
Planujemy instalację elektryczną do garażu
Instalacja elektryczna w garażu to istotny element wyposażenia tego pomieszczenia. Umożliwia korzystanie z niego po zmroku (dzięki sztucznemu oświetleniu), ale też prowadzenie prostych lub bardziej zaawansowanych prac związanych z majsterkowaniem. Niestety, nie każdy garaż ma bezpośrednie podłączenie do prądu. Jak podłączyć prąd do garażu, aby zrobić to bezpiecznie, skutecznie i zgodnie z prawem? Podpowiadamy!
Prawidłowo funkcjonująca instalacja elektryczna w domu nie oznacza od razu tego, że prąd płynie w budynku użytkowym, takim jak garaż. Co więcej, nie każdy ma od razu prąd w garażu. Niekiedy dobudowywana część domu lub zewnętrzny budynek wymaga poprowadzenia nowej instalacji.
Instalacja elektryczna w garażu - jak powinna wyglądać?
Przede wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo. Schemat instalacji elektrycznej musi uwzględniać obciążenie sprzętem ciężkim i mocnymi elektronarzędziami, które pobierają spore ilości energii. Kluczowe są także prawidłowo dobrane bezpieczniki i wyłączniki nadprądowe. Wszystko musi wytrzymać pełne obciążenie.
Pamiętaj, że nowoczesna instalacja w domu, ale też instalacja elektryczna w garażu wymaga zastosowania uziemienia. Dzięki temu metalowe części urządzeń elektrycznych i elektrotechnicznych nie będą przewodzić prądu. Do gniazdka w garażu będziesz mógł podłączyć też sprzęty elektroniczne.
Opracowując to jak podłączyć prąd do garażu, uwzględnij również własną wygodę i komfort. Chodzi tu między innymi o liczbę gniazdek, wysokość ich zamontowania czy rodzaj (np. podwójne albo potrójne). Zachęcamy do przygotowywania instalacji już w trakcie budowy określonej konstrukcji, a nie po wykonaniu prac budowlanych.
Instalacja elektryczna w garażu: przepisy
Przepisy regulują, że instalacja elektryczna w warsztacie czy garażu jest obowiązkowa, jeżeli to budynek murowany. Dokładnie mówi o tym §102 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W przepisie tym znajdziemy informację, że każdy garaż murowany musi mieć dostęp do oświetlenia – dotyczy to w praktyce każdej konstrukcji budowlanej.
Co ważne, instalacja doprowadzająca prąd w garażu ma być także odpowiednio zabezpieczona i dostosowana do potrzeb użytkowych. Z tego względu podczas starań o zezwolenie na budowę garażu konieczne jest wskazanie profesjonalnie wykonanego schematu podłączenia energii elektrycznej, uwzględnionej w projekcie budynku.
Warto wiedzieć!
Instalacja elektryczna w garażu blaszaku nie jest konieczna, a niekiedy legalne doprowadzenie prądu do takiej konstrukcji wymaga zezwolenia zakładu energetycznego. Wynika to z faktu, że popularny „blaszak” musi być bardzo dobrze zabezpieczony przed ewentualnym przebiciem. Uszkodzenie instalacji elektrycznej w garażu blaszanym może spowodować poważne porażenie prądem od konstrukcji takiego budynku.
Jak zaplanować instalację elektryczną w garażu?
Przede wszystkim odpowiednio wykonany plan będzie przewodnikiem po tym, jak rozprowadzić instalację elektryczną w garażu. Co warto uwzględniać w tego rodzaju planie?
- Miejsce mocowania gniazdek – warto zamontować gniazdka w różnych częściach garażu, najlepiej na każdej ścianie. Dzięki temu regały warsztatowe będą miały zawsze dostęp do energii elektrycznej, co ułatwi np. ładowanie akumulatora. Gniazdo powinno znaleźć się także przy samym wejściu do budynku, a – jeżeli teren jest ogrodzony – dobrze poprowadzić prąd też na ścianę zewnętrzną, co ułatwi m.in. późniejszy montaż ładowarki samochodowej. Kilka gniazdek zainstaluj także przy potencjalnym blacie roboczym. W projekcie koniecznie uwzględnij też gniazdko w kanale (jeżeli garaż taki ma) i umiejscowienie tych elementów na różnych wysokościach.
- Miejsce mocowania włączników światła – warto zamontować włącznik na ścianie zewnętrznej garażu oraz dodatkowy włącznik w środku. Jeżeli planujesz zamontować świetlówki energooszczędne również w kanale, dobrze jest zrobić osobny włącznik na łatwo dostępnej ścianie.
- Miejsce instalacji lamp – chodzi o oświetlenie górne, oświetlenie kanału, a także doświetlenie miejsca roboczego. Resztę elementów (np. meble) można oświetlić lampami podłączanymi z zewnątrz.
