Wyprawy rowerowe z dziećmi – niezbędne wyposażenie

Drukuj

chłopczyk i dziewczynka na rowerach

Chcesz zacząć zabierać swoją pociechę na wycieczki rowerowe? Musisz odpowiednio Was do tego przygotować! Jakiego wyposażenia nie może zabraknąć, aby przejażdżki były nie tylko miłe, ale też bezpieczne? Oto nasze sprawdzone porady.


Z dzieckiem na rower - od kiedy?

Wycieczka rowerowa z dziećmi to zawsze duże przedsięwzięcie. Nie ma jednej granicy wiekowej, po której przekroczeniu pociecha już sobie poradzi. Według polskiego prawa po drogach publicznych dziecko może jeździć od 10 roku życia, jeśli posiada kartę rowerową. Czy jednak 10 lat to dobry wiek? Ciężko powiedzieć. Najważniejsze są bowiem umiejętności. Jeśli pociecha w tym wieku dobrze już jeździ, ma wygodny sprzęt, posiada akcesoria rowerowe, zna wszystkie niezbędne zasady zachowania na drodze, śmiało możesz zabrać go na pierwszą wycieczkę. Oczywiście na początek zaplanuj łatwą, niezbyt długą trasę, aby ocenić ogólne możliwości dziecka. Zbyt wymagająca droga nie tylko będzie niebezpieczna dla malucha, ale może także zrazić go na przyszłość. Czasami jednak zdarza się, że nawet nastolatek nie jest jeszcze gotowy, aby przejechać długą trasę i trzeba dać mu czas.


Bezpieczna wyprawa rowerowa z dzieckiem - o czym pamiętać?

Chcesz mieć pewność, że wycieczka rowerowa z dziećmi będzie bezpieczna? Przede wszystkim dokonaj przeglądu obowiązkowego wyposażenia roweru. Co wchodzi w jego skład? Światła pozycyjne przednie i tylne, tylne światło odblaskowe, sprawny hamulec i sygnał dźwiękowy. Te elementy są sprawdzane przez policję w czasie kontroli i muszą być bez zarzutu. Warto więc mieć też zapasową, np. lampę rowerową tylną 3 led 2 X AAA, aby w razie, gdyby Twoja nagle się zepsuła. Poza tym opony powinny być odpowiednio napompowane, a siodełko i kierownica dostosowane do Waszych potrzeb. Warto także wyposażyć dziecko w sprawne ochraniacze na kolana i łokcie, które zabezpieczą je podczas upadku. Niezwykle ważny jest też dopasowany odpowiednio kask, będący totalnym niezbędnikiem, zarówno dla pociechy, jak i dla rodzica. Pamiętaj także, aby przypomnieć dziecku o wszystkich zasadach panujących na drodze. Młode umysły są bardzo chłonne, ale szybko też zapominają, dlatego lepiej się upewnić, czy maluch wie, co powinien zrobić w określonych sytuacji. Dobrze jest też napisać mu gdzieś numer do rodzica na wypadek, gdyby się zgubił.


Co zabrać na wycieczkę rowerową? Lista rzeczy

rower zapakowany w rzeczy niezbędne do wyprawy rowerowej

Czas przejść do tego, co zabrać na wyprawę rowerową z dziećmi. Najlepiej jest podzielić swoją listę na kilka kategorii i po kolei odhaczać każdą rzecz.


Odzież

Zacznijmy od odzieży. Jak się ubrać na rower? Na sobie dobrze jest mieć ubrania dostosowane do większości trasy. Jeśli będziecie jechać przez las, przyda się bluzka i spodnie z długim rękawem, aby chronić Was przed robactwem i kleszczami. Jeśli trasa będzie prowadziła raczej przez miasto, a temperatury będą wysokie, lepiej sprawdzą się krótkie spodenki oraz t-shirt. Ważne jest również wysokiej jakości, wygodne obuwie. Odpadają wszelkie klapki czy sandały. Najlepsze są buty sportowe. Jak wiadomo pogoda w Polsce lubi zaskakiwać, dlatego warto być przygotowanym i zapakować dodatkowo:


  • koszulkę (na wypadek zabrudzenia, uszkodzenia czy przepocenia);
  • ubranie przeciwdeszczowe na rower, np. cienką, składaną kurtkę;
  • bluzę z długim rękawem;
  • czapkę z daszkiem.


Apteczka

Kolejna kategoria rzeczy do zabrania to oczywiście apteczka. Na wyprawach rowerowych zdarzają się różne wypadki i trzeba być na nie przygotowanym, mając ze sobą:


  • plastry
  • bandaże
  • produkt do odkażania ran
  • leki przeciwbólowe


Dobrze jest też zabrać ze sobą krem z filtrem UV oraz środek na owady. Wszystko oczywiście zależnie od tego, gdzie będzie prowadziła trasa.


