dominik_jesien

Jakie krzewy i drzewa warto sadzić jesienią?

Drukuj

Jesień to najlepszy czas na zakładanie ogrodu. Posadzone rośliny mają łatwy start i szybko zakorzeniają się w jeszcze niezamarzniętym podłożu. Ale uwaga! Są wyjątki! Nie wszystkie drzewa i krzewy dobrze znoszą przeniesienie do gruntu tuż przed zimą. Zobacz, co możesz posadzić jesienią w sadzie, jak założyć żywopłot lub jakie rośliny wybrać do dekoracji ogrodu.


Dlaczego jesień?


Zasadniczo nasadzeń można dokonywać jesienią lub wiosną, jeżeli kupujemy sadzonki drzew/krzewów z odkrytymi korzeniami. Różnica jest w tym, gdzie i jak zimują młode rośliny – albo już na naszej działce, albo jeszcze w szkółce. Te bardzo wrażliwe drzewa czy krzewy lepiej przenosić do gruntu wiosną, by – dla pewności – zimą były jeszcze w szkółce, pod okiem profesjonalistów (np. morele, brzoskwinie). Jesienią sadzimy te rośliny, które potrzebują porządnie ukorzenić się, zanim nastaną chłody, by kiedy miną i rozpocznie się wegetacja, mogły skupić się na wzroście, gdyż będą już solidnie umocowane w ziemi.


Drzewa owocowe, które można sadzić jesienią


Zazwyczaj sady z jabłkami lub śliwami zakłada się właśnie jesienią. Przygotowana późnym latem ziemia, odchwaszczona, bogata w składniki odżywcze, czeka, by zagościły w niej sadzonki tych drzew owocowych. Większość młodych jabłoni popularnych w Polsce odmian bardzo intensywnie rośnie wiosną. Posadzone w październiku mają wystarczająco dużo czasu na to, by zapuścić korzenie, którymi będą pobierać wodę i składniki mineralne. Do nielicznych wyjątków można zaliczyć np. Antonówkę, która wzrasta powoli, ale w dobrym zdrowiu. Podobnie śliwy i grusze – szybko adaptują się do nowego miejsca jesienią. Koniecznie musimy jednak zaznaczyć, że młode drzewka owocowe nie mogą być po prostu posadzone, a następnie zostawione na pastwę losu. Aby nie przemarzły, należy je zabezpieczyć poprzez usypanie kopczyka u spodu pnia, potem owinięcie go agrowłókniną białą, słomą lub papierem falistym oraz ewentualnie zabezpieczenie korony agrotkaniną.


Krzewy owocowe, które sadzimy jesienią


Krzewy owocowe, które warto zakupić i posadzić jesienią to np. porzeczki (wszystkie kolory), agrest, także nowości takie jak porzeczkoagrest. W naszym klimacie porzeczki są praktycznie całkowicie odporne na mrozy. Wiosną wcześnie się budzą do życia, więc dobrze, by obudziły się już w docelowym miejscu. Podobnie wcześnie wegetację rozpoczyna agrest, stąd także sadzimy go jesienią. Dalej warto wymienić świdośliwy, maliny, aronię czy leszczynę. Korzenie krzewów mają czas na regenerację, a w glebie wciąż jest niezamarznięta woda, którą mogą zacząć pobierać.

Sadzenie


Drzewa i krzewy – liściaste, iglaste, ozdobne


Jesienią sadzimy drzewa liściaste takie jak dęby, klony, brzozy, buki czy lipy. Wśród ozdobnych drzew warto wymienić bardziej dekoracyjne gatunki. Są to na przykład klony dekoracyjne, które posadzone jesienią, po kilku latach właśnie w tę porę roku odwdzięczają się pięknie wybarwionymi liśćmi. Jesień to także dobry czas do zasadzenia iglaków – cisy, świerki, sosny czy jałowce. Posadzić także można krzewy ozdobne takie jak tawuły lub berberysy. Krzewem dekoracyjnym zimozielonym są np. pierisy, a zasadzone oczary już po kilku latach będą kwitnąć... w zimie!


Zakładanie żywopłotu jesienią


Jesień to także bardzo dobry czas na założenie żywopłotu. Do wyboru mamy wiele roślin, które teraz możemy posadzić. Wśród liściastych są to np. laurowiśnie, ostrokrzewy, bukszpan, berberysy, a wśród iglastych – cyprysiki, jałowce czy żywotniki. Mogą one zostać przeniesione do gleby już pod koniec sierpnia, a optymalnie we wrześniu. W przypadku żywopłotów dość istotne jest, by wszystkie krzewy rosły i rozkrzewiały się w podobnym tempie, więc jeżeli po zimowaniu okazałoby się, że któraś roślina nie przyjęła się, możemy na wiosnę posadzić nową. Cała aranżacja na tym nie ucierpi.

żywopłot


Róże


Jesienią sadzimy także róże. Szybko i łatwo się wtedy ukorzeniają, a wiosną będziemy musieli je tylko przyciąć. Sadzonki róż powinny być opatrzone etykietą, z której dowiemy się podstawowych informacji, w tym dokładną nazwę odmiany oraz jej wymagania. Róże lubią obojętny odczyn gleby, około 6,5 pH. Jeżeli ziemia w ogrodzie jest zbyt kwaśna (poniżej 6,0 pH) lepiej zająć się nią trochę wcześniej przed planowanym sadzeniem i ją zwapnować, stosując wapno nawozowe lub kredę. Sprawdź glebę w ogrodzie i nie czekaj do ostatniej chwili! Podczas takiego przygotowywania można od razu rozsypać obornik granulowany, który jest dobrym nawozem. Pamiętajmy, że w przypadku tych krzewów ziemię przekopujemy dość głęboko, bo do 60 cm, więc spulchniona i odżywiona będzie dobrym podłożem. Później, podczas sadzenia róż, warto ziemię ubogacić np. poprzez korę sosnową i azot, drobny węgiel brunatny albo torf organiczny. Należy pamiętać, że róże także zabezpieczamy na zimę kopczykiem z ziemi i okrywamy np. workiem jutowym.


Jesień jest bardzo pracowitym czasem w ogrodzie, więc przygotuj się na intensywne dokonywanie nasadzeń i późniejsze zabezpieczanie roślin. Wiosną zobaczysz, że to wszystko się opłaciło. Wynagrodzą Ci to piękne pąki i intensywnie rosnące drzewka i krzewy.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też