jak stworzyć sufit podwieszany z profilami do suchej zabudowy

Jak stworzyć sufit podwieszany z profilami 0,6 mm do suchej zabudowy

Drukuj

Sufit podwieszany to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w mieszkaniach. Pełni on nie tylko funkcje dekoracyjne. Urozmaica również wnętrze i jest w stanie ukryć wszelkiego rodzaju niedoskonałości stropu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zmniejszyć wysokość pomieszczenia, co sprawia, że staje się ono bardziej przytulne. Czym jest sufit podwieszany, co warto wiedzieć na temat doboru profili do suchej zabudowy i jak prawidłowo go zamontować?

Czym jest sufit podwieszany?

Sufit podwieszany to sufit w systemie suchej zabudowy, umieszczany poniżej stropu. Konstrukcję sufitu stanowi metalowy stelaż wykonany z profili, mocowany do stropu przy pomocy specjalnych wieszaków, do którego montowane są płyty gipsowo-kartonowe. Może on pełnić różne funkcje. Przede wszystkim wyrównuje on krzywy, zniszczony sufit, obniża wysokość pomieszczenia oraz pozwala na ukrycie instalacji. Oprócz tego często ma on także charakter dekoracji, dając szerokie pole do popisu, chociażby w kwestii oświetlenia.

Profile do suchej zabudowy – jak je wybrać i zamontować?

Przy tworzeniu sufitu podwieszanego bardzo ważny jest wybór odpowiednich profili do suchej zabudowy. W tym przypadku używa się profili o dwóch typach – UD i CD. Każdy z nich montuje się w inny sposób i w innym miejscu.

Profile UD, czyli inaczej profile obrysowe, wyznaczają poziom sufitu. Najlepsze są profile o grubości blachy 0,6 mm. Zapewniają one odpowiednią sztywność sufitu podwieszanego. Dzięki temu będzie stabilny. Profile UD montuje się do ścian, korzystając z kołków do szybkiego montażu.

Profile CD, czyli profile główne, stanowi uzupełnienie konstrukcji sufitowej. Wykonuje się z niego ruszt dwupoziomowy, składający się z dwóch warstw profili i montuje do niego płyty gipsowo-kartonowe. Profile CD podwiesza się do sufitu przy wykorzystaniu specjalnych wieszaków , umieszczanych co pewną odległość.  Wieszaki montuje się w profilach CD (wchodzą w profile), a do sufitu – przy użyciu stalowych kołków szybkiego montażu. Dwa poziomy profili spina się za pomocą łącznika krzyżowego. Dzięki takiemu zabezpieczeniu konstrukcja w postaci sufitu podwieszanego będzie stabilna i nie ulegnie zniekształceniom.


Montaż sufitu podwieszanego na profilach 0,6 mm – co warto wiedzieć?


Przy wyborze profili, oprócz odpowiedniej grubości blachy 0,6 mm ważne są wymiary profili. Profil UD powinien mieć 27 x 30 mm, natomiast profil CD 27 x 60 mm. na szerokość. Profile o mniejszych wymiarach, nie spełniają dobrze swojej roli, bo nie są wystarczająco sztywne.

Profile występują w różnych długościach – 2m, 2,60 m i 3 m. Oczywiście profile CD można przedłużyć za pomocą łącznika wzdłużnego. Długość profili dobieramy tak, aby mieć jak najmniej docinania i odpadów (straty materiału).

 Długości profili dobieramy odpowiednio do wymiarów pomieszczenia, powierzchni stropu i pożądanych wymiarów konstrukcji sufitu.

Sufit podwieszany – jakie płyty gipsowo-kartonowe wybrać?


Do konstrukcji sufitu można dobrać jeden z trzech rodzajów płyt gipsowo-kartonowych: standardowe, impregnowane – w pomieszczaniach o podwyższonej wilgotności jak kuchnie czy łazienki lub ogniochronne, jeżeli sufit ma mieć podwyższoną odporność ogniową.

Płyty gipsowo-kartonowe z symbolem A (jak np. A13 HRAK 1200x2000m marki Knauf) są najbardziej popularne. Stosuje się je w pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza 70%, a więc np. w salonach. Płyty do sufitów podwieszanych z symbolem H2 idealnie sprawdzają się z kolei w łazienkach i w kuchniach, ze względu na to, że ich rdzeń jest impregnowany środkiem hydrofobowym ograniczającym wchłanianie wilgoci (takie rozwiązanie zastosowano np. w płycie HRK HA13 600x900mm marki Knauf). Jeśli chodzi natomiast o płyty gipsowo-kartonowe z oznaczeniem F (której przykładem jest F13 HRAK 12,5 1200x2600 mm marki Knauf) są one odporne na wysokie temperatury. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie konieczna jest specjalna ochrona przed ogniem, a więc np. na poddaszach.

Płyty przykręcamy tylko do profili montażowych CD. Należy je przykręcać w poprzek do profili, uwzględniając tzw. zakład – czyli przesunięcie pomiędzy kolejnymi rzędami płyt. Przesunięcie powinno wynosić min. 40 cm.

Gdy wszystkie płyty gipsowo-kartonowe zostaną przykręcone, pozostaje zaszpachlować połączenia między płytami, a następnie całopowierzchniowo wyszpachlować powierzchnię, np. gotową masą szpachlową Knauf Super Finish. Po wyschnięciu, sufit jest gotowy do malowania.

Stosunkowo łatwy montaż i walory estetyczne sufitów podwieszanych sprawiają, że stosuje się je bardzo często, gdy chcemy wyrównać stary, zniszczony sufit, ukryć instalacje lub po prostu nadać pomieszczeniu indywidualny charakter. Sufit podwieszany to świetne rozwiązanie, gdyż ukryje wszelkie mankamenty stropu trudne do wyeliminowania. Nie jest on jednocześnie trudny w montażu i można go wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko ściśle trzymać się instrukcji w tym zakresie.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też