
Ostatnie cięcia w ogrodzie przed zimą — o czym pamiętać?
Aby Twój ogród mógł pięknie zakwitnąć wiosną, niezwykle istotne jest jego odpowiednie zabezpieczenie i przygotowanie na nadejście zimy. Jak zadbać o rośliny w ogrodzie przed mrozami? Czym w razie konieczności je okryć i do kiedy można odkładać ostatnie koszenie trawy przed zimą? Koniecznie sprawdź, aby nie popełnić tych najczęściej powielanych błędów!
Ogród przed zimą: podstawowe obowiązki ogrodnika
Zimą zarówno rośliny doniczkowe całoroczne, jak i drzewa oraz krzewy nie mają łatwo. Mrozy, wahania temperatur, śnieg, lód i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą je skutecznie osłabić, zwłaszcza jeśli w sezonie jesiennym nie zostały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone. Aby Twój ogród nawet po długiej zimie cieszył oczy swoimi pięknymi kolorami, istotna jest nie tylko ochrona roślin przed przymrozkami, ale również przycinanie drzewek na zimę.
Pamiętaj!
Źle zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami rośliny mogą całkowicie przemarznąć, a próba ich uratowania często kończy się niepowodzeniem.
Przygotowanie ogrodu na zimę, wbrew pozorom nie należy do zadań szczególnie trudnych i powinien sobie z nim poradzić nawet laik. Istotne są jednak sumienność, zaangażowanie i choć szczątkowa wiedza w tym zakresie. Jesienią, warto zadbać o:
- nawożenie roślin – jest to kwestia często pomijana i jednocześnie bardzo istotna. Odpowiedni nawóz pomoże roślinie w przetrwaniu zimy, dostarczając wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych. Nieoceniona okaże się też właściwa ziemia ogrodowa i odżywki;
- nawadnianie – zimą, nasze roślinki muszą zaopatrzyć się w dość spory zapas wody, dlatego warto jeszcze przed pierwszymi mrozami solidnie je podlewać;
- przycinanie krzewów i drzew – prace w ogrodzie w listopadzie to oczywiście nie tylko nawożenie i podlewanie roślin. Konieczne będzie także delikatne odświeżenie gałęzi, pozbywając się suchych i słabych elementów. Przycinanie gałęzi zawsze należy wykonywać w suche i stosunkowo ciepłe dni;
- ochrona roślin przed przymrozkiem – w tym celu najlepiej sprawdzą się folie i agrowłókniny ogrodowe oraz kaptury. Takie dodatkowe zabezpieczenie pomoże niektórym szczególnie wrażliwym na ujemne temperatury roślinom przetrwać zimę, bez uszczerbku na zdrowiu;
- opryski drzew i krzewów – przygotowanie ogrodu na zimę to także skuteczna ochrona przed chorobami i szkodnikami. Opryski pomagają krzewom i drzewom w powrocie do pełni sił po okresie zimowym;
- bielenie drzew – prace w ogrodzie przed zimą warto wzbogacić o bielenie pni lub owijanie ich słomianymi matami, chroniącymi przed pękaniem kory, która mogłaby osłabić roślinę, czynią ją bardziej podatną na wirusy i bakterie;
- koszenie trawy — najlepiej ok. 20 dni przed zakończeniem okresu wegetacji. Należy zadbać także o odpowiednią wysokość trawy, która ochroni ją zarówno przed wyziębieniem, jak i gniciem, dlatego najlepiej sięgnąć po kosiarki spalinowe.
Zimowe przycinanie drzew i krzewów
Najlepszy termin do przycinania drzewek owocowych, uzależniony jest w bardzo dużym stopniu od warunków pogodowych, temperatury, jak również gatunku drzewa bądź krzewu. Przycinanie drzewek na zimę, zwłaszcza w dużych sadach, bardzo często rozpoczyna się nawet końcem stycznia.
Najlepiej, aby proces ten przypadł na słoneczny i suchy dzień, a temperatura przekraczała 0°C. Jeśli jednak w styczniu wciąż panują solidne mrozy, lepiej cierpliwie poczekać na pierwsze ocieplenie np. do początku lutego.
Pamiętaj!
Obcięcie gałęzi spowoduje pojawienie się na Twoich drzewkach ran. Przycinanie gałęzi podczas ujemnych temperatur może zatem doprowadzić do martwicy, mogącej rozprzestrzeniać się na całą roślinę. Najbardziej odporne na ewentualne skutki niepożądane są jabłonie i to od nich warto rozpocząć przycinanie.
