Jakie kwiaty posadzić na balkon od północy, a jakie od południa?

Drukuj

piękny zdobiony biały balkon z dwoma krzewami róży

Marzy Ci się piękny, pełen kwitnących roślin balkon? Żaden problem, jeśli tylko wybierzesz odpowiednie kwiaty. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ułożenie względem stron świata, choć nie jest to jedyna kwestia. Zobacz, jakie gatunki najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku i sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz rośliny, aby wspaniale zdobiły Twoją przestrzeń.


Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?

Balkony bywają różne - nieduże, niewiele większe od popularnych loggii, ale też całkiem spore, niczym znane z prywatnych posesji przydomowe tarasy. Aby znaleźć odpowiednie kwiaty na balkon, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym z nich jest oczywiście umiejscowienie przestrzeni względem stron świata. Jest to o tyle ważne, że wpływa na stopień nasłonecznienia, a także jego brak, co jest jednym z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o umożliwienie roślinom optymalnego wzrostu. Inne rośliny będą się świetnie funkcjonować w słonecznych warunkach, a inne kwiaty balkonowe do cienia powinieneś wybrać, aby nie zmarnować ich potencjału.


Kolejną, jednak nie mniej istotną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia, a także zwrócenie uwagi na to, gdzie będą umieszczone. Aby rośliny miały bowiem zapewnione odpowiednie warunki, trzeba skupić się także na wybraniu dla nich właściwego podłoża, które można znaleźć wśród uniwersalnej lub dedykowanej konkretnym gatunkom ziemi.


Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty na balkonie będą najlepszym pomysłem, powinieneś wiedzieć, że warto zwrócić uwagę również na ich wygląd po zakwitnięciu. Niektóre składają się bowiem wyłącznie z zielonych liści, inne wyróżniają się kolorowymi kwiatami, co wpłynie nie tylko na wygląd Twojego balkonu, ale i całego budynku.


Nie bez znaczenia są również donice zewnętrzne, w których zostaną umieszczone kwiaty. Te najlepiej jest wybrać spośród produktów umożliwiających swobodny rozwój korzeni, a także dobry dostęp do powietrza. Można je wybrać spośród wykonanych z tworzyw sztucznych propozycji, drewnianych skrzynek, czy choćby produktów mocowanych do balustrady, dzięki czemu da się zaoszczędzić nieco miejsca.


Kwiaty na balkon południowy

balkon z kwiatami oświetlony słońcem

Jeśli Twój balkon ułożony jest w kierunku południa, oznacza to, że przez zdecydowaną większość dnia znajduje się on w słońcu. Dlatego wybierając kwiaty na balkon od południa, powinieneś zwrócić uwagę szczególnie na odmiany, którym warunki te nie będą przeszkadzać, przeciwnie - należą do gatunków lubiących sporą dawkę promieni słonecznych.


Czy wiesz, że…
Na balkonie północnym możesz posadzić rozmaite odmiany pelargonii, ale także lawendę, czy hibiskus. Genialnie sprawdzą się na nim też goździki, dalie, a z gatunków pnących powoje, czy pachnący groszek. Na tego typu balkonie można też uprawiać paprykę, cukinię, czy pomidory, ciesząc się zdrowymi, pozbawionymi chemii warzywami.


Kluczem do pięknego balkonu południowego jest zadbanie o odpowiednie, nierzadko dość obfite nawodnienie. Aby ułatwić sobie utrzymanie roślin w doskonałej kondycji, warto postawić nie tylko na klasyczne konewki, ale w przypadku większych metraży na rozwiązania takie jak system nawadniający 25 x 25 czarny Lamela. Dzięki niemu znacznie łatwiej będzie zapewnić roślinom właściwą ilość wody nawet podczas upałów, co uchroni je przed wyschnięciem.


Jak chronić kwiaty przed nadmiernym słońcem?

Aby zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed zbyt dużym nasłonecznieniem, warto rozważyć nie tylko kwestie związane z ich nawodnieniem, ale choćby zwrócić uwagę na możliwości zapewnienia im pewnej dawki cienia. Jeśli balkon ma jedynie ażurowe barierki, doskonałym pomysłem będzie zastosowanie wiklinowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych mat, dzięki którym można będzie uzyskać nieco cienia, przy okazji zdobiąc teren.


