znajdziesz znacznie więcej ciekawych rozwiązań. Ponadto dowiesz się, na co zwracać uwagę przy aranżacji i czy potrzebujesz zgodę na budowę antresoli w swoim domu.
Rola antresoli w mieszkaniu
Wysokie mieszkania kamienic czy pomieszczenia w domu bez zabudowanego dachu są trudne w aranżacji. Jednocześnie jednak stanowią idealną przestrzeń do budowy antresoli. Dzięki niej znacznie lepiej wykorzystasz przestrzeń pomieszczeń mieszkalnych nie tylko w poziomie, ale także w pionie.
Antresola jest często nazywana półpiętrem. Nie stanowi osobnego piętra, lecz część pomieszczenia, z którego została wydzielona.
Ciekawostka…
W prawie budowlanym jasno określona jest definicja antresoli i sposób jej budowania. Przede wszystkim musi znajdować się dokładnie nad pomieszczeniem, z którego została wydzielona i nie może przekraczać jego obrysu. Ponadto nie powinna być wydzielona przegrodami, lecz mieć formę półotwartą.
Antresola jest bardzo często budowana także w niewielkich mieszkaniach zlokalizowanych na poddaszu. Spadzisty dach powoduje, że pomieszczenia są odrobinę wyższe niż standardowe. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie antresoli, która jednocześnie powiększa użytkową przestrzeń mieszkania i pozwala na aranżację dodatkowych stref.
Zalety antresoli w domu
Nowoczesna antresola w mieszkaniu ma swoje zalety, których nie sposób pominąć. Jej obecność w mieszkaniu od razu podwyższa jego standard. Nawet niewielki metraż nie przeszkadza w zaaranżowaniu domowego biura, obszernej biblioteczki czy garderoby, co jest mało spotykane w standardowych mieszkaniach.
W domach i mieszkaniach o wyższym suficie budowa antresoli pozwala wykorzystać przestrzeń w pionie. Normalnie nie jest ona zagospodarowana i może powodować efekt niedokończonej lub pustej przestrzeni. Z antresolą wnętrze od razu staje się przytulniejsze.
Pomysł na antresolę może być różny i wynika najczęściej z potrzeb mieszkańców. Jedni potrzebują dodatkowej przestrzeni do zabaw dla dzieci, a inni miejsca do przechowywania. Niezależnie od tego jej aranżacja wzbogaca przestrzeń mieszkania, które staje się funkcjonalniejsze i nowocześniejsze.
To warto wiedzieć…
Jeśli zdecydujesz się na budowę antresoli w domu, teoretycznie nie potrzebujesz do tego specjalnego pozwolenia. Jednak sama antresoli obciąża konstrukcję nośną budynku, przez co jej budowę musisz zgłosić wraz z projektem do odpowiedniego organu. Jeśli nie będzie ona spełniała norm, możesz otrzymać nakaz jej rozebrania.
O czym pamiętać, aranżując antresolę w domu?
Jakie wymiary powinna mieć antresola w mieszkaniu? Jaka wysokość jest minimalna? Wszystko to zależy od tego, co planujesz na niej umieścić. Najlepszą sytuacją jest ta, w której przestrzeń pod antresolą i nad nią ma minimum 200 cm. Wówczas możesz antresolę zaaranżować w dowolny sposób, a przebywanie w niej zawsze będzie komfortowe. Jeśli planujesz na antresoli postawić łóżko, może być ona nieco niższa i wynosić minimum 150 cm. W niższych można już tylko urządzić miejsce do przechowywania.
Ekspert Bricomarché radzi…
Budowę antresoli warto przedyskutować z architektem. Konstrukcja ta musi być przede wszystkim bezpieczna. Powinno zakotwiczyć się ją w ścianach nośnych budynku lub wesprzeć na stropie bądź konstrukcji dachu. Specjalista pomoże Ci wyznaczyć odpowiednią liczbę punktów podparcia i określi maksymalne obciążenie półpiętra, tak aby jej budowa nie uszkodziła konstrukcji budynku.
