
Piecyk gazowy – co trzeba o nim wiedzieć
Sprawny piecyk gazowy jest jednym ze sposobów na wytworzenie energii cieplnej. Może być wykorzystywany zarówno do ogrzewania wody, jak i dostarczania ciepła do sieci C.O. Źródłem paliwa może być butla lub instalacja gazowa doprowadzona do budynku.
Rosnące koszty ogrzewania zmuszają mieszkańców domów jednorodzinnych do poszukiwania taniego źródła ciepła. Jednym z rozwiązań branych pod uwagę jest piecyk gazowy. To źródło ciepła znane z ogrzewania wody w mieszkaniach może być stosowane także jako dodatkowa metoda na ogrzewanie obiektów. Poznaj sposoby na wykorzystania paliwa gazowego do ogrzewania i dowiedz się, czy piecyk gazowy jest bezpieczny dla użytkowników.
Piecyk gazowy w mieszkaniu - zastosowanie i budowa
Od wielu lat gaz jest uznawany za najwygodniejsze źródło ciepła. Gaz dostarczany za pośrednictwem rurociągów podczas spalania praktycznie nie emituje szkodliwych związków. Same jednostki grzewcze są niemal bezobsługowe, a regulacja temperatury jest bardzo łatwa. Dotychczas nie było też problemów z dostępem do gazu i jego kosztem, co jednak w ostatnich kilku miesiącach uległo zmianie.
W budownictwie wielorodzinnym powszechnie stosuje się piecyk gazowy do wody. Montowany w łazienkach, jest odpowiedzialny za podnoszenie temperatury wody użytkowej. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszyły się piece gazowe grzewcze, które służyły także do ogrzewania wody dostarczanej do C.O. Uznawane za bardziej ekologiczne od kotłów węglowych, były nawet dofinansowywane w ramach wymiany kotłów starszego typu. Wobec problemów z tym surowcem na rynkach światowych, gazowe jednostki grzewcze nie są już tak chętnie wybierane.
Jeszcze jednym sposobem na wykorzystania paliwa gazowego są grzejniki i piecyki gazowe na butlę. Kilkunastokilogramowe zbiorniki na propan-butan w szczególnych sytuacjach mogą być alternatywą dla innych kotłów gazowych. W warunkach domowych można sięgnąć po piecyk gazowy z reduktorem Kepland 4,2 kW o estetycznym wyglądzie. W warunkach warsztatowych wystarczy promiennik gazowy, który jest wyposażony w palnik do ogrzewania.
Jak działa piecyk gazowy do wody?
Piecyk i nagrzewnica gazowa wykorzystują palne właściwości gazu ziemnego, czyli metanu i propan-butan. W przypadku piecyków łazienkowych niewielki płomień jest utrzymywany stale, a w nowszych typach wyzwalany za pomocą iskrownika. W przypadku takich konstrukcji zawory gazowe muszą być stale otwarte i doprowadzać gaz do samego pieca. Po zapaleniu wytworzony płomień podgrzewa wodę przepływającą przez stalowe przewody wewnątrz kotła.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku piecyka gazowego na butle w formie promiennika gazowego. Tu nie ma możliwości, żeby stale utrzymywać dopływ gazu. Jak odpalić piecyk gazowy tego typu? Po odkręceniu gazu do powierzchni ekranu należy przyłożyć płomień zapalniczki i poczekać na pojawienie się niebieskawych języków ognia.
Piecyk gazowy – jaką wybrać moc?
Dobór mocy piecyka gazowego to jeden z najważniejszych parametrów, które musisz rozważyć przed zakupem produktu. Trzeba wziąć pod uwagę takie parametry, jak jednoczesne zużycie wody w kilku odbiornikach, podawane w litrach przepływu na minutę. Jaki piecyk gazowy do łazienki będzie najlepszy? Przy ogrzewaniu wody potrzebnej do umywalki i prysznica wystarczy kocioł o mocy 19 kW. Z kolei przy dwóch dużych odbiornikach jak choćby dwie łazienki, musisz nastawić się na piec o mocy minimum 30 kW.
