
Zabudowa dwustronna kuchni – jak ustawić meble kuchenne?
Zabudowa dwustronna kuchni to ciekawe rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, jeśli planujesz aranżację nowej kuchni lub remont pomieszczenia, z którego korzystałeś do tej pory. Czym się wyróżnia ten układ i o czym pamiętać dostosowując do niego meble? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Zabudowa dwustronna kuchni, czyli jaka? Poznaj lepiej to rozwiązanie
Co oznacza pojęcie “zabudowa dwustronna kuchni”? To po prostu układ pomieszczenia, w którym meble kuchenne znajdują się po obu dwóch stronach – czyli równoległych do siebie ścianach. Mogą to być nie tylko szafki, ale też blaty robocze ze zlewozmywakiem czy kuchenką. Taki rozstaw mebli jest wymarzony w przestronnych pomieszczeniach na planie kwadratu czy prostokąta, ale to nie jedyne rozwiązanie, o czym przekonasz się za chwilę.
Zawsze przy tworzeniu aranżacji z dwustronnym układem mebli kuchennych warto wziąć pod uwagę kilka istotnych wskazówek. Wszystko, co warto wiedzieć, znajdziesz w dalszej części tego poradnika. W oparciu o nasze porady bez trudu zaplanujesz dwustronny układ kuchni w stylu nowoczesnym czy rustykalnym.
Czy kuchnia zabudowana dwustronnie jest wygodna i funkcjonalna?
Wiele osób może zastanawiać się, czy nowoczesna zabudowa kuchni na dwie strony pomieszczenia to rozwiązanie wygodne i ergonomiczne. Jaka jest odpowiedź? Śmiało można powiedzieć, że kuchnia w zabudowie dwustronnej to bardzo komfortowy pomysł, który z pewnością docenisz na co dzień. Pozwala wygodnie poruszać się po wnętrzu, jednocześnie mają swobodny dostęp do takich elementów, jak szafki, zlewozmywaki czy sprzęt AGD. Jednak zawsze pod jednym warunkiem: że układ będzie zaplanowany z uwagą poświęconą każdemu centymetrowi przestrzeni. Dlaczego to tak ważne? Sprawdzisz poniżej.
Wskazówka:
Dwustronna zabudowa kuchni przyda się nie tylko w mieszkaniu bardzo dużym lub wąskim i długim. Dobrym pomysłem jest zastosowanie takiego rozwiązania w kuchniach otwartych na salon, na przykład w kawalerce. Odpowiedni układ mebli pozwoli nieco zasłonić kuchenną strefę i stworzyć w niej bardziej intymny klimat.
Co wziąć pod uwagę, planując kuchnię z obustronną zabudową?
Planując kuchnię z obustronną zabudową, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim zastany metraż. Szafki po dwóch stronach pomieszczenia znacznie ograniczają przestrzeń i w przypadku bardzo małego pomieszczenia mogą bardziej przeszkadzać niż pomagać – zwłaszcza jeśli wyposażone będę w uchylne drzwiczki.
Planując dwustronną kuchnię, miej na względzie rozkład pomieszczenia. Najlepiej, jeśli zabudowa znajdzie się na ścianach najdalej oddalonych od siebie – w ten sposób nie tylko zyskasz na wygodzie, ale też optycznie wymodelujesz przestrzeń.
Zabudowa dwustronna kuchni – jak zaplanować układ mebli?
W przypadku aranżowania kuchni z dwustronną zabudową przemyśl wybór mebli, dopasowując je do swoich konkretnych potrzeb oraz do tego, jakim rodzajem pomieszczenia dysponujesz – inna zabudowa sprawdzi się w pomieszczeniu wąskim i ciemnym, inna w kuchni dwustronnej z oknem, a jeszcze inna – jeśli masz do dyspozycji spore pomieszczenie, które bez ciekawej aranżacji może wydawać się nieco puste. O tym, jakie warunki powinny spełniać idealne meble kuchenne do obustronnej zabudowy, dowiesz się już za moment.
Wskazówka:
Urządzając wnętrze nowoczesnej kuchni, pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni. Eksperci są w tym względzie jednomyślni: między lodówką a zlewem powinieneś zostawić około 120-210 cm miejsca, między zlewem a kuchenką – 120-210 cm, a między kuchenką a lodówką – 120-270 cm.
Jak dopasować wymiary szafek i sposoby ich otwierania?
Pierwsza, podstawowa kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu dwustronnej kuchni, to wielkość mebli. W grę wchodzi wiele rozwiązań, począwszy od zabudowy kuchni do sufitu, a skończywszy na małych, pojedynczo montowanych szafkach. Tu na szczególną uwagę zasługuje głębokość. Meble kuchenne powinny być odpowiednio pojemne i praktyczne, ale nie mogą zajmować zbyt wiele miejsca.
