Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

Drukuj
Hałas jest jednym z najbardziej uciążliwych czynników środowiskowych, z jakimi spotykamy się w codziennym życiu. Bywa szczególnie męczący, gdy oddziałuje podczas odpoczynku po pracy lub wykonanych obowiązków, np. w swoim mieszkaniu. Budynki wielorodzinne są szczególnie narażone na niepożądane dźwięki, ale we własnym zakresie można postarać się o ich optymalne wyciszenie.

W budynkach wielorodzinnych znajduje się wiele mieszkań, użytkowanych przez osoby w różnym wieku i aktywnych o różnych porach, stąd też uciążliwe dźwięki mogą powstawać i oddziaływać w sposób niemal ciągły. Do tego dochodzi hałas generowany przez wyposażenie techniczne budynku – wentylację, instalację wodną czy kanalizacyjną, a także windy. Kolejnym źródłem hałasu jest również otoczenie i lokalizacja budynku. Inne są obciążenia w pobliżu ruchliwych ulic, a inne w przypadku budynków położonych bardziej na uboczu. Skuteczna ochrona własnego mieszkania przed hałasem nie jest zatem łatwa. Poznajmy jednak kilka kwestii, które mimo wspomnianych uwarunkowań są w stanie w sposób odczuwalny zmniejszyć hałas i poprawić warunki, w jakich mieszkamy.


Po pierwsze – okna

Okna, z uwagi na lekką konstrukcję i dużą, przeszkoloną powierzchnię, mogą słabo chronić przed hałasem pochodzącym z otoczenia budynku. Dlatego trzeba sprawdzić, jakie okna mamy zamontowane i w razie konieczności wymienić na model zapewniający lepszy komfort akustyczny. Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej są droższe od standardowych o około 20-30%, ale pozwalają na znaczne zredukowanie hałasu. Przykładowo zwykłe okna mają izolacyjność akustyczną na poziomie 30-32 dB., natomiast okna lepiej chroniące przed hałasem powinny charakteryzować się wskaźnikiem na poziomie minimum 35 dB. Możliwość wyciszania dźwięków wynika ze specjalnej konstrukcji okna, grubszych szyb i ich szerszego rozstawu oraz stosowania specjalnych, elastycznych uszczelek. Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej wymagają jednak prawidłowego montażu, dokładnie według instrukcji przewidzianej przez producenta. Każda niedokładność lub błąd wykonawczy spowodują, że zakupione okna nie spełnią oczekiwań i nie osiągną zakładanych parametrów w zakresie izolacyjności akustycznej. Najlepiej zatem, kupując okna o takich właściwościach, skorzystać z usług ekip montażowych, posiadających certyfikaty wykonawcze od danego producenta okien.

Po drugie – drzwi
 
Drzwi wejściowe nie tylko zabezpieczają nasze mieszkanie przed dostępem osób niepowołanych, ale mają też znaczenie w zakresie ochrony przed hałasem. Drzwi o odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji tłumią dźwięki pochodzące z klatki schodowej, korytarza czy generowane przez windy w budynku. Szczególnie w starszych budynkach zamontowane są drzwi, które słabo chronią przed hałasem, a czasami nawet go wzmagają, dlatego wymiana drzwi wejściowych jest prostym sposobem na poprawę sytuacji. Wybierając nowe drzwi, warto zapytać sprzedawcę lub producenta o parametry danego modelu pod względem izolacyjności akustycznej. Dobre, chroniące przed hałasem drzwi muszą mieć masywną konstrukcję, odpowiednie wypełnienie skrzydła i specjalne uszczelki, zapewniające bardzo dobre dopasowanie do futryny.

Po trzecie – sufit
 
Kolejna kwestia to strop nad naszym mieszkaniem, czyli przegroda dzieląca od pomieszczeń znajdujących się powyżej. Nowoczesne materiały wykończeniowe pozwalają na dość znaczące zmniejszenie hałasu poprzez zastosowanie np. sufitowych paneli akustycznych. Są to rozwiązania najczęściej stosowane w biurach czy hotelach, ale można je wykorzystać również w mieszkaniach. Panele sufitowe montuje się na suficie na ruszcie. Pozwalają one przede wszystkim na pochłanianie dźwięków powstających w pomieszczeniu i uniknięcie zjawiska rezonansu. Poza tym mogą chronić przed dźwiękami pochodzącymi z innych pomieszczeń. Warto jednak wspomnieć, że to rozwiązanie może być skuteczne tylko w przypadku prawidłowego montażu i zastosowania wszystkich komponentów przewidzianych przez firmy oferujące takie rozwiązania. Inną metodą, choć nieco mniej skuteczną, jest zastosowanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych i wypełnienie przestrzeni pomiędzy nimi a stropem matami z wełny mineralnej.

Po czwarte – podłoga

Wyciszenie podłogi od dźwięków pochodzących z pomieszczeń znajdujących się poniżej jest dość trudne, bo zwykle w użytkowanych już mieszkaniach nie mamy miejsca na zastosowanie pod posadzką dodatkowej warstwy styropianu akustycznego (EPS-T) lub wełny mineralnej. Dlatego trzeba się posiłkować znacznie cieńszymi warstwami materiałów, których użycie nie spowoduje zmniejszenia wysokości pomieszczenia. Materiałami tego typu są wszelkiego rodzaju maty tłumiące, wśród których najbardziej popularne są maty korkowe. Mają one niewielką grubość (2, 4 lub 6 mm) i można je rozłożyć na podłodze przed ułożeniem paneli podłogowych. Uwaga – korek stosuje się zamiast zwykłej pianki pod panele lub tektury! Na rynku dostępne są też materiały kompozytowe, czyli maty izolacyjno-wygłuszające zbudowane z połączonych ze sobą warstw: jednej z polietylenu o wysokiej gęstości i drugiej z pianki tłumiącej hałas.


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też