Na antresoli umieść osobne lampy czy kinkiety ścienne. Nie da się zaaranżować oświetlenia wspólnego dla całego pomieszczenia z antresolą, ponieważ lampy górne mogą razić osoby znajdujące się na antresoli. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie żyrandoli lub plafonów na niższym suficie pomieszczenia i doświetlenie go lampami stołowymi, lub stojącymi. Wówczas antresolę należy oświetlić osobnymi źródłami światła.
Koniecznie zadbaj o barierkę na antresoli, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom znajdującym się na niej. Warto wybrać barierkę mało zabudowaną o konstrukcji ażurowej, aby ciepło równomiernie rozchodziło się po całym pomieszczeniu i docierało także na antresolę.
Nie zapomnij także o dobraniu odpowiednich schodów. Na antresolę mogą prowadzić schody proste drewniane lub metalowe, choć znacznie mniej miejsca zajmą schody spiralne.
Podczas aranżowania antresoli pamiętaj, że stanowi ona integralną część pomieszczenia, z którego została wydzielona. Warto zadbać nie tylko o spójność aranżacyjną, ale także o funkcjonalność całego pomieszczenia. Jeśli marzy Ci się sypialnia na antresoli, poniżej nie możesz organizować strefy, w której będziesz generować dużo hałasu np. kanapę z telewizorem. W takiej sytuacji znacznie lepszym wyborem będzie np. zaplanowanie na dole domowego biura czy biblioteczki.
Antresola w małym mieszkaniu – sposób na dodatkową przestrzeń
W niewielkim mieszkaniu każda dodatkowa przestrzeń na przechowywanie jest na wagę złota. Możesz ją zorganizować właśnie na antresoli. Twoje mieszkanie nie musi być dużo wyższe, aby zbudować niewielką antresolę, a na której umieścisz regały i koszyki do przechowywania. Możesz ją wydzielić z kuchni i umieścić w niej spiżarnię lub z przedpokoju, aby zyskać pojemną szafę.
W takim wypadku zabudowa antresoli może być nieco większa. Ponadto dobrym pomysłem zamiast schodów jest chowana drabina. Koniecznie pamiętaj o zamontowaniu światła.
Łóżko na antresoli – aranżacje klimatycznej sypialni
Antresola w niskim mieszkaniu może być także ciekawym sposobem na zaaranżowanie sypialni. Wystarczy, że do łóżka będzie prowadzić kilka stopni, a cała aranżacja pomieszczenia zyska romantyczny charakter. Antresola powinna być jednak nieco większa niż wymiary łóżka. Zadbaj, aby obok materaca znajdowało się choć trochę miejsca na nocną szafkę, a nad łóżkiem umieść półki ścienne dekoracyjne z książkami czy stojącymi dekoracjami i ramkami na zdjęcia. Na łóżku koniecznie połóż ciepłe koce lub kolorową narzutę.
Sypialnia na antresoli może być dodatkowo odgrodzona cienką zasłonką lub ażurowym parawanem, dzięki którym zyskasz większą prywatność i oddzielisz strefę sypialnianą od innej znajdującej się w pomieszczeniu.
Domowe biuro – osobista przestrzeń do pracy
W obecnej dobie popularności pracy zdalnej, pomysły na antresolę często wiążą się z budową domowego biura. To doskonały sposób na wydzielenie strefy do pracy w już istniejącej aranżacji salonu czy sypiali.
Na niewielkiej antresoli spokojnie zmieścisz biurko na komputer i regały na dokumenty oraz książki czy kwiaty doniczkowe, które ożywią pomieszczenie. Koniecznie zadbaj o wygodne krzesło i dobre oświetlenie biurka, co pozwoli Ci pracować także po zmroku.
