Sufit podwieszany na poddaszu - sposób na nowoczesne wykończenie

Drukuj

nowoczesny sufit podwieszany z drewna z wystającymi halogenami

Przestrzeń poddasza coraz częściej aranżowana jest na użytkową, dzięki czemu dom zyskuje dodatkowy pokój. Nieco problemu może stanowić wykończenie przestrzeni sufitu. Przedstawiamy sposoby na ciekawy i charakterystyczny sufit na poddaszu.


Przestrzeń sufitu coraz częściej traktowana jest jako ważny element mający wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Unika się już malowania go na biały kolor, a coraz częściej zdobią go charakterystyczne dekoracje. Szczególnie ciekawy może być dobór sposobu wykończenia sufitu na poddaszu. Nietypowy kształt tego miejsca stanowi wyzwanie dla projektantów i wykonawców. Jaki sufit na poddaszu będzie odpowiedni?


Nowoczesne wykończenie sufitów - jakie są najlepsze rozwiązania?

Nowoczesne materiały budowlane i rozwiązania architektoniczne dają wiele możliwości w dziedzinie aranżacji sufitu. Pozwalają też ukryć nierówności na suficie i w trudnych do wykończenia narożnikach. Dlatego powszechne jeszcze do niedawna malowanie tej powierzchni jednolitą jasną farbą ustępuje miejsca innym technologiom. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania stosowane do wykończenia sufitu.


Sufit obniżony

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w budynkach mieszkalnych i użytkowych jest sufit podwieszany. Konstrukcja jednopoziomowa lub wielopoziomowa zaliczana jest do suchej zabudowy. Podobnie jak przy ścianach działowych stosuje się tu stelaże z profili aluminiowych lub stalowych zamocowane do stropu i ustabilizowane na ścianach. Do ich powierzchni można przykręcić płyty gipsowo-kartonowe.


W zależności od pomysłu architektonicznego sufit może być płaski lub mieć trójwymiarowy kształt. Powierzchnię podwieszanego sufitu można wykończyć malowaniem, układaniem okleiny lub w inny sposób. Od projektanta zależy też wysokość od posadzki, na jakiej znajdzie się płyta gipsowa.


Sufity podwieszane kasetonowe

To kolejna technika wykończenia sufitu, która wykorzystuje stelaże mocowane do stropu. Stosuje się tu kasetony styropianowe o regularnych wymiarach. Sufity podwieszane kasetonowe wymagają zatem przygotowania kratownicy z profili, która będzie miała określoną odległość pomiędzy poprzecznymi i podłużnymi elementami. Kasetony wsuwa się od spodu, a w przypadku demontażu bardzo łatwo można je wyjąć. To też umożliwia dotarcie do przewodów instalacji oświetlenie lub wentylacji, które zazwyczaj układa się na stelażu.


Sufity podwieszane z paneli

Konstrukcja podwieszanego sufitu panelowego jest zbliżona do dwóch wcześniejszych. Różnica może wynikać z budowy stelaży, których konstrukcja będzie dostosowana do montażu od spodu paneli o konkretnej konstrukcji. Stosuje się tu głównie panele z tworzywa sztucznego. Dzięki dostępności różnych wzorów i kolorystyki, sufit na poddaszu z paneli może mieć dowolny wygląd. Warto jednak wybierać panele i stelaże od jednego producenta.


Sufit napinany

Wykonuje się go z folii z tworzywa sztucznego z dowolnym nadrukiem. Do jego montażu potrzebne są listwy zaciskowe zamocowane na całym obwodzie kilkanaście centymetrów poniżej powierzchni stropu. Wykorzystując specjalne karabińczyki, folię rozciąga się na całej powierzchni sufitu i mocuje do zatrzasków. Prace montażowe zajmują kilka godzin, jednak tego rodzaju wykończenie sprawdza się przede wszystkim na sufitach prostych.


Tapeta i fototapeta na suficie

Kolejnym sposobem na wykończenie sufitu są fototapety. Można nimi ciekawie upiększyć całą przestrzeń sufitu na poddaszu. Tapety pozwolą ukryć nierówności i nieestetyczne przebarwienia. Warto jednak wybierać tapety, w których klej można nałożyć na powierzchnię sufitu, a nie tylko na tapetę. To ułatwi prowadzenie prac wykończeniowych.


Rodzaje sufitów podwieszanych - jaki wybrać na wykończenie poddasza?

