Jakie rośliny przenieść do domu na zimę?

Drukuj

rośliny zielone doniczkowe

Wiele roślin uprawianych na balkonach i tarasach traktowanych jest jako jednoroczne, choć spokojnie można spróbować je przezimować, aby cieszyć się ich pięknymi kwiatami w kolejnym sezonie. Przykładem takich roślin może być pelargonia czy gatunki ciepłolubne i zimozielone. Jak je zachować i zaoszczędzić na aranżacji balkonowej w przyszłym sezonie? Wystarczy przenieść rośliny balkonowe do domu i zapewnić im odpowiednie warunki do zimowania.

 

Przygotowanie roślin do zimy – od czego i kiedy zacząć?

Rośliny doniczkowe uprawiane na balkonie, tarasie czy nawet w domu wymagają zupełnie innego traktowania w okresie zimowym.

 

Warto wiedzieć…

Zapewnij swoim roślinom okres odpoczynku zimą, dzięki czemu na wiosnę będą zdrowsze, odporniejsze na szkodniki i choroby, a także będą obficiej kwitły. Jeśli będziesz je hodować w ten sam sposób, co w okresie letnim, rośliny nie przejdą w stan spoczynku. Ich liście będą się wydłużały, będą wiotkie i mniej zielone z powodu mniejszej ilości promieni słonecznych.

 

Rośliny doniczkowe na taras ciepłolubne należy przenieść do domu, zanim na zewnątrz nastaną pierwsze przymrozki. Niektóre gatunki roślin np. różę chińską należy przenieść w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz spada do 8°C. Niska temperatura może poważnie uszkodzić rośliny, co poznasz po brązowych lub czarnych plamach na liściach.

 

Aby dobrze przygotować roślinę na zimowanie, ogranicz podlewanie. Ostatnie nawożenie przeprowadź w sierpniu. Środki ochronne i pielęgnacyjne nie powinny być stosowane w okresie spoczynku. Niektóre gatunki roślin przed przeniesieniem do domu warto przyciąć i pozbyć się przekwitłych kwiatostanów, szczególnie te o półzdrewaniałych pędach np. róże doniczkowe czy hibiskusy.

 

Zimą w domach i mieszkaniach panują specyficzne warunki, które nie są odpowiednie dla wielu roślin balkonowych. Powietrze od ogrzewania staje się suche, a temperatura panująca w pomieszczeniach jest znacznie wyższa niż ta, którą dane rośliny balkonowe mają w naturalnych warunkach w okresie zimy. Warto zatem znaleźć im miejsce, które będzie najlepiej imitowało zimową aurę panującą w ich naturalnym środowisku. Niektóre gatunki należy trzymać w chłodnych i zacienionych miejscach, inne potrzebują niskiej temperatury, ale dużego nasłonecznienia.

 

Rośliny wrażliwe na temperaturę, które należy przenieść do domu lub garażu

Ochrona roślin zimą przede wszystkim ma na celu niedopuszczenie do zmarznięcia rośliny. Dotyczy to zarówno liści, jak i korzeni. Rośliny ciepłolubne najlepiej przenieść do pomieszczenia, w którym panuje temperatura od 5 do 15°C. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura dla gatunku, który woli zimować w chłodzie, spowoduje, że roślina nie przejdzie w stan spoczynku.

 

W pomieszczeniu o temperaturze ok. 5°C warto trzymać laur, granatowiec czy oliwkę. Rośliny preferujące nieco wyższą temperaturę, czyli ok. 10°C to akacja, chryzantema, fuksja, gardenia, kliwia. Z kolei cyprysy, cytrusy, oleander czy pelargonia mają najszerszy zakres temperatury preferowanej na zimę wynoszący od 5 do 15°C.

 

Warto wiedzieć…

Niektóre gatunki roślin wymagają chłodu, dzięki czemu mogą zawiązać pąki kwiatowe. Należą do nich niektóre gatunki kaktusów, kamelia czy gardenia.

 

Pielęgnacja roślin w domu podczas zimy – o czym musisz pamiętać?

rośliny w doniczkach w domu

Ochrona rośli przed mrozem nie kończy się na przeniesieniu ich do chłodnego pomieszczenia w domu. Niezwykle ważna jest także odpowiednia pielęgnacja przez cały okres spoczynku. Błędy popełnione w tym czasie mogą skutkować zbyt wczesnym wybudzeniem rośliny lub jej całkowitym zamarciem.

 

Do przezimowania wybieraj jedynie rośliny zdrowe i niezaatakowane przez szkodniki. Tylko wówczas masz większą szansę na to, że roślina wiosną odżyje i będzie obficie kwitła. Podczas zimowego spoczynku nigdy nie nawoź swoich roślin. Dodatkowe substancje odżywcze mogą spowodować, że roślina się wybudzi i zacznie rosnąć.

 

Ogranicz także podlewanie. Kaktusy zimą w ogóle się nie podlega. Resztę gatunków roślin podlewa się z częstotliwości raz na 2–3 tygodnie. Sprawdzaj ziemię w doniczkach i staraj się utrzymać stałą jej wilgotność. Nie dopuść do całkowitego wyschnięcia ziemi.

