
Jak zrobić domek dla owadów?
Twoje drzewa owocowe w ogrodzie z roku na rok mają coraz mniej owoców? A może Twoje pomidory nie chcą się zawiązywać? Czas najwyższy, abyś zaprosił do swojego ogrodu pożyteczne owady, w czym pomogą Ci domki dla owadów. Jak zrobić taki domek i gdzie go postawić? Odpowiedzi szukaj w artykule.
Po co domek dla owadów?
Ostatnimi czasy wiele się mówi o negatywnych zmianach klimatycznych, które powodują wzrost globalnej temperatury i zanik pokrywy lodowej na biegunach. Nieco rzadziej wspomina się o ginących gatunkach. Każdego dnia wiele gatunków zwierząt i owadów zyskuje status wymarłych. W dyskusjach badaczy coraz częściej pojawia się pojęcie „szóstego wymierania”, które będzie miało nieodwracalny skutek dla wszystkich, ziemskich ekosystemów. W dużej mierze zjawisko to jednak spowodowane jest działalnością człowieka. Wśród najpowszechniejszych powodów wymienia się:
- nadmierną emisję gazów cieplarnianych,
- wycinkę drzew pod pola uprawne i zabudowę,
- użycie pestycydów.
We własnym ogrodzie z pewnością zauważyłeś z roku na rok mniejszą obecność pożytecznych owadów, które pozwalają zachować homeostazę w przydomowym ekosystemie. W dużej mierze przyczynia się do tego:
- zbyt częste koszenie trawników,
- używanie chemicznych środków ochrony roślin,
- minimalistyczne i uporządkowane aranżacje ogrodowe.
Na idealnie przystrzyżonym trawniku próżno szukać roślin łąkowych będących pożywieniem dla owadów. Ponadto brak szczelin, zbutwiałych pniaków czy pozostawionych w nieładzie glinianych donic pozbawia owady miejsca do osiedlania. Nic więc dziwnego, że z roku na rok jest ich coraz mniej. Kto jednak zapyli Twoje kwiaty, drzewa owocowe czy pomidory, jeśli nie będzie w nim owadów?
Hotel dla owadów pożytecznych – czyli, jak uratować pszczoły i motyle
Globalne zmiany klimatyczne w większości przypadków są niemożliwe do odwrócenia przez pojedyncze działania. Wymagane są tu zmiany systemowe. We własnym ogródku możesz jednak przyczynić się do ochrony najbardziej pożytecznych owadów przez zapewnienie im schronienia czy miejsca do wylęgu. Do tego właśnie służy domek dla pożytecznych owadów w ogrodzie. W wielu sklepach znajdziesz gotowe hotele. Przykładem może być domek dla owadów 19 x 9 x 31 cm, który może stać się miejscem zamieszkania kilku gatunków owadów i piękną ozdobą posesji.
Domek dla pszczół i motyli czy innych gatunków owadów nie jest jednak konstrukcją bardzo skomplikowaną. Z łatwością stworzysz własnoręcznie domek, w którym zasiedlą się wybrane gatunki owadów. Przy projektowaniu weź jednak pod uwagę jego wielkość, ale także rodzaje wypełnień. Nie twórz miejsca sprzyjającego zasiedlaniu się gatunków antagonistycznych.
Z czego zrobić domek dla owadów? Do jego stworzenia wybieraj przede wszystkim materiały naturalne. Z pewnością przyda Ci się drewno konstrukcyjne, za pomocą którego stworzysz stelaż i przegródki.
Pamiętaj…
Do budowy domku wybieraj tylko drewno naturalne i sezonowane. Unikaj sklejek i płyt MDF, ponieważ zawierają szkodliwe dla owadów kleje i żywice. Najlepsze jest drewno drzew liściastych lub owocowych. Drewno drzew iglastych z powodu dużej ilości żywicy jest rzadko zasiedlane przez owady.
Do łączenia drewna możesz wykorzystać kleje do drewna i uszczelniające. Pamiętaj jednak, aby wybierać produkty przyjazne dla środowiska. Bezpieczniejszym wyborem będą wkręty, gwoździe i śruby.
Czy niezbędne jest zabezpieczanie drewna przed wilgocią? Większość impregnatów jest niebezpieczna dla owadów. Gnijące i rozpadające się drewno będzie z pewnością bardziej atrakcyjne dla owadów, a o to właśnie chodzi. Jeśli jednak chcesz zabezpieczyć swój hotel i nadać mu estetycznego wyglądu – używaj do tego jedynie ekologicznych farb.
Ciekawostka…
Malując hotel na czerwono, zachęcisz do zasiedlenia złotooki.
Do stworzenia domku z pewnością przydadzą Ci się także narzędzia ręczne. Bardzo ważnym składnikiem są jednak wypełnienia poszczególnych komór. Wybieraj na nie materiały naturalne takie jak słoma, bambus, szyszki, połamane patyki, mech, kora, czy nawet tektura falista oraz nawiercone drewno. Każdy gatunek owadów woli nieco inne wypełnienie.