Szafki stojące zazwyczaj mają około 60 cm głębokości – to wystarczy, by można było wygodnie zamontować na nich, chociażby kuchenkę. Szafki wiszące z kolei zazwyczaj są płytsze – mają głębokość 30 cm. Dokładne wymiary mebli, które chcesz kupić, wpisz w plan Twojej kuchni – pamiętaj, że przestrzeń pomiędzy stojącymi naprzeciw siebie szafkami nie powinna być mniejsza niż 90 cm, najlepiej, jednak jeśli wynosi minimum 120 cm. To pozwoli wygodnie przemieszczać się po kuchni i realizować wszystkie zadania związane z gotowaniem czy myciem naczyń. Eksperci wskazują nawet, że kuchnia, która jest odpowiednia do zabudowany obustronnej, musi mieć co najmniej 240 cm szerokości.
Dwustronna kuchnia w pomieszczeniu o mniej typowej architekturze, na przykład ze skośnymi ścianami, może wymagać wyboru szafek na zamówienie, które idealnie wpiszą się w niskie ściany. W takich przypadkach można na przykład wybrać taki materiał, jak płyta meblowa, żeby samodzielnie dostosować wielkość blatu roboczego do swoich potrzeb.
Jakie fronty wybrać do kuchni? Zaaranżuj całe wnętrze
Fronty szafek będą miały istotne znaczenie dla wyglądu całej aranżacji. Najlepiej wybrać zabudowę z jednej kolekcji lub na zamówienie – tak, by każdy detal tworzył spójną i jednorodną całość. Fronty, zwłaszcza w przypadku zabudowy do sufitu, nie powinny nadmiernie dominować w aranżacji i jej przytłaczać, optycznie zmniejszając przestrzeń.
Planując dwustronną kuchnię, musisz się też upewnić, że fronty szafek otwieranych uchylnie nie będą przeszkadzać w zwyczajnych korzystaniu z pomieszczenia. Jeśli kuchnia jest wąska, a Tobie zależy na rozmieszczeniu mebli po obu jej stronach, wybierz szafki z frontami przesuwnymi, montowanymi na specjalnych rolkach.
Wskazówka:
W przypadku kuchni obustronnej warto połączyć szafki stojące i wiszące – dzięki temu zyskamy komfortową przestrzeń blatu roboczego, na którym możemy przygotowywać posiłki czy przechowywać drobny sprzęt AGD lub akcesoria. Warto wtedy oczywiście dopasować pod kątem wizualnym płytki czy panele ścienne, które połączymy z meblami.
Blat do kuchni – jak wybrać ten najlepszy i najbardziej funkcjonalny?
Jeśli chodzi o blat kuchenny, zawsze stosuje się podstawową i sprawdzoną zasadę: powinien on znajdować się około 10-15 cm poniżej łokci osoby, która będzie z blatu korzystać. Jak wiemy, nie wszyscy domownicy są tego samego wzrostu, trzeba więc poszukać mądrego kompromisu. Najlepszy będzie wybór standardowej wysokością, wynoszącej 85-90 cm. Zbyt nisko czy zbyt wysoko osadzony blat będzie niewygodny i zniechęci do korzystania z kuchni. Do wysokości blatu należy dopasować inne elementy, w tym okapy kuchenne czy wiszące szafki.
Gałki i uchwyty meblowe w kuchni – istotny element w codziennym użytkowaniu
Wbrew pozorom ważnym elementem zabudowany obustronnej w kuchni są też takie detale jak gałki czy uchwyty do mebli. Nie tylko pomagają one w codziennym użytkowaniu kuchni, ale też wpływają na bezpieczeństwo. Jeśli w Twojej kuchni jest mało miejsca, możesz zrezygnować z wystających, dużych uchwytów do otwierania szafek i wybrać fronty gładkie, ze specjalnymi frezami czy odbojnikami, które pozwalają na otwarcie szafki za pomocą naciśnięcia palcami frontu.
Planujesz stylową zabudowę kuchni dwurzędowej na planie prostokąta? A może szukasz mebli, które sprawdzą się w pomieszczeniu o mniej oczywistej architekturze? Niezależnie od tego, jakie są Twoje potrzeby, najlepsze modele kuchennych mebli znajdziesz w sklepie Bricomarche. Stwórz modny projekt kuchni dwurzędowej i ciesz się funkcjonalnością na najwyższym poziomie.
Może zainteresuje Cię też







