Oświetlenie łazienki - jak zrobić to dobrze?

Drukuj
Jedna lampa nie wystarczy, trzeba pomyśleć o kilku punktach. Należy oświetlić okolice lustra i pamiętać o szczelności opraw. Zamiast lampy wiszącej lepsze będą kinkiety. Przedstawiamy praktyczne zasady oświetlenia łazienki. 


W planowaniu łazienkowego oświetlenia liczy się strategiczne podejście. Konkretne rozwiązania oświetleniowe powinniśmy dostosować między innymi do metrażu pomieszczenia, a jednocześnie kierować się indywidualnymi potrzebami danych stref. Innych warunków świetlnych wymaga bowiem miejsce, w którym zamontowaliśmy umywalkę, innych zaś wanna lub prysznic czy kącik z toaletką.


W mniejszej łazience

Przejdźmy jednak do konkretów: jakie oświetlenie sprawdzi się w mniejszej łazience? Przede wszystkim kierunkowe, na przykład typu reflektorki, które można precyzyjnie wycelować w dany punkt. Zazwyczaj wystarczy jedna lampa sufitowa z paroma regulowanymi oprawami, nie możemy jednak zapomnieć o oddzielnym oświetleniu strefy z umywalką, np. za pomocą kinkietu zainstalowanego nad lustrem lub po obu jego bokach, na wysokości wzroku, włączanego chociażby po pociągnięciu za łańcuszek. Lampa nad umywalką czy w pobliżu lustra powinna zapewniać równomierne oświetlenie twarzy, bez załamań i cieni, które skutecznie utrudniłyby malowanie lub golenie.

Do większych łazienek

W większej łazience zasada podkreślania światłem najważniejszych stref nie zmienia się. Nieco inna jest za to realizacja – większa przestrzeń daje nam szersze możliwości. Oprócz jednego punktu głównego pomyślmy o oświetleniu dedykowanemu poszczególnym strefom. Tym samym do strefy relaksu należy dobrać oświetlenie o niższym natężeniu lub na przykład lampę z regulacją strumienia światła.Przy toaletce możemy zaś zamontować kilka załączanych oddzielnie lamp, dzięki czemu oświetlenie dostosujemy do charakteru wykonywanej czynności. Dobrym pomysłem może być sufit podwieszany z kilkoma zamontowanymi halogenkami.

Wiszące czy kinkiety?

Niezależnie od wielkości pomieszczenia rozwiązaniem, które raczej nie sprawdzi się w łazience, są lampy wiszące. Łatwo zahaczyć o nie ubraniem lub ręcznikiem. Jeśli jednak wnętrze jest dość wysokie, przy wyborze lampy kierujmy się jej parametrami wytrzymałościowymi – urządzenia, które z powodzeniem sprawdzą się w salonie lub w sypialni, przy podwyższonej wilgotności powietrza mogą okazać się nietrwałe. Ostatnio w ofercie producentów pojawiły się jednak specjalne designerskie żyrandole, które na pewno wpadną w oko miłośnikom niebanalnych detali.

Miejsce relaksu

Nie zapominajmy, że łazienka powinna stanowić kameralne miejsce relaksu. Zadbajmy więc o odpowiednie scenariusze świetlne, które wprawią nas w błogi nastrój – zamiast standardowych lamp i opraw zastosujmy również mniej oczywiste metody oświetlenia wnętrza, pozwalające nam na kreowanie charakteru wnętrza. Pomyślmy o podświetleniu (ozdobnych) ram lustra lub zamontujmy wokół nich żarówki – dzięki temu łazienka będzie przypominała garderobę gwiazdy filmowej. Poza tym na rynku pojawiły się lustra lub lustra-szafki już z zamontowanym oświetleniem, które wystarczy podłączyć do sieci. Już sprawdzonym rozwiązaniem są z kolei, prezentujące się bardzo elegancko, podświetlanie półki.

W światłowodzie

Osoby, które lubią bawić się światłem, mogą zaś pomyśleć o technologii światłowodowej. Światłowody zamontowane w suficie podwieszanym i zakończone kryształkami przywiodą na myśl gwieździste niebo, jedną z konstelacji lub całe galaktyki. Punkty świetlne możemy umieścić również w fugach pomiędzy płytkami na ścianie lub podłodze. Dzięki temu łazienka będzie delikatnie oświetlona także będzie delikatnie oświetlona również w nocy, kiedy zabłądzimy do niej w poszukiwaniu ulubionego kremu.

W praktyce

Wybierając oświetlenie łazienkowe, należy pamiętać o specyfice pomieszczenia. Wysokie temperatury, wilgotność oraz narażenie na bezpośredni kontakt z wodą sprawiają, że sprawdzą się tu tylko specjalistyczne rozwiązania, czyli przede wszystkim oprawy o IP od 44 do 67, wytrzymałe na wiele czynników.
Nowoczesne oświetlenie do łazienki


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też