Jaka brama garażowa jest najlepsza? Podpowiadamy, jaką wybrać!

Drukuj

nowoczesny wjazd przed domem z szeroką bramą garażową

Brama garażowa to niezwykle ważny element każdej posesji. Jest częścią budynku, dlatego poza zabezpieczeniem garażu i jego zawartości, powinna spełniać także szereg nie mniej istotnych funkcji. Do wyboru są liczne odmiany bram garażowych, z których każda znajdzie zastosowanie w innych okolicznościach. Zobacz, które z nich sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku i dlaczego powinieneś postawić właśnie na nie.


Jakie są rodzaje bram garażowych?

W przypadku bram garażowych najczęściej spotkać można dwie odmiany. Pierwszą z nich jest najbardziej popularna na ten moment brama garażowa segmentowa, która charakteryzuje się tym, że rozsuwa się w pionie, dlatego nie zajmuje cennej przestrzeni ani w garażu, ani też przed nim. Bramy garażowe tego typu są więc doskonałym rozwiązaniem w budynkach znajdujących się bezpośrednio przy chodniku lub nieposiadających obszernego podjazdu. To również świetne rozwiązanie do nowatorskich projektów, gdyż prezentują się nowocześnie i minimalistycznie, nie przytłaczając koncepcji budynku.


Kolejną nie mniej chętnie wybieraną propozycją jest brama garażowa uchylna. Jak sama nazwa wskazuje, jej otwieranie następuje wskutek uchylania ku górze, podczas czego fragment bramy zostaje schowany tuż przy suficie. Chociaż zajmuje więcej miejsca niż bramy segmentowe, to za ich wyborem przemawia atrakcyjna cena.


Wśród dostępnych na rynku bram można spotkać również te zwane rozwieranymi, składającymi się zazwyczaj z dwóch niezależnych skrzydeł. Kolejną z propozycji są bramy rolowane, które, działają na podobnej zasadzie do segmentowych - nie wymagają zbyt obszernej wolnej powierzchni, a do tego mogą być montowane od zewnątrz.


Jaka brama garażowa jest najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od terenu, ukształtowania posesji, odległości od jezdni, czy choćby indywidualnych preferencji. Nie bez znaczenia jest również bryła i wygląd budynku - brama powinna być nie tylko funkcjonalna, ale stanowić stylistyczne uzupełnienie całości.


Na co zwracać uwagę wybierając bramę garażową?

Wybierając bramy garażowe, należy z jednej strony zwrócić uwagę na jej parametry techniczne z odpornością na działanie czynników atmosferycznych na czele, z drugiej natomiast przyjrzeć się jej designowi, czy kolorystyce, które będą przecież wpływać na estetykę całego budynku. Ogromnie istotne są nie tylko ich wymiary, ale również zastosowana w nich termoizolacja, która wpływa na koszty ogrzewania.


Podczas zakupu bramy garażowej koniecznie trzeba przyjrzeć się także zastosowanym zabezpieczeniom, które wpływają na cały dom. Kluczowe mogą być także takie elementy jak możliwość automatyzacji, czy prostota montażu.


System otwierania bramy garażowej

mężczyzna otwierający bramę do garażu pilotem

Decydując się na bramę, trzeba przyjrzeć się jednak nie tylko jej rodzajowi, ale choćby sposobowi otwierania bramy. Aby usprawnić korzystanie z garażu, warto zainwestować w systemy otwierania, dzięki którym można zamykać bramę na odległość. Najlepszym pomysłem jest brama garażowa z napędem wzbogacona o funkcję zdalnego sterowania, dzięki czemu możliwe jest operowanie nią na odległość - z wnętrza garażu, czy samochodu przed budynkiem, co jest ogromnie wygodne.


Materiał wykonania bramy garażowej

Bramy garażowe wykonywane są zazwyczaj ze stali ocynkowanej. Na rynku są jednak dostępne także propozycje realizowane z drewna, aluminiowe, czy nawet z różnych tworzyw sztucznych. Jaka brama garażowa będzie dobrym wyborem? To zależy przede wszystkim od oczekiwań inwestora względem użytkowania, trwałości, a także tego, jak będzie się prezentować.


Wymiary bramy garażowej - jakie powinny być?