Ostatnie cięcie krzewów na zimę wykonuje się głównie, aby usunąć martwe lub uszkodzone pędy, które są znacznie bardziej podatne na choroby i mogłyby osłabić roślinę. Czasem cięcia wykonuje się też w celach kosmetycznych, aby nadać krzewom i drzewom odpowiedni kształt. Cięcie może ponadto zadziałać pobudzająco, przyczyniając się do wzmocnienia kwitnienia wiosną.
Ostatnie koszenie trawnika — kiedy i jak?
Prace w ogrodzie należy uzupełnić nie tylko o właściwą pielęgnację takich elementów jak rośliny ogrodowe, ale i o koszenie trawy przed zimą. Podobnie jak w przypadku drzew i krzewów, podanie konkretnego terminu ostatniego koszenia nie jest możliwe. Wszystko zależy od temperatury oraz warunków pogodowych.
Szacunkowo przyjmuje się jednak, że termin ten wypada na początek października, tj. mniej więcej 20 dni przed zakończeniem okresu wegetacji. Aby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo swoich roślin, należy stale obserwować pogodę i to właśnie do niej dostosowywać wszystkie niezbędne prace.
Trawa po ostatnim koszeniu przed zimą powinna mieć wysokość ok. 4 cm, co pozwoli jej na zgromadzenie odpowiedniej ilości wody oraz składników pokarmowych. Warto pamiętać, że przycinając trawę zbyt nisko, narażamy ją na przemarznięcie korzeni. Z kolei, jeśli pozostawimy ją zbyt wysoką, powstała poprzez naprzemienne topnienie i dosypywanie śniegi okrywa, może doprowadzić do jej przegnicia.
Oczywiście przygotowanie ogrodu na zimę to również dokładne wysprzątanie terenu z opadłych liści. W tym celu warto sięgnąć po odkurzacze do liści, które nie tylko usprawnią cały proces, ale też uczynią go znacznie bardziej efektywnym.
Jak zadbać o rośliny doniczkowe podczas pierwszych przymrozków?
Jak przygotować ogród przed zimą, także ten nieco mniejszy na balkonie bądź tarasie? Konieczna okaże się ochrona roślin przed przymrozkami! Przy jakiej temperaturze okrywać rośliny i jak prawidłowo zadbać o kwiaty na balkon, aby przetrwały nawet minusowe temperatury?
Pierwsze przymrozki mogą bardzo osłabić roślinę, dlatego należy sięgnąć po takie naturalne okrycia jak juta, słoma, czy biała agawa, które zapewniają roślinom odpowiednią temperaturę, jednocześnie zapewniając im doskonałą cyrkulację powietrza.
Pod żadnym pozorem jednak nie należy okrywać kwiatów folią i czarną włókniną, gdyż mogą one doprowadzić do przegrzania roślin.
Czy wiesz, że…
Okresowe wzrosty temperatur w sezonie zimowym warto wykorzystać do podlania i odżywienia roślin? Pamięta, że podłoże w donicy nie może całkowicie wyschnąć!
Prace w ogrodzie przed pierwszymi mrozami, poza zadbaniem o drzewa i krzewy wymagają również wiedzy dotyczącej tego, jak zadbać o rośliny doniczkowe całoroczne na zimę. Żeby mogły swobodnie przezimować na zewnątrz, pamiętaj by:
- okrywanie roślin na zimę następowało zawsze, kiedy przez dłuższy czas będzie utrzymywała się temperatura poniżej 0ºC,
- wzrost temperatur wykorzystać jako okazję do podlania kwiatów, warto zadbać o to by ich ziemia całkowicie nie przeschnęła,
- zabezpieczone kwiaty przenieść w miejsce osłonięte przed wiatrem i gwarantujące cień,
- niskie temperatury mogą prowadzić do przemrożenia korzeni, dlatego o osłonki warto wzbogacić również donice,
- zakładając osłonki, pamiętaj, aby nie wiązać ich zbyt ciasno,
- kiedy zima będzie już powoli dobiegać końca, konieczne jest zadbanie o to by, osłonki zdejmowane były stopniowo, bez zbędnego pośpiechu, w miarę poprawy pogody.
Odpowiednia pielęgnacja drzew i krzewów przed zimą sprawi, że wiosną i latem znów będziemy mogli cieszyć się ich niezwykłymi walorami estetycznymi. Zamień swój ogród w oazę spokoju i wyciszenia stosując się do kilku prostych porad, które skutecznie ochronią twoje rośliny przed śniegiem i ujemnymi temperaturami!
Może zainteresuje Cię też