Wskazówka…
Jeśli zależy Ci przede wszystkim na stworzeniu domku dla owadów zapylających, unikaj w nim takich wypełniaczy jak: szyszki, słoma, wełna drzewna czy muszle ślimaków.
Na sam koniec nie zapomnij zabezpieczyć frontu swojego domku dla owadów. Możesz zrobić to za pomocą odpowiednio gęstej siatki. Posłużą Ci do tego także klatki dla ptaków. Po co właściwie to robić? Dzięki temu chronisz owady przed ptakami.
Jakie owady zamieszkają w domku?
Hotele dla owadów zakłada się przede wszystkim dla owadów pożytecznych, których obecność w Twoim ogrodzie przyniesie wiele korzyści dla rosnących w nim roślin. Należą do nich różnego rodzaju zapylacze: dzikie pszczoły, złotooki, trzmiele. Pożyteczna są także gatunki wspierające ogrodników w walce ze szkodnikami np. złotooki, biedronki czy ważki. Warto także do hoteli zapraszać owady z rodziny bzygowatych. Dorosłe osobniki zapylają kwiaty, a ich larwy żywią się mszycami.
Gdzie umieścić domek dla owadów?
Kiedy masz już gotowy domek dla owadów, koniecznie przemyśl dobrze stanowisko w grodzie, na którym go umieścisz. Miejsce podobnie jak materiały, z których jest zbudowany, jest bardzo ważne i wpływa na możliwość zasiedlenia hotelu przez owady. Zatem w jakim miejscu umieścić domek dla owadów?
Wybieraj miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru. Dobrze, gdy są skierowane na południe lub południowy zachód. Zimą i jesienią na naszej szerokości geograficznej przeważają wiatry północne i północno-zachodnie. Ustawiając domek na południe, jest on dobrze nasłoneczniony i ciepły.
Koniecznie zawieś go także na wysokości min. 1,5 metra nad ziemią. Dzięki temu domek dla owadów będzie poza zasięgiem mniejszych zwierząt i dzieci. Nadmiar wilgoci z gleby także nie przyspieszy rozkładu drewna i wypełniaczy. Domek możesz zawiesić na drzewach owocowych. Wybieraj miejsca, wokół których rosną rośliny dostarczające owadom pożywienie. W ten sposób zwiększasz szansę na zasiedlenie domku.
4 pomysły, jak samemu zrobić domek dla owadów
Wiele osób chce samodzielnie zrobić domek dla owadów. Najpierw dobrze przemyśl, jakie owady chcesz zaprosić do hotelu i dobierz odpowiednie wypełniacze. Przede wszystkim pamiętaj o zadaszeniu, które ochroni owady przed deszczem, a także tylnej ściance zabezpieczającej owady przed ptakami i pozwalającej utrzymać we wnętrzu odpowiednią temperaturę. Z czego zrobić hotel dla owadów?
1. Domek dla owadów możesz wykonać z kawałków drewna. Za ich pomocą stwórz konstrukcję przypominającą domek, a wewnątrz wykonaj przegródki. Równie dobrze jednak możesz kawałek drewna nawiercić i stworzyć otwory o średnicy 2–5 mm i długości ok. 6–10 cm.
2. Do budowy domku nadają się także puste łodygi bambusa czy trzciny. Wystarczy je związać i postawić w miejscu osłoniętym przed deszczem. Dobrze wyszlifuj otwory rurek, aby owady nie poraniły sobie skrzydeł.
3. Dobrym rozwiązaniem jest użycie naturalnej gliny wymieszanej ze słomą. Ulep z niej kształt przypominający cegłę i zrób w niej otwory. Pozostaw do wyschnięcia, ale nie na intensywnym słońcu. Następnie taką cegłę postaw w ogrodzie pod drewnianym daszkiem.
4. Wiele osób decyduje się na zrobienie domku z butelki, choć tworzywo sztuczne nie jest do tego najlepszym rozwiązaniem. Znacznie lepszym jest domek dla owadów z palet. Otwory w nich możesz wypełnić różnymi materiałami, zachęcając tym samym do osiedlenia się różne gatunki owadów.
Zastanawiasz się, z czego zrobić domek dla murarki? Wystarczy użyć do tego słomy lub rurek bambusa i wystawić je wczesną wiosną. Jak widzisz, samodzielne zrobienie hotelu dla owadów wcale nie jest trudne, a możesz w ten sposób zaprosić do swojego ogrodu wiele pożytecznych gatunków. Wyrzynarki do drewna i wszystkie inne potrzebne materiały do stworzenia domku znajdziesz w ofercie sklepu Bricomarché.
Może zainteresuje Cię też







