Jak prawidłowo zamontować drzwi?

Drukuj
Ściany pomalowane, podłoga położona, brakuje tylko… drzwi! Aby je zamontować, nie musisz zatrudniać fachowca. Poradzisz sobie z tym sam, stosując się do naszych wskazówek.

Dowiedz się, jak prawidłowo montować drzwi, krok po kroku:


1.Pomiary – to pierwszy, bardzo ważny etap prac. Drzwi najczęściej są sprzedawane z ościeżnicami. Aby kupić prawidłowe, dokładnie obmierz otwór drzwiowy. Do montażu pozostaw otwór odpowiedni do wysokości i szerokości montowanych drzwi – większy od ościeżnicy o ok. 1 cm z każdej strony. Ustal kierunek otwierania drzwi – czy mają być one prawe, czy lewe.


2. Przygotowanie do montażu ościeżnicy – drzwi możesz dopasować do zamontowanych już ościeżnic lub usunąć stare ościeżnice i zamontować nowe. Ubytki powstałe w wyniku demontażu uzupełnij zaprawą, a po wyschnięciu wyszlifuj ją i oczyść z pyłu. Pamiętaj, że podłoże pod nową ościeżnicę musi być gładkie i suche!

3. Montaż ościeżnicy – poszczególne elementy ościeżnicy ułóż na płaskiej powierzchni i skręć zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Następnie wstaw ją w otwór drzwiowy. Za pomocą klinów zablokuj ościeżnicę, ustaw pion i poziom belek. Jeśli powstały nierówności możesz je skorygować dobijając lub poluzowując kliny.
Kątownikiem sprawdź, czy osadzona ościeżnica trzyma w narożnikach kąty proste.
Od strony zawiasów wywierć w jednym słupie ościeżnicy otwory montażowe, a przez nie otwory w ścianie. Zamocuj ościeżnicę do muru za pomocą kotew montażowych.
Jeśli chcesz sprawdzić czy drzwi otwierają się prawidłowo, osadź skrzydło drzwiowe w zawiasach, wyreguluj ustawienia ościeżnicy i zamontuj do muru drugi jej słup. Prawidłową pozycję ościeżnicy zablokuj poprzez umieszczenie między słupami belek rozporowych.

4. Wykończenie ościeżnicy – słupy ościeżnicy oklej taśmą malarską. W szczelinę między murem a słupami wtłocz piankę montażową. Pamiętaj, że szczelinę wypełnia się tylko do połowy, ponieważ pianka zwiększa swoją objętość. Gdy pianka wyschnie usuń nożem jej nadmiar, zdemontuj kliny, a miejsca po nich wypełnij pianką. Na końcu zdejmij taśmę malarską.

5. Montaż drzwi – skręć opaski drzwiowe, które zasłonią miejsce połączenia ościeżnicy z murem, zamocuj je za pomocą kleju i silikonu.  Zaślepkami zamaskuj miejsca po kółkach, w skrzydle zamontuj zamek, klamkę i szyld, a następnie osadź skrzydło w zawiasach. Ewentualne nierówności usuniesz regulując zawiasy.


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też