Basen kanadyjski – co to jest? Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Drukuj

Basen kanadyjski w ogrodzie

Masz dom? Być może nieraz marzyłeś, aby mieć w ogrodzie pełnowymiarowy basen, który będzie służył Tobie i całej rodzinie. Niestety, powierzchnia murowana i pokryta glazurą jest bardzo droga, a nie zawsze warunki związane z charakterystyką działki jej sprzyjają. Rozwiązaniem problemu może być jednak basen kanadyjski. Czym jest basen kanadyjski do ogrodu? Ile kosztuje i jakie są jego zalety oraz wady? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy w poniższym tekście.


Baseny ogrodowe występują w wielu rodzajach i mogą służyć nie tylko dzieciom, ale też dorosłym. Są świetnym sposobem na rekreację i odpoczynek w zaciszu własnej przestrzeni. Mogą służyć nie tylko do zabawy, ale też np. do nauki pływania, relaksu, nabierania sił po ciężkim dniu, a nawet sportu (w zależności od wielkości). Niezwykle popularnym rodzajem basenów tego typu jest ostatnio basen ogrodowy kanadyjski. Co warto o nim wiedzieć?


Basen kanadyjski – charakterystyka

Czym jest basen kanadyjski do ogrodu? To specjalny rodzaj konstrukcji, przypominającej trochę nieckę stelażową. Konstrukcja basenu kanadyjskiego oparta jest na arkuszach blachy stalowej i specjalnych profilach. Bardzo łatwo się go składa i rozkłada, a przygotowanie przypomina trochę pracę na specjalnych modułach.


Istotne jest, że odpowiednio zamontowany basen kanadyjski w ogrodzie (w oparciu o m.in. stworzenie prawidłowo profilowanego i usypanego podłoża) może wytrzymać wiele lat eksploatacji i nadaje się niekiedy do wykorzystania całorocznego. Falowana blacha świetnie wytrzymuje opór wody i jest bardzo estetyczna. Nadaje się do wykorzystania w różnego rodzaju ogrodach. Jego dno i ściany od wewnątrz zabezpiecza z kolei folia do basenu kanadyjskiego. Dlaczego jest tak ważna? Ponieważ dzięki niej ewentualne odkształcania się gruntu czy ruchy wody nie wpływają na stabilność i kształt całego produktu.


Dodajmy, że basen kanadyjski owalny albo prostokątny występuje w wielu rodzajach, również pod względem rozmiarowym. Dzięki temu może służyć jako niewielki basen do rekreacji i wypoczynku w wodzie, jak również minibasen sportowy, ułatwiający pływanie, granie w piłkę wodną czy nurkowanie przy domowym zaciszu.


Ile kosztuje tego rodzaju przydomowe kąpielisko? Cena basenu kanadyjskiego do ogrodu zaczyna się od około 1000 złotych za niewielką nieckę, idealną do zabawy dla dzieci i wypoczynku dla dorosłych. Koszt basenu o dużej powierzchni, przekraczającej kilkanaście metrów to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.


Baseny kanadyjskie – jakie są ich rodzaje?

basen wkopany w ziemię obłożony drewnianymi deskami

Budowa basenu kanadyjskiego sprawia, że można je podzielić na różne typy. Każdy z nich ma różne przeznaczenie i charakteryzuje się innym sposobem budowy. Jakie są rodzaje basenów kanadyjskich?


  • Basen kanadyjski wkopany – to rodzaj niecki przeznaczonej do wkopania w ziemię – w całości lub w części. Dno takiego basenu jest pod gruntem, a tafla wody – równo z ziemią. Ma on konstrukcję przystosowaną do naporu wody i gleby, oparty jest na stałej, a nie falowanej blasze. Z pewnością będzie pasował on każdemu, kto chce mieć tradycyjną formę basenu „na stałe”, a nie wystający produkt, przypominający składane baseny rekreacyjne.
  • Wolnostojący basen kanadyjski – najczęściej spotykany rodzaj basenu kanadyjskiego. Stoi on nad gruntem, a jego dno położone jest równo z ziemią. Oparty jest na specjalnym stelażu, który całkowicie redukuje ryzyko wylania się wody pod wpływem naporu. Jego ciężar i charakterystyka sprawiają też, że nie zniszczy się on pod wpływem wiatru.


Baseny kanadyjskie – wady i zalety

Basen kanadyjski czy stelażowy – który wybrać? Jakie opinie ma basen kanadyjski? Zwykle użytkownicy są zadowoleni z tego rodzaju zbiorników pływackich. Szczególnie uwagę zwraca niska cena, która jest atrakcyjna nie tylko w porównaniu do basenów murowanych, ale też tych stelażowych. Basen typu kanadyjskiego bardzo łatwo się też montuje i demontuje, a dzięki temu może on być mobilny – co jest istotne np. na działkach o charakterze rekreacyjnym.


