Nowoczesny wymiar każdego prysznica – deszczownica

Drukuj

deszczownica

Rezygnując z wanny na rzecz kabiny prysznicowej, wiele osób sądzi, że rezygnuje także z komfortu i relaksujących właściwości wieczornej kąpieli. W końcu szybki prysznic nigdy nie zastąpi długiego odpoczynku w wannie. Na szczęście producenci armatury łazienkowej mają rozwiązanie dla użytkowników, którzy pragną zaznać relaksu w swojej kabinie prysznicowej. Jest nim deszczownica. Dowiedz się, czym jest deszczownica prysznicowa, jakie ma zalety i wady oraz jaki model warto wybrać.


Co to jest deszczownica prysznicowa?

Kabinę prysznicową możesz uzupełnić dopasowaną do swoich potrzeb i wygody armaturą. Oprócz zwykłej słuchawki prysznicowej warto wybrać także deszczownicę. Zapewnia zupełnie inne doznania podczas kąpieli.


Deszczownica jest dodatkową dyszą doprowadzaną do baterii prysznicowej. Zakończona jest wylewką, najczęściej w kształcie sporej wielkości koła lub kwadratu, na których powierzchni równomiernie rozłożone są otwory. To przez nie płynie woda. Efekt? Dzięki deszczownicy zwykła kąpiel pod prysznicem przemienia się w relaksujący wypoczynek w strumieniach imitujących delikatny deszcz.


Zalety i wady deszczownicy

Prysznic z deszczownicą jest obecnie standardem w wyposażaniu nowoczesnej kabiny i łazienki. Jego estetyka wpływa pozytywnie na całą aranżację łazienki, dodając jej luksusowego akcentu rodem z najlepszych salonów SPA. Wśród ofert producentów armatury możesz znaleźć wiele ciekawych deszczownic utrzymanych w kolorze uniwersalnego chromu, ale także nowoczesnej czerni czy mosiądzu w stylistyce retro.


Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kupić prysznic z deszczownicą, czy bez. Jeśli zależy Ci na wyjątkowych doznaniach i lubisz brać relaksującą kąpiel pod prysznicem – panel prysznicowy z deszczownicą i termostatem powinien znaleźć się w Twojej łazience.


Wśród wad deszczownicy często wymienia się brak możliwości kontroli kierunku padania wody. Jest to problem szczególnie często występujący w modelach podtynkowych. Sama deszczownica jest dość droga. Warto także pamiętać, że nie jest zbyt praktycznym dodatkiem, ponieważ za jej pomocą trudno umyć kabinę prysznicową czy włosy. Bateria prysznicowa powinna być zatem dodatkowo uzupełniona o zwykłą słuchawkę.


Rodzaje deszczownic – jaką wybrać do łazienki?

deszczownica prysznicowa kwadratowa

Na rynku znajdziesz wiele modeli deszczownic. Różnią się nie tylko stylistyką, ale także sposobem montażu.


Deszczownica podtynkowa ścienna

Najnowocześniejsze i najbardziej estetyczne są deszczownice podtynkowe. Cechują się minimalistycznym designem. Elementy armatury podtynkowe są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ większość rurek i przyłączy schowana jest pod płytkami. Ich montaż jednak wiąże się z generalnym remontem.


Deszczownica podtynkowa sufitowa

Na rynku znajdziesz także modele deszczownicy podtynkowe sufitowe. Te elementy armatury montuje się do sufitu. Wszystkie rurki doprowadzające ciepłą i zimną wodę schowane są pod sufitem podwieszanym i w ścianie. Nad jej wyborem warto zastanowić się podczas generalnego remontu. Ten model nie będzie pasował do wnętrz z wysokim sufitem.


Zestaw prysznicowy z deszczownicą

Jeśli nie planujesz generalnego remontu łazienki, możesz zdecydować się na zakup całego zestawu prysznicowego z deszczownicą. Popularnym wyborem jest także panel prysznicowy z deszczownicą, która umieszczona jest na odpowiednio wyprofilowanej konstrukcji panelu.


Pamiętaj…
Deszczownica w panelu prysznicowym jest zazwyczaj nieco mniejsza niż w zestawach natynkowych, czy podtynkowych. Ponadto jest ona montowana na stałe i nie masz możliwości regulowania kierunku strumienia wody.


Estetycznym, a zarazem funkcjonalnym produktem jest zestaw prysznicowy z deszczownicą. Składa się ona z baterii prysznicowej, do której zamontowany jest drążek zakończony ruchomą deszczownicą. Ponadto do zestawu dołączony jest tradycyjny wąż prysznicowy, za pomocą którego wygodnie umyjesz włosy bez mycia całego ciała, a także utrzymasz kabinę prysznicową w czystości. Na drążku znajduje się niewielki przełącznik, który umożliwia doprowadzenie wody albo do słuchawki, albo do deszczownicy. Jeśli więc masz ochotę na relaks pod prysznicem, wystarczy przesunąć dźwignie i uruchomić deszczownicę. Na co dzień za to możesz wygodnie korzystać ze słuchawki. Doskonałym przykładem takiego modelu jest deszczownia z baterią termostatyczną Neo Nuovo.


