Dekoracyjne panele ścienne – gdzie warto je zamontować?

Drukuj

kwadratowe panele ścienne z drewna ułożone na ścianie

Dekoracyjne panele ścienne to silny wnętrzarski trend, który coraz częściej można spotkać w aranżacjach wnętrz w różnym stylu. Chcesz wiedzieć, jak i gdzie zastosować panele tapicerowane czy szklane? Koniecznie zajrzyj do naszego wpisu, który może Cię zainspirować do odświeżenia wystroju Twojego mieszkania. Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat paneli dekoracyjnych.


Nowoczesne panele dekoracyjne – czym są?

Panele dekoracyjne to jeden z najgorętszych i najciekawszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. To nic innego jak rodzaj okładziny ściennej wewnętrznej o ozdobnym charakterze. Jak udowodnimy Ci już za chwilę w tym poradniku, wśród paneli dekoracyjnych wyróżnić można wiele rodzajów, różniących się materiałem, kolorem, fakturą, sposobem montażu i efektem, jaki pozwalają uzyskać. Panele ścienne dekoracyjne mogą tworzyć efekt mozaiki 3D, lamelowania, efektownego postarzania, cegiełki i wielu innych, intrygujących faktur.


Panele na ścianie – w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?

Zastanawiasz się, w jakim wnętrzu panele ścienne 3D sprawdzą się najlepiej? Odpowiedź może Cię ucieszyć: nie ma pomieszczenia, w którym tego typu okładzina byłaby złym pomysłem. Wszystko zależy od tego, jak chcesz urządzić przestrzeń, jaki ma metraż, z jakimi meblami połączysz tak widowiskową ścianę.


Panele dekoracyjne powinny tworzyć ścianę, która we wnętrzu dominuje i jest dobrze widoczna. Nie ustawiaj na jej tle regałów czy dekoracji ściennej. Trójwymiarowa płaszczyzna może być ciekawym pomysłem na ścianę za łóżkiem, telewizorem czy wanną, ale świetnie sprawdzi się też w połączeniu z blatem kuchennym czy w przedpokoju. Szukasz alternatywy dla takiego rozwiązania jak naklejki na ścianę w dziecięcym pokoju? Tu również panele ścienne zdadzą egzamin.


Wskazówka:
Chcesz poznać więcej inspiracji dotyczących zdobienia wnętrz? Sprawdź, chociażby nasz poradnik “Kilka pomysłów na ścianę za łóżkiem w sypialni. Pasja do aranżacji”.


Jakie są rodzaje paneli ściennych?

Jak już wspominaliśmy, panele ścienne dekoracyjne to pojęcie, które odnosi się do wielu rodzajów okładziny. Jakie są najpopularniejsze i gdzie najlepiej je zamontować? Oto kilka inspirujących przykładów.


Panele ścienne tapicerowane

sypialnia z niebieskimi, tapicerowanymi panelami na ścianie za łóżkiem

Panele tapicerowane składają się z bazy w postaci płyty MDF, pianki oraz materiału wierzchniego. Najczęściej stosowane są jako panele na zagłówku łóżka – tworzą zjawiskowy efekt pikowania, które dodaje wnętrzu przytulności.


Panele ścienne drewniane

Panele drewniane pozwalają uzyskać dekoracje ścienne o naprawdę różnym charakterze, w zależności od typu okładziny. Mogą to być cenne panele intarsjowane, trójwymiarowe, o różnych kształtach i odcieniach.


Panele ścienne MDF

Panele ścienne MDF również gwarantują dekoracyjny efekt – można poeksperymentować z ich kolorystyką czy sposobem wykończenia. To właśnie one najczęściej mają trójwymiarowe powierzchnie, dające efekt fal, ażurów, lamelowania.


Panele ścienne gipsowe

Trójwymiarowe panele ścienne z gipsu można ułożyć na ścianie jak mozaikę lub stworzyć z nich dekorację ściany w typie boazerii angielskiej. Co ważne, gipsowe panele ścienne można pomalować na dowolny kolor za pomocą farby emulsyjnej.


Panele ścienne szklane

Efektowne panele ścienne szklane z nadrukami znajdują swoje zastosowanie najczęściej w kuchni i łazience – są odporne na działanie wilgoci i łatwo utrzymać je w czystości.


Panele ścienne betonowe

Beton coraz częściej zastępuje nie tylko panele podłogowe, ale i ścienne. Wykonana z tego materiału okładzina najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach nowoczesnych, industrialnych. Alternatywą dla paneli z betonu architektonicznego są elementy wykonane z lekkiej imitacji tego materiału.


Panele ścienne korkowe

Okładzina ścienna korkowa znów wraca do łask, warto więc wziąć pod uwagę panele wykonane właśnie z korka – sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach, od przedpokoju po sypialnię i salon. To nie tylko da efekt przytulności i ciepła, ale też może wyciszyć pomieszczenie.


Panele ścienne PCV

Panele PCV również występują w rozmaitych wariantach, różniących się kolorem, wielkością, fakturą. Są odporne na działanie wilgoci, więc można je zastosować na przykład w łazience czy kuchni.


Panele ścienne styropianowe

Bardzo lekkie i łatwe w montażu płyty styropianowe na ścianę pozwolą szybko i zgodnie z Twoim pomysłem zmienić charakter mieszkania. Można je też malować, więc kiedy zechcesz je odświeżyć, wystarczy kolorowa lub biała farba do ścian.