Sufit na poddaszu z reguły wykańcza się za pomocą płyt g-k zamocowanych na stelażu aluminiowym. Ta metoda jest zalecana także w miejscach, gdzie w projekcie znajduje się izolacja cieplna do uszczelniania więźby dachowej. Sufit podwieszany na poddaszu może być też wykończony panelami lub kasetonami styropianowymi. Ze względu na skośną konstrukcję nie zaleca się stosowania konstrukcji sufitu napinanego. Trudność może sprawić też ułożenie tapety na deskowaniu od spodu więźby dachowej.


Montaż sufitu podwieszanego na poddaszu - od czego zacząć?

Jeśli zdecydujesz się na wykończenie poddasza za pomocą podwieszanego sufitu, zacznij od izolacji. Pierwszą warstwą nałożoną na deskowanie więźby będzie folia paroprzepuszczalna. Na tym etapie warto też zamontować uchwyty do mocowania płyt g-k. Przykręca się je do krokwi więźby najlepiej z boku elementu. To też dobry moment na zaplanowanie szyn na ścianach, jeśli takie są przewidziane w projekcie.

konstrukcja sufitu podwieszanego na stelażu metalowym

Zanim przykręcisz płyty, musisz ułożyć izolację termiczną, która zabezpieczy obiekt przed utratą ciepła. Poddasze z reguły ociepla się wełną mineralną, która najdokładniej wypełnia szczeliny między krokwiami. Na ułożonej i zabezpieczonej wełnie znów musisz uczyć folię, tym razem o właściwościach paroszczelnych. Dopiero na tak przygotowane warstwy można przykręcać płyty g-k.


Sufit podwieszany na skosach - jak to zrobić?

Konstrukcja wielospadowa dachu sprawia, że ułożenie stelaża do podwieszanego sufitu jest nieco trudniejsze. Na początek musisz ocenić, na jakiej wysokości powinna znajdować się powierzchnia sufitu. Stelaż trzeba zamocować na wysięgnikach o różnej długość w taki sposób, żeby lico kratownicy było równoległe do podłoża.


W miejscu łączenie płyt gipsowych ze skosami więźby musisz dodatkowo ułożyć taśmy papierowe lub siatki narożnikowe. Dzięki nim ryzyko pojawienia się pęknięć w tym miejscu jest znacznie mniejsze. Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć sufit podwieszany z profilami 0,6 mm do suchej zabudowy, takie informacje znajdziesz w naszym innym poradniku na blogu.


Oświetlenie w suficie i pod sufitem

sufit podwieszany, o wielu poziomach z oświetleniem typu led

Światło jest jedną z najciekawszych dekoracji, dlatego bardzo chętnie wykorzystuje się je także do ozdoby sufitów podwieszanych. Oświetlenie może być zamontowane w suficie lub oświetlać go z poziomu podłogi. Podświetlenie sufitu z dołu pozwoli stworzyć ciekawy efekt, jaki daje na przykład projektor gwiazd. Sprawdzi się to szczególnie w pokoju dzieci lub sypialni, gdzie wprowadzi kojącą atmosferę.


Jeśli w projekcie są halogeny sufitowe, przy układaniu płyt czeka Cię nieco więcej pracy. Przede wszystkim musisz użyć wyrzynarki lub otwornicy o dużej średnicy, którymi wywiercisz gniazdo na reflektor. Przewody możesz przepleść po powierzchni stelaża jeszcze przed przykręceniem płyt gipsowych.


Innym rozwiązaniem przynoszącym świetny efekt są taśmy ledowe. Możesz je zamontować w narożnikach, na poszczególnych poziomach podwieszanego sufitu, a także jako przecięcie sufitu w dowolnym miejscu. Wystarczy za pomocą frezarki wykonać rowek o szerokości taśmy w płycie gipsowej, zagruntować ją, a następnie przykleić taśmę. Sufit podwieszony LED nie pobiera wiele energii elektrycznej, a w sypialniach dobrze zaprojektowany może stanowić jedyne oświetlenie.


Jak wykończyć sufit na poddaszu?

Istnieje wiele sposobów na to, jak wykończyć podwieszany sufit na poddaszu. Płyty gipsowe można wyrównać gładzią i pomalować, a także pokryć okleiną. Jeśli marzysz o suficie napinanym, też nic nie stoi na przeszkodzie. Poniżej płyt na ścianach wystarczy rozciągnąć listwy zaciskowe i rozciągnąć między nimi folię.


Wybierając materiały do wykańczania sufitów podwieszanych, wzory dobieraj z myślą o wyglądzie całego pomieszczenia. Nie zawsze wymarzony sposób na wykończenie tej przestrzeń zapewni świetny wygląd. Jeśli masz wątpliwości, powierz przygotowanie projektu architektom.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też