Aby garaż był w pełni funkcjonalny, zarówno on sam, jak i również brama, powinny mieć konkretne wymiary. Przyjęło się, że jednostanowiskowy garaż nie powinien mieć mniej niż 2,5 na szerokość, gdyż mniejszy byłby zwyczajnie niewygodny w użytkowaniu. Jednak na rynku można znaleźć zdecydowanie szersze propozycje. Jakie są najszersze bramy garażowe? Niektóre modele osiągają nawet do 600 cm, dzięki czemu pomieszczą nie tylko dwa pojazdy, ale również rowery, skuter, czy szafki z narzędziami.


Wybrana brama powinna być więc dostosowana do wielkości garażu zarówno pod względem szerokości, jak i również wysokości. Jaka brama do niskiego garażu sprawdzi się najlepiej? W takim przypadku dobrze jest rozważyć propozycję segmentową bez nadproża, dzięki czemu każdy centymetr zostanie odpowiednio wykorzystany.


Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na grubość! Nie wiesz, na jaką grubość bramy garażowej postawić? Wszystko zależy od tego, czy zależy Ci na rozwiązaniu dobrze izolującym pomieszczenie. Absolutnym minimum są bramy o grubości 40 mm, jednak każdy, komu zależy na lepszym dociepleniu przestrzeni, powinien wybierać propozycje około 60 mm.


Automatyka bramy garażowej

Aby wybrane bramy wjazdowe były jak najbardziej praktyczne, warto zadbać o ich automatyzację. Jaka brama garażowa segmentowa nadaje się do montażu napędu? Zdecydowana większość! Dlatego, jeśli tylko dysponujesz odrobiną miejsca na montaż napędu, jesteś w stanie zdecydowanie ułatwić sobie życie z pomocą technologii.


Dodatkowe elementy bramy garażowej

wizualizacja garażu z zamkniętą bramą garażową

Oprócz samej bramy w zanadrzu dobrze jest mieć akcesoria do bram garażowych. Należą do nich elementy umożliwiające automatyzację i sprawne korzystanie takie jak klamki, ale także usprawniające przesuwanie prowadnice. Warto zadbać także o artykuły takie jak uszczelki, dzięki którym brama jeszcze dokładniej przylega do murów po zamknięciu, co pozwala zminimalizować straty cieplne.


Termoizolacyjność bramy garażowej

Jednak to, jaka brama garażowa uchylna czy segmentowa jest lepszym rozwiązaniem, nie jest jedynym problemem, na który można się natknąć, zagłębiając się w temat bram. Każdy, kto dba o termoizolację swojego budynku, powinien bowiem zwrócić uwagę na takie parametry jak współczynnik przenikania. Propozycję dla siebie można bowiem znaleźć wśród serii wzbogaconych o dodatkowe ocieplenie, dzięki czemu ciepło nie będzie tak szybko uciekać z budynku, co w przypadku budynków jednorodzinnych jest ogromnie istotne.


Jak prawidłowo zamontować bramę garażową?

Aby montaż bramy przebiegł prawidłowo, należy trzymać się pewnych zasad. Po pierwsze niezbędne jest przygotowanie przestrzeni: ścian, przestrzeni bocznych, czy sufitu, a w przypadku modeli segmentowych - realizacja nadproża. Z kolei bramy rozwierane będą wymagać wypoziomowania drzwi, aby nie opadały, ani nie rysowały posadzki, czy podjazdu.


Ile kosztuje brama garażowa?

Jeśli nie wiesz, ile kosztuje brama do garażu, powinieneś wiedzieć, że jest to zależne od wielu czynników: rodzaju, wymiarów, czy zastosowanego materiału. Bramy garażowe - ceny za modele uchylne z napędem to koszt od około 1000 zł, z kolei segmentowe oscylują w granicach minimum 2000-2500 zł. W przypadku bram żaluzjowych koszt jest podobny i wynosi od około 2000 zł, natomiast najdroższe są segmentowe modele wzmacniane i dodatkowo ocieplane i ich koszt może wynosić nawet w okolicach 8000 zł.


Brama garażowa - jak o nią dbać?

Aby brama dobrze służyła długie lata, należy o nią dbać. Do modeli metalowych raz na kilka lat warto zastosować farby antykorozyjne, które pomogą zabezpieczyć je przed wilgocią i niszczeniem wskutek kontaktu z wodą, czy promieniowaniem UV. W przypadku bram drewnianych należy regularnie sięgać po impregnaty do drewna, dzięki którym będą świetnie wyglądać, a także uodpornią się na wilgoć, czy kontakt ze szkodnikami.


Najważniejsze informacje dotyczące bram garażowych i nie tylko znajdziesz na blogu Bricomarche.pl - zapraszamy.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też