porady_z_pasja

Jak wykończyć schody?

Drukuj
jak wykończyć schody?

Schody w domach piętrowych są niezwykle ważne, a wręcz niezbędne. Ich konstrukcja, ale także wykończenie wpływa nie tylko na estetykę całego wnętrza, korytarza czy holu, ale także na bezpieczeństwo poruszających się po nich domowników. Sprawdź, jak wykończyć schody betonowe, a jak drewniane. Odpowiemy także na pytanie, czym tanio wyłożyć schody wewnętrzne, aby zachować ich wysoką estetykę.


Wykończenie schodów drewnianych


W domach z bali, ale także w domach o ciepłym wystroju górskich chat najczęściej można zobaczyć drewniane schody. Tego rodzaju konstrukcja nie potrzebuje zbyt dużego wykańczania. Samo drewno jest pięknym i ciepłym materiałem. Zachowanie jego naturalnego wyglądu podkreślającego usłojenie jedynie doda całej aranżacji ciepła, przytulności i poczucia bliskości z naturą.

Schody są jednak często użytkowane, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie wykończenie schodów. To jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych w budynkach piętrowych. Aby zachować piękno drewnianych schodów, należy je przede wszystkim zabezpieczyć odpowiednim lakierem poliuretanowym. Przykładem może być lakier akrylowo-poliuretanowy Dragon, który nadaje powierzchni połysk i przede wszystkim dużą odporność na ścieranie.


Jak tanio wykończyć schody betonowe?

płytki na schodach betonowych


W nowoczesnych budynkach schody najczęściej tworzy się z betonu czy żelbetonu. Jest to materiał bardzo wytrzymały, ale w dotyku zimny. Jeśli zatem nie chcesz urządzać swojego domu w stylu loftowym, warto je odpowiednio wykończyć.


Wykończenie schodów betonowych jest proste. Zastanów się jednak nad wystrojem wnętrza, zanim wybierzesz odpowiedni materiał. Jeśli zastanawiasz się, jak tanio wykończyć schody betonowe w nowoczesnym domu, wybierz płytki podłogowe. Jest to materiał tani, a duży wybór dostępnych wzorów w sklepie Bricomarché pozwoli Ci dobrać kolor i wzór do planowanej aranżacji. Pamiętaj, aby wybierać płytki ryflowane, które zwiększają bezpieczeństwo poruszania się po schodach.


Czym obłożyć schody?


nakładki i dywany na schody


Zarówno schody drewniane, jak i betonowe można wyłożyć wykładziną. Czym obłożyć schody? Najlepiej nadają się do tego dywany, chodniki i nakładki. Produkty te do wystroju wnoszą ciepło. Doskonale izolują od zimnego betonu i przede wszystkim zabezpieczają przed upadkiem.

Możesz wybrać na schody jeden długi chodnik i przymocować go do schodów za pomocą specjalnych zaczepów lub przykleić. Dzięki temu chodnik nie będzie spadał i zwiększał ryzyka upadku.

 Jeśli jednak zastanawiasz się, czym tanio wyłożyć schody wewnętrzne, odpowiedzią są nakładki schodowe. Są tańsze niż całe dywany i łatwiejsze w montażu. Zajmują tylko powierzchnię stopnia, dzięki czemu schody wizualnie nabierają lekkości. Są szczególnie polecane do nowoczesnych i niezabudowanych schodów. Przykładem mogą być nakładki Vegas Twist w kolorze brązowym.


Jak zabudować schody?


Oprócz wykończenia stopni ważne jest także wykończenie boków schodów. W ten sposób zwiększysz bezpieczeństwo poruszania się na nich. Obowiązkowym elementem każdych schodów są balustrady. Zastanawiasz się, jak zabudować schody? Możesz wykorzystać do tego gotowe elementy drewniane. Dzięki nim szybko stworzysz bezpieczną balustradę do swoich schodów.

Jeśli chcesz mocniej zabudować boki schodów, co jest szczególnie ważne w domu z małymi dziećmi, możesz wykorzystać do tego również drewniane sztachety.

Stopnie schodów wewnętrznych warto wykończyć materiałem, który wpłynie na ich estetykę, ale także zapewni bezpieczeństwo podczas poruszania się na nich. Bardzo ważne jest także wykończenie boków schodów w domach z małymi dziećmi czy starszymi osobami. Odpowiednio skonstruowana balustrada podniesie estetykę całej konstrukcji i zapewni maksymalne bezpieczeństwo domownikom.

Jak zabudować schody?


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też