Osłony na taras i balkon przed wiatrem i słońcem

Drukuj
Tarasy i balkony służą najczęściej jako miejsca wypoczynku, gdzie na świeżym powietrzu i wśród zieleni możesz spożyć posiłek, zorganizować spotkanie czy po prostu poleżeć na leżaku. Aby było Ci wygodnie i przytulnie, musisz zadbać o właściwą aranżację tej przestrzeni i o zapewnienie sobie ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem.

Ochrona przed słońcem

W upalne, letnie dni spędzanie czasu na nagrzanym tarasie jest kłopotliwe. Wówczas bardzo ważne jest zapewnienie ochrony przed palącymi promieniami słonecznymi. Ponieważ w naszej strefie klimatycznej takie dni zdarzają się tylko przez niewielką część roku, proponuję rozwiązania tymczasowe, które możesz w razie konieczności złożyć bądź zdemontować.
Budowanie trwałych zadaszeń z drewna lub innych materiałów spowoduje, że w dużym stopniu ograniczysz dostęp światła naturalnego do pomieszczeń, co w pochmurne dni będzie szczególnie odczuwalne.

Najtańsze i najpowszechniejsze rozwiązanie to zastosowanie Markizy to droższe rozwiązanie, ale w ich cieniu może pomieścić się większa liczba osób. Mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Zamontowanie takiego elementu wymaga trwałego przykręcenia do elewacji budynku specjalnego stelaża, co w sytuacji, gdy mieszkasz w budynku wielorodzinnym, będzie wymagało zgody administracji lub wspólnoty.

Ochrona przed wiatrem

Silny wiatr uniemożliwia komfortowe korzystanie z balkonu. Dotyczy to szczególnie większych osiedli i wyższych kondygnacji budynków. Nie ma idealnego rozwiązania, ale na pewno jest kilka elementów, które poprawią sytuację.

Na balkownie możesz ustawić różnego rodzaju parawany wolnostojące z drewna, wikliny, metalu czy tworzywa. Spotkałam się też z rozpinaniem na konstrukcji balkonu parawanów z tkanin polipropylenowych, które posiadają specjalne metalowe oczka, ułatwiające przytwierdzenie ich do szczebelek. Ich zaletą jest łatwość montażu, odporność na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne, elastyczność, a także wysoka wytrzymałość, dzięki której unikniesz rozdarcia.

Jako ochrona przed wiatrem pomogą też różnego rodzaju kratki i podpory dla roślin pnących, których liście będą stanowiły barierę dla wiatru. Można je przymocować do konstrukcji balkonu lub zakupić kratki połączone z donicami, aby stały bez konieczności montażu.
Zabezpieczenie balkonu przed wiatrem i słońcem


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też