
Co zamiast stołu w kuchni? Jak efektywnie wykorzystać małą przestrzeń?
Kuchnia to serce domu - nie bez przyczyny, wszyscy znamy to powiedzenie. To właśnie tam mama gotuje pyszne obiady dla swoich dzieci, cała rodzina wspólnie siada do posiłku, a w czasie imprezy to miejsce niekończących się rozmów i wzajemnych zwierzeń. Dlatego tak ważne jest, aby w codziennym funkcjonowaniu, bez względu na swój układ i wielkość, była wszechstronna, dobrze rozplanowana i dopasowana do reszty mieszkania. Podpowiadamy, jak sprytnie wykorzystać małą przestrzeń i co zamiast stołu do kuchni sprawdzi się najlepiej!
Aranżacja małej kuchni - o czym pamiętać?
Aranżacja małej kuchni to duże wyzwanie, jednak dzięki kilku wskazówkom możesz optymalnie wykorzystać przestrzeń i stworzyć komfortowe miejsce do codziennego użytku. Zacznij od koloru ścian i podłogi. Wykorzystaj jasne, lekkie kolory, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Ważne jest, aby wybrane przez Ciebie meble kuchenne były dopasowane do rozmiaru pomieszczenia, a zarazem były wielofunkcyjne. Wybierz sprzęt o minimalnej grubości i głębokości, a także zastanów się nad zainstalowaniem zabudowy, aby zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca. Rozważ wykorzystanie całej powierzchni ściany na drobne półki i szafki, które zawsze przydadzą się w kuchni. Zamiast stołu do kuchni, rozważ minibarek łączący wnękę kuchenną z salonem, lub stół, który się składa lub chowa w zabudowanych meblach.
Jak zmieścić stół do kuchni?
Kiedy planujesz zmieścić stół do kuchni, musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów. Rozmiar, kształt, wysokość, wygląd - wszystko to powinno współgrać z całą resztą wnętrza. Najważniejsza jednak jest wielkość twojej kuchni i ile miejsca masz do dyspozycji. Jeżeli posiadasz przestronną kuchnię z dużą możliwością ustawki mebli, dobranie stołu pozostanie tylko kwestią estetyczną. Problem pojawia się zazwyczaj w mniejszych kuchniach. Zbyt duży stół sprawi, że pomieszczenie zrobi się mało funkcjonalne i niepotrzebnie odbierze nam kawałek przestrzeni, która potrzebna jest do codziennego gotowania, czy zmywania naczyń. Drugim aspektem jest to, że stół kuchenny powinien być uzależniony od ilości domowników i ich potrzeb. W kuchni liczy się praktyczność i swoboda ruchu. Stoły kuchenne są zazwyczaj prostokątne, kwadratowe lub okrągłe. Ten ostatni zmieści najwięcej osób, jednak to prostokątne, czy kwadratowe stoły są bardzo funkcjonalne, ponieważ idealnie nadają się do ciasnych wnętrz, gdzie można je ustawić np. pod ścianą. Jeżeli kuchnia jest naprawdę małych rozmiarów lub jest to tylko wnęka odbiegająca z salonu, pomyśl nad małym stolikiem z rozsuwanym blatem. Kolejnym rozwiązaniem jest stół na granicy kuchni i pokoju dziennego. Takie zorganizowanie stołu łączącego dwa pomieszczenia tworzy namiastkę osobnej przestrzeni zwanej jadalnią, a dodatkowo stanowi łącznik funkcjonalny w wykorzystaniu przestrzeni.
Mała kuchnia – co zamiast stołu w kuchni?
W każdej kuchni powinno być miejsce do spożywania posiłków. Blat kuchennych mebli nie zastąpi do końca funkcji stołu, choć wiele osób do tego go właśnie wykorzystuje. Czym zastąpić stół w małej kuchni, aby zachować komfort i wygodę? Nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz oferują nam wiele rozwiązań, które rozwiążą ten problem. Przeczytaj, na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować!
