Strefa umywalki i jej funkcje w nowoczesnej łazience

Drukuj

strefa umywalkowa w łazience

Planujesz aranżację łazienki w nowym mieszkaniu? A może po prostu chcesz odświeżyć wygląd tego pomieszczenia i sprawić, żeby było bardziej funkcjonalne? Pod uwagę weź przede wszystkim strefę umywalki – jedną z kluczowych przestrzeni. Jak ją zaaranżować i czego nie może w niej zabraknąć? Sprawdź w naszym poradniku.


Strefy w łazience – jak je podzielić i wykorzystać?

Łazienka powinna być nie tylko stylowa, ale przede wszystkim wygodna, ergonomiczna i bezpieczna. Niezależnie od tego, czy remontujesz to pomieszczenie, czy urządzasz je od podstaw w nowym mieszkaniu, kluczowe jest wydzielenie odpowiednich stref, które będą służyć innym zadaniom. Przede wszystkim będzie to strefa kąpielowa, tworzona przez dowolne wanny wolnostojące lub przyścienne albo kabiny prysznicowe. Warto wydzielić też przestrzeń do przechowywania rzeczy (z obowiązkową szafką łazienkową) oraz do prania (jeśli pralka ma być zamontowana w tym pomieszczeniu). Jedną z najistotniejszych stref w łazience pozostaje jednak ta, którą tworzy umywalka wraz z innymi praktycznymi elementami. O czym pamiętać, aranżując to miejsce? Sprawdź nasze wskazówki.


Nowoczesna strefa umywalki – o czym musisz pamiętać?

Umywalka w łazience to jeden z najbardziej kluczowych elementów aranżacji. Zazwyczaj jest wykorzystywana znacznie częściej niż natrysk czy wanna, musi więc być absolutnie funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Nowoczesna umywalka powinna być solidna, wykonana z trwałych materiałów, zamontowana na szafce umywalkowej, blacie, stelażu czy postumencie – w zależności od potrzeb i pomysłu na wystrój wnętrza. Ważne są też dodatki, które znajdą się w bezpośrednim otoczeniu. O tym, co warto mieć na liście zakupów, tworząc strefę umywalki w łazience, przeczytasz w dalszej części naszego artykułu.


Wybieramy umywalkę – czym się kierować, na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od najważniejszego: jaką umywalkę warto wybrać? Dostępnych rozwiązań jest mnóstwo. Możesz wybrać produkt z tej samej serii, co sedes i bidet lub postawić na projekt, który wyróżni się swoim wyglądem. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, kupując umywalki łazienkowe? Oto podpowiedzi ekspertów.


Jaką wielkość umywalki wybrać?

Najważniejsza w przypadku wyboru umywalki jest kwestia wygody, a tę zapewnią odpowiednie rozmiary. Optymalna szerokość, pozwalająca komfortowo myć ręce czy golić się, to 60-70 cm. Jeśli wybierasz model węższy, zadbaj o to, by był dość głęboki – w przeciwnym razie możesz mieć problem z tym, że użytkownicy będą chlapać wodą dookoła.


Na jakiej wysokości zamontować umywalkę? To kwestia zależna od indywidualnych potrzeb. Wysokim użytkownikom o wzroście około 190 cm, będzie lepiej korzystać z umywalki umieszczonej na wysokości 90 cm od ziemi. Z kolei w przypadku użytkowników o wzroście 160 cm zaleca się montaż umywalki na wysokości 80 m. Warto więc znaleźć mądry kompromis.


Okrągła, prostokątna czy narożna – wybór rodzaju i kształtu

mała, okrągła, nablatowa umywalka w łazience

Ważnym aspektem jest sam rodzaj umywalki. Do wyboru masz przede wszystkim:


  • umywalki nablatowe, bardzo modne w ostatnim czasie i najczęściej wyróżniające się dekoracyjnym, designerskim wyglądem;
  • umywalki podblatowe, nazywane też meblowymi – ich misy, wraz z syfonem, są ukryte w szafce czy postumencie;
  • umywalki wiszące, montowane bezpośrednio do ściany;
  • umywalki narożne, które – jak sama nazwa wskazuje – montowane są w rogach pomieszczenia, bezpośrednio na ścianie lub w szafce.


Warto mieć na uwadze nie tylko rodzaj umywalki, ale też jej kształt. W dzisiejszych czasach producenci dosłownie rozpieszczają miłośników dobrego wzornictwa swoimi propozycjami. Wśród nich znaleźć można nie tylko nowoczesne umywalki prostokątne, owalne czy okrągłe, ale też asymetryczne, prezentujące się jak dzieło sztuki współczesnej. Meble łazienkowe zyskują dzięki nim wyjątkowo nowoczesny charakter – konieczne jest dopasowanie ich stylu właśnie do ceramiki.