Ten rodzaj produktu zapewnia też estetyczne i dopasowane kolorystyką wykonanie oraz trwałość – niecka może wytrzymać wiele lat eksploatacji.


Należy pamiętać, że mimo wszystko baseny kanadyjskie nie są pozbawione wad. Otóż przede wszystkim wymagają dość pracochłonnej konserwacji i regularnego wymieniania folii wypełniającej. Jeżeli tego rodzaju wkład się uszkodzi, blacha stelażowa może ulec błyskawicznemu zniszczeniu. Zwróć także uwagę na fakt, że basen stojący ma dość niewygodne schodki, które utrudniają niestety wchodzenie do środka.


Basen kanadyjski – montaż

Jak zrobić basen kanadyjski? Charakterystyka tego rodzaju pływalni sprawia, że nie będzie to wyjątkowo trudne. Wystarczy poświęcić trochę wolnego czasu i krok po kroku przejść kompleksowo przez każdy element wykonania tego rodzaju konstrukcji. Montaż basenu kanadyjskiego należy rozpocząć od wytyczenia odpowiedniego miejsca. Najlepiej wybrać teren, który jest możliwie najbardziej płaski i równy. Przygotowanie podłoża pod basen kanadyjski zależy oczywiście od tego, czy wybierzesz basen wkopany w ziemię, czy naziemny. W przypadku tego pierwszego musisz wykopać odpowiedni dół.


Uwaga!
Podłoże pod basen kanadyjski musi być zbite, twarde i oddalone od terenów narażonych na zalanie. W innym przypadku stelaż może nie wytrzymać naporu i błyskawicznie ulec zniszczeniu. Warto sprawdzić, czy nasz grunt nadaje się w ogóle do wykonania takiej konstrukcji.


Po wyrównaniu nadmiaru ziemi i oznaczeniu całego podłoża – np. przy pomocy desek i sznurków – można przystąpić do budowy. Stelaż układaj zgodnie z instrukcją producenta. Pamiętaj, że w środku musi znaleźć się folia do oczka wodnego, która całkowicie zminimalizuje ryzyko zniszczenia blachy. Na koniec zamontuj pompy do wody, które ułatwią jej wymianę w basenie.


Basen podziemny należy montować w podłożu. Dobrze jest zabezpieczyć nie tylko wnętrze, ale też zewnętrzną część blachy, aby wilgoć z ziemi nie wpływała na konstrukcję.


Czy wiesz, że…?
Możesz przygotować basen całoroczny kanadyjski! Jak to zrobić? Wystarczy styropian do izolacji termicznej, który zabezpieczy wodę przed niską temperaturą powietrza jesienią i zimą. Koniecznie zrób też zadaszenie nad basenem. Możesz kupić gotowe kopuły basenowe lub postawić na szklane pomieszczenia, przypominające trochę szklarnię. Uwzględnij doprowadzenie ogrzewania do takiego wnętrza.


Jak dbać o taki basen ogrodowy?

dziewczynka czyszcząca basen sitkiem

Basen kanadyjski – podobnie zresztą jak każdy inny – wymaga kompleksowej pielęgnacji i konserwacji. W jaki sposób dbać o tego rodzaju pływalnię przydomową? Przede wszystkim koniecznie dbaj o jakość wody. Filtry do basenów będą świetnym rozwiązaniem, ułatwiającym pozbycie się glonów i podobnego rodzaju zanieczyszczeń. Prawidłowo dobrana pompa zapewnia cyrkulację i odprowadzanie brudów poza nieckę. To wydłuża możliwości eksploatacyjne basenu i wpływa na jego żywotność. Pamiętaj, aby regularnie wyjmować z basenu liście, gałęzie czy duże zanieczyszczenia, które mogłyby zapchać filtry i pompę.


Przyda się też chemia basenowa, dzięki której oczyścisz wodę z drobnoustrojów i zabezpieczysz powłokę przed zabrudzeniem. Tabletki do dezynfekcji wody czy preparaty do regulacji pH wpływają na walory użytkowe i zwiększają komfort pływania, czy zabawy w basenie, natomiast preparaty do mycia basenów ułatwiają czyszczenie niecki oraz innych elementów, w tym filtrów.


Pamiętaj też, że w przypadku basenów, z których nie będziesz korzystać zimą, należy koniecznie spuścić całą wodę, oczyścić dokładnie filtry i pompę, zakonserwować wnętrze środkiem chemicznym przeznaczonym do zimowania i przykryć je szczelnie plandeką odporną na mróz.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też