- Liczba punktów świetlnych – ta kwestia powinna być dostosowana do wielkości garażu i zapotrzebowania. W przypadku dużej powierzchni należy przygotować więcej – najlepiej niezależnych od siebie, a nie prowadzonych szeregowo – lamp górnych oraz świetlówek przy miejscach pracy.
- Liczba i rodzaj gniazdek – ile gniazdek warto mieć w garażu? Co najmniej trzy, ale w przypadku bardziej zaawansowanych prac i częstego korzystania z tego miejsca w formie „warsztatu” – nawet pięć do siedmiu.
W planie należy uwzględnić też to czy instalacja będzie poprowadzona natynkowo, czy podtynkowo. W przypadku murowanych konstrukcji przydomowych zalecana jest instalacja elektryczna w garażu w formie schowanej pod tynkiem. Natomiast instalacja elektryczna w garażu blaszanym lub podobnym wymaga zastosowania natynkowego rodzaju. Chodzi o ochronę przed wilgocią i chłodem.
Jak doprowadzić prąd do garażu?
Jak zrobić prąd w garażu? Najważniejszy punkt to doprowadzenie tam przewodów energetycznych. Jeżeli budynek jest integralną częścią domu, bardzo prosto będzie dołączyć budynek do istniejącego licznika. Na tym urządzeniu może być oparta cała elektryka w domu, w tym również pochodząca z części garażowej.
Inaczej jest w przypadku, gdy garaż stanowi osobny budynek. Najpierw konieczne jest pozwolenie zakładu energetycznego oraz wniesienie określonej opłaty (zależnej od pożądanej mocy oraz liczby metrów dzielących garaż od źródła prądu).
To profesjonalna firma energetyczna powinna przygotować dojście linii energetycznej (najczęściej prowadzonej pod ziemią), a także podłączenie garażu do sieci. Zakład energetyczny założy też licznik, który będzie określał koszt prądu w danym budynku. Ile kosztuje założenie licznika prądu w garażu? W przypadku licznika jednofazowego będzie to około 50-80 złotych. Z kolei licznik prądu trójfazowego (tzw. siły, 400 V) to wydatek ponad 150 złotych.
Jak podłączyć prąd i oświetlenie w garażu?
To jak zrobić instalację w garażu zależy już od nas samych. Można ją przeprowadzić szeregowo – od jednego bezpiecznika o określonej mocy. W takim przypadku każde gniazdko podłączone jest do drugiego jednym ciągiem. Zaletą jest szybkość wykonania systemu. Wady? Problemy przy większym obciążeniu. Dobrze jest wykonać przynajmniej dwie, niezależne od siebie linie, wykonane na dwóch bezpiecznikach. W ten sposób w garażu mogą pracować bardziej obciążające sieć urządzenia, np. farelki elektryczne.
Do przygotowania instalacji garażowej niezbędna będzie więc rozdzielnia z bezpiecznikami, przewód trzyżyłowy (dla gniazdek 220 V) lub pięciożyłowy (do 400 V) o określonej w projekcie długości, gniazdka, a także zestawy wkrętów i puszki elektryczne.
Uwaga!
Praca przy prądzie wymaga doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Warto powierzyć przygotowanie instalacji profesjonalistom, czyli elektrykom z uprawnieniami. Dzięki temu cały system dostawy energii elektrycznej do garażu będzie bezpieczny, wydajny i funkcjonalny. Specjalista wykona prawidłowy projekt instalacji, zrealizuje ją, a następnie podpisze odpowiednie dokumenty, dzięki czemu możliwe będzie oficjalne odebranie montażu przez zakład energetyczny i uruchomienie dostaw.
Instalacja elektryczna do garażu - o czym warto pamiętać?
Przygotowywana instalacja elektryczna w garażu musi być wodoodporna, chroniona przed pyłami oraz skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Konieczne jest również takie opracowanie mocy prądu w garażu, aby zostawić odpowiedni zapas. Jak dużo kW będzie niezbędne do standardowego użytkowania? Budynek o powierzchni około 20-25 metrów kwadratowych powinien mieć dostęp do około 5 kW mocy, chyba że nasze sprzęty obciążają ją bardziej. Jeżeli np. w garażu będzie pracowała dodatkowo pompa ciepła czy piec, należy to uwzględnić w planie.
W garażu warto mieć też listwy przepięciowe, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed przepaleniem instalacji. Jeżeli np. Twoje urządzenie elektryczne jest wadliwe, w listwie wyskoczy bezpiecznik, bez uszczerbku dla właściwego systemu dostarczania prądu do garażu.
Ile kosztuje prąd w garażu? Podłączenie 1kW mocy to około 400 złotych (uwzględniając pracę elektryka). W przypadku 5 kW należy więc liczyć się z wydatkiem w granicach 2000 złotych. W przypadku chęci przyłączenia prądu 400 V kwota będzie o wiele wyższa.
Może zainteresuje Cię też