Przekąski i napoje

Następnie należy spakować prowiant. Jest to ważne, niezależnie czy wybierasz się na krótką, czy znacznie dłuższą wycieczkę rowerową. Braki energii przy wysiłku są naturalnym procesem i trzeba być na to przygotowanym. Szczególnie warto wyposażyć się w przekąski, które szybko dodają sił. Mogą być to batony zbożowe, sezamki czy ciasteczka. Latem lepiej unikać rzeczy z czekoladą, ponieważ mogą się one rozpuścić. Warto też zabrać ze sobą kanapki, owoce w lunchboxach lub musy z warzyw. Poza tym niezbędny jest oczywiście zapas wody. Dobrą opcją jest też butelka z filtrem, która pozwala napełnić ją w każdym miejscu. Dzięki temu będziesz dźwigać mniej. Zamiast wody możesz też zabrać ze sobą napoje izotoniczne, które mogą przydać się szczególnie latem.


Zestaw naprawczy do roweru

Decydując się nawet na krótką trasę rowerową z dziećmi, warto zabrać ze sobą zestaw naprawczy, który pozwoli szybko pozbyć się awarii w rowerze. Nie ma nic gorszego niż zepsuty w połowie zabawy rower, który później przez wiele kilometrów należy prowadzić. Miej więc ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak łatki na dętki rowerowe, pompka czy śrubokręt.


W co zapakować rzeczy przydatne na wyprawę rowerową?

Zastanawiasz się, w co zapakować rzeczy na przejażdżkę rowerową z dziećmi? Najlepiej sprawdzi się wygodny plecak, który dobrze się trzyma i nie sprawia Ci dyskomfortu. Możesz także zaopatrzyć się w specjalny koszyk na bagażnik lub w sakwę. Sakwa to idealne miejsce do przechowywania apteczki i zapasowych ubrań. Dobrze jest także zadbać o to, aby każdy z waszych rowerów miał miejsce na bidon dla dzieci z wodą. Dzięki temu można chwycić go w dowolnym momencie, bez konieczności robienia dłuższego postoju.


Funkcjonalne ubrania na wyprawę rowerową: dla dzieci i dorosłych

Wspomnieliśmy już o ubraniach, ale warto wziąć pod uwagę zakup specjalnych funkcjonalnych ubrań na rower dla siebie i dla dziecka. Taka odzież specjalnie dostosowana do jazdy sprawi, że niezależnie od pogody aktywność będzie znacznie przyjemniejsza. Ubrania te pochłaniają wilgoć, zapobiegają otarciom i zabezpieczają przed słońcem, co jest niezwykle istotne. Dodatkowo są one przyległe, więc nie ma opcji, że w trakcie jazdy zaplatają się i spowodują upadek. Warto też wspomnieć, że dobrze dopasowana odzież rowerowa nie krępuje ruchów, pozwala na komfortowe samopoczucie podczas wykonywania manewrów i daje gwarancję swobody.


Jak wybierać trasy rowerowe dla dzieci?

rodzina na wycieczce rowerowej

Wiesz już, co zabrać na wycieczkę rowerową, czas zastanowić się, jak wybrać trasę. Tak jak wspomnieliśmy, pierwsza wyprawa powinna być stosunkowo łatwa i krótka, aby sprawdzić możliwości własne oraz dziecka. Często zdarza się, że opiekunowie przeceniają możliwości swoje, a nie doceniają pociechy, więc warto najpierw się sprawdzić. Poza tym oczywiste jest, że kilkulatek nie jest w stanie pokonać takiej samej trasy jak nastolatek, więc konieczne jest dostosowywanie wycieczki do możliwości najsłabszego uczestnika. Jeśli wybieracie się latem, gdy temperatury są wysokie, zadbaj także, aby większa część trasy wiodła przez zacienione miejsca, np. lasy. Nie ma nic gorszego niż jazda po zabetonowanym mieście w trakcie bardzo wysokich temperatur. Polecamy również już w domu zaplanować sobie punkty przerwy, szczególnie jeśli po drodze nie będzie zbyt wielu miejsc, w których można chwycić coś do jedzenia lub kupić świeżą wodę.


Co w przypadku dzieci, które nie jeżdżą same rowerem?

Dla wielu rodziców, którzy kochają jazdę na rowerze, problemem jest fakt, że ich pociechy nie są w stanie jeszcze same wybrać się z nimi na wyprawę. Na szczęście istnieje kilka opcji, które umożliwiają taką aktywność bez umiejętności dziecka! Pierwsza opcja to fotelik oczywiście, który świetnie sprawdza się szczególnie na krótsze trasy. Pamiętaj jednak, aby wybierać tylko wysokiej jakości modele z atestami, które są bezpieczne dla malucha. Druga opcja to przyczepka, która pozwala zabrać ze sobą nawet dwoje dzieci, które samodzielnie nie są w stanie jechać rowerem. Oczywiście musisz pamiętać, że pociechy, będące pasażerami, powinny być tak odpowiednio ubrane i wyposażone w kaski rowerowe, ponieważ mimo że nie jadą same, nadal są narażone na wypadki i kontuzje. Jeśli zabierasz dzieci w przyczepce, zadbaj o to, aby robić częste przerwy, pozwalać im na rozprostowanie się oraz zaczerpnięcie świeżego powietrza. Czasami zdarza się, że w zamkniętych przyczepkach robi się cieplej niż na zewnątrz, co jest niebezpieczne.


Teraz wiesz już, co zabrać na rower, aby wycieczka z dziećmi była bezpieczna i radosna.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też