wiesiek_czujniki_gazu_czadu

Gdzie zamontować czujniki gazu i czadu?

Drukuj
czujniki

Na szczęście instalacja czujników czadu i gazu staje się standardem w nowym budownictwie. Wydatek kilkudziesięciu złotych na zabezpieczenie zdrowia i życia domowników (mienia przy okazji), jest opłacalną inwestycją w perspektywie dopiero co wybudowanego domu czy zakupionego mieszkania za setki tysięcy złotych. W starszych domach warto – dla własnego bezpieczeństwa – zainteresować się instalacją tych urządzeń, by móc spać spokojnie.


Czujnik czadu – dlaczego warto?


Ulatniający się czad jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Niesie za sobą poważne ryzyko zagrożenia zdrowia lub ryzyko śmierci, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy jest sezon grzewczy. Ulatniający się tlenek węgla zabija szybko i niepostrzeżenie, stąd tak ważne jest jak najszybsze wykrycie nieszczelności. Każdego roku ponad 100 osób w Polsce umiera z powodu zatrucia czadem. Kolejnych kilka tysięcy zatruwa się nim. Jeżeli można uchronić siebie i rodzinę przed nim, to warto to zrobić.


Czujnik gazu – dlaczego warto?


Podstawowym jego zadaniem jest wykrywanie gazów palnych, tj. metanu i propan-butanu, których ulatnianie się może doprowadzić do wybuchu. Najnowsze modele detektorów są w stanie wykryć zarówno LPG, LNG, jak i czad. W budynkach mieszkalnych kluczowy jest czujnik gazu ziemnego i tlenku węgla. Co prawda ulatniający się gaz ma dość specyficzny zapach (jest specjalnie aromatyzowany), ale nie zawsze jesteśmy w pobliżu, by go wyczuć. Należy pamiętać, że czujnik działa także pod naszą nieobecność.

Detektory gdy wyczują gaz, sygnalizują to w sposób akustyczny lub/i optyczny (w zależności od modelu i producenta). W ten sposób można ustrzec siebie, bliskich i osoby przebywające w pobliżu przed najgorszymi konsekwencjami. Zasilane mogą być z gniazda, ale dostępny jest także np. czujnik czadu na baterie czy czujnik gazu na baterie. Te akumulatorowe są niezależne od dostaw prądu, co często jest dużym atutem. Natomiast trzeba zawsze dbać o sprawność baterii. Najlepszym wyborem wydaje się być rozwiązanie mieszane, tj. czujnik na prąd, z wbudowaną baterią, na wypadek przerwy w jego dostawie.

jaki czujnik gazu wybrać?


Gdzie zamontować czujnik gazu?


Czujnik gazu instalujemy w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia zasilane gazami, na które detektor reaguje. Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, więc unosi się ku górze. Dlatego najlepszą lokalizacją dla jego detektora jest miejsce pod sufitem (15–30 cm od niego), powyżej krawędzi drzwi i okien, z dala od kratek i szybów wentylacyjnych i nie dalej niż 6 metrów od urządzenia, nim zasilanego. Gaz LPG jest i cięższy od powietrza, więc jego kumulacja następuje nisko, przy podłodze. Taki czujnik instaluje się w odległości 15–30 nad podłogą, z daleka od drzwi, okien, przejść dla zwierząt, i jednocześnie jak najbliżej źródła, jednak nie dalej niż 3 metry. Podczas instalacji czujnika gazu należy unikać martwych stref, a występują one np. w rogach pomieszczeń, za szafkami, meblami.

Urządzenia zasilane gazami palnymi to między innymi:

- kuchenki gazowe,

- piece centralnego ogrzewania,

- piecyki do podgrzewania wody,

- butle gazowe,

- samochody.


Gdzie zamontować czujnik czadu?

wybierz odpowiedni czujnik


Czujnik czadu instalujemy w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia emitujące spaliny, bez względu na to, jakim paliwem są napędzane. W domowych warunkach mogą być to np.:

- salon, w którym jest kominek;

- kotłownia, w której jest piec opalany drewnem, węglem, ekogroszkiem lub gazowy;

- łazienka lub kuchnia, w której jest piecyk gazowy;

- kuchnia, w której jest kuchenka gazowa;

- kuchnie letnie, w których używa się butli gazowych;

- domki letniskowe lub na działce, w których także używa się butli gazowych;

- pomieszczenia z piecem lub kuchnią kaflową w starym budownictwie;

- garaż, ze względu na spaliny samochodowe.

Tlenek węgla jest niewiele lżejszy od powietrza, więc będzie unosić się do góry i zbierać się pod sufitem. Dlatego instalujemy go na wysokości od 1,5 do 2 metrów, mierząc od podłogi w danym pomieszczeniu, i jednocześnie w odległości nie dalszej niż 6 metrów od źródła emisji spalin.


Gdzie nie instalować czujników czadu?


W niektórych miejscach nie warto instalować czujników czadu, gdyż nie będą działać poprawnie, nie będą działać w ogóle lub bardzo szybko ulegną eksploatacji (pamiętajmy, że każdy zainstalowany detektor ma określoną żywotność). Unikać należy:

- miejsc brudnych, zakurzonych, np. nieodwiedzane strychy czy stodoły;

- pomieszczeń, w których temperatura spada poniżej 0°C oraz wzrasta powyżej +40°C;

- pomieszczeń o bardzo wysokim zawilgoceniu;

- zbytniej bliskości potencjalnych źródeł emisji CO;

- bliskości wentylatorów, wywietrzników, wiatraków, okien, drzwi, luftów.

Wszystkie czujniki można zainstalować samodzielnie, stosując się do załączonych instrukcji. Dzięki funkcji testu można sprawdzić, czy udało się to prawidłowo zrobić. To tylko kilka minut, które zaowocuje wieloletnim bezpieczeństwem domu.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też