Sprawna wentylacja w kuchni – odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów

Drukuj

Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu. Spędzamy w niej wiele czasu i zależy nam, żeby była czysta i estetyczna. Jednym z najważniejszych aspektów dbania o jej estetykę jest sposób wentylowania. Ze względu na swoje funkcje, pomieszczenie to jest najbardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza, istnieje jednak wiele sposobów na to, żeby sobie z nimi poradzić i utrzymać kuchnię w idealnym stanie.


Wentylacja naturalna

Gotowanie, używanie kuchenki gazowej, para wodna, wszystko to niekorzystnie wpływa na powietrze w kuchni. Brak odpowiedniej wentylacji spowodować może nie tylko twoje złe samopoczucie, czy bóle głowy. Może mieć również zły wpływ na stan budynku – na ścianach mogą pojawić się pleśń lub grzyby, a w kuchni panować nieprzyjemny zapach.

Wentylacja w kuchni może być naturalna lub mechaniczna. Wentylacja naturalna czyli kratka wentylacyjna umieszczona zazwyczaj w pobliżu sufitu jest coraz rzadziej stosowana. Zużyte powietrze unosi się do góry i wylatuje przez kratkę na zewnątrz, jednak koniecznym warunkiem przy tego typu rozwiązaniu jest posiadanie okna zewnętrznego, przez które dostaje się świeże powietrze. Poza tym, sprawność tej wentylacji zależna jest między innymi od warunków atmosferycznych, co sprawia, że nie zawsze jest skuteczna.

 

Wentylacja mechaniczna

Okapy mechaniczne działają najczęściej na dwa sposoby – odprowadzają opary na zewnątrz budynku, lub za pomocą filtra węglowego oczyszczają powietrze i wprowadzają z powrotem do pomieszczenia. W przypadku okapów pamiętaj jednak, że służą one do oczyszczenia powietrza, a nie wymieniania go na świeże. Takie powietrze, pozbawione nieprzyjemnych zapachów wciąż posiada jednak taką samą ilość tlenu i wymaga wymiany na nowe. Nawet jeśli twoja kuchnia wyposażona jest w nowoczesny system wentylacji, żeby uniknąć nieprzyjemności, regularnie sprawdzaj ciąg w przewodach wentylacyjnych i dbaj o odpowiednią ilość powietrza.

Warto zaopatrzyć się również w nawiewniki montowane w oknach, zwłaszcza tych z plastikowymi ramami, które są dużo szczelniejsze od swoich drewnianych odpowiedników. Zabieg ten wymagany jest w momencie, gdy w kuchni zamontowany jest piec gazowy 1 lub 2 funkcyjny. Na rynku istnieje bardzo różnorodna oferta okapów, które coraz częściej posiadają wyjątkowy wygląd.

Wybór okapu do kuchni


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też