Garderoba na antresoli – zawsze potrzebna i funkcjonalna
Antresolę w sypialni możesz przeznaczyć na garderobę. To doskonałe rozwiązanie, aby zyskać znacznie więcej miejsca na dole. Łóżko możesz postawić nawet pod antresolą naprzeciwko okna, aby zyskać romantyczny i przytulny kącik. Schody na antresolę również bez problemu powinny się zmieścić.
Ze względu na to, że antresola otwarta jest na sypialnię, warto półki i szafki zamknąć frontami. Wewnątrz szaf możesz zamontować taśmy oświetleniowe LED, które pozwolą Ci szybko znaleźć to, czego szukasz. Żadne inne oświetlenie nie będzie Ci już potrzebne.
Prywatna biblioteczka – miejsce relaksu i odpoczynku
Doskonałym pomysłem na antresolę jest domowa biblioteczka. Możesz zaaranżować ją na kilka sposobów. Najprostsza jest antresola, na której umieścisz swój czytelniczy kącik. Regały na książki niech uzupełnią pufy do siedzenia i niewielki stolik kawowy. Koniecznie postaw także lampkę stojącą do czytania.
Regały z książkami możesz ustawić na znacznie węższych antresolach, które będą okalać całe pomieszczenie. Rozwiązanie takie możesz znaleźć w większych bibliotekach uniwersyteckich. Dzięki temu spokojnie pomieścisz pokaźnych rozmiarów kolekcję książek i zyskasz nietuzinkową aranżację.
Bawialnia dla dzieci – kreatywny pomysł na aranżację antresoli
Masz już dość rozrzuconych w salonie zabawek? Zorganizuj kącik zabaw dla dzieci na niewielkiej antresoli w salonie. Dzięki temu wszystkie zabawki dla dzieci znajdą swoje miejsce, a Ty będziesz mieć maluchy zawsze na oku. Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć zarówno samą antresolę, jak i wejście od niej. Możesz wykorzystać do tego np. siatki zabezpieczające.
Na antresoli oprócz miękkiej maty i półek z zabawkami możesz przymocować niewielką huśtawkę, która z pewnością stanie się dużą atrakcją dla dzieci.
Miejsce do domowych treningów – nowoczesne rozwiązanie na wykorzystanie antresoli
Antresolę możesz przeznaczyć także na domową siłownię. Dzięki temu wszystkie sprzęty ukryjesz w aranżacji salonu. Siłownię na antresoli najlepiej zorganizować na poddaszu z oknami. Dzięki temu podczas intensywnego treningu możesz uchylić okno i zyskać dodatkową wentylację. Jeśli nadal będzie duszno na antresoli, zawsze możesz postawić przenośny wentylator czy klimatyzację.
Zadbaj o mocną konstrukcję antresoli. Do jej budowy zamiast drewna, wybierz metal. Zadbaj o znacznie więcej punktów podparcia na ścianach nośnych, aby zwiększyć maksymalne obciążenie antresoli. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ciężar maszyn i odważników nie uszkodzi antresoli czy ścian budynku.
Z czego podłoga na antresoli powinna być wykonana? Oczywiście najlepiej sprawdzą się gumowe maty, które nie tylko ochronią podłogę przed uszkodzeniem, ale także zamortyzują upadek ciężarów.
Projekty antresoli w mieszkaniu zawsze robią duże wrażenie. Pomieszczenie zyskuje dodatkową strefę, która z jednej strony stanowi integralną część pomieszczenia, a z drugiej jest na tyle mocno wydzielona, że możesz na niej zaaranżować niemal wszystko. Koniecznie zadbaj o wspólny wystrój pomieszczenia z antresolą i praktyczne połączenie stref tak, aby mieszkańcy korzystający z nich nie przeszkadzali sobie nawzajem. Materiały do budowy antresoli, a także jej aranżacji znajdziesz w ofercie sklepu Bricomarché. Wykorzystaj lepiej przestrzeń swojego domu czy wysokiego mieszkania i zbuduj w nim antresolę.
Może zainteresuje Cię też







