Trudny wybór drzwi wejściowych

Drukuj

Drzwi wejściowe to nie tylko element funkcjonalny budynku, ale też jego wizytówka. Ważne, by podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego modelu, zwracać uwagę na drzwi solidne, wygodne w użytkowaniu i pasujące do bryły domu.


Bezpieczeństwo
 
Ponieważ drzwi zewnętrzne to główne zabezpieczenie wejścia do domu, należy dobrze przemyśleć ich wybór. Powinny mieć solidną konstrukcję oraz bolce antywyważeniowe i mocne zawiasy. Wzmocniona powinna być także ościeżnica, na której są osadzone, a samo skrzydło drzwi musi być wyposażone w atestowane wkładki antywłamaniowe.
 
Szczelność
 
Jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U – to bardzo ważny parametr, którym należy się kierować podczas wyboru drzwi. Istotne jest to, aby nie tylko skrzydło drzwiowe było ciepłe i szczelne, co gwarantuje obecność w jego konstrukcji warstwy termoizolacyjnej z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej, ale także ościeżnica musi zostać odpowiednio zabezpieczona termicznie oraz wyposażona w uszczelki.
 
Newralgicznym punktem, w którym zdarzają się najczęściej nieszczelności, jest próg drzwiowy, który także powinien być dokładnie zabezpieczony uszczelkami i taśmą rozprężną. Nie trzeba być także specjalistą, aby wiedzieć, że im grubsze jest skrzydło drzwiowe, tym izolacja cieplna jest skuteczniejsza.
 
Dodatkowym zabezpieczeniem drzwi może być wiatrołap – niewielka przestrzeń wydzielona przy wejściu do domu, która chroni wnętrze przed podmuchami wiatru, chłodnym powietrzem, a także wilgocią. Wiatrołap jest miniaturowym pomieszczeniem oddzielającym drzwi frontowe od drzwi prowadzących bezpośrednio do środka. Nie zajmuje wiele miejsce metrażowo, a korzyści płynące z jego posiadania są bardzo duże, dlatego warto pomyśleć o tym rozwiązaniu przy budowie domu.
 
Innym pomysłem na zabezpieczenie drzwi może być także zamontowanie nad nimi ochronnego daszka. Daszek nie tylko znakomicie pełni funkcję dekoracyjną, ale także dodatkowo izoluje drzwi i zwiększa ich żywotność.
 
 
Wygląd i materiał
 
  • Oprócz właściwości opisanych powyżej, podstawowym powodem, dla którego decydujemy się na wybór danego modelu drzwi, jest ich wygląd.
  • Po pierwsze, należy się zastanowić, czy wybrać drzwi drewniane, stalowe, aluminiowe czy wykonane z włókna szklanego. Od tej decyzji zależeć będzie ostateczny wygląd drzwi, które powinny być dobrze dopasowane do koloru elewacji i ram okiennych.
  • Czasami wygląd drzwi dobiera się do innego elementu wykończeniowego. Możesz je dopasować do formy i koloru bramy garażowej, elementów dekoracyjnych na elewacji czy balustrad, oraz okien.
  • Możesz się także zdecydować na zamontowanie drzwi w kontrastowym, krzykliwym kolorze, co spowoduje, że staną się one centralną dekoracją budynku. Pamiętać należy przy tym, ze ciemne kolory drzwi są mniej odporne na działanie promieni słonecznych, przez co nie zaleca się wybierania takich barw dla drzwi montowanych od strony południowej i zachodniej.
 
Funkcjonalność
 
Decydując się na odpowiedni model drzwi, należy wybrać formę, która będzie dla Ciebie najbardziej właściwa.

Standardowa szerokość skrzydła drzwiowego wynosi 90 cm. Taka szerokość zapewnia swobodne korzystanie z nich nawet jeśli konieczne będzie wnoszenie do wnętrza drobnych mebli i sprzętów czy wjeżdżanie wózkiem dziecięcym. Jeśli obawiasz się jednak, że taki wymiar może być dla Ciebie niewystarczający, możesz zamówić skrzydło o większej szerokości, choć będzie się to wiązało z dodatkowymi opłatami. Możesz też zamówić drzwi dwuskrzydłowe, które umożliwiają w razie konieczności otwieranie drugiego, zazwyczaj węższego skrzydła.
 
O formie i dekoracyjności drzwi decyduje też umieszczenie w nich różnego rodzaju przeszkleń. Powodują one, że drzwi maja ciekawszą, lżejszą formę, ale też pomagają doświetlić często ciemne przedsionki, w których nie ma możliwości zamontowania innego okna.
 
Wzory i trendy
 
Wybór drzwi wejściowych często kierowany jest aktualnymi trendami wzorniczymi. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, modne modele bywają więc inspiracją do podjęcia decyzji.

Szczególnie popularne w ostatnim czasie okazują się drzwi w różnych odcieniach antracytu, ale również klasyczna biel. Nie przemija też zainteresowanie ciepłymi barwami naturalnego drewna. Dla przełamania nudy chętnie wybierane są ponadto drzwi z wycięciami o geometrycznych lub fantazyjnych kształtach.
Wybieramy drzwi wejściowe


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też