Twój ekologiczny dom

Drukuj

Każdy z nas marzy o posiadaniu własnego domu z ogrodem. Możliwość spędzenia niedzielnego popołudnia w ogrodzie, z widokiem na piękne rośliny i kubkiem gorącej herbaty w dłoniach – czyż nie brzmi to wspaniale? Jednocześnie jednak coraz częściej staramy się żyć w zgodzie z naturą – i to w coraz większej liczbie aspektów naszego życia. Jesteś szczęśliwym właścicielem domu z ogrodem, a może właśnie realizujesz swoje marzenie i jesteś w trakcie budowy? Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twój dom był bardziej ekologiczny!

Ekologiczny dom


Naturalne materiały i surowce


Dom ekologiczny powinien być wybudowany z naturalnych, przyjaznych dla środowiska materiałów – najlepiej takich, które występują w danym regionie. W internecie można znaleźć coraz więcej informacji o ekologicznych budowlach – domy tworzone są na przykład z gliny, a ich dachy ze strzechy trzcinowej, która może wytrzymać nawet 100 lat. Taka wersja dla wielu osób jest jednak zbyt ekstremalna – nawet jeśli ktoś jest naprawdę eko. Istnieją jednak również ekologiczne rozwiązania, na przykład dom z drewna.

 Podstawą ekologicznego budownictwa w Polsce jest wykorzystanie takich materiałów, które są jak najmniej syntetyczne. Powinny być możliwie najbardziej naturalne. W tym celu doskonale sprawdzi się kamień czy wspomniane już drewno konstrukcyjne z lasów certyfikowanych. Oczywiście warto pamiętać o tym już na etapie projektu, tak aby przyszła konstrukcja domu była dobrze zabezpieczona, m.in. przed pleśnią. Co ważne, domy z materiałów ekologicznych są zaskakująco trwałe, a przy tym ich budowa może zaskakiwać dobrą ceną. Jeśli planujesz budowę domu w stylu eko, koniecznie zadbaj o dobór odpowiednich surowców.


Drewniane wnętrze mieszkania


Niskie zapotrzebowanie na energię


Kolejnym elementem, który jest bardzo istotny w przypadku ekologicznych domów, jest energia – to wręcz podstawowa kwestia. Im większa oszczędność energii elektrycznej, tym bardziej dom będzie przyjazny dla środowiska. Bardzo ważna jest tutaj zarówno konstrukcja, jak i ustawienie domu – należy go wybudować tak, aby w pomieszczeniach można było jak najdłużej korzystać ze światła słonecznego czy naturalnego ciepła. Warto również rozważyć ekologiczne sposoby ogrzewania domu – dobrze sprawdzi się na przykład ekogroszek. Jednocześnie wnętrza domu powinny być dobrze izolowane.

Warto rozważyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła. Co prawda koszt montażu nie należy do najniższych, jednak obecnie można skorzystać z bardzo korzystnych dofinansowań. Oprócz tego warto wyliczyć, po jakim czasie montaż paneli czy pompy się zwróci – z reguły jest to kilka lat. Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła to poniekąd własna elektrownia – pozwala na pozyskiwanie energii ze swoich własnych źródeł. Dodatkowo, część z niej można sprzedawać do elektrowni. Takie rozwiązania są zdecydowanie najbardziej ekologiczne.

Panele słoneczne - sposób na ogrzanie mieszkania


O czym jeszcze warto pamiętać? O ogrodzie!


Ekologiczny dom to nie tylko sam budynek, ale też ogród. Aranżując go pamiętaj o podstawowej zasadzie: najważniejsze jest zachowanie naturalnej równowagi. Unikaj chemicznych środków, a zamiast nich wykorzystuj te ekologiczne. Postaraj się sięgać po nawozy naturalne i ekologiczne środki do ochrony roślin. Ciekawym pomysłem może być również założenie kompostownika lub zakup specjalnych pojemników na wodę deszczową. Wszystko to pozwoli Ci na stworzenie przestrzeni, która będzie przyjazna zarówno dla domowników, jak i dla środowiska naturalnego.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też