Jak zamontować zamek w drzwiach?

Drukuj
Zamontowanie lub wymiana całego zamka w drzwiach nie jest skomplikowanym zadaniem. Zastanów się, czy musisz dzwonić do specjalisty i niepotrzebnie wydawać pieniądze, skoro możesz zrobić to sam!

Przy posiadaniu odrobiny wiedzy z pewnością poradzisz sobie z montażem lub całkowitą wymianą zamka w drzwiach. Na początek musisz wiedzieć, z jakim rodzajem zamka masz do czynienia. Dzielą się one na:

1. wpuszczane, w których zatrzask współpracuje z klamką
2. nawierzchniowe, które dodatkowo zabezpieczają drzwi zewnętrzne.

Montaż zamka wpuszczanego

Najpierw ustal wymiary zamka, czyli jego: wysokość, grubość i głębokość. Następnie wymierz, na jakiej wysokości zamontujesz klamkę (standardowo 1 m od podłogi) i wyznacz na krawędzi drzwi miejsce montażu zamka. Kontynuując prace, zdejmij drzwi z zawiasów i wiertłem do drewna (dopasowanym do grubości zamka) wykonaj serię otworów jeden przy drugim na głębokość zamka. W celu uzyskania równych otworów zastosuj ogranicznik. Aby precyzyjnie wykończyć całość użyj dłuta, ale zanim to zrobisz, dokładnie wykreśl kontur płytki oporowejna krawędzi drzwi.Teraz zaznacz miejsce na klucz i gniazdo klamki oraz wywierć otwory wiertłem o odpowiedniej średnicy. Na końcu przykręć śrubami zamek i jego zewnętrzne okucia.

Montaż zamka nawierzchniowego

Przy kupowaniu tego zamka zwróć uwagę na to, aby dopasować go do kierunku otwierania drzwi. Są zamki do drzwi lewych oraz prawych. Możesz również kupić zamek przystosowany do montażu w drzwiach otwieranych w obydwu kierunkach.

Przystępując do montażu, na wysokości około 140 cm przyklej kartonowy szablon, który zazwyczaj jest dołączony do zestawu. Jeśli nie ma szablonu, wykonaj go sam, obrysowując kontur zamka od strony, z której będzie przykręcony. Następnie zaznacz miejsca na śruby oraz wkładkę cylindryczną i wywierć je. Środek otworu na wkładkę nawierć najpierw małym wiertłem, a dopiero potem użyj wiertła pilotującego, by przebić się na wylot. Postępując w ten sposób unikniesz zadziorów i uszkodzenia brzegów otworu od zewnątrz. Następnie przykręć płytę zamka i przymocuj wkładkę cylindryczną. Aby wyznaczyć miejsce montażu zaczepu rygli, otwórz je i zamknij drzwi. Jeśli podczas tej czynności zauważysz, że rygiel zahacza o krawędź gniazda zaczepu, podłóż pod niego dołączone do kompletu metalowe płytki. Na końcu wywierć otwory i przykręć zaczep rygli oraz załóż obudowę zamka i pokrętło.
Nowoczesny zamek do drzwi


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też