Czy deszczownica pasuje do każdego prysznica?

łazienka z kabiną prysznicową ze szkła z deszczownicą

Duży wybór deszczownic dostępnych na rynku pozwala na dopasowanie tego elementu do każdej kabiny prysznicowej. Wyjątek stanowią kabiny prysznicowe z sufitem. Te jednak są już wyposażone we wbudowane na stałe w sufit dysze imitujące delikatny deszcz.


Prysznic bez brodzika z deszczownicą jest doskonałym pomysłem do nowoczesnych łazienek, pokoi kąpielowych, a także łazienek w domach osób z ograniczoną mobilnością. Rozwiązanie to zapewnia nie tylko nowoczesny element wyposażenia łazienki, ale także wygodę i bezpieczeństwo np. dla osób starszych. Nie muszą one podnosić nogi, aby wejść do brodzika, a deszczownica pozwala im zachować wolne ręce podczas kąpieli. Mogą dzięki temu np. przytrzymać się drążka.


W przypadku narożnych kabin warto zwrócić uwagę na wielkość brodzika i długość dyszy, na której zamontowana jest deszczownica w zestawie prysznicowym. Zbyt długa rurka uniemożliwi montaż takiego zestawy w kabinach z brodzikiem o wymiarach np. 60 cm x 60 cm. Może być po prostu zbyt długa. W mniejszych kabinach lepszym rozwiązaniem będą deszczownice podtynkowe, które możesz zamontować w dowolnym miejscu.


Jak wybrać deszczownicę do kabiny prysznicowej?

Prysznic z deszczownicą jest doskonałym wyborem zarówno do dużych, jak i małych łazienek. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego elementu armatury? Pierwszym kryterium wyboru jest sposób montażu. Zastanów się, czy jesteś gotowy na gruntowny remont łazienki, który wymagany jest przy montażu modelu podtynkowego. Jeśli nie masz tak dużo czasu i środków finansowych, wybierz model natynkowy w zestawie lub panelu prysznicowym.


Kolejnym kryterium wyboru jest estetyka i design. Armatura łazienkowe jest niezwykle ważnym elementem aranżacji wnętrza łazienki, który stanowi o stylu i spójności wystroju. Prysznic z deszczownicą czarny stanie się idealnym elementem dekoracyjnym łazienek utrzymanych w nowoczesnym stylu. Sprawdzi się także w aranżacjach industrialnych czy glamour.


Baterie utrzymane w uniwersalnym kolorze chromu z łatwością dopasujesz do niemal każdej aranżacji. Nie mają jednak zbyt dużego potencjału dekoracyjnego. Staną się raczej subtelnym i mało widocznym elementem aranżacji.


Na rynku znajdziesz także bardzo ciekawe deszczownice stylizowane. Często utrzymane są w kolorze mosiądzu, a ich elementy dekoracyjne inspirowane są stylem retro. Te modele idealnie uzupełnią wnętrze łazienki w stylu vintage, retro czy eklektycznym. Sięgnij po nie także wtedy, gdy marzy Ci się łazienka w stylu glamour czy art déco.


Deszczownica: montaż

hydraulik instalujący prysznic w łazience

Montaż deszczownicy prysznicowej zależy od jej typu. Najłatwiej i najszybciej zamontujesz modele natynkowe, które wchodzą w skład zestawu czy panelu prysznicowego. W tym wypadku wystarczy podłączyć wszystkie wężyki do armatury i trwale zawiesić ją na ścianie w kabinie prysznicowej.


Znacznie więcej trudu należy włożyć w montaż modeli podtynkowych. W tym wypadku w ścianie musisz zrobić sporych rozmiarów bruzdy, aby doprowadzić nie tylko rurki z zimną i ciepłą wodą do baterii, ale także umieścić w nich wężyki i inne elementy przyłączeniowe. Dopiero wówczas możesz zatynkować ścianę i pokryć ją płytkami.


Podczas montażu osobnej deszczownicy podtynkowej pamiętaj, że powinna ona znaleźć się przynajmniej 40 cm nad głową najwyższego domownika, który będzie korzystał z kabiny. Dzięki temu zapewnisz najwyższy komfort kąpieli. W przypadku montażu zestawu najpierw dopasuj wysokość baterii. Przyjmuje się, że baterie łazienkowe powinny znajdować się na wysokości od 100 do 120 cm nad poziomem brodzika. Wysokość deszczownicy w zestawach prysznicowych możesz zazwyczaj regulować, więc łatwo dopasujesz ją do wzrostu domowników.


Prysznic z deszczownicą jest obecnie synonimem luksusu i nowoczesności. Dzięki takiemu zestawowi możesz zażyć relaksującej kąpieli także pod prysznicem. Deszczownica doskonale imituje delikatny deszcz, który uprzyjemni Ci codzienną pielęgnację ciała. Akcesoria prysznicowe w tym deszczownice znajdziesz w ofercie sklepu Bricomarché.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też