 

Kwiaty na balkon całoroczne – sposoby na ochronę przed mrozem

kobieta pielęgnująca rośliny balkonowe

Niektóre rośliny balkonowe możesz przezimować na zewnątrz. Gatunki te są odporne na minusowe temperatury, ale tylko do pewnego stopnia. Żadna roślina nie przetrwa zimy, jeśli jej korzenie całkowicie zamarzną.

 

Rośliny zimozielone na balkon należy odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Kiedy są one zasadzone w ziemi, korzenie nie są tak mocno narażone na przemarznięcie. Ziemia zamarza jedynie do pewnej głębokości, chroniąc korzenie rośliny przed zimnem. Zupełnie inaczej jest, kiedy hodujesz swoje rośliny w doniczkach. Wówczas może dojść do całkowitego zamarznięcia ziemi w całej doniczce, dlatego tak ważne jest, aby okrywać rośliny doniczkowe na zimę na zewnątrz. Jak wygląda takie okrywanie roślin na zimę?

 

Najważniejsze jest zaizolowanie doniczki od zimnej posadzki na balkonie czy tarasie. Możesz ustawić ją w drewnianej skrzynce lub na lekkim podwyższeniu. Boki doniczki możesz zaizolować styropianem, słomą czy suchymi liśćmi. Rośliny doniczkowe warto ustawić w zacisznej części balkonu osłoniętej od wiatru.

 

Kwiaty na balkon całoroczne warto także zabezpieczyć od góry. Najczęściej stosuje się do tego agrowłókniny i folie przepuszczające wodę i światło. Nigdy nie używaj do tego zwykłej folii, pod którą roślina się udusi.

 

Przy jakiej temperaturze okrywać rośliny?

Rośliny balkonowe, ale także rośliny ogrodowe hodowane w doniczkach należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Okrywanie roślin na zimę agrowłókniną jest także powszechne w przypadku ozdobnych krzewów, które nie są odporne na zimne porywy wiatru i mocne mrozy. Należą do nich między innymi hortensje i róże. Przy jakiej temperaturze okrywać rośliny? Zazwyczaj przed nastaniem pierwszych przymrozków warto obficie podlać roślinę, a następnie zabezpieczyć ją przed mrozem. Donice należy ustawić na lekkim podwyższeniu np. drewnianej skrzynce, a rośliny hodowane w ziemi od góry można przykryć korą lub słomą.

 

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Hortensję należy zabezpieczyć na zimę w listopadzie, kiedy ziemia zamarznie na głębokość ok. 3–4 cm.

 

Uważaj…

Jeśli zbyt wcześnie okryjesz hortensję, możesz w ten sposób przedłużyć okres jej wegetacji i zachęcić do wypuszczania nowych liści. Spowoduje to, że roślina przy pierwszych przymrozkach przemarznie.

 

Hortensję zabezpiecza się na zimę przez kopczykowanie. Należy ziemię przykryć warstwą kory i suchych liści. Pomocny okaże się także torf. Sam krzew można owinąć białą, zimową agrowłókniną.

 

Przydadzą się także tunele foliowe i szklarnie do uprawy roślin. Możesz wstawić do nich hortensje uprawiane w doniczkach.

 

Jak zabezpieczyć róże na zimę?

Jeśli w swoim ogrodzie hodujesz róże, również zabezpiecz je na zimę. Przyda Ci się do tego agrowłóknina na zimę, choć wielu hodowców zdecydowanie bardziej poleca naturalne metody osłony krzewów. Przy krzewie usyp kopczyk z wiórów, kory, igliwia i liści. Naturalną osłoną krzewów jest także śnieg. Niegdyś na wsiach bardzo popularne było zabezpieczanie krzewów róż wiązkami słomy.

 

Czy należy podlewać kwiaty całoroczne na zewnątrz podczas zimy?

Krzewy na balkon zimujące na zewnątrz należy podlewać. Nie możesz dopuścić do całkowitego wysuszenia ziemi w doniczce. Warto zatem regularnie sprawdzać wilgotność gleby. Rośliny balkonowe należy przy tym zabezpieczyć, aby nie dopuścić do zamarznięcia wody w doniczce. Nie podlewaj roślin zbyt obficie.

 

Rośliny hodowane w glebie najczęściej nie wymagają podlewania, jeśli zimą pada śnieg. Wystarczy podlać je obficie przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli jednak warunki pogodowe powodują, że ziemia jest sucha i zmarznięta, wówczas podlej roślinę podczas odwilży.

 

Odpowiednie zabezpieczenie i pielęgnacja roślin ciepłolubnych zimą pozwoli Ci je z powodzeniem hodować w przyszłym sezonie. Rośliny po okresie spoczynku odwdzięczą się pięknym i obfitym kwitnieniem. Wszelkie niezbędne narzędzia i akcesoria do porządków w ogrodzie, w tym agrowłókniny znajdziesz w ofercie sklepu Bricomarche. Przygotuj swój ogród i balkon na zimę.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też