Renowacja schodów drewnianych - jak odnowić schody?

Drukuj

Renowacja schodów drewnianych - jak odnowić schody?

Zastanawiasz się, jak odnowić stare schody, które masz w swoim domu? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym znajdziesz komplet informacji dotyczący możliwości ich renowacji. Dowiesz się z niego czym impregnować powierzchnię, jakich specyfików używać oraz dlaczego schody skrzypią i jak temu zapobiec.

 

Renowacja schodów drewnianych – od czego zacząć?

Czeka Cię renowacja schodów drewnianych? Pamiętaj, że na początek warto przeprowadzić dokładne oględziny. Przyjrzyj się wszystkim elementom i odnotuj wszelkie szczeliny i ubytki, a także zarysowania i przetarcia. Dzięki temu ocenisz, jak dużo pracy Cię czeka i na kiedy możesz ją zaplanować. Najlepszym okresem na odnawianie schodów jest wiosna oraz wczesna jesień, kiedy temperatury osiągają około 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu używane specyfiki szybko wyschną, ale nie będą się zbytnio nagrzewać, co zapobiegnie powstawaniu smug. Zadbaj również o wentylację pomieszczenia i wilgotność na poziomie 50%.

 

Renowacja schodów - uszczelnienie drewna

Jak odnowić schody drewniane, które są mocno wyeksploatowane? Pierwszym etapem renowacji schodów jest pozbycie się wszelkiego rodzaju szczelin, ubytków i szpar, które powstały przez lata użytkowania. Przyda Ci się z pewnością kit do drewna, za pomocą którego będziesz mógł zapełnić dziury i wygładzić powierzchnię. Ubytki, które powstały w Twoich schodach są duże? Warto wyposażyć się w kliny o różnych rozmiarach i przekrojach, które będą stanowiły uzupełnienie.

 

Skrzypiące schody - dokręcenie elementów

Zastanawiasz się, dlaczego schody skrzypią? Prawdopodobnie poluzowały się już śruby, przytrzymujące poszczególne elementy! Wiele osób zapomina, że renowacja schodów drewnianych, to nie tylko odświeżanie koloru czy usuwanie ubytków na stopniach, ale także likwidowanie irytującego dźwięku. Pamiętaj, aby sprawdzić wszystkie śruby, wkręty i gwoździe. Jeśli którekolwiek zardzewiały lub nie wyglądają zbyt estetycznie, warto je wymienić na nowe. Jeżeli z kolei prezentują się w porządku, należy dokręcić je dokładnie, a następnie sprawdzić czy schody nadal wydają nieprzyjemne skrzypienie.

 

Ługowanie i cyklinowanie w renowacji schodów drewnianych

W przypadku schodów, które są silnie wyeksploatowane, może być konieczne skorzystanie z bardziej profesjonalnych sposobów renowacji. Jednym z nich jest cyklinowanie. Jak odnowić stare schody w ten sposób? Cyklinowanie wykonuje się za pomocą specjalnej maszyny szlifującej, która pozbywa się wszelkich wgłębień czy ostrych odłamków. Nie musisz jednak kupować takiego sprzętu, śmiało możesz go wypożyczyć. Jeśli nie chcesz pracować samodzielnie, weź pod uwagę wybranie usług profesjonalnej firmy, która się tym zajmuje.

odnawianie schodów drewnianych

Jak odnowić schody drewniane – ługowanie

Jak odnowić schody bez cyklinowania? Możesz postawić na ługowanie, czyli proces pokrywania struktury drewna roztworem bazującym na sodzie kaustycznej. Proces ten wchodzi w reakcję z taninami znajdującymi się w drewnie, przez co powierzchnia staje się gładka. Ługowanie pozwala także skutecznie i szybko wybielić lub postarzyć drewniane powierzchnie.

 

Lakierowanie i olejowanie w renowacji drewnianych schodów

Zastanawiasz się, jak odnowić schody drewniane innymi sposobami? Postaw na lakierowanie i olejowanie. Zanim jednak położysz nowy lakier czy olej na ich powierzchnię, musisz pozbyć się starych powłok i przygotować drewno do malowania. W przypadku uprzednio lakierowanych schodów użyj skrobaka lub opalarki, aby zedrzeć pierwszą warstwę, a resztę wygładź papierem ściernym. Jeśli były one tylko olejowane, wystarczy samo szlifowanie.

 

Pamiętaj! 

Zmieniaj gradację papieru – zacznij od wysokiej lub średniej i skończ na niskiej.

 

Co ważne, zarówno oleje, jak i lakiery do drewna występują w opcji przezroczystej lub z kolorem. Dzięki temu bez trudu dopasujesz ten element do swojego wnętrza.

 

Jak odnowić schody bez cyklinowania - malowanie

Ostatnią odpowiedzią na to, jak odnowić stare schody jest rzecz jasna malowanie! Można je odświeżyć za pomocą farby olejnej czy emalii. Proces przygotowania wygląda identycznie jak przy lakierze. Należy zedrzeć pierwszą warstwę, a później całość wygładzić papierem ściernym. Dopiero po tym można rozpocząć malowanie. Pamiętaj jednak, aby wybierać farby trwałe, przystosowane do tak często eksploatowanej powierzchni, inaczej efekt utrzyma się bardzo krótko. Schody malowane drewniane mają jedną przewagę nad lakierem czy olejem. W przypadku lakierowania nie ma szans na uzyskanie krwistej czerwieni, błękitu lub różu. Farby dają taką możliwość.

 

Impregnacja – jak odnowić schody drewniane

Renowacja schodów drewnianych kończy się oczywiście impregnacją całości. Po co jest ona potrzebna? Dla ochrony desek przed wodą, brudem czy uszkodzeniami mechanicznymi. Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na ługowanie, olejowanie czy lakierowanie, warto na koniec zabezpieczyć całość impregnatami, takimi jak: wosk olejny do podłóg drewnianych lub olej do renowacji. Taki produkt stworzy ostateczną powłokę ochronną, która sprawi, że efekty Twojej pracy utrzymają się dłużej. Schody malowane drewniane nie wymagają zazwyczaj dodatkowej impregnacji.

co na schody drewniane

Co na schody drewniane?

Jak odnowić stare schody najmniejszym możliwym kosztem? Zwróć uwagę na wszelkiego rodzaju nakładki na stopnie. Dobrą opcją będą np. naklejki, które przykryją nieestetyczne miejsca i delikatnie wyrównają powierzchnię. Oprócz tego na stopnie możesz nałożyć specjalne maty dywanowe bądź wykładzinę. Zabezpieczy to je przed wycieraniem się, a także ochroni Ciebie przed pośliźnięciem się. Jeżeli lubisz wygląd swoich schodów i nie chcesz ich zasłaniać, możesz śmiało skorzystać z nakładek schodowych przezroczystych, które są prawie niewidoczne. Wszystkie podane rozwiązania to także sposób na to, jak wykończyć schody świeżo po renowacji.

 

Teraz już wiesz, jak przebiega renowacja schodów drewnianych, jak odnowić schody bez cyklinowania i jakie opcje powłok masz do wyboru. Mamy nadzieję, że znajdziesz sposób idealny dla siebie!Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też