Jeśli piecyk gazowy ma za zadanie ogrzewanie pomieszczeń, dobiera się go po analizie powierzchni pomieszczenia. W większości przypadków producenci określają, jaką powierzchnię można ogrzać za pomocą danej jednostki. Często przyjmuje się założenie, że do ogrzania 10 m2 powierzchni powinno wystarczyć 0,6 kW mocy kotła.
Konserwacja piecyka gazowego
Łazienkowy piecyk gazowy nie odpala, a jest iskra? Piec sam gaśnie po odkręceniu większego strumienia wody? To tylko dwa z najczęściej pojawiających się problemów związanych z funkcjonowaniem piecyków gazowych. Powtarzające się często mogą doprowadzać użytkownika do frustracji, jednak pozbycie się niedogodności nie sprawia wielu problemów. Żeby uniknąć sytuacji, w których piecyk gazowy nie odpala, wystarczy zadbać o regularną konserwację urządzenia. Co to znaczy?
Konserwacja to przede wszystkim wyczyszczenie mechanizmu, kanałów wentylacyjnych i palników. To także przegląd zaworów i uszczelniaczy do instalacji gazowych. Tego rodzaju prace należy zlecić profesjonalnemu serwisantowi i przeprowadzić raz do roku. Dobrym sposobem będzie połączenie tego z przeglądem szczelności przewodów kominowych i zlecenie prac przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Co ile wymiana piecyka gazowego?
Każdy piecyk gazowy jest urządzeniem narażonym na wysokie temperatury i szkodliwe działanie wody. Ponadto stały rozwój technologiczny sprawia, że na rynek trafiają coraz nowocześniejsze produkty. W związku z tym po pewnym czasie użytkowanie i serwisowanie dotychczasowego urządzenia okaże się nieopłacalne i konieczna będzie wymiana.
Ceny za wymianę piecyków gazowych nie są bardzo wysokie i dobrej jakości urządzenie łazienkowe do ogrzewania wody to koszt około 1500 złotych. Najczęściej w cenie piecyka sprzedawca oferuje darmowy montaż w domu u klienta. Nie trzeba się jednak obawiać częstej wymiany, ponieważ modele ze średniej półki są przewidziane na ponad 20 lat ciągłej pracy.
Czy piecyki gazowe są bezpieczne?
Nowoczesne i odpowiednio użytkowane piece gazowe są w pełni bezpiecznymi urządzeniami grzewczymi. Na zwiększenie ryzyka wybuchu pożaru wpływa przede wszystkim nierozsądne zachowanie użytkowników. Wielu inwestorów zastanawia się, jak ukryć piecyk gazowy w małej łazience i próbuje go zabudować. Tymczasem to może pogorszyć poziom bezpieczeństwa poprzez ograniczenie dopływu i odpływu powietrza. Zatem niewłaściwy pomysł na to, jak zabudować piecyk gazowy jest równie niebezpieczny, co użytkowanie piecyków niezgodnie z ich przeznaczeniem.
Pomimo prawidłowego użytkowania piecyka, mogą zdarzyć się sytuacje niebezpieczne, wynikające z cofania gazów, a szczególnie czadu. Dlatego z montażem kotła nierozerwalnie powinien wiązać się zakup czujnika czadu na baterie. Dobrej jakości urządzenie ostrzeże przed anomaliami i zwiększoną zawartością czadu w powietrzu. Koszt czujnika to niespełna 100 złotych, dlatego nie będzie on stanowił wielkiego wydatku.
Zanim zastanowisz się, jak ukryć piecyk gazowy i zabudować go, pamiętaj o utrzymaniu sprawności systemów odprowadzania spalin. Sprawdź też nasze poradniki i dowiedz się gdzie zamontować czujniki gazu i czadu? Dzięki temu możesz uniknąć sytuacji, której skutki byłyby nieodwracalne.
Może zainteresuje Cię też