Umywalka akrylowa, szklana czy z granitu? Jaką wybrać?

Sporo możliwości producenci zapewniają także w kontekście materiału, z jakiego produkowane są nowoczesne umywalki. Możesz postawić na:


  • umywalki ceramiczne, wypalana na przykład z kamionki szlachetnej;
  • umywalki z tworzyw sztucznych, w tym przede wszystkim akrylowe;
  • umywalki szklane, produkowane ze specjalnego, bardzo odpornego na uszkodzenia szkła hartowanego;
  • umywalki metalowe o industrialnym wyglądzie i sporej wytrzymałości;
  • umywalki kamienne, na przykład z granitu, bądź konglomeratowe, produkowane na przykład z marmuru z domieszką żywic akrylowych.


Która z nich jest najlepsza? To zależy od tego, w jakim klimacie chcesz utrzymać wystrój wnętrza oraz jakie są Twoje potrzeby względem użyteczności i wytrzymałości. Warto być świadomym, że każdy z wariantów ma swoje wady i zalety. Przykładowo, umywalka granitowa wygląda efektownie i jest odporna na wszelkie zarysowania, ale trudniej się ją czyści z zacieków po mydle czy innych detergentach. Z kolei umywalka akrylowa jest lekka, praktyczna i tania, za to zdecydowanie mniej trwała.


Sposób i miejsce mocowania umywalki – nablatowa czy wpuszczana?

Funkcjonalna łazienka to Twoje marzenie? Zastanów się przede wszystkim nad miejscem, w którym zamontujesz łazienkę. Powinien być do niej wygodny dostęp, najlepiej ze wszystkich stron. Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, możesz wybrać umywalkę w rogu łazienki – oszczędzisz w ten sposób przestrzeń. Takie praktyczne podejście przyda się też, kiedy będziesz podejmować decyzję, czy wybrać umywalkę nablatową, czy wpuszczaną w blat mebla. Co warto wiedzieć?


  • Umywalki nablatowe prezentują się bardzo nowocześnie i są wygodne w użyciu. Pozwalają też na wykorzystanie większej ilości przestrzeni w szafce. Zazwyczaj jednak trudniej utrzymać je w idealnej czystości, chociażby przez wzgląd na wodę zbierającą się w szczelinach między umywalką a blatem.
  • Klasyczne umywalki podblatowe ograniczają ilość miejsca w samym meblu, za to łatwiej utrzymać je w czystości.


Wskazówka:
Jeśli wybierasz umywalkę nablatową i stelaż zamiast zabudowanej szafki, wybierz model z dekoracyjnym syfonem.


Otoczenie umywalki w łazience – stwórz wygodną i funkcjonalną przestrzeń

Strefę umywalkową w nowoczesnej łazience tworzy umiejętne połączenie kilku różnych elementów. To przede wszystkim umywalka o optymalnych wymiarach, pasująca do niej szafka lub stelaż, ale też lustro, przy którym można, chociażby zrobić makijaż. Najlepiej, jeśli będzie duże, ale jeśli nie chcesz mieć problemów z wodą chlapiącą na jego powierzchnię, zamontuj je co najmniej kilkanaście centymetrów nad umywalką.


W strefie tej nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Możesz wybrać halogeny sufitowe, lampę montowaną nad lustrem, a także dodatkowe kinkiety po jego bokach. Ciekawym rozwiązaniem będą też podświetlane lustra łazienkowe LED.


Co jeszcze wykorzystać do tworzenia strefy umywalkowej? Jeśli masz przestrzeń na blacie, możesz ustawić na nim organizer na drobne przedmioty i kosmetyki. Zadbaj też o wygodne usytuowanie mydelniczki lub dozownika na mydło w płynie oraz wieszaka na ręcznik do rąk.


Wskazówka:
Kropką nad i będzie dopasowana do umywalki i charakteru całego wystroju armatura łazienkowa. Liczy się też wygoda: wysokość kranu powinna być dopasowana do głębokości umywalki, żeby woda nie chlapała na boki.

nowoczesna łazienka z prysznicem walk in z szarymi płytkami i drewnem

Jaki jest sekret funkcjonalnych i nowoczesnych łazienek? To przede wszystkim świetnie zorganizowane strefy, które pozwalają wygodnie użytkować każdy zakamarek pomieszczenia. Ze wskazówkami, które zawarliśmy w tym poradniku, nie będzie Ci trudno stworzyć naprawdę wygodną, a przy tym stylową łazienkę. Wszystko, czego potrzebujesz w strefie umywalki (w tym również lustra łazienkowe czy oświetlenie), zawsze znajdziesz w Bricomarche – jednym z najlepiej zaopatrzonych sklepów z ceramiką sanitarną i nie tylko!



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też