Zabezpieczenie elewacji przed zaciekami i pęknięciami

Zabezpieczenie elewacji przed zaciekami i pęknięciami

Drukuj

Zauważyłeś, że na elewacji Twojego domu pojawiły się nieestetyczne zacieki i pęknięcia? Jeśli elewacja jest nowa, zacieki mogą pojawić się po pierwszej zimie. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie elewacji. Sprawdź, jak to zrobić.


Staranne wykonanie elewacji to podstawa


Podczas budowania domu wiele uwagi poświęcamy różnym jego elementom. Niestety często nie należy do nich elewacja. Jest to poważny błąd, ponieważ to właśnie staranne wykonanie elewacji daje gwarancję, że nie pojawią się na niej później nieestetyczne zacieki i pęknięcia. Warto tutaj zastosować dobrej jakości materiały konstrukcyjne. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie newralgicznych punktów, takich jak strefa cokołowa, ościeże okien czy wszelkie dachy i balustrady.

Tynkowanie ścian


Odpowiednia ochrona przed wilgocią


Bardzo ważne jest, aby elewacja została odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią. Jest to jeden z tych elementów domu, które stale narażone są na działanie wody, np. w czasie opadów deszczu lub śniegu, co może negatywnie wpływać na jej wygląd i właściwości. Wilgoć może doprowadzić nie tylko do powstawania zacieków i pęknięć, ale też do tworzenia się pleśni i grzybów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Warto tutaj zastosować specjalistyczne materiały, w szczególności tynk i zaprawy, aby elewacja wykonana była w taki sposób, by pozostała nieuszkodzona przez lata.


Ochrona przed zmianami temperatur


Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie elewacji przed zmianami temperatur. Co prawda sama wilgoć może negatywnie wpłynąć na elewację, jednak połączenie wilgoci i zmiany temperatur może skończyć się powstaniem rys czy zacieków. Kluczowy jest tutaj wybór odpowiedniej farby i tynku, a także odpowiednio elastycznych materiałów. A jak zabezpieczyć elewację przed mrozem? W tym przypadku liczy się przede wszystkim jakość zastosowanych materiałów i precyzja w ich nakładaniu. Dobrze wykonana elewacja będzie bardziej odporna na mróz niż taka, która została zrobione niedbale.

Materiały do elewacji budynku


Co z impregnacją?


Na rynku dostępne są również specjalne grunty i impregnaty, w tym służące do elewacji. Czy ich stosowanie ma sens, czy jednak lepiej z nich zrezygnować? Tego typu produkty najlepiej sprawdzą się w przypadku nieco starszych elewacji, których chcemy przedłużyć życie na kolejny rok czy dwa. Jeśli natomiast elewacja jest nowa i wykonana jest z dobrej jakości materiałów, stosowanie dodatkowego impregnatu do elewacji nie jest konieczne. Niemniej jednak zdania ekspertów są tutaj podzielone – niektórzy stanowczo opowiadają się za stosowaniem impregnatów również na nowych elewacjach. Warto każdy przypadek rozpatrywać oddzielnie, aby wybrać dla niego najlepsze możliwe rozwiązanie.


Białe wykwity na elewacji


Zdarza się, że na elewacji pojawiają się nieestetyczne, białe wykwity. Zdecydowanie nie należy ich ignorować. Kiedy tylko się pojawią, warto czym prędzej je usunąć. Często ukruszenie kawałka muru powoduje, że do środka dostaje się wilgoć, dlatego najpierw należy dokładnie zabezpieczyć powierzchnię, a dopiero później przystąpić do usuwania wykwitów. Można to zrobić przy użyciu myjki ciśnieniowej lub specjalnych preparatów, takich jak specjalistyczne środki czyszczące do usuwanie wykwitów.


Zabezpieczenie elewacji przed zaciekami i pęknięciami  – podsumowanie


Elewacja to wizytówka budynku, dlatego każdemu z nas zależy, aby była czysta i ładna. Niestety, z biegiem lat na elewacji mogą pojawiać się zacieki, a nawet pęknięcia. Bardzo ważne jest to, aby już na etapie budowy domu zadbać, by elewacja wykonana była z najwyższą starannością. Nie warto również oszczędzać na materiałach – im lepszej jakości będą, tym bardziej odporna na uszkodzenia i warunki atmosferyczne będzie elewacja.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też