Panele ścienne 3D

pusty pokój z panelami ściennymi 3D

Panele ścienne 3D, gwarantujące widowiskową, trójwymiarową fakturę ściany, na której nietrudno o grę świateł, są teraz na topie. Wykonuje się je z różnych materiałów, takich jak drewno, PCV czy gips.


Ile kosztują panele dekoracyjne na ścianę oraz montaż paneli ściennych?

Jeśli chodzi o cenę paneli ściennych dekoracyjnych, trudno nawet o podanie orientacyjnych widełek. Wszystko zależy od materiału, z jakiego są wykonane, ich wielkości, ale też od producenta. Tego typu okładzina może być bardzo kosztowna (jak w przypadku dekorów z cennego, egzotycznego drewna) lub mieścić się w niewielkim budżecie (jak, chociażby panele styropianowe).


Różnice w kwotach dotyczące też kosztów montażu paneli. Możesz go zlecić firmie, która wysoko ceni swoje usługi, poprosić o pomoc tańszą “złotą rączkę” lub spróbować położyć panele samodzielnie. Wbrew pozorom ta ostatnia opcja wcale nie musi się wiązać z wielkimi trudnościami.


Jak zamontować panele ścienne? Krok po kroku

montaż paneli ściennych ze styropianu

Nie wiesz, jak zamontować panele ścienne dekoracyjne? Poniżej znajdziesz krótką instrukcję krok po kroku, która pomoże Ci poradzić sobie z tym zadaniem po mistrzowsku. Dzięki temu zaoszczędzisz na wydatkach związanych ze zlecaniem montażu profesjonalnej firmie.


1. Potrzebne materiały

Zacznij od tego, żeby zgromadzić wszystkie potrzebne akcesoria do montażu paneli ściennych, na przykład drewniane łaty, uchwyty montażowe, listwy przypodłogowe, listwy maskujące, wkrętarka, piła, kątownik, młotek, wyrzynarka, poziomica, gwoździe, wkręty z kołkami rozporowymi czy klej. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcesz zamontować panele na ścianach.


2. Montaż konstrukcji nośnej – łaty

Decydujesz się na montaż paneli ściennych z wykorzystaniem specjalnych klamer? Przymocuj do ściany stelaż z łat, umieszczając je w regularnych odstępach w odległości mniej więcej 40- 60 cm i w odległości około 3-5 cm od sufitu i podłogi. Łaty należy montować, prostopadle do kierunku układania paneli.


3. Montaż paneli ściennych

Panele dekoracyjne ścienne możesz montować na ścianie na różne sposoby. Jednym z nich jest użycie kleju. Kleje montażowe sprawdzą się w przypadku cięższych paneli (na przykład z PCV), ale mogą się przydać także, chociażby kleje do tapet korkowych. Panele można także zamontować za pomocą rzepów (to metoda polecana przy panelach tapicerowanych).


Najtrudniej zamontować panele dekoracyjne na konstrukcji z łat. W tym przypadku zaczynamy montaż od środka ściany, montujemy uchwyt początkowy. W uchwyt wsuwamy pióro panelu, a wpust montujemy uchwytem jednostronnym. Sprawdzamy, czy panel zamontowany jest pionowo i przybijamy uchwyty gwoździami. We wpust zamocowanego elementu wsuwamy pióro kolejnego panelu, a od strony jego wpustu mocujemy uchwyty jednostronne. I w ten właśnie sposób traktujemy kolejne panele. Na podłodze warto ułożyć podkładkę pozwalającą na zachowanie ok. 1,5 cm odległości pomiędzy panelem a podłogą (dzięki temu panele nie będą się wypaczać).


4. Montaż elementów wykończeniowych

Na koniec zamontuj listwy wykończeniowe, które pomogą zakryć miejsca łączenia paneli z podłogą i sufitem. Jak to zrobić? Listwy przypodłogowe mocuje się na metalowe zaczepy lub za pomocą plastikowych profili, przykręcanych za pomocą wkrętów. Narożniki i miejsca połączeń maskuje się specjalnymi łącznikami. Listwy sufitowe przykleja się lub przybija za pomocą gwoździ bez łebków.


Czy można pomalować panel ścienny?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy panel ścienny dekoracyjny można malować. Odpowiedź brzmi: tak, o ile pozwala na to materiał, z jakiego wykonana jest okładzina. Przykładowo na panele gipsowe czy ze styropianu jak najbardziej można nakładać farby dekoracyjne emulsyjne.


Sposoby pielęgnacji paneli na ścianie

Nowoczesny współczesny salon z drewnianym panelem ściennym z listew

Marzą Ci się panele ścienne dekoracyjne do salonu, kuchni czy sypialni? Pamiętaj, że będziesz musiał o nie odpowiednio dbać. Sposób pielęgnacji należy dostosować do rodzaju materiału, z jakich są wykonane – podczas gdy okładzinę szklaną wystarczy zmyć na mokro wodą, panele z drewna mogą potrzebować użycia specjalnego preparatu.


Panele dekoracyjne to coraz modniejszy akcent w wielu rodzajach wnętrz, począwszy od eleganckiego salonu, a skończywszy na pokoju młodzieżowym czy kuchni. Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jakie panele ścienne z efektem WOW wybrać i jak zamontować w mieszkaniu. A jeśli nie wiesz, gdzie kupić stylowe panele ścienne drewniane 3D czy tapicerowane, odwiedź sklep Bricomarche.pl – tam czeka na Ciebie szeroki wybór rozmaitych, zgodnych z trendami wariantów.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też