Innym rozwiązaniem jest postawienie na parasole, które ochronią kwiaty przed zbyt dużą ekspozycją na słońce. Można wybrać te boczne, które świetnie sprawdzą się na niedużych przestrzeniach, czy skusić się na wygodne, rozwijane markizy, dzięki którym da się skutecznie ograniczyć dostęp słońca nawet na wąskim balkonie.


Kwiaty na balkon północny

balkon ozdobiony różowo-białymi kwiatami

Jeśli chodzi o kwiaty na balkon od północy, tu najlepiej sprawdzą się przede wszystkim rośliny, które do życia nie potrzebują zbyt dużej ilości słońca. Jako idealne kwiaty na balkon od strony północnej doskonałym pomysłem będą przede wszystkim gatunki rozwijające się wraz z nadchodzącą wiosną takie jak:


  • bratki;
  • begonie;
  • niecierpki;
  • niezapominajki;
  • pierwiosnki.


Jakie jeszcze kwiaty na zacieniony balkon możesz wybrać? Sprawdzi się tu bluszcz, tytoń, a nawet bukszpan, który można będzie wykorzystać do udekorowania wielkanocnego koszyczka. Skoro wiesz już jakie kwiaty na balkon od północy wybierać, pamiętaj, że to miejsce dość problematyczne, dlatego wymaga szczególnej uwagi.


Balkon w cieniu - jak sadzić rośliny w donicach?

Jeśli Twoja przestrzeń przez większość dnia znajduje się w cieniu, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będą kwiaty na balkon, które nie potrzebują słońca. Należą do nich takie odmiany jak fuksja, lobelia, czy niewielkie iglaki. Można posadzić tu także zioła takie jak mięta i kolendra, czy efektowne kwiaty zwisające cieniolubne z zachwycającą petunią, czy kwitnącą na biało bakopą na czele, które genialnie ozdobią balustradę lub ściany. Jak je sadzić? Przygotowując w wybranych donicach rabaty, najlepiej o zróżnicowanej zawartości, co wpłynie na różnorodność.


Czy wiesz, że…
Urządzając zacieniony balkon, powinieneś zwrócić uwagę na to, że brak nasłonecznienia sprzyja rozwojowi grzybów i chorób, dlatego, jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek symptomy, niezwłocznie sięgnij po specjalne preparaty, aby uniknąć rozwoju choroby i rozprzestrzeniania się jej na inne rośliny.


Jak dbać o kwiaty balkonowe?

Już wiesz, jakie kwiaty na balkonie słonecznym, a jakie kwiaty na balkon w cieniu wybrać, jednak nawet odpowiednio dobrane do kierunku ułożenia przestrzeni odmiany, nie będą dobrze kwitły, jeśli zaniedbasz ich pielęgnację. Bez względu na to, po jakie kwiaty na balkon od strony północnej, czy kwiaty na balkon wschodni sięgniesz, powinieneś pamiętać o dostosowanym do pogody i aktualnej temperatury nawodnieniu, czy przycinaniu zbędnych elementów, dzięki czemu rośliny będą w zdecydowanie w lepszej kondycji. Dbanie o kwiaty na taras długo kwitnące i sezonowe poza zapewnieniem odpowiednich warunków powinno bowiem polegać na przemyślanym ich traktowaniu. Aby rośliny były w dobrej kondycji, warto sięgać nie tylko po konewkę, ale również dopasowane do ich potrzeb nawozy sztuczne, dzięki którym staną się mocniejsze i bardziej odporne - zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i również choroby, czy uszkodzenia mechaniczne.


Wszystko, co warto wiedzieć o roślinach balkonowych i sposobach ich uprawy, znajdziesz na blogu Bricomarche.pl. Odwiedź nas i dowiedz się, jakie sadzonki i nasiona kwiatów wieloletnich sprawdzą się najlepiej na Twoim balkonie.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też