Wyspa kuchenna
Wyspa ze względu na swoją wszechstronność może pełnić funkcję przestrzeni gospodarczej, ale i stołu. Ogrom miejsca pod jej blatem pozwala zagospodarować miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych, naczyń, utworzenie otwartego regału czy półek na wino. Wolnostojąca wyspa w kuchni wymaga nieco większej przestrzeni, jednak jeżeli możesz sobie na nią pozwolić, to Twoja organizacja pracy w kuchni będzie znacznie łatwiejsza. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na duży stół, kosztem wyspy, nic nie tracisz. Niewielka wyspa kuchenna, z przestrzenią na nogi to doskonały pomysł. Z każdej strony będziesz miał do niej dostęp i w żaden sposób nie będziesz przeszkadzać innym domownikom w korzystaniu z pomieszczenia.
Składany stół
Inna możliwość to składany stół przymocowany do ściany. Mając do dyspozycji niewielki metraż, możesz umieścić wszystkie potrzebne meble po jednej stronie kuchni, natomiast przeciwległą ścianę zaaranżować na małą jadalnię. Składany stół oraz taborety sprawdzą się doskonale w małym pomieszczeniu. W czasie gotowania możesz go złożyć, aby mieć więcej miejsca. Z kolei podczas obiadu, zapewni wystarczającą przestrzeń dla wszystkich domowników.
Półwysep barowy
Ciekawą alternatywą dla stołu jest półwysep barowy. Wyższy niż klasyczny stół, kawałek blatu jest idealne do spożywania szybkich posiłków w rodzinnym gronie. Zazwyczaj barki w kuchni mają 110-115 cm, dzięki czemu są nie tylko praktycznym elementem wyposażenia kuchni, ale i przykuwającą wzrok ozdobą. Siedzi się przy nim na wyższych stołkach barowych - hokerach. Tak samo, jak wyspa kuchenna doskonale sprawdzi się również jako przestrzeń robocza w kuchni, a dodatkowo wyposażony w szafki i półki ścienne pozwoli na lepszą organizację przestrzeni. Półwysep barowy to opcja warta do rozważenia, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach, lub z nutką minimalizmu i industrializmu.
Blat przy oknie
W bardzo małej kuchni równie dobrym rozwiązaniem jest niewielkich wymiarów blat kuchenny bez zabudowy od dołu. Zazwyczaj stanowi on przedłużenie blatu w ciągu szafek. Na co dzień może pełnić dwie role - jako miejsce robocze w kuchni oraz jako miejsce spożywania posiłków. Umieszczenie takiego prostego blatu wzdłuż ściany pozwoli na wygospodarowanie przestrzeni do wspólnego zasiadania do jedzenia. Zdecydowanie jest to bardzo dobre rozwiązanie dla singla w małej kawalerce. Krzesła chowane pod blatem nie będą nikomu wadzić. W przypadku otwartej na salon kuchni przedłużając blat dodatkowym „stołem”, gwarantujemy sobie komfort i stylowe rozwiązanie. Oszczędność miejsca jest niezaprzeczalna.
Stół i mała kuchnia - jak to urządzić?
W urządzaniu małej kuchni bardzo ważne jest przestrzeganie zasad, które pozwolą zachować ergonomię oraz takie, które optycznie ukształtują na nowo przestrzeń, aby zatuszować mankamenty małego pomieszczenia. Wygląd zawsze musi iść w parze z funkcjonalnością, a dobór wyposażenia i akcesoriów kuchennych należy uzależnić od naszych potrzeb. Na początek, zacznij od wyboru koloru i stylu mebli. Wybierz te, które w małym pomieszczeniu będą funkcjonalne, a zarazem stylowe. Możesz wybrać meble w jasnych kolorach, aby optycznie powiększyć wnętrze. Zwróć uwagę na materiały, z których zostały wykonane meble. Muszą być one trwałe i wytrzymałe. Następnie wybierz odpowiednie oświetlenie kuchenne, które będzie pasować do stylu twojej kuchni. Świetnie sprawdzą się nowoczesne lampy oraz sztuczne światło. Zastosuj się do zasad, które zostały podane powyżej, jeżeli planujesz zakupić klasyczny stół, lub zastąpić go np. okrągłym stolikiem kawowym. Na koniec zostaw wybór dodatków i dekoracji, które umilą Ci przestrzeń.
Teraz już nie będziesz miał problemu z doborem odpowiedniego rozwiązania dla siebie, które zastąpi Ci klasyczny stół w małej kuchni, lub weźmiesz pod uwagę te wskazówki podczas aranżacji dużego stołu w przestrzeni łączącej salon z kuchnią. Wszystko do Twojej dyspozycji.
Może zainteresuje Cię też







