Niezbędne akcesoria do jesiennych porządków w ogrodzie

Niezbędne akcesoria do jesiennych porządków w ogrodzie

Drukuj


Jesienne porządki w ogrodzie przed zimą to konieczność. Dzięki nim możemy uprościć sobie niektóre prace, jakie należy wykonać wiosną. Jeden z naszych czytelników zadał pytanie: 


"Mam duży ogród z trawnikiem, krzewami i drzewami. O jakich czynnościach porządkowych powinienem pamiętać przed zimą i w jakie narzędzia powinienem się wyposażyć?"


Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym doradzimy co warto zrobić w Twoim ogrodzie przed zimą.


Przygotowanie trawnika


Jeśli chodzi o przygotowanie trawnika na zimę, bardzo częstym problemem są liście opadające z drzew. Można się ich pozbyć, korzystając z grabi, ale możemy też użyć bardziej specjalistycznego sprzętu, np. dmuchawy do liści, która pozwala na zebranie ich w jednym miejscu, a następnie zapakowanie w worek na odpady


Grabienie liści jesienią


Innym przydatnym sprzętem będzie odkurzacz do liści - elektryczny bądź spalinowy, którego atutem jest mobilność i znajdujący się w nim pojemnik na odpady. Taka dmuchawa lub odkurzacz sprawią, że grabienie liści nie będzie już konieczne. 


Uprzątnięcie trawnika przed zimą powinno obejmować także usuwanie chwastów. W tym zakresie pomocne będą specjalne nożyczki ogrodowe, ale również herbicydy (środki chwastobójcze).Odkurzacz do liści


Przedzimowe przycinanie żywopłotu i zabezpieczanie pni drzew


Przed zimą konieczne jest zabezpieczenie wielu roślin ogrodowych. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, który należy wykonać jesienią, jest przycięcie gałęzi żywopłotu. Dzięki temu możemy znacząco odmłodzić krzew. Warto się do tego wyposażyć w profesjonalne nożyce do żywopłotu, które ułatwią prace ogrodowe.


Przycinanie żywopłotu na jesień


Zanim rozpocznie się zima, powinniśmy także zabezpieczyć pnie drzew poprzez bielenie. Ten zabieg należy wykonać w połowie grudnia. Zapobiegniemy dzięki temu zbyt mocnemu nagrzewaniu się pni i konarów, ponieważ biały kolor odbija promienie słoneczne.


Słońce, które jest obecne także w mroźne dni, może bowiem pobudzić żywe tkanki do rozrostu. W nocy, gdy temperatura spada, dochodzi wówczas do ich zamarzania, co przy braku odpowiedniego zabezpieczenia może spowodować pęknięcie pnia. 


Do zabezpieczenia pni drzew stosuje się wapno do bielenia drzew (czyli wapno palone z wodą w proporcji 1:5). Pnie drzewa zabezpiecza się z użyciem grubego pędzla, choć warto przy tym postawić na metodę natryskową, wówczas jednak powinniśmy się wyposażyć w opryskiwacz z pompką. Alternatywą dla bielenia pni drzew jest owinięcie ich z wykorzystaniem takiego produktu jak agrowłóknina o gramaturze ok. 50 g/m2. Doskonale chroni ona drzewo przed mrozem, wiatrem oraz spadkiem wilgoci, zapewniając jego prawidłową wegetację.

Zabezpieczenie drzewa przed zimą


Jesień – idealna pora roku na założenie kompostownika


Jesień jest idealnym okresem na założenie kompostownika, czyli miejsca, w którym będziemy gromadzić resztki trawy i innych roślin oraz liście opadłe z krzewów i drzew. Kompostownik powinien być umieszczony w takim miejscu, by nie przeszkadzał w pracach ogrodowych, najlepiej w rogu ogrodu.


Równie istotne jest odpowiednie ułożenie resztek roślin. Na samym spodzie powinien znaleźć się torf i stary kompost, powyżej grubsze gałęzie i (jeśli mamy) resztki warzyw (warto wykonać uprzednio porządki w warzywniku), a następnie warstwami, odpowiednio po 20 i 5 centymetrów, należy ułożyć materiał organiczny (a więc mniejsze resztki roślin i odpady z gospodarstwa domowego) i ziemię ogrodową, maksymalnie do wysokości 1,5 metra. Całość powinniśmy okryć torfem lub korą i wykonać dołek na wodę opadową.


Dodatkowe zabezpieczenie kompostownika na wierzchu w postaci maty słomianej pozwoli z kolei na dłuższe utrzymywanie się w nim wysokiej temperatury. Dzięki temu na wiosnę będziemy mogli korzystać z doskonałego nawozu naturalnego. Jak można sobie pomóc przy przygotowaniu kompostu? Przez rozdrabniarki ogrodowe. Ten wyposażony w specjalne noże sprzęt doskonale poradzi sobie nawet z większymi gałęziami.


Budowa kompostownika w ogrodzie


Pamiętaj o konserwacji narzędzi do ogrodu!


Kwestią, o której bardzo często zapominamy po jesiennych porządkach, jest konserwacja narzędzi ogrodniczych. Dzięki temu po zimie będą one nadal sprawne. Zanim schowamy wszystkie narzędzia do schowka (jak np. grabie lub łopata), należy usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia (np. fragmenty ziemi). Najlepiej zrobić to, wykorzystując drucianą szczotkę lub stalową watę (przy mocniejszych zabrudzeniach). 


Jeśli chodzi o sekatory, powinniśmy je zabezpieczyć olejem do maszyn, a wszelkiego rodzaju urządzenia mechaniczne (jak np. pilarki i kosiarki) – konserwujemy zgodnie z instrukcją producenta. Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też